Meteorološki Forum

Razno => Nauka i svet oko nas => Temu započeo: freeze 01. Mart 2011. u 11:31

Naslov: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 11:31
Primetih da ova tema na postoji na forumu, već se samo spomene onda kada je neki od vuklana aktivan.. Ovo je veoma zanimljiva prirodna sila koja utiče na mnoge procese u prirodi od atmosferskih do geoloških, pa stoga red je i da joj se kao takvoj prida značaj u vidu posebne teme na ovom forumu, u kojoj će moći da učestvuju svi članovi zaljubljenici u prirodu, i njene manifeste. Ovde možemo ubuduće pisati između ostalog i o aktuelnim erupcijama u budućnosti. Uživajte..! ;)

VULKAN

Vulkan predstavlja otvor (ili rupturu) u Zemljinoj kori, kroz koji istopljena stenska masa (lava), pepeo i gasovi bivaju istisnuti na površinu, gde se hlade i talože. Reč vulkan potiče od ostrva Vulkano u Tirenskom moru, a nauka koja se bavi izučavanjem vulkana naziva se vulkanologija. Sa stanovišta određivanja geografskog položaja i opisom vulkana kao morfološki nastalih oblika nakon vulkanskih erupcija, bez pretenzija ulaženja u sam proces nastanka i njegovog objašnjenja, vulkanima se bavi geografija.

(http://img46.imageshack.us/img46/6013/typesofvolcanohazardsus.gif)

Pojavni oblici vulkana

Najuobičajenije shvatanje vulkana je da je on kupastog oblika sa otvorom u sredini (krater, ždrelo ili grotlo) preko koga je povezan sa žarištem. Međutim vulkani mogu biti najraznolikijih oblika pa čak i oblika platoa (bazaltni platoi).

Ustanovljeno je da pojavni oblik vulkana zavisi od više faktora a jedan od njih je svakako kiselost magme.

    * Ukoliko su magme sa sadržajem silicijuma (Si) većim od 63% radi se o kiselim magmama. Ovakve magme su najopasnije jer imaju veliku viskoznost i teže da zarobe gasove koji su prisutni, ovo dalje izaziva da magma izbija pod izuzetno velikim pritiscima i dolazi do stvaranja stratovulkana. Posledice ovakve erupcije su katastrofalne. Stvaraju se piroklastični tokovi (ovako nastaju stene ignimbriti), razvijaju se temperature do 1200°C usled kojih ovi tokovi prže sve pred sobom, a formiraju slojeve koji mogu biti i nekoliko metara debeli. Vulkanski pepeo koji se iznese u atmosferu može preći veoma velike udaljenosti a njegovom sedimentacijom (taloženjem) nastaju tufovi.
    * Ukoliko magma sadrži od 52-63% silicijuma (Si) lava je intermedijarna. Ovakva lava se obično javlja iznad zona subdukcije.
    * Ukoliko magma sadrži između 52% i 45% silicijuma (Si) onda je bazična lava. Ova lava (sadrži povećani procenat magnezijuma (Mg) i gvožđa (Fe)), je mnogo manje viskoznosti od kisele magme, a viskoznost zavisi od temperature. Ovakva lava obično ima nekoliko čestih pojavnih oblika: pillow lava (iznad okeanskih riftova), formira novu okeansku i kontinentalnu koru, i bazaltni platoi.
    * Ređe se javljaju magme sa manje od 45% silicijuma, a zovu se ultrabazične. Ustanovljeno je da se poslednja erupcija ovakve magme odigrala tokom proterozoika.

Najviše vulkanske kupe

   1. Mauna Kea (Havaji) - 8818 m (pod vodom 4650 m), aktivan
   2. Kilimandžaro (Afrika) - 5895 m, ugašen
   3. Damavand (Iran) - 5670 m, ugašen
   4. Popokatepetl (Meksiko) - 5452 m, ugašen
   5. Kenija (Afrika) - 5200 m, ugašen
   6. Ararat (Turska) - 5165 m, ugašen
   7. Ključevskaja Sopka (Kamčatka) - 4800 m, aktivan

Takođe i prečnik kratera može imati znatne razmere. Vezuv i Etna imaju prečnik kratera oko 600 m, vulkani na Javi oko 7 km, dok vulkani na Havajskim ostrvima dostižu i do 15 km u prečniku.

Geografski raspored vulkanskih oblasti na zemlji

   1. vatreni pojas Pacifika
   2. Sredozemno-transazijska oblast
   3. Atlantsko-okeanska oblast

Vatrenom pojasu Pacifika pripada najveći broj aktivnih vulkana. Od preko 600 aktivnih vulkana, vatrenom pojasu Pacifika pripada 418 vulkana.

Vulkanske erupcije

Zastrašujuće eksplozije i spektakularni izlivi vrele lave iz unutrašnjosti Zemlje čine vulkane prirodnim pojavama koje loše obavešteni čovek najmanje razume, a kojih se najviše plaši. Vulkani jesu izazivali katastrofe u kojima su stradale stare civilizacije i savremene kulture, od Pompeja i Stromoblija u Italiji, preko Pinatuba u Indoneziji i Fudžijame u Japanu, do Popkatepetla u Meksiku i Jeloustona u SAD, ali vulkanske erupcije su u nedavnoj istoriji, ipak izazvale manje žrtava od zemljotresa i uragana.
Erupcija vulkana Tambore na indonežanskom ostrvu Sumbava 1815. godine najveća je erupcija u istorijsko doba. Do erupcije 1815. godine planina Tambora bila je visoka oko 4.000 metara, a danas samo 2.850 metara. Prečnik vulkana na nivou mora iznosi 60 kilometara, a krater je dubok 1.110 metara i ima prečnik 6 kilometara.
Erupcija je u vazduh izbacila 150 kubnih kilometara vulkanskog materijala, a visina eruptivnog stuba iznosila je 44 kilometra. Velike količine vrelog vulkanskog materijala pale su u okean, što je izazivalo dodatne eksplozije. Pepeo je padao i 1.300 kilometara daleko od vulkana. U centralnoj Javi i na Kalimantanu, udaljenim oko 900 kilometara od kratera, pao je pepeo debeo jedan centimetar.
Pretpostavlja se da je neposredno od erupcije nastradalo oko 10.000 ljudi, a još 82.000 stradalo je od posledica - gladi i bolesti.
Erupcija Tambore izmenila je klimu i deo leta praktično nije postojao. Krajem leta i početkom jeseni, dnevne minimalne temperature na severnoj hemisferi bile su nenormalno niske. Žetve su bile loše i glad se osećala na celoj Zemlji.
Materijal izbačen vulkanskim erupcijima formira nove topografske formacije, blago zaobljena brda, planine strmih padina, zaravnjene platoe, visoravni ili ostrvima dodaje nove kvadratne kilometre teritorije.
U jednonedeljnom izlivanju lave iz vulkana Kilauea na Havajima 1983. godine, stradalo je oko 200 zgrada i nestalo je 13 kilometara puta. Lava je stigla do mora i formirala nekoliko poluostrva, velikih i većih od fudbalskih igrališta, a u vodi je pripremila "temelje" za nove teritorije. Naučnici su erupciju opisali kao "najspektakularniji izliv lave u nekoliko poslednjih vekova", a hiljade dokonih turista posmatrale su nastajanje novog kopna u sudaru vatre i vode, minijaturnoj verziji onih praiskonskih sudara u kojima su nastajali kontinenti.
Pored Havaja, vulkani danas menjaju pejzaže na severozapadu SAD, na Siciliji gde je aktivna Etna, na Kamčatki, ruskom Dalekom istoku i u manjoj meri svuda tamo gde postoje aktivni vulkani. Na ranoj Zemlji aktivni vulkani postojali su svuda, u svakom kutku planete, a erupcije su bile neprekidne i snažne. Milionima godina vulkani su neprekidno i radikalno menjali Zemljinu topografiju, a prema jednoj analizi 80 odsto kopna koje danas postoji nastalo je erupcijama vulkana.
Delovanje prirodne vulkanske stihije u vreme u kojem živimo, neznatno je upoređeno sa onom vulkanskom aktivnošću koja se zbivala na Zemlji u davnoj istoriji. Prema američkom Smitsonijanovom institutu, tokom poslednjih 10.000 godina, iznad površine mora bilo je aktivno 1.511 vulkana, a istorijski zapisi govore da je 539 vulkana, jednom ili dvema većim erupcijima, zasulo širu okolinu, a nekad i ogromne oblasti, pepelom "koji je padao poput jake kiše" ili je "danima, nedeljama i mesecima ostajao visoko u atmosferi".
Usavršavanje meteoroloških satelita, namenjenih osmatranjima i proučavanjima Zemlje, omogućilo je da se tokom poslednje decenije prošlog, 20. veka, preciznije odredi koji vulkan je aktivan, koji ugašen, a koji samo uspavan. Termin uspavani vulkan je novijeg doba i ne bi ga, jasnoće radi, trebalo mešati sa nazivom ugašeni vulkan.
Infracrveni, toplotni senzori na meteorološkim, ali i na vojnim satelitima, mogu da zabeleže promenu temperature na pojedinim, manjim delovima Zemljine površine, a i da opaze "nadimanje" planine koje se teško može zapaziti sa Zemlje. Ako su takve promene primećene na padinama ili na vrhu neke planine, onda je to siguran znak da se u njenoj unutrašnjosti, iako je dotad smatrana mirnom planinom ili ugašenim vulkanom, gomilaju usijana lava, pepeo, prašina i gasovi. Planina se, iz kategorije ugašenih vulkana, seli među uspavane vulkane. Ona još nije aktivni vulkan, ali bi uskoro mogla da eksplodira i da to bude.
Precizna merenja temperature i kontrola "nadimanja" planine, uz poznavanje njenog geološkog sastava pružaju mogućnost za prognoziranje erupcije i za određivanje stepena opasnosti. Pojedini naučnici predlažu da se znatno poveća broj osmatračkih satelita i tako obezbede podaci potrebni za preciznije predviđanje erupcija vulkana.

Značajne vulkanske erupcije za koje postoje podaci

   1. Erupcija vulkana Vezuv
          * U podne 24. avgusta 79. godine snažna erupcija je uništila Pompeju, usmrtivši oko 20.000 ljudi.
   2. Erupcija vulkana Tamboro
          * Erupcija ovog vulkana koji se nalazi na Sumatri 1815. godine, je potpuno zatrpala, Sumbavu, gradić sa 14.000 stanovnika. Od direktnih posledica erupcije, obrušavanja velikih talasa na okolna ostrva i gladi stradalo je preko 44.000 ljudi.
   3. Erupcija vulkana Krakatau
          * Jedan od najstravičnijih vulkana se nalazi na istoimenom ostrvu u Indoneziji. Vulkan je 1883. godine bukvalno eksplodirao, raznevši dve trećine ostrva, formirao je depresiju dubine 300 m. Vulkan je izazvao velike talase (cunamije) koji su bili uočeni na svim otvorenim morima sveta. Zvuk koji je proizvela eksplozija vulkana, čula je jedna dvanaestina Zemljine kugle, to je inače najjači zvuk ikada proizveden na Zemlji. Na Indonežanskim ostrvima od posledica erupcije stradalo je preko 40.000 ljudi.

NAZIV VULKANA  MESTO EKSPLOZIJE    GOD. EKSPLOZIJE    POGINULIH
TAMBORA               INDONEZIJA            1815                            92000
KRAKATAU               INDONEZIJA            1883                         36000
MONT PELE       MARTINIK            1902                            30000
NEVADO DEL RUIZ   KOLUMBIJA            1985                            22000
ETNA               SICILIJA                    1669                      20000
VEZUV               ITALIJA                       79                            16000
KELUT               INDONEZIJA            1919                              5000
UNZEN DAKE       JAPAN                    1792                            10400
LAKI                  ISLAND                    1783                            10000

(http://img402.imageshack.us/img402/613/190pxmsh80sthelenserupt.jpg)
Ерупција Свете Хелене, Америка
(http://img35.imageshack.us/img35/1195/270pxmahameruvolcano.jpg)
Вулкан на Индонежанском острву Јава
(http://img845.imageshack.us/img845/7748/news2010aprilvulkanerup.jpg)
Вулкан Булусан на истоку Филипина
 
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 12:06
Vulkanska aktivnost u Srbiji

U Srbiji nema aktivnih vulkana i nema izgleda da će ih biti u budućnosti koju merimo hiljadama godina. Ali je u geološkoj prošlosti naše područje bilo veoma aktivno i tragovi tih drevnih vulkana danas postoje na ovim prostorima.

Kako su, dakle, izgledale prastare vulkanske oblasti Srbije? Pioniri geološke nauke u nas obavili su veoma predano svoj posao. Teško je naći i najmanju pojavu eruptivnih stena o kojoj ne postoji petrografski prikaz ili barem kratka zabeleška u drugom delu "Geologije Srbije" Jovana M. Žujovića iz 1900, ili prepoznati neki vulkanogeni oblik u reljefu, koji nije pomenut u "Geomorfologiji" Jovana Cvijića iz 1924. godine.

Od najstarijeg geološkog vremena do danas na našem području bilo je različitih vidova vulkanske aktivnosti. Detaljnija rekonstrukcija, međutim, moguća je samo za vulkanske događaje koji su se odvijali u poslednjih 300 miliona godina. Ostaci starijih vulkanita takođe postoje, ali su te stene najčešće potpuno preoblikovane. Ovde ćemo dati kratak prikaz vulkanizma kasnopaleozojske (pre oko 300 miliona godina), trijaske (pre oko 220 miliona), jurske (pre oko 150 miliona), gornjokredne (pre oko 90-80 miliona) i tercijarne (pre oko 65-5 miliona godina) starosti.

http://www.youtube.com/watch?v=JVqKLycgjLg

Tragovi kod Boljetina

Krajem paleozoika na području današnje istočne Srbije odvijao se subaerski vulkanizam pretežno kiselog karaktera (lave sa puno silicijuma, a malo gvožđa i magnezijuma). Produkti ovih erupcija su retki u našoj zemlji, javljaju se samo mali ostaci lavičnih izliva i vulkanoklastita kod Boljetina, ali su ove stene danas uglavnom pod vodom. Na rumunskoj strani postoje veoma dobro očuvani vulkanski oblici. Najupečatljiviji su riolitski ostenjaci Treskavca koji se, preko puta Lepenskog Vira, vidi sa druma koji vodi od Golupca prema Donjem Milanovcu. Zanimljivo je da je su komadi ovih vulkanskih stena, posebno primerci izgrađeni od silifikovanog vulkanskog stakla, bili korišćeni u industriji okresanog kamena kulture Lepenskog Vira.

Trijaski vulkaniti srpskih terena vezani su za specifične procese razlamanja kontinentalne litosfere i prve faze otvaranja okeanskog prostora. Najznačajnije pojave trijaskih vulkanskih stena srećemo na Bobiji kod Ljubovije, u blizini Sirogojna, na Čadinju kod Prijepolja, u okolini Kosovske Mitrovice (Dudin krš) i u području Istoka. Trijaski vulkaniti su rasprostranjeniji u Crnoj Gori, i to na potezu Ljubišnja-Sinjajevina-Bjelasica-Visitor, kao i na liniji Stari Bar-Bečići-Budva. Veliki blokovi zelenih trijaskih vulkanita nalaze se u neposrednoj blizini plaže u Bečićima. Ove stene su obrazovane obilnim submarinskim, a ređe i subaerskim erupcijama. Emitovana lava bila je veoma heterogenog sastava, ali su dominirali rastopi andezitskog i bazaltnog karaktera.

Vulkanogene stenske mase jurske starosti nastale su u vreme širenja okeanskog prostora, koji je pre oko 150 miliona godina široko razdvajao terene današnje istočne i zapadne Srbije. Danas se veći relikti ovog drevnog okeanskog dna nalaze u području Divčibara (usek puta Valjevo-Kosjerić), na više mesta između Kragujevca i Rekovca, u ibarskoj dolini (kod Leposavića i Kosovske Mitrovice), u zlatiborsko-zlatarskom području i na potezu dugom oko 30 km od Razbojne do Kuršumlijske Banje. Ove stene su nastale sličnim procesima koji se danas odvijaju pod vodom, u području središnjih delova Atlantskog okeana. Brojni submarinski vulkani linearnog tipa proizveli su ogromne količine koherentnog i izdrobljenog lavičnog materijala bazaltnog sastava. Posebno su značajni jastučasti oblici stenskih masa, tzv. pilou-lave (eng. pillow – jastuk), čije prisustvo direktno svedoči o izlivanju užarenih masa na morsko dno. Serije ohlađenih pilou-lava kod Leposavića i pored Lima, kod ušća Bistrice, predstavljaju izvanredne primere tragova jurskog bazaltoidnog vulkanizma na tlu Srbije.

Timočki krateri

Gornjokredni vulkanizam u Srbiji dogodio se pre oko 80 miliona godina, kao rezultat geodinamike koja se može uporediti sa tektonskim režimom današnje zapadne obale Južne Amerike ili jugoistočne obale Azije. Dno okeana formiranog za vreme jurskog vulkanizma prestalo je da se širi, a daljim kretanjem na istok ono je podvučeno pod deblju kontinentalnu ploču na zapadnoj margini tadašnje Evrope. Paralelno ovoj zoni podvlačenja (subdukcije) formirane su vulkanske oblasti koje danas nalazimo u timočkoj oblasti - od Majdanpeka na severu, do Knjaževca na jugu. Ovaj pojas se nastavlja na vulkanske terene u jugozapadnoj Rumuniji i severozapadnoj Bugarskoj. U timočkom području u vreme gornje krede obrazovan je veliki broj istaknutih vulkanskih kupa složene građe - stratovulkana. Aktivnih stratovulkana bilo je do pre nekoliko miliona godina u slovačkim i rumunskim Karpatima, a danas ih ima u raznim delovima sveta, na primer, u Boliviji, Čileu i Indoneziji. Gornjokredni vulkanizam u istočnoj Srbiji bio je centralnog tipa i pretežno je proizvodio lave andezitskog karaktera. Rastopi su bili bogati gasovima, što je direktan preduslov za burna vulkanska dejstva. Aktivnost se odlikovala smenjivanjem podvodnih - mirnih i subaerskih - eksplozivnih erupcija. Timočki vulkani su po dejstvu bili slični vulkanima Mon Pele (ostrvo Martinik, Antili), Merapi (Indonezija), Majon (Filipini) ili Kotopaksi (Ekvador). Ovaj tip aktivnosti odlikuje se formiranjem gustih piroklastičnih tokova. Ti tokovi nastaju gravitacionim kolapsom viskoznih lavičnih masa koje nisu mogle da se razviju u izlive, već su se na samom vulkanskom grotlu nadimale do kritične granice, a onda obrušavale u podnožje vulkana. Danas se brojni ostaci gornjokrednih stratovulkana nalaze na prostoru između Bora i Majdanpeka: Crni vrh, Tilva njagra, okolina sela Jasikovo i Vlaole, okolina Brestovačke Banje, Čoka Marin i druga mesta. Sineruptivna i posteruptivna spiranja u velikoj meri su nivelisala prvobitan reljef. Poseban vid destrukcije vulkanskih oblika bile su tzv. drobinske lavine, džinovska klizišta vulkanogenog drobeža u kojima su neki blokovi imali ogromne dimenzije. U useku puta Bor-Brestovačka Banja-Borsko jezero otkrivene su velike stenske masekoje su nastale kao rezultat ovih pretaložavanja. Najzad, promeni reljefa i prvobitnog vulkanogenog pejzaža doprineo je i sam čovek. Na predelu gde se nekada nalazio borski stratovulkan Tilva roš, koji se pre samo pola veka nekoliko stotina metara uzdizao iznad grada Bora, danas zjapi površinski kop isto tolike dubine i prečnika od nekoliko kilometara.

Početkom tercijarne periode, pre oko 65 miliona godina, ugašen je oganj andezitskih vulkana istočne Srbije. U narednih dvadesetak miliona godina u ovom delu današnje Srbije nastaće izvestan broj manjih vulkana kupastih formi, čija osnova verovatno nije prelazila nekoliko kilometara. Rezultate ovih događaja nalazimo danas kao bazaltne blokove na Ozrenu kod Sokobanje, na više mesta u Sićevačkoj klisuri i u selu Gornji Striževac kod Bele Palanke. Ovaj magmatizam je po volumenu emitovane lave hiljadu puta manji od onoga koji se dogodio u gornjoj kredi. Ipak, lave koje su se tada izlile imaju veliki naučni značaj. Zbog svoje velike pokretljivosti ovi rastopi su na površinu doneli nepromenjene fragmente Zemljine unutrašnjosti sa dubina do oko 70 km, i to predstavlja veoma važan izvor informacija za geologe.

Radan kao Krakatau

Posle zatišja na samom početku tercijara, naše područje ponovo postaje poprište intenzivnog vulkanizma pre oko 40 miliona godina. Nema više mezozojskog okeanskog prostora, a na njegovom mestu obrazovan je dinaridski deo alpskog orogenog pojasa. Orogen je u stvari planinski sistem, odnosno mesto gde je litosfera deblja od okolnih regiona i zbog toga je gravitaciono nestabilan. Ta gravitaciona nestabilnost dovodi do razlamanja, a duboke pukotine koje se pritom javljaju posredno dovode do magmatske aktivnosti.

Rudničko-boračko-kotlenička oblast, kopaonička provincija, kao i kompleksi Golije, Rogozne, Radana (Lece) i Surdulice, jesu najveće tercijarne vulkanske oblasti u Srbiji. Manje pojave sreću se i na Fruškoj gori i u Šumadiji (Avala, Kosmaj, Žuti oglavak i Klještevica). Velike mase stena vulkanskog porekla nalaze se i na severu Vojvodine, ali su one prekrivene mlađim sedimentima koji su taloženi u Panonskom moru.

Vulkanizam koji se na našoj teritoriji dogodio u doba tercijara bio je veoma raznovrstan. Bilo je tu gotovo svih poznatih vulkanoloških procesa. Na nekim mestima relativno mirno se izlivala pokretljiva bazaltna lava, na primer na Koritniku kod Sjenice ili kod Novog Pazara (Mutol vrh), a na drugim lokalitetima došlo je samo do nadimanja gustih masa kisele lave i obrazovanja dôma ili nekova, o čemu svedoče Ostrvica na Rudniku, Trijeska kod Gornjeg Milanovca, Borački krš ili Zvečan. Eksplozivna aktivnost je takođe imala širok spektar tipova, od kratkotrajnih bazaltnih erupcija, na primer u selu Družetići kod Čačka, pa sve do žestokih paroksizama lave bogate silicijumom i vodenom parom. Razorne erupcije, posle kojih su se uzdizali eruptivni stubovi nalik na 'pečurke' koje se formiraju pri nuklearnim eksplozijama, bile su česte pojave u Srbiji za vreme tercijara. Pojedine eruptivne faze na Radan-planini ili na Rudniku, recimo, po svojoj snazi nisu zaostajale za najjačim vulkanskim erupcijama koje je istorija zabeležila. Pomenimo samo erupciju vulkana na ostrvu Krakatau (Indonezija) 1883, onu u Dolini deset hiljada dimova (Katmai, Aljaska) 1912. ili katastrofalnu erupciju Vezuva 79. godine nove ere. Ogromne količine lave, koje su za relativno kratko vreme emitovane u vidu rastresitih piroklastita, učinile su magmatske rezervoare u plitkim delovima Zemljine kore delimično ispražnjenim, a to je često dovodilo do sleganja tla i obrazovanja cirkularnih depresija koje nazivamo kalderama. U Srbiji su veoma dobro očuvane gajtanska kaldera u leckom vulkanogenom kompleksu, kao i više manjih kaldera u rudničko-boračko-kotleničkoj provinciji.

Mrak od Tercijara

Podaci dobijeni geološkim ispitivanjima svedoče da je tercijerni vulkanizam završen emisijom bazaltoidnih lava čiji se ostaci danas nalaze u južnoj Srbiji, u okolini Preševa i Gnjilana. Tada definitivno pada zavesa na eruptivna zbivanja na našem području. Unutrašnja dinamika Zemlje i regionalni geotektonski sklop učinili su da se centri vulkanizma premeste u susedne regione.

Od pre nekih 5 miliona godina glavnu ulogu u nekada aktivnim vulkanskim oblastima Srbije preuzima erozija i ona će u velikoj meri promeniti izgled mnogih predela. Na nekim mestima biće otkrivene i one magmatske mase koje nikada nisu izlivene na površinu, već su se ohladile duboko u Zemljinoj kori (na primer Cer, Bukulja, Boranja, delovi Kopaonika i Jastrepca i masiv Surdulice). Najzad, erozija će dati i pojedine impresivne oblike kao što je Đavolja varoš ili manje poznat lokalitet Prlovi kod Novog Pazara. Ovi oblici u reljefu pripadaju prvorazrednoj geološkoj baštini i predstavljaju gloriosae memoriae na veličanstvene vulkanske događaje u geološkoj prošlosti na našem području.
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 12:16
AMERIKA - SUPERSILA NA SUPERVULKANU

Strah od globalnog uništenja zbog trke u nuklearnom naoružavanju, prisutan je već decenijama medju svim iole obrazovanim ljudima sveta. Napori da se ova suluda trka obuzda predstavljaju dugotrajnu i mukotrpnu medjusobnu borbu samo jedne vrste na planeti. A da li je Čovek baš toliko moćan, da mora sam sebe da obuzdava? Na sreću, ili na žalost - nije.
Sa svim svojim biološkim i intelektualnim potencijalom, civilizacijskim dostignućima, gde spada i sav vojni i nuklearni arsenal, čovek je ipak majušna snaga u poredjenju sa snagom sile koja ga je i stvorila - silom Majke Zemlje.
Dakle, ishod sukoba Čoveka sa prirodom sasvim je isvestan. Kome nije data moć stvaranja Sveta, ne može ga ni razoriti. U globalnim razmerama samo Gea radja i uništava i ponovo radja i uništava. To je zakon.
Ali zanimljiva je i simobilka koja ovo potvrdjuje.
Danas najjača vojna sila na svetu, SAD, koja svoju vojnu i ekonomsku moć neštedimice nameće čitavoj planeti, smeštena je upravo na najvećoj prirodnoj bombi. Eksplozija ove "bombe" ubiće najmanje jednu milijardu ljudi, značajno reducirati biljni i životinjski svet i vratiti čovečanstvo civilizacijski mnogo godina unazad.
Ali, odmah da kažemo - bez panike! Katastrofe ovakvog tipa deo su istorije planete i sasvim su normalne. Ljudi su i bez ovoga samo jedna od vrsta u prolazu večnog vremena i toga svi moramo biti svesni. Na svu sreću ljudski "prolaz" kroz vreme traje dovoljno dugo da prirodu možemo spoznati, a suviše kratko da je možemo promeniti. Tako, imamo još vremena za učenje. Ništa više od toga.
Dakle, superbomba o kojoj je reč, zapravo je supervulkan koji se nalazi u Jeloustonskom parku na tromedji američkih država Montana, Ijdaho i Vajoming. Ovaj supervulkan nema otvoreno grotlo i izdignutu vidljivu kupolu, već se nalazi ispod površine zemlje. Otkriven je tek šezdesetih godina XX veka snimanjem zracima infracrvenog spektra iz satelita. Njegov ogroman krater ispunjen magmom (naučnici ga zovu kaldera) dugačak je preko 80 kilometara i širok 45 kilometara. To je, otprilike, veličina Tokija.

(http://img830.imageshack.us/img830/7117/kratervulkanakaldera.jpg)

Supervulkani se razlikuju od običnih vulkana. Usijana magma u ovom vulkanu ne može da izadje napolje pošto je potpuno zatvorena duboko pod zemljom. Ona se vremenom gomila u ogromnim količinama, topi okolno stenje, širi se i pod pritiskom nadima prema površini zemljine kore. Kada pritisak magme postane toliko jak, ona prosto izleti napolje probijajući ispred sebe ogromne slojeve polurastopljenog stenja i zemlje.

Vulkan Sveta Helena prilikom poslednje stravične eksplozije 1980., a što je bila najjača vulkanska erupcija u Americi, oslobadio je toliko magme da bi se čitav London mogao pokriti sa četiri metra visokim naslagama pepela.
Erupcija supervulkana, medjutim, može izbaciti 2500 puta više vulkanskog materijala, tako da bi se njegovim pepelom mogla pokriti čitava Velika Britanija u visini od četiri metra pokrivača.
Kada je Vezuv u Italiji proradio, najmanje 5000 gradjana je poginulo od talasa vrelog pepela i gasa. Erupcija Tambore u Indoneziji 1815. ubila je 90 000 ljudi. Vulkan Krakatau je 1883. ubio 36 000 ljudi.
Kada je poslednji supervulkan eksplodirao, pre 74 000 godina, posledice su bile globalne. Bio je to supervulkan Toba na Sumatri. Izbacio je toliko pepela i sumpor dioksida u stratosferu da je potpuno blokirao sunčeve zrake. Čitava ljudska populacija tada je svedena na samo nekoliko hiljada.
Supervulkanske erupcije se dogadjaju u svetu približno svakih 50 000 godina. Poslednja se odigrala u Indoneziji pre 74 000 godina. Dakle, Svet je upravo u očekivanju jedne koja, očito, već kasni.

(http://img191.imageshack.us/img191/4540/poredjenjevulkana.jpg)

Postoji oko 40 poznatih supervuklkana na Zemlji. Većina je ugašena. Od onih koji bi se mogli aktivirati najopasniji je u Jeloustonskom parku, što bi imalo zaista zastrašujuće posledice.
Erupcija ovog vulkana oslobodila bi svake sekunde energiju 1000 atomskih bombi bačenih na Hirošimu. Zvuk koji bi se tom prilikom čuo bio bi najglasniji koji je ljudska vrsta od kada živi na planeti, a to je oko 75 000 godina, ikada čula.
Magma koja bi tom prilikom izletela, izbacila bi preko 2000 miliona tona sumporne kiseline 50 kilometara visoko u stratosferu. Oko hiljadu kubnih kilometara lave bi se razlilo, što je dovoljno da prekrije čitavu teritoriju SAD.
Nalage pepela bi bile oko 15 cm. Oko hiljadu kilometara unaokolo sav život bi bio uništen od užarene lave.
Dugotrajni efekti kataklizme bi bili još gori. Zbog hiljada kubnih kilometara pepela u atmosferi, prolazak sunčevih zraka bi bio blokiran, fotosinteza u biljkama onemogućena i globalna temperatura bi naglo pala na maksimum 12 stepeni na severnoj hemisferi i do 1 stepen u južnoj. Nastala bi takozvana nuklearna zima.
Najmanje jedna milijarda ljudi bi umrla.
Ovaj supervulkan je do sada imao bar tri erupcije: pre 2,1 milion godina, pre 1,3 miliona i poslednja je bila pre 640 000 godina.
Ono što zabrinjava je ciklus u kome se ove ekspolize dogadjaju, jer ispada približno 600-700 000 godina.
(http://img37.imageshack.us/img37/677/grotlosamagmom.jpg)
Upravo zato, jedan od najpoznatijih engleskih eshatologa (proučavalac Sudnjeg dana), Jan Garni, upozorava da već postoje neki znaci da je "jeloustonsko čudovište" možda počelo da se budi, te da je "Kraj" blizu. Na to ga navode i neke naučne naznake i nedoumice.
Naime, 22. jula 2003. godine iz uprave Jeloustonskog parka objavljeno da usled povećanja hidrotermalne aktivnosti oko gejzirskog bazena Noris, posetiocima neće biti privremeno dozvoljen pristup. Inače, jedna od najvećih atrakcija u Parku je gejzir nazvan "Parobrod". Poznato je da gejzir nastaje kada se voda kroz pukotine u stenama vulkanskog porekla sliva do užarene magme. Tako zagrejana voda stvara paru, koja pod pritiskom pokušavu sebi da nadje put kroz otvore i pukotine u stenama. Što više pare se pojavi, to znači njeno kontinuirano oslobadjanje iz prostora sa magmom. Kako se oticanje pare odvija, smanjuje se pritisak i količina vode na magmi. Kada se supervrela voda u magmi nagomila, a pritisak padne ona eksplodira izbijajući na površinu kao gejzir i do 100 metara visok.
(http://img842.imageshack.us/img842/7034/paraizbijaizzemlje.jpg)
Čitav Jelouston oslobadja 5 GW energije, što bi pretvoreno u struju, bilo dovoljno za grad od dva miliona ljudi. Danas zemljište Jeloustona emituje 30 do 40 puta više toplote nego prosečna Severna Amerika.
Avgusta 2003. geolog Liz Morgan, objavila je rezulatate svog četvorogodišnjeg istraživanja gde otkriva da je na dnu Jeloustonskog jezera došlo do nadimanja tla u dužini od 610 metara. Uzdignuće je visoko oko 30 metara, kao desetospratna zgrada i posledica je ogromnog pritiska odozdo. Da li je u pitanju pritisak vode ili magme, još niko ne zna. Ako je u pitanju magma, predstoji pomenuta katastrofa. Ako je u pitanju voda, to može iazazvati snažnu hidrotermalnu eksploziju.
Male hidrotermalne eksplozije dogadjaju se svakih nekoliko godina u basenu gejzera. Velike hidrotermalne eksplozije dogadajaju se u perodima od nekoliko hiljada godina, i one ostavljaju ogromne kratere.
Samo dve nedelje, nakon objavljivanja ovog otkrića, registrovan je i zemljotres jačine 4,4 stepena samo devet milja od južnog ulaza u Jeloustonski park. Potres je bio veoma plitak, lociran samo 0,3 milje ispod površine zemlje i, kažu, nije bio baš uobičajen.

Zanimljivo je da američka Federalna Agencija za Upravljanje u Vanrednim Situacijama (FEMA) nema nikav plan u slučaju katastrofe ovog tipa. A kakav bi plan i mogla da ima? Najveća katastrofa sa kojom su se do sada suočili je bio teroristički napad na Svetski Trgovinski Centar, 2001. Hipotetički scenario BBC-ija uključio je područje deset miliona puta veće.
Na kraju, utešno, treba reći da je za nas, ljude, ipak srećna okolonost što nam je životni ciklus daleko kraći u odnosu na životni ciklus supervulkana. Jer, erupucija koja bi mogla da se dogodi "već sutra", može zapravo biti "tek" za hiljadu godina. A to je najmanje još deset naših pokolenja. A možda i mnogo kasnije. Sigurno je samo da će je biti, jer nagomilana magma mora napolje.

Izvor: znanje.org
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 13:50
Evo i lokacije nama najbližih aktivnih vulkana:

1. Grčka

(http://img809.imageshack.us/img809/5429/greece.gif)

2. Italija

(http://img830.imageshack.us/img830/3497/italy2.gif)

Inače, Etna i Stromboli, Italijanski vulkani od nedano su se aktivirali.

A evo ga i prikaz oblasti sa najvise aktivnih vulkana na planeti. WOW

(http://img41.imageshack.us/img41/8660/indonesia.gif)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Stefano 01. Mart 2011. u 14:06
Ovaj deo oko Jeloustouna je da se najezis... ne znam koliko je pouzdan izvor teksta (pretpostavljam da jeste), ali prosto mi je nezamisliva tako jaka erupcija... bas me interesuje da li je to najgori scenario ili postoje i blazi scenariji za taj supervulkan...

Ali neke stvari mi se ne slazu:
Naime u tekstu je pominjana poslednja erupcija supervulkana pre 74000 godina i kazu da je zbog njega ljudska vrsta svedena na samo nekoliko hiljada, a ljudska vrsta na planeti postoji 75000 godina, sto je navedeno nesto kasnije, nekako mi to ne ide, jer se ne navodi kolika je populacija bila pre erupcije. Ako je tada iko preziveo tu erupciju, znaci u pracivilizacijsko vreme, ja verujem da bi danas kad bi se Jelouston aktivirao prezivljavanje bilo daleko izvesnije za sve, osim za ljude na Severno Americkom kontinentu.

Isto se pominje i to da bi temperatura na severnoj hemisveri bila 12 C, e sad nije mi jasno, da li bi prosecna temperatura pala za 12 C ili bi maksimum bio 12 C, jer nije lepo objasnjeno, a za juznu hemisveru u tekstu pise da bi temperatura pala za 1 stepen (sto je prakticno neosetno).

Secamo se erupcija vulkana na Islandu proslog proleca i problema u avio saobracaju za dobar deo Evrope tih 10-tak dana... pretpostavljam da bi erupcija Jeloustouna potpuno paralisala avio saobracaj u celom svetu, sto bi automatski izazvalo ekonomsku krizu nevidjenih razmera... e sad pitanje je, koliko bi se ta "nuklearna zima" zadrzala... koliko bi ta "noc" trajala? Da li je to "noc" od par dana ili "noc" od par godina... te me projekcije interesuju... jer hipoteticka noc od par dana ne bi bila toliko strasna, ali vec noc od par godina bi dovela da smaka sveta, jer bi svi umrli od gladi...

Mislim da bi erupcija Jeloustouna zauvek promenila ceo svet, jer sama cinjenica da bi USA bukvalno nestala i od supersile se pretvorili u zemlju kojoj je desetkovano stanovnistvo i privreda unistena dovelo bi prvo do ogromne ekonomske krize u svetu, jer su mnogi zavisni od USA, a drugo mislim da bi se svi dobro razmislili kako i sta dalje, da li su "trivijalnosti" u vidu rasne i verske mrznje zaista toliko bitna stvar ili smo svi samo ljudi...
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 14:13
Ovaj deo oko Jeloustouna je da se najezis... ne znam koliko je pouzdan izvor teksta (pretpostavljam da jeste), ali prosto mi je nezamisliva tako jaka erupcija... bas me interesuje da li je to najgori scenario ili postoje i blazi scenariji za taj supervulkan...

Ali neke stvari mi se ne slazu:
Naime u tekstu je pominjana poslednja erupcija supervulkana pre 74000 godina i kazu da je zbog njega ljudska vrsta svedena na samo nekoliko hiljada, a ljudska vrsta na planeti postoji 75000 godina, sto je navedeno nesto kasnije, nekako mi to ne ide, jer se ne navodi kolika je populacija bila pre erupcije. Ako je tada iko preziveo tu erupciju, znaci u pracivilizacijsko vreme, ja verujem da bi danas kad bi se Jelouston aktivirao prezivljavanje bilo daleko izvesnije za sve, osim za ljude na Severno Americkom kontinentu.

Isto se pominje i to da bi temperatura na severnoj hemisveri bila 12 C, e sad nije mi jasno, da li bi prosecna temperatura pala za 12 C ili bi maksimum bio 12 C, jer nije lepo objasnjeno, a za juznu hemisveru u tekstu pise da bi temperatura pala za 1 stepen (sto je prakticno neosetno).

Secamo se erupcija vulkana na Islandu proslog proleca i problema u avio saobracaju za dobar deo Evrope tih 10-tak dana... pretpostavljam da bi erupcija Jeloustouna potpuno paralisala avio saobracaj u celom svetu, sto bi automatski izazvalo ekonomsku krizu nevidjenih razmera... e sad pitanje je, koliko bi se ta "nuklearna zima" zadrzala... koliko bi ta "noc" trajala? Da li je to "noc" od par dana ili "noc" od par godina... te me projekcije interesuju... jer hipoteticka noc od par dana ne bi bila toliko strasna, ali vec noc od par godina bi dovela da smaka sveta, jer bi svi umrli od gladi...

Ima dosta gresaka u tom tekstu, sad vidim, ali kada bi, ili ako bi jednog dana ta sila ispod Yellowstoun-a eksplodirala, to bi sigurno izazvalo drasticne promene klime svuda u svetu. Naravno mislim da čovečanstvo ne bi iščezlo ali svakakvi scenariji bi tada bili mogući.. Ipak,ne treba biti zabrinut zbog nečeg na šta niko od nas ne može da utiče. Trebamo biti svesni toga da kao ljudi nismo svemoćni, već smo samo jedan delić veličanstvene majke prirode, koja nas jednog dana moze izbrisati sa lica zemlje bas kao i dinosauruse.., ipak ne za naseg zivota.. :D
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 14:24
Kako slika govori više od reči, ovaj post ih više neće imati. Uživajte u slikama nekih od navećih i najjačih vulkana na svetu!

(http://img695.imageshack.us/img695/3481/image1nmd.jpg)
MAUNA LOA, HAVAJI
(http://img5.imageshack.us/img5/5714/image2fgz.jpg)
TAL, FILIPINI
(http://img716.imageshack.us/img716/6727/image3jcx.jpg)
ULAVUN, PAPUA NOVA GVINEJA
(http://img833.imageshack.us/img833/4863/image4vs.jpg)
NIRAGONGO, KONGO
(http://img84.imageshack.us/img84/1440/image5lj.jpg)
MERAPI, INDONEZIJA
(http://img593.imageshack.us/img593/4203/image6j.jpg)
GALERAS, KOLUMBIJA
(http://img687.imageshack.us/img687/9184/image7ry.jpg)
SAKURADŽIMA, JAPAN
(http://img688.imageshack.us/img688/6804/image8kn.jpg)
POPOKATEPETL, MEKSIKO
(http://img708.imageshack.us/img708/5899/image9ro.jpg)
VEZUV, ITALIJA
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Boda Tajson 01. Mart 2011. u 14:38
Nalazim na netu procene da je oko 70.000 BC na planeti zivelo manje od 15.000 ljudi. Tada vulkan nije ni mogao da zada teske gubitke ljudskoj populaciji u apsolutnom iznosu. I sa, i bez erupcije populacija je bila par hiljada tako da ove tvrdnje iz teksta nemaju znacaj.

Pre nekog vremena sam naleteo na poslednje minute emisije o Yellowstone-u na nekom od naucnih kanala. Tada sam i saznao da se ispod krije vulkan, iako je to samo po sebi logicno ali nisam razmisljao o tome. Ova predvidjanja iz teksta su :o ali s obzriom da postoje sanse da nestanemo i pre sledece erupcije (koja moze biti i za par desetina hiljada godin) ne treba brinuti. Treba skupiti za kartu i turisticki otici da se poseti taj biser prirode -)

Evo presek (sa wikipedije)
(http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/1/18/Yellowstone_Caldera.svg/560px-Yellowstone_Caldera.svg.png)

Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 15:06
Dobar, odlican!, dokumentarac! :o :o , pretpostavljam da vas je većina gledala isti, pa da se podsetimo kako je to moglo da izgleda te daleke 1883.-te kada je eksplodirao Krakatau, za sada mislim najjaca zabeležena erupcija ikada..

http://www.youtube.com/watch?v=UQdxFHmaKP0
http://www.youtube.com/watch?v=rWHZIrXWNuQ
http://www.youtube.com/watch?v=OJ1JPxgYuJM
http://www.youtube.com/watch?v=NtXhu4Dp7tE
http://www.youtube.com/watch?v=pCqEUASDA4o

Naježih se bome, i to dobro! :o  :oboze:
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Stefano 01. Mart 2011. u 20:09
ja nisam :) taman za veceras
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 20:46
 ^^
 :super: Uživaj onda veceras. Kada sam gledao prvi put ostao sam bez teksta.. :o Imas na You Tube-u jos nekoliko nastavaka, ovde sam stavio samo najzanimljivije..  :-*
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Stefano 01. Mart 2011. u 21:06
http://www.youtube.com/watch?v=OJ1JPxgYuJM
Ovaj klip mi je jeziv, koliko provaljujem "svi" su ogluveli koliko je bio jak zvuk?

Gore je naveden podatak da je 1/12 Zemlje cula taj zvuk, ima li negde slucajno podatak gde se sve cuo zvuk, na kojoj sve udaljenosti? i koje je bio jacine posto je takodje navedeno da je bio najjaci zvuk koji se ikad cuo na Zemlji.
Pretpostavljam da bi se erupcija Yellowstone-a cula apsolutno na celoj Zemaljskoj kugli?

Inace linkovao sam temu na nas fejsbuk profil i stranicu, mozda nam se pridruzi neko koga to interesuje, imamo 1047 fanova na stranici i preko 1200 prijatelja na profilu, sigurno nekog od njih interesuje ova tema...
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 21:22
Prvo sam mislio da meni svira u usima, pa sam morao da skinem sluske, kada sam ponovo pregledao..  :rofl: Da, jos na nekoj emisiji NatGeo ili Disc govorilo se o zvuku koji je ova erupcija proizvela. Pokusaću skorije da izgooglam nesto vise o tome. Ali lako je matematicki izracunati. Prvo izr. povrsinu koju obuhvata 1/12 Zemlje, a ona je jednaka r2pi. i to ti je precnik kruznice koji je bio u zvucnoj zoni. ;)

U slucaju Yellowstoun-a bio bi to definitivno jos jaci zvuk, ali da li bi ga cula cela planeta, hmm, verovatno. Ipak je svaka erupcija specificna. Ovaj zvuk je nastao eksplozijom kada se citavo ostrvo urusilo usled potpunog praznjenja komore sa magmom.

Ostrvo je nakon ove erupcije nestalo sa lica zemlje, medjutim ovo je hiperaktivan vulkan, pa je nekoliko decenija posle ponovo izvirilo iz mora. Danas je ovo ostrvo-vulkan visoko oko 1000m i cesto izbacuje pepeo i lavu, naravno u mnogo manjim kolicinama, ali i dalje ga karakterise eksplozivnost.

Sto se tice linkovanja odlicno, bilo bi super da se diskusiji u ovoj temi pridruzi jos ljudi. Jer ipak je 2012-ta blizu, a neki (naucnici) misle da je vulkanska aktivnost bas ono sto ce nas dokusuriti jednom u buducnosti.. :D
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 21:37
Još malo o Krakatau 1883. god.

Krakatau (ili Krakatoa) bio je otočić vulkanskog porijekla zadivljujuće ljepote u Indoneziji. Otok je uništila erupcija koja se smatra najnasilnijom eksplozijom vulkana modernog doba i neprikosnovenim primjerom Zemljine moći nad našom beznačajnosti na planetu.

Eksplozija prilikom erupcije Krakataua bila je nevjerojatnih 13.000 puta jača od siline atomske bombe bačene na Hirošimu, a njezin zvuk mogao se čuti i u 3.500 kilometara udaljenoj Australiji. U zrak je odletjelo oko 19 kubičnih kilometara vulkanskog materijala u oblaku prašine koji se digao 80 kilometara uvis, a potom je godinama kružio oko Zemlje, prouzročivši smanjenje ljetnih temperatura i spektakularne zalaske sunca diljem svijeta.Mesecima posle erupcije Sundskim prolazom plovile su "sante" vulkanskog pepela, često noseći na desetine ljudskih tela. Zbog plovećih naslaga pepela spasilački brodovi nisu mogli nedeljama da stignu do obalskih naselja. Poslednja od tih "santi" prešla je 8200 kilometara do obala južne Afrike, gde je primećena više od godinu dana posle katastrofe.

Erupcija Krakataua sama po sebi nije bila razorna po ljude, ali je uzrokovala 40-metarske tsunamije koji su opustošili obale Jave i Sumatre odnijevši sa sobom 36.000 ljudskih života. Moderni znanstevnici nedavno su došli do otkrića da je Krakatau spreman za novu erupciju koja je pitanje trenutka.

Istina da 'pitanje trenutka' u znanstvenom rječniku ima značenje raspona od nekoliko mjeseci do nekoliko stotina godina, ali ono što plaši prosječnog žitelja planeta jest činjenica da je erupcija Krakataua neminovna te da će, prema mišljenju znanstvenika, nova erupcija Krakataua biti jača od one 1883. godine.
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 21:52
Erupcija vulkana Santorini u Grčkoj oko 1500.g.p.n.e.

Pažnju geologa, arheologa, geologa – i tragača za Atlantidom – odavno privlači grčko ostrvo Tera, turistički poznatije pod venecijanskim imenom Santorini, poslednje u nizu Kiklada. Oko 90 kilometara severno od Krita, prsten koji danas čine tri ostrvca zapravo je ostatak nekadašnjeg (i današnjeg, još aktivnog) vulkana koji je eksplodirao pre oko 3500 godina.

Procene vremena te preistorijske katastrofe – višestruko veće od eksplozije Krakataua – kreću se u rasponu od oko 1630. do oko 1470. godine stare ere. Geološki i klimatološki potvrđene su nalazima u slojevima leda s Grenlanda, sondiranjem dna Egejskog i Crnog mora, ispitivanjem tla egejskih ostrva i maloazijske obale, te ostacima drveća u tresetištima Irske. Spektakularno otkriće s kraja šezdesetih godina prošlog veka – otkopavanje celog jednog grada na južnom okrajku Tere, Akrotiriju – podstaklo je arheologe (i "atlantidologe") na pitanje da li je eksplozija vulkana uticala na propast cele jedne kulture. Minojske, koja se ponekad naziva "prvom evropskom kulturom" jer se najstarija starogrčka, mikenska, direktno na nju nadovezuje u mnogo čemu, počev od preuzimanja pisma pa do svakodnevnih higijenskih navika.

"Minojska erupcija" Tere, po onom što se danas smatra pouzdano utvrđenim, bila je najmanje dva puta, a verovatno višestruko razornija od eksplozije Krakataua. Tragovi cunamija koje je izazvao kolaps ispražnjenog ležišta magme pronađeni su na visini od oko 250 metara na jednom od okolnih ostrva, a na visinama do 60 metara duž severne obale Krita, udaljene oko 90 kilometara od Tere. Gusto raspoređeni minojski gradovi i naselja mora da su razoreni ili teško stradali kritičnog dana, kao i tokom prethodne seizmičke aktivnosti. Visina vulkanskog oblaka tokom erupcije procenjena je na gotovo 40 kilometara, a po obimu i veličini ova katastrofa smatra se jednom od najvećih sedam za protekla četiri milenijuma. Ostrvo je bukvalno eksplodiralo, ostavljajući samo tri okrajka. Sudeći po tome što je tokom arheoloških iskopavanja pronađeno veoma malo ljudskih ostataka, eksploziji je prethodila vulkanska ili seizmička aktivnost koja je stanovništvo Tere navela da napuste ostrvo – najverovatnije prema matičnom ostrvu te bogate i razvijene kulture, kojoj mitski pripadaju kralj Minos, Minotaur, Lavirint, Dedal i Ikar, Vrhovna boginja i sam Zevs... A laički: toaleti s vodenim ispiranjem, raskošna kupatila, visok ugled žena, moda nošenja golih grudi, jedna od najstarijih pismenosti na svetu...

Naravno, nemoguće je proceniti koliko je žrtava u celom istočnom Mediteranu odnela eksplozija Tere, i to ne samo neposredno. Vulkanski pepeo uništava vegetaciju – i poljoprivredu, a neki moderni klimatološki modeli pokazuju da je globalna temperatura za narednih nekoliko godina u proseku mogla opasti dovoljno da utiče na smanjenje prinosa poljoprivrednih kultura. Cunami je mogao da uništi i pomorsku flotu Krita, na duži ili kraći rok onemogućavajući trgovinu. I zaista, u periodu posle eksplozije Tere u Egiptu se – kao trgovci, plaćenici i pljačkaši – pojavljuju kopneni Grci, čiji je jedan od centara bio u Mikeni. Ta promena je jasno uočljiva, dok su legendarne uspomene na veliku katastrofu kao njen mogući uzrok u Egiptu veoma retke i neodređene.

/////////

Santorini u Grčkoj je spektakularno ostrvo u Egejskom moru i jedna od najimpresivnijih vulkanskih lokacija u svetu. Ostrvo je nekada bilo poprište najvećih erupcija u Evropi, još od ledenog doba. Spoljne padine Santorinija su nežne, ali njen centralni deo je progutao tip vulkana kaldera, preplavljen Egejskim morem, koji se sada proteže 11,5 km od severa na juga i 8 km od istoka na zapad.

Kaldera je iskrojena od fragmenata delimično uništenih ostrva. Therasia i Aspronisi leže na zapadu, a There formira najveći preživeli deo, plavo poprište strmih litica, visoko 400 m, sastavljen od braon, crvenih ili crnih tokova lave na severu i usijanih slojeva plavog kamena na jugu. Sagorena ostrva Kameni, Nea Kameni i Palea Kameni su izbili u središnjem delu kaldere još 197. godine p.n.e.

(http://img713.imageshack.us/img713/4332/300pxsantorinilandsat.jpg)
Vrlo slično Krakatau.. :o, a možda i jača eksplozija..

Minojska erupcija There, poznata i kao erupcija There ili erupcija Santorinija, bila je katastrofalna vulkanska erupcija koja se dogodila sredinom drugog milenijuma pre nove ere. Erupcija je bila jedna od najvećih vulkanskih događaja na Zemlji u pisanoj istoriji. Ova prirodna katastrofa je opustošila ostrvo There, danas poznato kao Santorini, uključujući minojska naselja u neposrednoj blizini i na severnoj obali Krita, što je doprinelo kolapsu minojske kulture, čije je središte bilo na ostrvu Krit, oko 120 km južno od Santorinija.

Tačno vreme ove erupcije je veliko pitanje, ali smatra se da se dogodila u periodu od 1650. do 1450. godine p.n.e.

Erupcija je izazvala značajne klimatske promene u oblasti Mediterana, Egejskog mora i većeg dela Severne hemisfere. Postoje dokazi da je erupcija inspirisala stvaranje određenih grčkih mitova i doprinela političkoj pometnji u Egiptu. Pored toga, spekuliše se da je Minojska erupcija i uništenje grada u Akrotiri osnova ili inspiricija za Platonovu priču o Atlantidi.
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Zeli 01. Mart 2011. u 21:53
Drage Kolege, pre svega moram da naglasim da se nešto ozbiljnije govorilo o 2 indonežanska vulkana od kojih je jedan eruptirao 1815 tj. Tambora. "Efekti" ovog vulkana bili su mnogo "spektakularniji" nego, u literaturi nesumnjivo, najpoznatijeg Krakatau-a.
Međutim, u naučnim i istorijskim krugovima se tek zadnje dve decenije ozbiljnije proučava erupcija Tambore i u mnogim segmentima upoređuje sa erupcijom Krakatau-a ali i "novijih" vulkana.
Zašto je drugopomenuta erupcija puno poznatija i o istoj se raspolaže puno detaljnijim i potvrđenim informacijama.
Razlog pre svega leži u tome što je ljudska civilizacija od 1815 do 1883 značajno, u svakom pogledu, napredovala, pa tako i u oblasti komunikacija.
Međutim, "URLIK" (kako to vulkanolozi vole da kažu) nije bio najglasniji ni u slučaju erupcije Tambore a isto tako i Krakataua
Najjača eruptivna eksplozija koju ljudska vrsta "pamti" se dogodila u periodu od prije 69.000 do 77.000 godina, a radilo se o, naravno, indonežanskom vulkanu TOBA.
U naučnim krugovima najpoznatiji efekti ove erupcije su - da je dovela ljudsku vrstu do same ivice izumiranja, kao i da je izazvala globalno zahlađenje u trajanju oko jednog milenijuma
Pretpostavlja se da je nakon ove erupcije preživelo samo nekih desetak hiljada ljudi na području srednje i istočne afrike.


Da dodam, dok sam svojim sporim kucanjem pisao svoj koment. kolega Freeze je pomenuo vulkan Santorino, a isti je vrlo interesantan predmet diskusije jer je, između ostalog, uništio tada vrlo naprednu kritsku civilizaciju!
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 01. Mart 2011. u 22:11
 ^^
Za Tobu sam cuo, to je erupcija jos jednog Supervulkana, koja se desila u davnoj proslosti. Planirao sam i ovih dana nesto relevantno koliko toliko da pronadjem i o ovoj erupciji, ipak to je osim satelitskog snimka jezera koje se sada nalazi na mestu ove davne ekslozije vrlo tesko. Ipak kolega Zeli, dobrodosao si ovde da nam ulepsas temu sa novim podacima ako ih imas ili mozes da pronadjes. ;)

Stefane, na zalost kada bi se desila erupcija Supervulkana u Yellowstone-u, USA bi prestala da postoji, barem USA-djani, ali bi sa sobom sledecih nekoliko decenija poveli i dobar deo ostalih naroda i narodnosti. :o, jer bi ovaj supervulkan imao uticaj kao i udarac nekog poveceg meteorita.. Mada moram da priznam od prvog dana kada sam saznao za ovaj Supervulkan da sam isto pomislio. Materija i antimaterija princip (Svaki pocetak ima i svoj kraj)..
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Stefano 01. Mart 2011. u 22:14
Stefane, na zalost kada bi se desila erupcija Supervulkana u Yellowstone-u, USA bi prestala da postoji, barem USA-djani, ali bi sa sobom sledecih nekoliko decenija poveli i dobar deo ostalih naroda i narodnosti. :o, jer bi ovaj supervulkan imao uticaj kao i udarac nekog poveceg meteorita..
Pa da, to bi bio smak sveta ne u trenutku, nego po posledicama, vratili bi se mnogoooo u nazad, mogu samo da zamislim kakve bi bile ekonomske posledice tako neceg...

Zanimljivo je sve to oko vulkana, koliko god oni bili "lokalne pojave" ipak deluju globalno... mislim da ni jedan vulkan ne bi mogao da unisiti kompletno modernu civilizaciju, ali erupcija Yellowstone-a ili nekog drugog supervulkana bi bila nesto najblize onome sto se u filmovima pominje kao "smak sveta", iako mislim da bi ipak dobar deo planete bio postedjen...
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Zeli 01. Mart 2011. u 23:46
Stefano, izuzetno je mala mogućnost da mi i naši bliži potomci doživimo neku supererupciju, otprilike kao i udar asteroida i komete što bi izazvalo gotovo iste efekte!
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Stefano 01. Mart 2011. u 23:51
u suprotnom nam scenario iz apokalipticnih filmova Holivudske produkcije :)

Nego mene interesuje nesto o 4 vulkana...

- onaj vulkan u Meksiku, ne mogu da se setim kako se zove, ali negde sam citao da je nastao 1940 godine usred nekog polja, prosto mi je neverovatno

- drugi vulkan koji me zanima je Etna, relativno veliki grad, od 100K stanovnika je u podnoziju, postoji tu vec ko zna koliko stotina godina, a Etna je cesto aktivna...

- ista prica i za Vezuv, a i za Campi Fregli koji je koliko znam supervulkan
http://www.dailymail.co.uk/home/moslive/article-1342820/Vesuviuss-big-daddy-supervolcano-Campi-Flegrei-near-Naples-threatens-Europe.html

- i cetvrti koji me zanima je Kilimandzaro
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 02. Mart 2011. u 12:35
Uhh, odličan link Stefano, morao sam da preuzmem ovu ilustraciju jer je extra urađena! Probaj da se setis tog vulkana u Meksiku, jer bi on bio dobar primer naravno u mnogo manjoj meri kako bi se desila i erupcija nekog od supervulkana.

Elem na slikovit način, sledeća slika ilustruje aktuvnosti u toku i nakon erupcije supervulkana. :o

(http://img233.imageshack.us/img233/84/article13428200c9d461f0.jpg)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Zeli 02. Mart 2011. u 12:39
Stefano, što se tiče meksičkog vulkana, najverovatnije je od prethodne erupcije prošao veoma dug vremenski period, tako da su geološki procesi zamaskirali kalderu ili kupu. Da su u ono vreme postojali satelitski snimci sigurno bi pokazali tragove (kaldera ili kupa) uspavanog* vulkana.
Etna je naravno aktuelna zbog čestih erupcija ali je takav tip vulkana da nema eksplozivne erupcije, nego lava proključa i prelije se preko oboda kupe, te se slije do mora. Od tih erupcija samo ponekad stradaju pojedina poljoprivredna dobra dok drugih šteta uglavnom nema.
Što se Vezuva tiče (o njemu sam baš nameravao da pišem), on je jedan on najpoznatijih i potencijalno najsmrtonosniji vulkan u svetu.
Sam Napulj koji se nalazi u podnožju istog ima preko 2 miliona stanovnika i gradi se velikom brzinom, dok ostala naselja koja okružuju Vezuv su takođe gusto naseljena i imaju nekoliko stotina hilj. satanovnika.
Jedna ozbiljnija erupcija mogla bi da izazove rekordno stradanje ljudske populacije od jednog vulkana.
Zbog toga na samoj kupi, podnožju i nešto udaljenijim područjima postoje na stotine instrumenata koji mogu da ukažu na "opasne" promene u vulkanu, a takođe postoji velika i veoma moderna opservatorija koja sabira pohranjuje i prati aktuelne podatke dobijene od pomenutih instrumenata. Takođe se iz 2 satelita prati zemljina površina na vulkanu i okolini tako da može registrovati i pomeranje tla od samo nekoliko centimetara što može biti jedan od ozbiljnih predznaka moguće erupcije.
Za Campi Fregli ne bih ti znao ništa reći, a stvarno mi se neda sad da krstarim po netu jer imam par poslića da uradim.
Kilimandžaro je ugašeni vulkan i mnogo više interesantan kao planina usred afričke ravnice, te jako zanimljiv za naučnike koji proučavaju, geologiju, floru i faunu na različitim nadm. visinama.

* uspavani vulkan: je onaj koji se neoubičajeno dugo nije "javio" ali uvek postoji evidentna mogućnost aktiviranja istog.

PS: poštovani kolega pretpostavljam da si zadovoljan odgovorima. Ovo sam sve pisao iz glave bez pretraživanja neta.
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 02. Mart 2011. u 13:09
Kilimandžaro

(http://img171.imageshack.us/img171/5078/kilimandzaro.jpg)

Planina i vulkan Kilimandžaro je najviši vrh Afričkog kontinenta. Nalazi se u severoistočnoj Tanzaniji, nedaleko od grada Mombasa i granice ove države sa Kenijom.

To je vulkanska planina koja se uzdigla na tzv. Velikom Afričkom rovu (rasedu).

Epitet prirodnog svetskog čuda Kilimandžaro ima kao planina na čijem se vrhu nalazi najviši vulkanski krater na svetu.

Na planini se nalazi više vulkanskih kratera, medju kojima su najveći, najviši i najpoznatiji Kibo i Mavensi. Mavensi se nalazi na nadmorskoj visini od 5.149 metara, a Kibo, koji predstavlja i vrh Kilimandžara, na 5.895 metara nadmorske visine. Iako se vrh nalazi na samo 3 stepena južno od Ekvatora, on je većim delom godine pokriven snegom.

Visinu Kilimandžara je prvi put izmerio nemački geograf Hans Mejer 1889. godine. Na Kilimandžaru postoji više klimatskih zona kada se krene od vrha ka padinama. U nižim delovima Kilimandžara se nalaze manja poljoprivredna gazdinstva, na kojima se uzgaja kafa.

Od 1973. godine veći deo Kilimandžara je proglašen nacionalnim parkom i rezervatom. Park obuhvata 756 km2 površine planine, a prostire se od nadmorske visine od 1.800 metara do vrha planine i kratera vulkana. U ovom parku živi i mnoštvo afričkih životinja, poput leoparda, antilopa i gazela, medju kojima su najatraktivniji afrički slonovi, za koje nije baš karakteristično da žive na tolikim nadmorskim visinama.

Ovaj nacionalni park je najveća turistička atrakcija Tanzanije, koja privlači desetine hiljada turista godišnje.

U praksi je ponekad problem utvrditi kom tipu neki vulkan pripada, pa se prave razne varijacije. Jedan takav vulkan je Kilimandžaro. Kilimandžaro je ogromna vulkanska planina u Tanzaniji i jedna je od najmarkantnijih tačaka čitavog afričkog kontinenta.Ovaj vulkan je neaktivan i vulkanolozi ne očekuju njegovu erupciju. Međutim, nisu baš sigurni. Istopljena magma se nalazi nekih 400 metara ispod njega.. :-\

Etna

(http://img191.imageshack.us/img191/2161/75015ca07f.jpg)
(http://img716.imageshack.us/img716/2096/1a3ea36403.jpg)

Neki vulkani su baš aktivni i stalno rade, ali su dobroćudni. Oni malo zadime i polako izlivaju svoju lavu koja se toliko sporo sliva niz planinu da se možete bezbedno šetati pored nje. Jedan od pitomih vulkana je Etna na Siciliji. Mada je u prošlosti ovaj vulkan umeo da pravi katastrofe on je danas uglavnom bezazlen i na njemu i u njegovoj okolini spokojno živi više hiljada ljudi, uglavnom zbog vrlo plodnog vulkanskog zemljišta na kome se uspešno gaji povrće, vinova loza i voće. Etna je tiha, ali radi skoro neprestano i ljudi su se navikli na nju. Sa svojih 3320 metara Etna je najviši vulkan u Evropi. Ovaj vulkan je karakterističan i po bočnim ili parazitskim kupama na stranama glavnog vulkanskog konusa. Na Etni ih je oko 200.
Nedaleko od Catanije,na istočnoj obali Sicilije,leže tri goleme stijene,koje oplakuju valovi. Poznate su pod nazivom Scogli dei Ciclopi (Kiklopske hridi).Vulkanskoga su podrijetla i veoma razlicite od ostalih stijena uz ovu obalu..Priča kaže da je te posve  jednako velike kamenove čudovište bacilo na brod,na kojem je plovio Odisej,jedan od Vođa u Trojanskome ratu u grčkoj mitologiji..
Grčki pesnik Homer iz 8.v.p.n.e. u svojoj Odiseji priča kako su junaka i njegove drugove na Siciliji zarobili Kiklopi,vrsta divova koji su se hranili ljudima.Njihov vođa bio je Polifem,koji uistinu  nije bio privlačan-imao je samo jedno oko na sredini čela.Dok je Polifem spavao,Odisej i njegovi pratioci zabili su mu u oko zašiljenu maslinovu granu,dodatno stvrdnutu vatrom tako da je još gorela.Potom su pobegli,spašavajući živu glavu i svoj brod..
Iako su ga oslepeli i zadali mu strašnu bol,Kiklop je još mogao uzimati kamenje s obronaka planine i bacati ga na svoje mučitelje.Promašio ih je,ali stene  i danas stoje onde gde su pale  i podsećaju na snagu  toga Čudovišta..
Kad je u pitanju istinitost te priče,ako pogledate od stena  dvadesetak kilometara prema unutrašnjosti,visoko uz nežnomodro Sicilijansko nebo videćete vrh vulkana Etne.Njegov krater,skriven i izdubljen,podseća na divovsko oko..

SILOVITE ERUPCIJE

Etna je svoju sposobnost da izbaci kamenje,i to na još veću udaljenost,pokazala više puta tokom istorije,a o svome gnevu na spektakularan način svedoči još i danas.Izveštaji o velikim erupcijama zabeleženi su 475. i 396.g p.n.e., zatim 812. ili 1169.godine,te u 14. veku .Godine 1669.Etna se raspukla od vrha do dna i iz nje su se izlili milioni tona lave,uništivši grad Cataniju,koji se nalazi u njenom podnožju i okolno područje.

Manje erupcije ,kojih je bilo i pre i posle toga,a i u prošlom veku bilo ih je više od deset-redovno uništavaju poljoprivredne površine i spaljuju sela..Iako izveštaji o aktivnosti Etne sežu sve do mitskih vremena. Etna je prilično mlad vulkan.Pojavio se iz mora pre oko milion godina ,a prva erupcija  bila je  otprilike pola milona godina posle.Danas je Etna najveći  aktivni Vulkan  u Europi,u  podnožju ima prečnik otprilike 160 km a prostire se na području koje je gotovo  jednako veliko kao i prostor šireg Londona.
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Zeli 02. Mart 2011. u 13:17
Evo vam drage kolege i jedan link za Tobu ali na engleskom
http://en.wikipedia.org/wiki/Toba_catastrophe_theory
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 07. Mart 2011. u 09:15
Evo i nešto o, zbog svog imena, čuvenom vulkanu. Kada smo bili mlađi svi smo ovaj vulkan često spominjali, kada bismo pokusali nekog da navedemo da se zbuni pri izgovoru. Ipak od prosle godine je dobio konkurenciju u izgovoru, u vidu islandskog vulkana Ejafjalajokul.. :D

Pogađate, u pitanju je POPOKATEPETL, aktivan vulkan, koji se nalazi u Meksiku.

Na centralnoj meksičkoj visoravni nalazi se niz velikih vulkana. Najviši vulkan je Popokatepetl, koji je lociran 70 kilometara jugoistočno od glavnog grada Meksika, Meksiko Sitija. Poznat je još kao i El Popo, a u Meksiku ga popularno zovu "Don Goyo". Popokatepetl na jeziku Asteka znači "breg koji se puši".
Visina vulkana je 5.426 metara. To je drugi vulkan Severne Amerike po visini, posle Orizaba vulkana. Popokatepetl je planinskim prevojem, Kortezov prolaz, povezan sa vulkanom Icačihuatl, koji je visok 5.286 metara. Prečnik snežne kape kratera na Popokatepetlu je 900 metara. Oko kratera se nalaze kube koje je napravila lava i daju mu oblik prstena. U podnožju vulkana ljudi se normalno bave poljoprivredom, organizuju festivale i održavaju tradiciju, a 40 kilometara od podnožja je oblast Puebla.
(http://img145.imageshack.us/img145/7637/popokatapetlbezlave.jpg)
Od 1519. godine dogodilo se više od 20 velikih erupcija vulkana. Erupcije koje se pamte su iz 1947. godine, sledeća velika se dogodila 21. decembra 1994. kada je iz vulkana izbilo mnogo dima i gasa koji je vetar raširio po celoj oblasti. Od tada je okolina vulkana pod stalnim nadzorom meksičke vojske. Nije dozvoljeno približiti se krateru vulkana na udaljenosti manjoj od 12 kilometara. U decembru 2000. godine je desetak hiljada ljudi evakuisano zbog erupcije koja se dogodila. Pre tri godine dogodila se poslednja erupcija, a prva pre 23 hiljade godina.
(http://img33.imageshack.us/img33/6201/popokatapetlsalavom.jpg)
Asteci veruju u svoju legendu koja objašnjava nastanak vulkana. Popokatepetl je bio ratnik, zaljubljen u Astečku princezu Icačihuatl. Njen otac se protivio njihovoj ljubavi. Poslao ga je u rat u Oaksaku i obećao mu da ukoliko se vrati može da oženi njegovu ćerku. Kralj je verovao da je nemoguće da on preživi. Svojoj ćerki je unapred rekao da je Popokatepetl poginuo u ratu. Od tuge ona je umrla. Kad se Popokatepetl vratio iz rata i saznao da je Icačihuatal mrtva, uboo je bodež u svoje srce. Bogovi su njihova tela prekrili snegom i pretvorili ih u planine. Icačihuatlinu planinu su nazvali Uspavan žena jer oblik podseća na ženu koja spava na leđima. Popokatepetl je postao vulkan koji zbog svog besa što je izgubio voljenu osobu povremeno ispušta vatru na Zemlju.

Druga legenda potiče iz plemena Nahuatl iz Tetelsinga. Oni veruju da su Popkatepetl i Icačihuatl bili muž i žena, ali da je nju želeo i drugi muškarac, Nevado de Toluka. Njih dvojica su se gađali stenama i na taj način su nastale Stenovite planine. Popokatepetl je pobedio tako što je bacivši veliko parče leda odrubio glavu Nevadu de Toluki. Zbog toga vrh planine Nevada je ravan.

Popokatepetl je najatraktivniji vulkan, privlači alpiniste, vulkanologe i avanturiste. Prvi su se na vrh popeli ljudi iz plemena Tekuanipas 1289. godine, a prva zvanična ekspedicija bila je pod vođstvom Dijega de Ordas, koji se popeo uz pratnju Meksikanaca i svojih vojnika, 1520. godine. Do vrha se najlakše može doći penjanjem po stenama i snegu.
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Stefano 07. Mart 2011. u 10:19
Nisam znao da postoji vulkan tako blizu Mexico City-a... sto znaci da su erupcije sigurno vidljive i iz grada... jer tolika planina na 70 km udaljenosti svakako moze da se vidi bez problema...
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 11. Mart 2011. u 13:01
Magazin “Tajm” je napravio listu 10 najopasnijih, čije erupcije su odnele hiljade života.

Vezuv
Vezuv se uzdiže iznad Napuljskog zaliva na jugu Italije. Najpoznatija erupcija (a bilo ih je više od 30) dogodila se 79. godine nove ere. Vulkan je nekoliko dana izbacivao lavu i pepeo, kojim je prekrio gradove Pompeju i Stabiju. Ukupan broj žrtava erupcije ovog vulkana verovatno nikada neće biti poznat, ali arheolozi tvrde da ih je bilo najmanje 1.000.

Krakatoa
Godine 1883. na indonežanskom ostrvu Krakatoa dogodila se erupcija vulkana 13.000 puta jača od snage atomske bombe. Kuljanje dima i prštanje kamenja čuli su se hiljadama milja daleko, sve do ostrva pored istočne obale Afrike. Stotine stanovnika obližnjeg grada na Sumatri umrlo neposredno nakon što je užareni pepeo zapalio njihove kuće, a mnogi su se utopili u megacunamijima koji su usledili. Ukupno je nestalo oko 36.000 ljudi.

Sveta Jelena

Vulkan Sveta Jelena u severozapadnom delu države Vašington pripremao se gotovo dva meseca za erupciju, a način na koji se ona dogodila jedinstven je u istoriji ovih katastrofa. Osamnaestog maja 1980. u 8.32 h, zemljotres magnitude 5,1 stepeni po Rihterovoj skali izazvao je bočnu eksploziju koja je pretvorila severnu padinu planine u klizište. Brzinom od 48 km/h vreli pepeo i kamenje leteli su do udaljenosti od 24 kilometra. Istovremeno, iz sredine vulkana kuljao je oblak pepela u obliku pečurke, do visine od 25 kilometara. U katastrofi je poginulo pedeset sedam osoba i više hiljada životinja.

Tambora
Indeks eksplozivnosti vulkana je skala od osam podeljaka, a erupcija vulkana Tambora na ostvu Sumbava (nekada Holandska Istočna Indija, danas Indonezija) 1815. godine ima magnitudu sedam. Erupcija apokaliptičnih razmera, cunamiji koji su usledili, glas i bolesti usmrtili su hiljade ljudi. Najveća zabeležena vulkanska erupcija toliko je poremetila klimu da je 1816. godina poznata kao “godina bez leta”.

Mauna Loa
Sasvim je normalno da se najveći vulkan na svetu nalazi u državi sačinjenoj od lanca vulkanskih ostrva. Mauna Loa se nalazi na havajskom Velikom ostrvu i jedan je od najaktivnijih vulkana na svetu. Od 1843. dogodile su se 33 erupcije, a poslednja je bila 1984.

Ejafjalajokul
Islandski vulkan Ejafjalajokul, u prevodu “Islandski planinski glečer”, prvi put je eksplodirao u martu prošle godine, ali je erupcija koja je počela 14. aprila prouzrokovala haos u vazdušnom saobraćaju. Zbog oblaka prašine koji je zahvatio Evropu, aerodromi su zatvoreni i stotine hiljada ljudi nije moglo da stigne do željenih destinacija.

Mon Pele
Vulkan Mon Pele visok skoro 1.400 metara nalazi se na francuskom karipskom ostrvu Martinik. U maju 1902. dogodila se jaka erupcija u kojoj je poginulo gotovo 30.000 ljudi, a grad Sen Pjer je potpuno uništen.

Tera
Pre oko 3.500 godina katastrofa kataklizmičnih razmera pogodila je Sredozemlje. Erupcija vulkana Tera (kasnije ostrvo Santorini) u Egejskom moru bila je pet puta jača od erupcije vulkana Krakatoa 1883. godine. Velika minojska civilizacija, dominantna grčka kultura toga doba, počela je da propada nakon što su oblaci pepela prekrili gradove, a veliki cunamiji uništili flote brodova.

Nevado del Ruiz
Erupcija kolumbijskog vulkana Nevado del Ruiz 1985. godine bila je relativno mala - izbacila je svega tri odsto količine pepela koji je izbacio vulkan Sveta Jelena 1980. godine. Ali, reke blata su izazvale smrt 23.000 ljudi, zbog čega se ova erupcija smatra drugom najsmrtonosnijom u 20. veku i četvrtom najsmrtonosnijom u istoriji beleženja ovih katastrofa.

Pinatubo
Kada se 1991. godine dogodila erupcija filipinskog vulkana Pinatubo (ostrvo Luzon), u atmosferu su izbačene tolike količine pepela sa sumporom da se globalna temperatura u naredne dve godine ohladila za oko 0,2 stepena Celzijusa. U ovoj katastrofi život je izgubilo 7.000 ljudi. Pepeo je kuljao u nebo dostižući visinu od 35 kilometara. Reč je o drugoj po veličini vulkanskoj erupciji u 20. veku.

Izvor: Blic.rs (http://Blic.rs)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 11. Mart 2011. u 15:30
Erupcija vulkana Santorini u Grčkoj oko 1500.g.p.n.e.

Oko 90 kilometara severno od Krita, prsten koji danas čine tri ostrvca zapravo je ostatak nekadašnjeg (i današnjeg, još aktivnog) vulkana koji je eksplodirao pre oko 3500 godina.


Trebalo bi da jeste barem po tom izvoru.. :/
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 11. Mart 2011. u 22:50
Toliko priče o vulkanizmu, a nigde o tome kako vulkani nastaju. :)

Pojave vulkanizma su najčešće vezane za ona mesta na kojima se tektonske ploče dodiruju, tj, za njihove granice.

Vulkanizam konvergentnih granica je najviše vezan za procese subdukcije. Naime, tokom subdukcije dolazi do podvlačenja okeanske ploče ispod druge okeanske ili kontinentalne ploče. Ploča koja se podvlači dostiže određene dubine na kojima vlada temperatura koja je dovoljna za topljenje tog stenskog materijala. Nakon topljenja stena nastaje magma. Novostvorena magma, kao manje gusta (samim tim i lakša) od okolnih stena se uzdiže. Tokom tog uzdizanja magma topi okolne stene, meša
se sa njima i često izbija na površinu. Na ovaj način se formiraju vulkani. Konvergencija okean-kontinent je vrlo karakteristična za nastanak eksplozivnog tipa vulkana. Najpoznatiji pojasevi, odnosno granice litosfernih ploča duž kojih dolazi do ovakvih vulkanskih fenomena su „Pacifički vatreni pojas“ (odgovara marginama Pacifičke litosferne ploce) i „Mediteranski pojas“ (duž margina Afričke, Arabijske i Euroazijske litosferne ploče).

Vulkanizam divergentnih granica se odnosi na procese divergencije (razdvajanja litosfernih ploča), odnosno stvaranje nove okeanske kore uzduž srednjeokeanskih grebena. Naime, dinamika Zemlje uzrokuje razdvajanje jedne ploče od druge, stvarajući tako zone malog pritiska odnosno „prazan“ prostor. Zbog ovoga dolazi do izdizanja magme iz astenosfere koja ispunjava ovaj
prostor. Tada dolazi do lučenja bazaltnih magmi koji imaju karakteristican „jastučast“ oblik (pillow lava). Zbog svojih karakteristika, kao i karakteristika sredine, ovi vulkanski pojasevi nisu eksplozivni nego pokazuju prilično mirna izlivanja velikih količina lave. Veliki broj vulkana na Zemlji je vezan za ovaj tip litosfernih granica, a jedan od najpoznatijih zona je Atlantski srednje-okeanski greben.

Vulkanizam vrućih tačaka (hot spots) je vezan za unutrašnjost litosfernih ploča, odnosno nalazi se daleko od njihovih margina.
Poreklo i karakteristike vrućih tački ni do danas nije do kraja objašnjeno i ovi fenomeni su čest predmet naučnih debata. Verovatno se radi o anomalno toplim zonama Zemljinog omotača koje se nalaze na granici omotač/jezgro. Zbog velike temperature dolazi do uzdizanja magme ka površini i do njenog izbijanja na istu (mantle plume). Najpoznatiji primjer ovakvog tipa vulkana su Havaji. Naime, magma koja se uzdiže topi koru i formira Havajski luk.


A šta se dešava sa neaktivnim vulkanima!

Neaktivni vulkan će se vremenom ugasiti, iako se ni za jedan vulkan iznad aktivne granice ploča ne može reći da je zaista ugašen.Vetar i vremenske prilike erodiraće pepeo i mekše stene kroz koje je vulkan izbacio lavu i tako će se pokazati unutrašnji kanali koji su sada začepljeni starom,stvrdnutom magmom. Kako je stena koja je nastala stvrdnjavanjem magme obično vrlo tvrda,kanali i čepovi starih vulkana otporni su na zub vremena i ostaju da štrče uvis.

Đavolja kula u Vajomingu, jeste erozijom otkriveni vulkanski čep.Prvobitni oblik vulkana odavno je erodirao, a okamenjena lava koja se nalazila unutar erupcijskog kanala ostala je netaknuta. To je otkrilo strukturu šestostranih bazaltnih stubova koji su nastali kad se lava hladila i skupljala.

396 metara visoka granitno kvarcna stena iznad Rio de Janeira je takođe nekada bio vulkanski kanal.


INDEKS VULKANSKE EKSPLOZIVNOSTI

Za utvrđivanje magnitude vulkanskih erupcija razvijen je indeks vulkanske eksplozivnosti (volcanic explosivity index – VEI), sličan Richterovoj skali magnitude potresa.Temelji se prvenstveno na volumenu eksplodiranog materijala i visini erupcijskog oblaka. Svaka viša kategorija predstavlja deseterostruko veću eksplozivnost odnosno snagu erupcije.

Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Stefano 11. Mart 2011. u 23:28
^^ dodaj samo izvor kod ovakvih tekstova
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 12. Mart 2011. u 10:46
Izvor teksta je PDF prezentacija koja se može pronaći na sledećoj adresi:www.gfmo.ba/9.%20vulkanizam.pdf (http://www.gfmo.ba/9.%20vulkanizam.pdf). Ovaj izvor nudi i ilustracije, koje idu uz ovaj tekst, a odlične su.
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 13. Mart 2011. u 23:52
Posledica zemljotresa ili ne..?

Proradio vulkan Šinmoedake

Vulkan Šinmoedake proradio je na jugozapadu Japana, posle dve nedelje mirovanja, izbacujući pepeo i stene do četiri kilometra uvis, saopštili su lokalni zvaničnici.

Vulkan visok 1.421 metar, na planinskom vencu Kirišima, proradio je u januaru, posle 52 godine zatišja. Poslednja veća aktivnost, pre današnje, registrovana je 1. marta, preneo je AFP.

Za sada nije poznato da li je erupciju izazvao snažan zemljotres. Vlasti su podigle stepen upozorenja u oblasti i zabranile prilaz planini.

Izvor: vesti B92
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 16. April 2011. u 16:37
Evo jedne zanimljive ilustracije koja prikazuje kretanje temperature u rasponu od 4800 godina, uz zaključak da kada bi god intenzitet solarne radijacije opao, a vulkanska aktivnost porasla, globalna temperatura bi naglo opala..

(http://img43.imageshack.us/img43/6413/gtemps.gif)

Izvor, uz detaljno objašnjenje: http://www.longrangeweather.com/global_temperatures.htm (http://www.longrangeweather.com/global_temperatures.htm)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: ptprince 18. April 2011. u 11:11
Meni se ovde mnogo više dopada pokazivanje toga kako ovo otopljenje uopšte nije nenormalno. A sad, da li ima veze sa erupcijama ili ne, diskutabilno je. Moje je lično mišljenje da ej sve u prirodi povezano logičkim vezama, te da one svakako postoje. Unapred mi se ne dopada nijedna koincidentalna (slučajna) statistička veza, još manje 'silovana' veza između baba i žaba koje nam se plasiraju. Dakle, još ne poznajemo ćudi planete dovoljno dobro. Uostalom, odgovor na ovakva pitanja može doneti samo opsežna multidisciplinarna studija.
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 18. April 2011. u 16:14
Jeap. slažem se. Kao i u većini naučnih oblasti, da bi se neki zaključak izneo, i iza njega se stojalo, potrebne su opžene, multidisciplinarne studije, kako si to lepo rekao.

Ipak, da bi jedna erupcija vulkana uticala na globalnu klimu, ona mora da bude veoma jaka i intenzivna i da enormnu količinu pepela pošalje u višlje delove atmosfere, ne bili oni tamo ostali neko vreme i delimično blokirali prolazak sunčevih zraka za to vreme, a time bi se globalna temperatura spustila za kojih 0.nešto C.. Naravno ukoliko se desi da u odrđenom periodu bude više takvih erupcija šanse za naknadno globalno zahlađenje se proporcionalno povećavaju, itd.

Tehnologija napreduje krupnim koracima i uskoro pretpostavljam naučnici će moći sa više pouzdanosti da izučavaju pojave koje utiču na izazivače povremenih promena klime.
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 05. Maj 2011. u 22:48
Камчатка

Полуострво Камчатка се налази на далеком истоку Русије. Ово огромно полуострво је дуго 1.250 километара и има површину од 472.300 квадратних километара. Лежи између Тихог океана на истоку, Охотског мора на западу. У близини њене тихоокеанске обале лежи џиновски морски ров Курил-Камчатка, дубок 10.500 метара. На Камчатки се налазе и Вулкани Камчатке, које је Организација Уједињених нација за образовање, науку и културу прогласила светском баштином.
(http://img842.imageshack.us/img842/918/200pxkamchatkapeninsula.jpg)

Камчатка је обилата рекама и језерима, али и бројним вулканима и гејзирима. Река Камчатка и њена долина су оивичене величанственим појасом од око 160 вулкана, од којих је 29 још увек активно. Деветнаест њих је уврштено у Унескову светску баштину као „један од најистакнутијих примера вулканских региона у свету“[1].
Највиши вулкан је Кључевски вулкан (висок око 4.750 метара),
(http://img854.imageshack.us/img854/3838/kluchkam.jpg)
а вероватно најлепши је Кронотски, због чијег савршеног купастог облика су га Роберт и Барбара Декер, познати вулканолози, окарактерисали као првог кандидата за светски најлепши вулкан.
Из Петропавловска Камчатског се могу голим оком видети вулкани Корјакски, Авачински и Козелски.
У самој средини полуострва Камчатке се налази чувена долина гејзира, која је делимично уништена јаким клизањем земљишта у јуну 2007. године.

Петропавловск Камчатски иза којег се издиже велики Корјакски вулкан
(http://img101.imageshack.us/img101/5209/200pxpetropavlovskkamca.jpg)
Вулкан Корјакски лежи у ватреном појасу Пацифика, у подручју гдје пацифичка тектонска плоча уклизава испод евроазијске, брзином од око 80 милиметара годишње, што је узрок активних вулкана широм полуострва.
Овај вулкан је највјероватније активан посљедњих неколико десетина хиљада година. Геолошки налази упућују да су се у посљедњих 10.000 година десиле три велике ерупције, 5500. п. н. е., 1950. п. н. е. и 1550. п. н. е. Ове ерупције су, судећи по геолошким налазима, излиле обилне количине лаве.

Мала долина гејзира
(http://img17.imageshack.us/img17/5766/200pxmdg.jpg)

(http://img233.imageshack.us/img233/5702/v187346p0.jpg)



Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 13. Maj 2011. u 09:52
Etna u akciji!
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 13. Maj 2011. u 09:54
Vulkan Etna ponovo oživeo

Etna još ne ugrožava okolna naseljaVulkan Etna na Siciliji, najviši aktivni vulkan u Evropi (3.295m), juče je počeo da izbacuje pepeo i to tri dana nakon što su kulu vulkana potresle manje erupcije.

Eksploziju, koja se dogodila juče oko 6 ujutru na krateru Etne, pratilo je preko 200 zemljotresa, od kojih je najjači iznosio 4,2 stepena Rihterove skale, saopštio je Nacionalni institut za geofiziku i vulkanologiju u Kataniji na Siciliji. Nakon eksplozije na Etni, usledila je kiša pepela na jugoistočnom krateru, „gde je u toku značajna emisija gasa“, kaže se u spomenutom saopštenju.
Institut je juče na lice mesta poslao stručnjake, ali je i saopštio da „ovaj fenomen trenutno ne predstavlja opasnost po ljude i imovinu“.
Erupcija, do koje je došlo u subotu, praćena potocima lave, odigrala se, takođe, i na jugoistočnom krateru ovog vulkana.
Poslednja erupcija Etne dogodila se u novembru 2007, dva meseca nakon erupcije koja je prouzrokovala privremeno zatvaranje obližnjeg Aerodroma Katanija, zbog lave i oblaka pepela.
Etna je najveći aktivni vulkan u Evropi i jedan od najaktivnijih u svetu. Najveće erupcije posle nove ere zabeležene su 1669. godine, kada je lava potpuno zbrisala grad Nikolozi. Sledeća velika erupcija dogodila se 1928. godine, kada je je na isti način uništen grad Maskali. Ostala značajna buđenja vulkana desila su se 1949, 1971, 1981, 1983 i u periodu 1991-1993 i 2001. godine.

Izvor: Blic.rs (http://Blic.rs)

http://www.youtube.com/watch?v=ULLYCxHQbec

http://www.youtube.com/watch?v=VD4gV7ZtOLQ


Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 22. Maj 2011. u 14:41
Прорадио вулкан Гримсветн на Исланду


Вулкан Гримсветн на Исланду јуче је прорадио, а локални медији извештавају да се из кратера уздиже дим који је достигао висину од 11 километара. Авио-саобраћај није угрожен.

Према саопштењу метеоролошких служби, активирање вулкана Гримсвотен који лежи испод највећег глечера на Исланду, Ватнајокул, праћено је мањим земљотресима.

Ерупција овог вулкана последњи пут је регистрована 2004. године.

Научници су очекивали нову ерупцију и још су раније саопштили да би она требало да буде мањег обима.

http://www.youtube.com/watch?v=OfxCkpTB5zY

Они су проценили и да неће личити на прошлогодишњу ерупцију вулкана, који се налази испод глечера Ејафјатлајектл, а која је проузроковала блокаду авио-саобраћаја.

////// /////// ///////

Zbog vulkana nema avio- saobraćaja

IZVOR: BETA

Rejkjavik -- Vazdušni prostor iznad Islanda zatvoren je jutros za saobraćaj zbog erupcije najaktivnijeg vulkana na tom ostrvu.

Erupcija vulkana Grimsvoten (Tanjug)
Vulkan Grimsvoten na Islandu juče je počeo da izbacuje lavu,saopštile su meteorloške službe.

"Naš glavni međunarodni aerodrom Keflavik je zatvoren. Vazdušni saobraćaj je obustavljen", rekla je Frans presu portaprol svih aerodroma na Islandu, Hjordis Gudmundsotir.

On je dodao da će vazdušni saobraćaj iznad Islanda biti obustavljen "najmanje nekoliko narednih sati".

Meteorološka služba sinoć je saopštila da je "na Grimsvotenu počelo izbacivanje lave" i da se juče iznad tog vulkana "stvorio dim koji je dostigao visinu od 20 kilometara.

Izbacivanjenje lave vulkana Ejafjajajokul, takodje na Islandu, u aprilu 2010. godine je prouzrokovalo blokadu avio-saobraćaja kada je zbog vulkanske prašine otkazano 100.000 letova, a osam miliona putnika je bilo sprečeno da dodje na svoje odredište.

Poslednja erupcija vulkana Grimsvotn dogodila se 2004. godine.Naučnici su predvideli da će doći do erupcije koja je sada u toku,ali i proocenili da ona neće dovesti do problema vulkanske prašine sličnih prošlogodišnjim i da avio-saobraćaj neće biti poremećen.

Zemljotresi u poslednjih nekoliko sati na Islandu:

(http://img861.imageshack.us/img861/5989/11052213101.png)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 24. Maj 2011. u 13:26
Očekuje se otkazivanje 500 letova zbog vulkanskog pepela


LONDON - Širenje oblaka pepela iz islandskog vulkana Grimsvotn moglo bi danas da dovede do otkazivanja 500 letova na putničkim linijama u Severnoj Irskoj, Škotskoj i delovima Skandinavije, saopštila je Evropska agencija za vazdušni saobraćaj.

Između 200 i 250 letova je već otkazano. U Evropi, u ovo doba godine, obavi se nešto više od 30.000 letova dnevno.
 
Vlasti za sada ne računaju na velike prekide u aviosaobraćaju, kao kod  prošlogodišnje erupcije islandskog vulkana Ejafjatlajokul, jer su od tada unapređeni sistemi i procedure u aviosaobraćaju a i ne očekuje se da oblak iz Grimsvotena stigne do kontinentalnog dela Evrope.

Oblak vulkanskog pepela do kraja dana na severu Nemačke
Oblak pepela, nastao posle erupcije vulkana Grimsveten na Islandu stići će večeras do severa Nemačke. Nemačka meteorološka služba (DWD) saopštila je da koncentracija pepela u vazduhu na obali Nemačke ka Severnom i Baltičkom moru neće iznositi više od dva miligrama po kubnom metru.
 
Ministar saobraćaja Peter Ramzauer je neposredno posle erupcije vulkana na Islandu doneo odluku da avioni u Nemačkoj mogu slobodno da lete sve dok koncentracija pepela ne pređe dva miligrama po kubnom metru vazduha.

Izvor Blic.rs (http://Blic.rs)

http://www.youtube.com/watch?v=oMStcqHfwQ4

Istorija se ponavlja.., polako ali sigurno tako nešto moglo bi se dogoditi i ovog puta..
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: ptprince 25. Maj 2011. u 10:03
Samo zapevajmo...

http://www.youtube.com/watch?v=75Wrd-tUirI

Nije offtopic! ;D
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 08. Jun 2011. u 16:32
Vulkan u Čileu zatvara aerodrome


Vulkan Pajhue izbacuje dim i vatru već dva dana, a iz ugrožene oblasti na jugu Čilea je evakuisano 4 hiljade ljudi.

(http://img829.imageshack.us/img829/1332/6678639084dee7a13bc9c55.jpg)
erupcija vulkana u Čileu, satelitski snimak (Tanjug)

Turisti koji su boravili u obližnjem argentinskom ski centru Bariloče, koji se nalazi 100 km od vulkana, kažu da su padine potpuno prekrivene pepelom. Otkazano je 60 letova iz Buenos Ajresa, a argentinske vazduhoplovne vlasti razmišljaju da iz predostrožnosti zatvore sve aerodrome u prestonici.

Pepeo nošen vazdušnim strujama može ozbiljno da ošteti motore aviona, pa se još uvek ne zna kada će biti uspostavljen normalan red letenja.

Međutim, prema procenama stručnjaka, najveći problem neće biti erupcija i vulkanski pepeo, već poplave koje se očekuju. Vulkanski pepeo puni rečna korita, a najavljene su obilne kiše u naredna tri dana.

(http://img543.imageshack.us/img543/6668/12298479404dee00e7d10b0.jpg)

(http://img9.imageshack.us/img9/3093/17371642434dee002e70fae.jpg)

(http://img856.imageshack.us/img856/5966/10149293984dee003b797e7.jpg)

Inače, Čile spada među zemlje sa najvećim brojem vulkana na svetu- ima ih ukupno oko 3000 od čega je 80 aktivnih. Ipak, ovo je prva veća erupcija vulkanskog lanca od 1960. godine, kada je tu oblast na jugu Čilea pogodio jak zemljotres.

Izvor B92 (http://B92)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 15. Jun 2011. u 10:09
Uh, kolika aktivnost vulkana u poslednje vreme.. :o

Vulkan u Eritreji izbacio pepeo 15 kilometara u vazduh


ASMARA - Vulkan Dubi, u Eritreji, eruptirao je i izbacio pepeo 15 kilometara u vazduh, blokirajući vazdušni saobraćaj u regionu, saopštio je danas Centar za kontrolu vulkanskog pepela.

(http://img232.imageshack.us/img232/4219/150166eritrejaafpf.jpg)

"Na osnovu satelitskih snimaka, vidimo da je vulkanski pepeo dostigao visinu od 13 do 15 kilometara", izjavio je Žan Nikolo iz francuske meteorološke službe Meteo-Frans, koju je Centar angažovao za praćenje južne Evrope i Afrike.

"Situacija nije kritična kao što je bila sa islandskim vulkanom Grimsvotn, koji je uticao na veoma prostranu zonu vazdušnog saobraćaja, pošto je vazdušni prostor iznad istoka Afrike mnogo manje prometan", dodao je Nikolo, preneo je AFP.

Izvor Blic.rs (http://Blic.rs)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Stefano 16. Oktobar 2011. u 11:58
Španija: Proradio podvodni vulkan

IZVOR: TANJUG
Madrid -- Zbog aktivnosti podvodnog vulkana španske vlasti su danas odlučile da zatvore luku na ostrvu Ljero.

Brodovima je naloženo da isplove iz voda oko luke La Restinga, a avionima je zabranjeno da preleću iznad južnog dela ostrva.

Pre četiri dana, svih 600 stanovnika La Restinge je evakuisano kada je registrovana aktivnost vulkana, podsetila je agencija AP.

Regionalna vlada Kanarskih ostrva objavila je da su naučnici primetili vulkanske fragmente zvane piroklastike, koji se pojavljuju iz mora kod luke La Restinga.

Televizijska stanica "La Seksta" je javila da je i novinarima naloženo da napuste oblast.

Izvor Tanjug & B92.net
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2011&mm=10&dd=15&nav_category=78&nav_id=549852
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Profiamater 22. Novembar 2011. u 10:55
Vulkan Popokatepetl, 60-ak km JI od glavnog grada Meksika, snimak od pre 2 dana.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=P2rgEJmD1jc
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Profiamater 22. Novembar 2011. u 16:14
Ima dosta lepih slika na kojima se vulkan vidi iz samog grada ali kada nije aktivan, a trenutno ima vrlo malo slikica (sa pogledom iz Mexico City-ja) sa aktuelnom erupcijom -uglavnom su slike načinjene sa drugih lokacija a ne iz grada (ili bar ja nisam našao slike iz grada).
Evo dve slikice sa aktuelnom erupcijom (jedna je baš iz Mex.C.), ništa posebno... nisam našao bolje.

(http://i40.tinypic.com/2vcygib.jpg)

(http://i39.tinypic.com/2hoem44.jpg)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Profiamater 29. Decembar 2011. u 22:34
"Proradio" je vulkan Cleveland na Aleutskim ostrvima, sam vulkan se nalazi na nenaseljenom ostrvu.

http://www.alaskadispatch.com/article/alaska-volcano-launches-ash-cloud-15000-feet
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: laky 09. Mart 2012. u 19:38
Erupcija vulkana Etna pre par dana.

(http://img6.imageshack.us/img6/8056/42390410151351273035455.jpg)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: laky 08. April 2012. u 13:09
Dangerous Colombia Volcano May Erupt Soon

Colombia's snowcapped Nevado del Ruiz volcano has lately shown signs pointing towards an immanent eruption.

An "Orange" alert has been posted, meaning that the volcano could erupt within days to weeks, the Smithsonian/USGS Weekly Volcanic Activity Report web page said on Thursday.

:-: http://www.accuweather.com/en/weather-news/dangerous-colombia-volcano-may/63697
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: laky 13. April 2012. u 12:39
12.04.2012. vulkan Etna

http://www.youtube.com/watch?v=21RwhKYszYo

http://www.youtube.com/watch?v=N32GYSY9grE
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: laky 17. April 2012. u 22:03
Popocatepetl Volcano Raising Concerns in Mexico

A volcano within view of Mexico City has begun to erupt.

Steam, smoke and hot fragments of rock began to be ejected from Popocatepetl this past weekend.

:-: http://www.accuweather.com/en/weather-news/popocatepetl-volcano-smoking-in-mexico/64160
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: freeze 30. April 2012. u 22:49
Evo jedan link sajta na kome se uvek može pročitati o aktuelnim aktivnostima vulkana širom sveta.

http://www.volcano.si.edu/reports/usgs/ (http://www.volcano.si.edu/reports/usgs/)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Profiamater 14. Januar 2013. u 20:56
http://www.volcanodiscovery.com/stromboli/news.html
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Djordje...storm chasers.... 24. Novembar 2013. u 18:19
Juce eruptirao vulkan ETNA u Italiji evo fotke :!: :!: :!:
Jel ima neka tema za vulkane :?: :?:
(http://imageshack.us/a/img33/456/8vhy.jpg)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Stefano 05. Februar 2014. u 22:39
http://www.youtube.com/watch?v=tzbIdE51jcg
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Djordje...storm chasers.... 06. Februar 2014. u 10:36
http://earthsky.org/earth/death-toll-climbs-to-16-since-mount-sinabung-eruption
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Miki 09. Septembar 2014. u 22:54
Majka priroda u svom najsurovijem obliku..  :-[ Primetite udarni talas kojom se brzinom kreće i kako izgleda kao da pomera prizemnu oblačnost.
 
http://www.youtube.com/watch?v=BUREX8aFbMs
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: ssoney 15. Septembar 2014. u 14:25
Erupcija vulkana na Islandu, Septembar 2014.

http://www.youtube.com/watch?v=RgcMc92CYIE
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: pavlovic 26. Oktobar 2014. u 20:42
Danas sam sasvim slučajno uživao u manjoj erupciji Popokatepetla. Taman smo poleteli, prošli kroz oblake, kad ono...

(http://i841.photobucket.com/albums/zz332/nikopav/IMG_6245a_zpse9a26989.jpg) (http://s841.photobucket.com/user/nikopav/media/IMG_6245a_zpse9a26989.jpg.html)

(http://i841.photobucket.com/albums/zz332/nikopav/IMG_6251a_zps1692d7de.jpg) (http://s841.photobucket.com/user/nikopav/media/IMG_6251a_zps1692d7de.jpg.html)

(http://i841.photobucket.com/albums/zz332/nikopav/IMG_6261a_zpse7f01fb1.jpg) (http://s841.photobucket.com/user/nikopav/media/IMG_6261a_zpse7f01fb1.jpg.html)

Pozdrav iz toplog i za divno čudo ne tako sparnog Kankuna!  :-*

Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Miki 27. Oktobar 2014. u 00:29
Prelepe slike Pavloviću... stvarno si imao odličan tajming da se to baš desi kad si bio u avionu sa te visine i na toj lokaciji sa fotoaparatom.  :)
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 21. Maj 2016. u 18:05
https://weather.com/news/trending/video/mt-etna-volcano-erupts-in-sicily

Etna je ponovo aktivan vulkan .

Uz to jos dva zemljotresa malopre od 3.3 i 2.9 C rihtera prodrmala su Siciliju .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 23. Maj 2016. u 17:58
Indonezanski vulkan Maunt Sinabung je proradii 7 ljudi je umrlo tokom Rada na polju .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 31. Maj 2016. u 20:12
Kilauea ponovo izbacuje lavu .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 01. Jun 2016. u 17:55
Vulkan Semeru u Indoneziji izbacuje lavu i ima male eksplozije .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 03. Jun 2016. u 11:25
Vulkan kerinci izbacuje pepeo , Sumatra Indonezija .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 03. Jun 2016. u 12:31
Kosta Rika Turialba vulkan ponovo izbacuje pepeo .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 03. Jun 2016. u 12:59
Sakurajima vulkan par eksplozije Japan .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 04. Jun 2016. u 13:29
Danas je takoreci update-ovana "prognoza" za Yellowstone . Naucnici su potvrdili da Yellowstone ostaje u zelenom nivou tj. da nema nekih vecih promena .

Inace da podsetim Yellowstone je najveci i supervulkan koji ima najvecu snagu . On je aktivan kao sto se moze i videti na kameri , a bogami ipo zemljotresima i mini zemljotresima . https://www.nps.gov/features/yell/webcam/oldFaithfulStreaming.html ali za sada kako kazu naucnici nema mesta panici .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 05. Jun 2016. u 17:57
Naucnici su danas objavili da vulkan Tungurahua u Ekvadoru je pred erupcijom .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 05. Jun 2016. u 19:41
Nova serija izbacivanja pepela vulkan Kerinci iz Indonezije , Sumatra . Pepeo ide 800 m u vis .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 06. Jun 2016. u 15:13
Na Antartiku , Juzna Sendvicka ostrva , vulkan Bristol nastavio sa izbacivanjem pepela i nastavio aktivnost .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 06. Jun 2016. u 16:08
Kilauea vulkan na Havajima , aktivnost ostaje , nema znacajnijih promena i dalje na crvenom nivou .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 06. Jun 2016. u 18:43
Vulkan Paos , Kosta Rika , mala eksplozija na krateru .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 06. Jun 2016. u 19:16
Vulkan Bromo , Java Indonezija , nastavlja sa izbacivanjem serija pepela .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 06. Jun 2016. u 22:02
Vulkan Masaja u Nikaragui izbacuje lavu slicno kao prosle nedelje .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 06. Jun 2016. u 22:39
Etna vulkan u Italiji , na kraterima se pojavila lava , tj . izbacivanje lave .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 07. Jun 2016. u 00:03
Kurilska ostrva , Rusija , vulkan Alaid je bar za sad , prema tvrdnjama vulkanologa pri kraju erupcije , sto nemora da znaci da ce tako i biti .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 07. Jun 2016. u 03:11
Kolumbija , vulkan Nevado del Ruiz izbacuje pepeo u serijama . Inace aktivan je od maja .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 07. Jun 2016. u 11:20
Kolumbija , vulkan Santa Izabela , male eksplozije usled zemljotresa .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 08. Jun 2016. u 12:57
Isto sto vazi za temu poslednji zemljotresi vazi i ovde na svakih 12 sati cu obavestavati :

Krenimo :

Jedini vulkan u proslih 12 sati koji je jos vise poceo da emituje pepeo i dim , lavu je vulkan Kolima u Meksiku , koji je aktivan i kod kojeg su erupcije u toku ima i eksplozija . Ovaj zemljotres juce je jos vise doprineo da nastavi u tom smeru .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 09. Jun 2016. u 14:17
Vulkan Manam , Papa Nova Gvineja , nastavlja sa umerenom aktivnosti tj. erupcijama .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 10. Jun 2016. u 13:07
Bulusan , vulkan u Filipinima izbacuje pepeo preko 2 km .

Sinabung , vulkan u Indoneziji , ima eksplozije i nastavlja da izbacuje lavu .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 13. Jun 2016. u 13:48
Vulkan Suretamatei , Vanuatu , proradio . Na skali od 0-4 za sad 1 .

Vulkan Semeru Indonezija , 10 dana izbacuje lavu .

Vulkan Suwansone - Jima , Japan proardio .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 16. Jun 2016. u 13:43
1 . Vulkan Kucinoerabu-jima , Japan , je poceo da se aktivira .

2 . Vulkan Siveluc , Japan , isto kao i prvi .

3 . Vulkan Pakaja , Japan , isto vazi kao i za prethodnike .

4 . Vulkan Dukono , Japan , nastavlja sa izbacivanjem pepela i dima .

5 . Vulkan Kilucevskoj , Japan , izbacuje lavu .

6 . Vulkan Kiluea , Hawai , USA , takodje kao i vulkan pod brojem 5 samo je aktivniji .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: aca asceric 23. Jun 2016. u 21:13
Vulkan Hekla , Island , prema tvrdnjama vulkanologa i geologa moze uskoro da proradi , posledice bi mogle biti , prema njihovim tvrdnjama kao kada je 2000 proradio , bio je zaustavljen evropski i prekookeanski avio saobracaj .
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Gaara 17. Mart 2017. u 20:25
https://www.youtube.com/watch?v=U6VdXmqE1Cg
Naslov: Odg: Vulkani i vulkanske erupcije
Poruka od: Profiamater 28. Novembar 2017. u 17:51
https://www.wunderground.com/news/2017-11-26-bali-mount-agung-volcano-erupts