Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Izuzetno duga zima 1995/1996.  (Pročitano 39805 puta)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #20 poslato: 25. Mart 2009. u 23:07 »
 ^^
Hvala puno, sve mi je jasno... ;) Naravno da je jasna inverzija i nestanak inverzije i sve ostalo što ide uz to... Ali (uvek pri ovakvim pojavama ima neko "ali"), biće ovde još nedoumica, koje možemo da pokušamo da razjasnimo i nekom drugom prilikom, u odgovarajućim temama... ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #21 poslato: 18. Novembar 2009. u 13:48 »
Evo sad pronadjoh nesto a obecao sam sebi da cu i okaciti kad pronadjem.
Vec sam pisao o tome da se lepo secam te zime ali da to malo upotpunim.
Ovako 6. novembar je osvanuo sa snegom oko 20 cm,jako je to lepo izgledalo.Temperatura je bila izmedju -3 i 0C stepeni.Ceo taj dan je padao sneg.Brzo se i istopio.
Jos jedan zanimljiv datum sam zapisao a to je 9. i 10. februar 1996. Kod mene za ta dva dana stoji da je padao sneg i da je bio ogroman,e sad mi je potrebna provera da bi video sta je za mene bilo ogromno.Ima tu zapisano da je padao 48 sati,ali nema temperature nigde.To sam verovatno od uzbudjenja zaboravio.Ledena kisa je bila cesta te godine cinimi se kao nikada posle.Znam da sam mogao da stanem na sneg a da ne propadnem od debljine leda izazvan ledenom kisom.
I jos jedan datum se spominje ali je vezan za narednu zimu iste godine,30.decembar 1996. Tu sam zabelezio da je visina snega bila oko 30cm takodje nema temperature,ovoga snega se uopste ne secam.
Kad se clanstvo bude aktiviralo mozda ce se i meni vratiti secanje!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #22 poslato: 18. Novembar 2009. u 20:13 »
pa i ja se secam tih ledenih kisa, najgore je bilo u januaru, negde pred rodjendan mog burazera (24.januar), secam se da je bas bio led, bez snega...

Secam se i jedne poledice gde je samo beton bio klizav ali ne i zemlja i trava, secam se da sam se vracao iz skole i da smo svi isli po zemlji i travi, zato sto je beton bio uzasno klizav iako se nije primecivao sloj leda...

9 i 10.februara 1996 se ne secam, kao ni 30.12.1996

Secam se dobro i novembra 1995 godine, jedan nas drugar iz odelenja je tad ima rodjendan i secam se vrlo dobro tog snega...

Ono sto mene zanima to je aprilski sneg te 1996 godine. 16.4 je po zvanicnim merenjima bilo 7 cm snega u Beogradu, sto mi je nezamislivo za april... kao sto rekoh ne secam se toga, niti imam bilo kakvu fotku, ali pretpostavljam da je neko od 1.5 miliona Beogradjana fotkao taj neuobicajni aprilski sneg 1996 godine...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #23 poslato: 20. Novembar 2009. u 20:28 »
Dobro se secam tog snega jer mi je rodjendan,u Vrbasu nije bilo sneznog pokrivaca ali je padao jako gust sneg gotovo citav dan.Tog aprila negde pred 1.maj sam isao u NS i jasno se videlo kako se Fruska gora beli,bilo je mozda nedelju dana pre maja meseca.Ta scena mi je bas ostala urezana u secanju.
I ja bi voleo da vidim neku fotku od tog 16.04.1996.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #24 poslato: 20. Novembar 2009. u 21:03 »
secam se snega te zime, ali ne i da je bilo nesto ekstremno...

ta je zima bila bas zima, ali na beogradskim ulicama je bilo vruce: intenzivni, svakodnevni protesti, setnje i posle studentska blokada kolarceve ulice...
- na debelom minusu se igralo i pevalo cele noci! zurka prakticno...

bilo je i par dana kad je zbog lapavice, poledice i sl. - protest slabio
/iz tih dana imam sigurno neku fotku sa kapom i cipelama - puni snega, ja nasmejana/

/nekom ce ovo mozda biti off topic - sorry - ali po tim sekvencama mogu se eventualno potraziti arhivske fotke na netu/

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #25 poslato: 20. Novembar 2009. u 21:34 »
^^ zar to nije bila zima 1996/1997

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #26 poslato: 20. Novembar 2009. u 21:45 »
Sad ste i mene zbunili,ne znam sta sam trazio? Ma postavi ti beket slike u svakom slucaju vredi ih videti.Valja se malo podsetiti i zime 96/97.

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Re: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #27 poslato: 20. Novembar 2009. u 22:16 »
ups, da... moja greska, blaga demencija ili sta vec -

----

u svakom slucaju, tih godina su bile jake zime, mozda ih treba objediniti i objasniti taj ciklus kao meteo pojavu?

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Re: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #28 poslato: 20. Novembar 2009. u 22:43 »
i 1997 je bilo snega u aprilu, sto me zanima, pa mozda se ti Beket secas, ako se ne varam 23.4.1997 je bio poslednji snezni dan te godine, isto sa 7 cm snega u Beogradu...
Ja se tog aprila secam onako kroz maglu, ali se veoma dobro secam da je bio hladan i da sam tada prvi put na sajam automobila isao u zimskoj perjanoj jakni, e sad, snega 23.4 se ne secam, moguce da je tad bio neki prolecni raspust, pa da nisam bio u Beogradu...
« Poslednja izmena: 29. Februar 2012. u 01:48 Stefano »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Re: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #29 poslato: 21. Novembar 2009. u 11:30 »
Pa sad ste me podsetili, setio sam se snega od 30.12.1996(zbog demonstracija).
Bile su velike demonstracije mada su kod nas uvek neke demonstracije bile,ja sam isao na Zlatibor s porodicom i jedva smo prosli Beograd zbog mitinga i kontramitinga.To je bilo 20 i nekog decembra.
Par dana kasnije je napadao sneg u celoj Srbiji posto ga prethodno nije bilo ni na planinama al mislim da je bilo jako hladno, i to mi se cini da je prvo padao oko katolickog Bozica a onda u drugom talasu dva dana pre NG o cemu ja i pisem.Kada sam se vratio sa zimovanja zatekao me je ogroman sneg u Vrbasu.
Sad trazim podatke koliki je sneg pao tada i gde ga je bilo najvise?
Beket je dala predlog da sva secanja na zime 90ih stavimo u jednu temu,pa ja ovom prilikom podrzavam takav predlog!

Van mreže dusan

  • **
  • Poruke: 1.049
  • Starost: 47
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Izuzetno duga zima 1995/1996.
« Odgovor #30 poslato: 07. Mart 2010. u 18:20 »
I ja se secam te zime a posebno njenog kraja.13 aprila sam kao pravi vojnik polagao zakletvu na vozdodvu u cuvenoj marsalki a zbog propisa koji kazu da se 1 aprila prelazi na prolecnu garderobu smrzao sam se kao....
To vece je bilo snega a narednih dan ga je bilo u toku noci jer sam spavao pod satorom na Bubanj potoku i jako se dobro secam tog perioda.
UH!