Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?  (Pročitano 283457 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #100 poslato: 12. Januar 2009. u 21:00 »
Citat
sva sreća, postoje simboli koje nazivamo slovima, a služi nam da ne moramo da pamtimo, već da beležimo.
Odlicno receno ;)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #101 poslato: 02. Mart 2009. u 00:36 »
Zna li neko nešto više o pljusku žaba 2005. u Odžacima?  :o

Na hiljade žaba palo s neba

07.06.2005

Na hiljade žaba palo s neba

ODŽACI - Na hiljade tek formiranih žabica tamnosive boje prekrilo je severne periferijske ulice bačkog gradića Odžaka nakon što je vetar u nedelju naneo oblake iznad grada. Sitna prašina, poput magle, prekrila je pola grada i niko nije obraćao naročitu pažnju na to. Sve dok juče ujutro nisu videli žabice.
Aleksandar Ćirić, koji stanuje na kraju Ulice braće Tasković, kaže da je u nedelju video kako žabe padaju sa neba. Bilo ih je nebrojeno mnogo. Radnik Stevan Stevanović dodaje da se dosta razlikuju i da su brže od domaćih žaba i on veruje da ih je vetar doneo sa velikih daljina. U istoj ulici stanuje i Caja Jovanović koji kaže da je to bilo pravo čudo, i da je u prvi mah mislio da neko iz aviona baca žabe, ili da je u pitanju neka nesreća teretnog aviona koji je prevozio ova mala bića. Njegova žena Danijela se krsti i kaže da se ne može načuditi.
A objašnjenje ove nesvakidašnje pojave veoma je jednostavno. Profesor Slaviša Ignjatović, specijalista za klimatologiju, rekao je da je reč o fenomenu koji se često događa u prirodi.
- Kovitlac vetra poput levka usisao je ko zna gde u nekom plićaku hiljade laganih stvorenja, prašinu i sve što nije odolelo snazi prirode. Kada je vetar oslabio, prizemljenje je bilo neminovno - kaže profesor.
Tako su male žabe, ni krive ni dužne, promenile stanište i ko zna kako će i da li će se adaptirati na nove uslove života.
Mnogi ljudi nisu skloni da prihvate ovakvo tumačenje, nego ovu pojavu povezuju sa nemilim događajima, prirodnim stihijama i ratovima.
S. Mirić

http://www.blic.rs/stara_arhiva.php?id=85899


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #102 poslato: 02. Mart 2009. u 09:30 »
Fenomenalno! Vredi istražiti kakva je bila meteo situacija. Ako nešto iskopam, eto mene.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #103 poslato: 05. Mart 2009. u 22:05 »
Evo malo bliže da opišemo trombu  (ne znam da li se spustila iz superćelije,ako jeste onda je tornado) u Paunama i Rajkoviću kod Valjeva.
Desila se 10. jula 1992.O njenoj jačini po fujita skali nema podataka,ali znamo sledeće:
1.zona štete široka oko 250 metara u prečniku,dužine 1 km.Zatim se zona štete prekida i kasnije opet nastavlja.Izgleda da se tromba povukla u oblak i opet spustila,ali u tom drugom spuštanju zona 
štete nije bila šira od 200 metara.
2.Pojedini predmeti su leteli 4 kilometra od mesta gde je tromba prošla.
3.Nastala je pri prolasku hladnog fronta sa jugozapada.

Ovo pročitah u sažetku članka "Pojava trombe u valjevskom kraju" Ducić Vladan D., Tanasijević Zoran   Glasnik Srpskog geografskog društva 1993, vol. 73, br. 1, str. 25-32.
To je sve što sam pronašao o njoj.Bilo bi lepo pronaći i ceo članak u nekoj biblioteci.


Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #104 poslato: 10. April 2009. u 17:26 »
Arhiva Politike 1904-1941. je neverovatna riznica podataka.Sad pregledam jun 1926. i naletim na ovo u izdanju od 6.6.1926. :)


Tromba u Pančevu 5.6.1926.





Po opisu događaja jasno je da se radi o trombi/tornadu,iako se koriste reči ciklon i vihor.Zanimljivo da je na kraju s kopna prešao na Tamiš.

Arhiva Politike na http://digital.nb.rs/collection/no-politika

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #105 poslato: 10. April 2009. u 20:27 »
fantastičan arhivski primerak!
a posebno je zanimljiva promena značenja tu bitnih reči...
ciklon je danas termin za nesto šire /ispravite me ako grešim/, a vihor je stara, prastara i uglavnom internacionalna reč za naročito jak vetar (ista reč doduše još uvek stoji u onom spisku jakih vetrova po boforu), ali se u svakodnevnom govoru gotovo sasvim izgubila, a u novinskim člancima delovala bi danas kao pesnički ispad...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #106 poslato: 10. April 2009. u 22:17 »
fantastičan arhivski primerak!
a posebno je zanimljiva promena značenja tu bitnih reči...

Meni je isto zanimljivo kakve su se reči koristile tada,ali i stil pisanja.
Reč vihor mi u jednom drugom članku stvara probleme,pišu u Politici da je snažan vihor,takođe juna 1926. otkinuo toranj sa crkve u Sl. Požegi,a onda se ceo krov srušio.Ne opisuju tako slikovito događaj,pa ne mogu da zaključim jel je reč o trombi ili snažnom udaru vetra...Mada,nađoh takođe davno na jednom sajtu nekog mesta u Banatu (da li je Alibunar,ali nisam siguran) priču iz nekog XVIII-XIX veka o nekoj devojci koju je vihor usisao i odneo u nebesa,a taj opis mi opet liči na tornado (nije važno da li je istinit događaj,važno je da su ljudi imali kontakta sa takvim vetrovima i da pojava trombi u Srbiji,posebno u Vojvodini nije toliko neobična).
Takođe koriste i reč bura za oluju,što mi je zanimljivo imajući u vidu da sada kada bi mi neko rekao bura,ja bih prvo pomislio na vetar buru.Na bugarskom se oluja,kaže burja,na primer.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #107 poslato: 13. April 2009. u 09:43 »
Sjajno!

Pojavljivanje takvih tekstova me podseća na knjigu koju sam dobio iz Češke, o istoriji meteoroloških merenja. Imam deo drugi, o jakim vetrovima. Da čovek ne poveruje koja je količina dokumentovanih ciklona (u redu je, beket, tvoje zapažanje je dobro), pijavica, trombi i takvih 'pikanterija' zabeležena u Češkoj. Prođe poneka godina da toga nema, ali se dešava da bude i po desetak tornada u nekoj godini.
Smatram da je svaki ovakav zapis jako vredan i da bi bilo super da se takva saznanja iz Srbije sistematizuju na sličan način. Pavloviću, jesi li spreman na takav izazov? Rado ću ti pomoći koliko mogu, ali u ovoj oblasti si definitivno  :first: (koristim smajlije kada ostanem bez reči). Nigde ne žurimo...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #108 poslato: 14. April 2009. u 11:07 »
Jedan sumnjiv događaj (pogledati slike na linku)

29. May 2007.

Orkansko nevreme praćeno ledom pogodilo Mošorin i Vilovo
Raskrivalo kuće, čupalo drveće, uništavalo useve

          MOŠORIN, VILOVO: Orkansko nevreme praćeno ledom pogodilo je proteklog ponedeljka oko 18,30 časova Mošorin i Vilovo, nanevši ogromne štete usevima, voću, privrednim i stambenim objektima. Nevreme kao da se nameračilo na Šajkašku – pre nekoliko dana led je tukao od Titela do Kovilja, a ovog puta je prošao nešto severnije, preko Mošorina i Vilova. Gradonosni oblaci opet su stigli iz Banata praćeni prolomom oblaka pa je za nešto više od pola sata palo 85,7 mm padavina po četvornom metru. To je stvorilo ogromne bujice koje su se niz surduke sručile sa Brega u naselja, napunivši kanale vodom i blatom, zatvorivši propuste, što je prouzrokovalo plavljenje brojnih privrednih i stambenih objekata. Snažan vetar lomio je i čupao drveće, raskrivao stambene i privredne objekte a kiša i led koji su ga pratili uništavali su ono što je preostalo. Mnoge raskrivene kuće natopljene su vodom tako da su stradali podovi i nameštaj. U atarima, na Bregu i ritu, led je naneo veliku štetu bostanu, žitu i kukuruzu. Voće i povrće u baštama najvećeg dela Mošorina potpuno je uništeno.

 

          Odmah po prestanku nevremena na teren je izašao Milan Nastasić, predsednik Skupštine opštine Titel. Videvši ogromne naslage blata u Vilovu na regionalnom putu Novi Sad – Titel, pozvao je putare i policiju da ovu važnu saobraćajnicu osposobe za nesmetan prolaz vozila. Sutradan je i opštinska komisija, na čelu sa Stevanom Gečevskim načelnikom za privredu, obišla pomenute atare i naselja i prema prvoj nezvaničnoj informaciji, utvrdila velike štete koje je pričinilo nevreme.

          Mnogi meštani dolaze u prostorije mesnih zajednica i prijavljuju štete. Na osnovu prijava obišli smo nekoliko oštećenih domaćinstava u Mošorinu, gde je šteta mnogo veća. Jovanu Ignjiću, Čarnojevićeva 23, vetar je otkrio štalu a table kojima je bila pokrivena razbijao i nosio po dvorištu, preko kuće i puta čak pedesetak metara daleko. Jedna tabla je razbila prozor od kuće a staklo je povredilo snaju Borjanu i njenog brata Borislava. Ignjićima je još oštećen krov kuće, raskrivena šupa, uništena bašta. Milovanu Đurđeviću, Jovanovićeva 3a, vetar je iščupao veliko orahovo drvo i oborio ga na kuću. Marku Bogdaniću i njegovom komšiji Radomiru Madžaru vetar je raskrio kuće i pomoćne objekte, ali su oni već iste večeri uz pomoć rođaka i prijatelja neoštećeni deo crepa vratili tamo gde je bilo najkritičnije.

 

        - Ovo što vi sada vidite nije ništa u odnosu na ranije stanje. Hvala svima koji su nam pomogli kad je bilo najteže – kažu komšije Marko i Radomir.

          Najteže je stanje kod Blagoja Pavlovića kome je vetar raskrio kuću i čardake, a krov od štale i šupe prebacio u komšijsko dvorište. I njegovom sinu Milovanu raskriveni su pomoćni objekti.

        - I šta sad da radimo? Šteta je ogromna, a mi nismo u stanju da sve to tako brzo popravimo i dovedemo u prijašnje stanje. Prijavili smo štetu u Mesnoj zajednici pa ćemo da vidimo – kaže Blagoje u nadi na će mu neko pomoći.

 

        - Neka ljudi prijavljuju štete, a mi ćemo učiniti sve što je u našoj moći – ističe predsednik Nastasić. – Naša komisija za procenu šteta je već na terenu. Sve ćemo podatke prikupiti i poslati nadležnima u Republiku i Pokrajinu. Ako šteta bude toliko velika, proglasićemo ovo elementarnom nepogodom. Ali ne zavisi samo od nas, jer se još uvek sve finansira iz privremenog budžeta. Sredstva koja dobijemo sigurno ćemo pravilno rasporediti. Poljoprivrednici moraju da prihvate još jednu realnost, a to je da ubuduće neće biti nadoknade štete ako ono za čega se traži nije osigurano.

Nikola D. Turajlić

http://www.ravnica.info/clanak.php?r=br-655/Orkansko-nevreme-praćeno-ledom-pogodilo-Mošorin-i-Vilovo.html

Radarski snimak i nije baš od pomoći...





Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #109 poslato: 14. April 2009. u 11:40 »
Nešto se kao sećam ovoga, ili je to déja vu, nisam siguran. Radarski snima pokazuje predivnu liniju fronta, a šta je bilo na čelu fronta (poneka pijavica), to možemo samo da nagađamo.
Setih se tako da je 30. septembra 2005. godine da sam video nešto što mi je bilo krajnje nebulozno. Naime, pred jutro je prolazio front preko severa Srbije. Podatak o vetru sa Rimskih Šančeva mi je bio za neverovati, jer je stajalo da je srednja brzina bila 4.9 m/s, a maksimalni udar vetra čak 30.1 m/s. Naravno da sam pomislio da je greška, pretpostavljajući da je udar vetra bio 10.1 ili 10.3 m/s (kucanje čini čuda u permutaciji - pardon: permutacija čini čuda u kucanju). Ali tu me je čekalo iznenađenje. Udari vetra su bili oko 8 do 10 m/s, ali je postojao jedan trag u tačno 04:12 (u 05:12 po zvaničnom vremenu), dakle 12 minuta posle SYNOPa, koji se pružao do naznačenih 30.1 m/s. Kako sam video razna varanja na trakama, dobro sam pogledao papir i utvrdio da trag zaista potiče od pisanja pera anemografa, a ne od olovke. Ne samo da je teško vući tu kazaljku uvis silom, nego je i bez motiva da se na takvoj bezazlenoj traci vara, pa su mi to bili argumenti više za verodostojnost traga. Čak se nije ni desilo da je kanulo mastilo odozgo preko (duž) trake, jer bi u tom slučaju trag bio deblji dole, a ne blago zadebljan gore, na vrhu brzine (što pokazuje blago zastajanje pera na toj vrednosti). Uz to, pređeni put vetra je tu, u isto vreme, blago 'secnuo' na brže.
Do danas mi nije padalo na pamet šta bi to moglo da bude. Međutim, priča o tornadima uopšte nije besmislena. Iako osmatrač nije zabeležio ništa (noć je, gluvo doba, a upravo su završena osmatranja, pa ko da gleda napolju kako duva vetar), meni će ovaj događaj ostati kao jedan od mogućih pojava tornada. Takva ideja mi je pala na pamet gledajući ovu radarsku sliku fronta i razmišljanjima o tornadima u Srbiji. Nikakva šteta nije zabeležena, mada bi bilo dobro da potražim tog osmatrača i da ga lično pitam.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #110 poslato: 14. April 2009. u 15:02 »
Jedan sumnjiv događaj (pogledati slike na linku)

29. May 2007.

Orkansko nevreme praćeno ledom pogodilo Mošorin i Vilovo
Raskrivalo kuće, čupalo drveće, uništavalo useve...



ja sam sa Bojanom tog popodneva bio na Surčinskom aerodromu čekajući avion za Egipat  :)
i tu nas je zatekla oluja koju sam ja malo i zabeležio
Sećam se da je bilo baš jakog vetra ali i da nije previše dugo trajalo
evo mojih snimaka






Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #111 poslato: 15. April 2009. u 12:48 »
Dobar je to oblak bio.28.5.2007. je i prva moja reportaža na forumu.Bilo je rotacije u oblaku,a kod mene i sitnog grada pomešanog s kišom.



Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #112 poslato: 08. Maj 2009. u 15:43 »
Sumnjiv događaj koji najviše miriše na trombu.Naima,oštećenja su slična kao kod tornada kod Osijeka-Valpova s kraja maja 1932.,koji je porušio  50 kuća,teže i lakše oštetio 150,ubio 5 ljudi,a oko 50 lakše ili teže povredio.
Selo Toba je u Banatu,južno od Kikinde.Članak je od 14.9.1931.



Arhiva Politike na http://digital.nb.rs/collection/no-politika

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #113 poslato: 08. Maj 2009. u 18:58 »
hm... šteta što nemamo na forumu nekog arhitektu ili građevinca koji poznaje istoriju srpskih seoskih kuća: mislim da u tumačenju ove vesti treba uzeti u obzir da kuće - naročite seoske - nisu tad bile od cigle i cementa, nego uglavnom od blata i koječega... pominje se tu i neka vila, ali ne verujem da je po materijalu bila kao tvrđava ili srednjovekovni zamak...

btw, od kad datiraju protivgradna dejstva? ko je i kad to izmislio i uveo? to sigurno neko ovde zna...

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #114 poslato: 08. Maj 2009. u 20:29 »
Ja sam siguran da su protivgradna dejstva u Srbiji na snazi od 1967. godine.Najzasluzniji za to je cini mi se dr Djuro Radinovic, koji je inicirao sve...Inace, saznao sam i podatak da se pocetkom dvadesetog veka pucalo na oblake iz vatrenog naoruzanja... :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #115 poslato: 08. Maj 2009. u 21:19 »
Inace, saznao sam i podatak da se pocetkom dvadesetog veka pucalo na oblake iz vatrenog naoruzanja... :)

I ja sam čuo za to, pucalo se iz artiljerijskog oružja, poslije prvog svjetskog rata. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #116 poslato: 08. Maj 2009. u 23:27 »
hm... šteta što nemamo na forumu nekog arhitektu ili građevinca koji poznaje istoriju srpskih seoskih kuća: mislim da u tumačenju ove vesti treba uzeti u obzir da kuće - naročite seoske - nisu tad bile od cigle i cementa, nego uglavnom od blata i koječega... pominje se tu i neka vila, ali ne verujem da je po materijalu bila kao tvrđava ili srednjovekovni zamak...

Slažem se.Vila je u Kikindi i ona je mogla nastradati od olujnog vetra itd nije srušena.
Kuće u Tobi su srušene,a kod Valpova je "gust i crn oblak obavijen dimom koji se poput levka spuštao prema zemlji krećući se strahovitom snagom,jureći uz pucnjavu i lomljavu prema selu" porušio preko 50 kuća u tri sela koja koja su jedna do drugog.
Šteta u Tobi i kod Valpova je slična (srušene kuće),pa me to vuče da se možda desila tromba kod Tobe.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #117 poslato: 11. Maj 2009. u 09:34 »
btw, od kad datiraju protivgradna dejstva? ko je i kad to izmislio i uveo? to sigurno neko ovde zna...

Heh, naravno da ima ko zna: Datiraju od 1968. godine. Istina, neki pokušaju su postojali i 1967. godine, ali zvanično, 1968. godine je počela prva sezona. Najstariji protivgradni poligoni su Bukulja i Bela Crkva, a sledi za njim Valjevo, Gučevo, Petrovac. Teritorija poligona je bila malena (par opština), a svaki poligon je imao po 10-20 stanica.

Najzasluzniji za to je cini mi se dr Djuro Radinovic, koji je inicirao sve...

Tačno. Veliki ljubitelj sovjetskih meteo dostignuća je to uveo u najboljoj nameri. Imao sam prilike da čitam tehničku dokumentaciju i to je bilo state-of-the-art sovjetske nauke iz oblasti veštačkog uticaja na vreme. Posledično, taj vid protivgradne je bio usvojen i u drugim zemljama tadašnjeg istočnog bloka (Mađarska, Rumunija, Bugarska). U SFRJ je toga bilo u Hrvatskoj (Slavonija), delu Bosne (Semberija), Makedoniji i Srbiji (skoro celoj, bez Vojvodine i dela istočne Srbije, između Krepoljina, Kučeva, Dunava na severu do Crnog Vrha). Čak je postojala i neka pogranična saradnja sa susednim zemljama (znam za Bugarsku, jer sam radio na Crnom Vrhu 1987. godine). Sa tranzicijom je odumiralo i to, tako da smo još mi u Srbiji poslednji koji su zadržali ovaj vid 'veštačkog uticaja na vreme'. Mnogo se više isplati širiti mreže za zaštitu kultura koje se gaje (kao na zapadu), ali PGZ je jedan užasno glomazan sistem koji se ne da tek tako izvaliti (ima i između redova).

Izvin'te za off... ako ima nešto što bi me pitali na temu PGZ, mislim da postoji tema za to. Ovde sam samo replicirao na post.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #118 poslato: 21. Septembar 2009. u 15:43 »
Nadjoh na youtube video dosta jakog nevremena u Irigu 7.7.2009.Ne znam gde bih ga drugo stavio (pošto ne mislim da je tromba) pa stavljam ovde...Imaa počupanog drveća i poneki oduvani krov.
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=fVtcnKdRmc0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=fVtcnKdRmc0</a>


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Tornado i pijavice u Srbiji...da li ste ih videli?
« Odgovor #119 poslato: 22. Septembar 2009. u 15:55 »
Pre će biti da je to bilo 8.7.2009. (seti se onog zelenka)
« Poslednja izmena: 22. Septembar 2009. u 17:01 pavlovic »
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...