Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Baloni - na kojoj visini lete  (Pročitano 27386 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Baloni - na kojoj visini lete
« poslato: 11. Maj 2009. u 21:49 »
Pitanje za Neleta :) ali i za druge ako znaju...

Znaci interesuje me oni baloni za razgledanje (kako da ih nazovem) koji se pokrecu toplim vazduhom, na kojoj oni visini lete? Video sam ih nekoliko puta u okolini Beograda, najcesce prema Zrenjaninu (pretpostavljam da polecu sa Ecke) ali ne mogu da procenim na kojoj su visini...

Koliko su oni bezbedni? kolika je verovatnoca da se kabina nakrivi toliko da neko ispadne iz balona? Da li je obavezno nositi padobran, da li postoje jos neki propisi kako bi se letelo sa tim balonom.

Voleo bih da Beograd fotkam iz vazduha, probao sam to nekoliko puta iz aviona pri sletanju na Surcin, ali je problem sto tu nema mnogo vremena da se biraju kadrovi i da se ponovo snimak... ovako iz balona koji se sporo krece sve je mnogo bolje za photo session...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Baloni - na kojoj visini lete
« Odgovor #1 poslato: 12. Maj 2009. u 00:07 »
Zanimljiva pitanja :)

Baloni mogu leteti veoma nisko, svega nekoliko metara iznad tla, pa sve do visine na kojoj je potreban kiseonik za disanje. Dakle tu nemaju mnogo ograničenja.
Obično se leti na nekoliko stotina metara visine, sve zavisi od terena iznad kojeg lete. Padobrani se nikada ne nose, jer nema potrebe. Broj pogibija balonom je toliko mali, da se svodi na suludnjake koji su izazivali sudbinu.
Korpa je dosta velika i ne može se nikako prevrnuti. Obično je za četiri, a neretko i za pet osoba. Kada bi se našao u njoj, imao bi utisak da si dosta bezbedan, jer baloni lete po mirnom vremenu, dakle nema drmusanja i slično. Verujem da iako u tome nemaš iskustva, ne bi ni osetio da letiš.
Nema posebnih propisa za njih i može leteti bukvalno svako, zajedno sa pilotom koji upravlja njime. Kao u dirižablu.
Što se fotkanja tiče, nema savršenijeg načina. Motorni zmaj je takođe jako dobar, kao i svaka ultralaka letelica, pošto su većinom otvorenog tipa i uz onoga koji pilotira, imaš dosta vremena da se igraš sa kamerom.
Paraglajderi su takođe dobri za to, jer nakon hvatanja visine, pilot ima dosta vremena da fotografiše, samo što među letačima nema baš naročito zainteresovanih za to.

Nadam se da ćeš pronaći način da platiš let i snimiš pregršt sjajnih fotki kao i do sada :)

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Re: Baloni - na kojoj visini lete
« Odgovor #2 poslato: 12. Maj 2009. u 14:01 »
mene je uvek zanimalo gde je potrebno da se ode (prijavi?) da bi se letelo

i kod mene u zaječaru često viđam nekoliko zmajeva,ali ne znam da li su to privatni ili kako..?
baš bih voleo neki put letim u nekim od tih stvari

balon je možda i najbolja solucija upravo zbog sporog leta tako da čovek ima mnogo više vremena za razgledanje,fotkanje..

Van mreže Radivoje

  • *
  • Poruke: 11
    • Живети са биљкама
Re: Baloni - na kojoj visini lete
« Odgovor #3 poslato: 26. Jun 2009. u 10:56 »
Мени су змајеви закон, волео бих да имам један :)
Мада и балони су супер за сликање и уживање у пејсажу.
Ако има неки клуб у близини Београда, волео бих да одем тамо.

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Re: Baloni - na kojoj visini lete
« Odgovor #4 poslato: 26. Jun 2009. u 11:13 »
Potpuno te razumem za zmaja, leteo sam njime skoro 10 godina.
Postoji veliki broj ljudi koji poseduju privatno letelice u okolini BG-a. Otidi na www.airban.net  pa proveri neke solucije najbolje za tebe...