Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Klimatske promene, globalno otopljavanje  (Pročitano 280841 puta)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #80 poslato: 27. Avgust 2008. u 19:25 »
te teme imaju vise smisla na zapadu, ali amerima nije nista jedan tornado, posto vec svake godine imaju par uragana...

zagrevanje ili ne, sve to ima veze sa ekologijom, a ona je neophodna, makar zbog ocuvanja one prirode koju volite da posecujete...

priznajte da tema ekologije nekako zjapi - na ovom forumu je rec "ekoloski", cini mi se, upotrebljena samo jednom, i to kad se pricalo o vetrenjacama, pardon, vetrogeneratorima...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #81 poslato: 27. Avgust 2008. u 21:21 »
Ekologija... da. Slušao sam pre neko veče komentare (borbu određenih protiv ubijanja životinja), kako se moderna kozmetika testira na životinjama pre no što se dođe do određenih recepata... ljudi iznose zaista budalaštine po tom pitanju. Svi bi da žive čisto, da troše vodu tuširajući se dnevno po nekoliko puta... da sednu u isto tako čist auto i odu u isto tako sterilizovanu kancelariju, da koriste čistu tehnologiju..... bla-bla... niko se ne pita, odakle ta voda dolazi i gde odlazi, koliko je potrebno da nestane materije da bismo dobili samo slavine kao krajnji proizvod iz kojeg dobijamo tu vodu.
Želim reći, pre svega, da većina onih koji su zagovornici ekoloških pokreta, uopšte ne shvataju činjenicu da podizanjem tehnologije na sve zavidniji nivo, priroda ima sve više slobode za razvijanje. Tehnologija ne radi protiv nje, već upravo ide ka tome da se usavrši, hvatajući korak sa prirodnim evolutivnim procesima.
Koliko sam shvatio, većina ekologa ne shvata ulogu svojih tvrdnji kada je reč o nekorišćenju luksuza koji im je na dohvat ruke (mnogi bi ubrzo prihvatili žrtvu od nekoliko miliona ubijenih majmuna, u zamenu za dezodorans).

Suštinski, u ekologiji se radi o prostoj stvari: organizaciji rada! Nije ništa drugo u pitanju. Ljudi koji vode svet su veoma zaposleni i to je toliko obiman posao - organizovati planetu - da je stvar neverovatno kompleksna! Zamislite da vam neko da mogućnost da manipulišete svetom. Šta biste učinili? Verovatno kroz nekoliko minuta posvećivanja predstavljenim informacijama, pali u nesvest.
Naravno, postoje mnogi kočničari u svemu tome, koji se ne mogu odmah ukloniti sa crne liste dobre organizacije sveta. Opet, svako od nas je veoma skeptičan po pitanju ovoga o čemu govorim, već se više voli misliti o tome kako je u pitanju neki drugačiji plan protiv svakog od nas.
No to nije slučaj. Organizacija rada nije lak posao. Mi samo shvatamo svoje probleme ispred svih drugih, to je sve. Kada odemo kod lekara, nas ne interesuje neko ko na drugom spratu crkava i zbog koga doktor ne može da dođe BAŠ nas da obiđe u datom momentu.
Dakle, samo malo razumevanja... ali ne samo prema prirodi, već i prema onima koji pokušavaju da nas učlane u njen klub nezagađivača.

Ista je stvar i sa globalnim zagrevanjem. Gledano ovako "spolja", stvar je sasvim logična. Naravno, ako se pogleda malko šire od čiste potencijalne opasnosti protiv globalnog zagrevanja. Otud, ja sam lično za to da se fama globalnog zagrevanja proširi što brže širom sveta, jer je to u prethodnim godinama donelo veoma veliki porast čišćenja izvora energije; otvoreni su fajlovi o projektima pročišćenja planete u tolikoj meri, kao nikada do sada, a veoma malo smo dobili psihopatologije... tek u slučaju nekolicine, kojima je dopušteno da prave mirne proteste, da zadiru u tako diiiiivnu "prirodnu stvar" boreći se protiv zagađenja itd itd.

Odoh preko mere sa redovima opet....

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #82 poslato: 27. Avgust 2008. u 22:45 »
Citat
Ne ovo postaje neverovatno, svima su pune glave globalnog otopljavanja. Čak ga spominju i ovi koji nemaju pojma ništa o klimi i meteorologiji
A meni je smesno sto za svaku drugu jacu oluju obavezno okarakterisu kao "najjace nevreme ikada" ili "ovakvo nevreme ne pamte ni najstariji mestani"...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #83 poslato: 28. Avgust 2008. u 10:15 »
A meni je smesno sto za svaku drugu jacu oluju obavezno okarakterisu kao "najjace nevreme ikada" ili "ovakvo nevreme ne pamte ni najstariji mestani"...
I mene. A znaš li zašto 'takvo nevreme ne pamte ni najstariji meštani?'
Pa valjda zato što su izlapeli! :lmao:
Šalim se, naravno. Ne želim nikoga da uvredim.
Samo, setio sam se da sam u nekom Dnevniku RTSa, u vreme kada je polovinom ovog meseca bilo i po 38, 39 stepeni, jedan stari izvalio, pardon: izjavio 'Ne pamtim kada je bila ovakva vrućina!'
Ne seća se čovek ni prošle godine... ni onih silnih 40-ica. Uz 2000-tu, 2007-ma je godina sa najtoplijim letom ikada u ovim krajevima. Davna 1848-ma je korigovana za 1.5 stepen naniže, i to od strane samog autora osmatranja, Vladimira Jakšića, tako da ona definitivno otpada (videti njegova pisanja iz tog vremena, vrlo su dostupna u Zavodu, i u MO Beograd). I to ne samo iz tih razloga, već i još par razloga (recimo osmatranje Tmin, neredovnosti i nepreciznosti merenja), ali neću sada o tome, da se ne rasplinem. To je za neku drugu temu.
Da se vratim na temu, najtoplija neta nikada nisu bila garancija globalnog otopljavanja. Lokalno i globalno se mnoogo razlikuje. A naša planeta je velika, iako je svet mali. Mi, ljudska vrsta, pokrivamo samo 15-20 % površine planete...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #84 poslato: 28. Avgust 2008. u 10:23 »
Ista je stvar i sa globalnim zagrevanjem. Gledano ovako "spolja", stvar je sasvim logična. Naravno, ako se pogleda malko šire od čiste potencijalne opasnosti protiv globalnog zagrevanja. Otud, ja sam lično za to da se fama globalnog zagrevanja proširi što brže širom sveta, jer je to u prethodnim godinama donelo veoma veliki porast čišćenja izvora energije; otvoreni su fajlovi o projektima pročišćenja planete u tolikoj meri, kao nikada do sada, a veoma malo smo dobili psihopatologije... tek u slučaju nekolicine, kojima je dopušteno da prave mirne proteste, da zadiru u tako diiiiivnu "prirodnu stvar" boreći se protiv zagađenja itd itd.
Da, skroz si u pravu, Nele, mada lično ne volim da se lažima borim za pravu stvar. Laž globalnog zagrevanja je korisna sa ekološke strane, a sa meteorološke strane jedina korist je ta što se na taj način mogu dobiti pare za razne projekte iz oblasti klimatologije (šta god da je to). Samo se drami, umesto da se radi i da se zna.
Više volim priče i akcije u pravcu korišćenja prirodnih resursa energije (tzv. obnovljivi izvori, kao što su Sunce i vetar) u cilju pokretanja neke zdrave akcije.
Čovek je u skladu sa prirodom dokle god je poštuje. Svako nepoštovanje ove činjenice priroda surovo kažnjava, a da čovek toga nije ni svestan (izumiranje, samozatvaranje u gradove i 'čiste sredine').
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #85 poslato: 28. Avgust 2008. u 12:39 »
U pravu si svakako. Samo problem nastaje u tome što je velika većina potpuno bezobzirna na opažanja oko sebe, a veoma mali broj ljudi se bavi recimo meteorologijom. Dakle verovatno je da ljudi nemaju drugih načina da to reše, nego nekim pričama poput ove, gde se ostavlja efekat na čovečanstvo preko neke od implementacija u ovom slučaju naglih klimatskih promena, kako bi se nastavilo sa malo bržim korakom napred od ustaljenosti koja nas svakodnevno opčinjava u gotovo istim stvarima koje vidimo oko sebe.

Da je laž, ne bih rekao. Naime, pojam bi se ovde trebao malo promeniti. Pitanje jeste moralističko pomalo, iako,ako pogledaš, svaki napredak inicira nešto što je isprva loše, da bi se zatim nekoliko dekada kasnije primetilo da je to za pokoljenja koja dolaze, ispravno.

Ratovi su idealan primer. Veći tehnički napredak od onog u toku ratova nismo do sada upoznali. Jer tada je verovatno potreba za preživaljavanjem tolika, da su sve snage usmerene ka obezbeđenju mirne egzistencije u nekom narednom periodu. Moramo shvatiti da na uštrb mirnog života, mora pasti povremeno i po koja laž (dobro je ako ostane na tome).

Ne znam koliko je poznato (malo verovatno), kako je nastala ova ozbiljna genetika koju danas poznajemo? Imao sam pristup izvesnim dokumentima pre nekoliko godina... od necenzurisane Biblije, do originala romana Pola DeKoka i Njutnovih "Principija". Tako, saznah da je osnovu izradio niko drugi, do Mengele. Kasnije, dosta kasnije od proučavanja te oblasti (interesovalo me je koliko je Darvinizam poklapajuć sa time itd itd), dođoh do sasvim regularne medicinske enciklopedije, gde su se izdavači "izlajali" i dali odgovor na ova pitanja. Najozbilniji radovi, oni koji su doneli rezultate iz ove, one oblasti...u mnogo primera u tim knjigama stoji "...nastali u periodu od 1940. do 1945. godine.."

Šta reći. Ljudi su ginuli. Zauzvrat, dobili smo društvo koje (ako bi zvanični to želeli), ne bi ni umiralo, tj bivalo uništeno biološki. Jeste da je to greška, jer ti ljudi nisu mogli da odlučuju, ali opet... imamo lekove danas, razvijenu genetiku, lečenje neizlečivih bolesti... sve zahvaljujući žrtvama. Teško da bi se došlo do tog stepena u medicini, da nije bilo rata. Dao sam samo ovaj primer, postoje i mnogo gnusniji (ako je to moguće, ili bar samo oni koje bismo posmatrali iz drugog ugla). Da se razumemo, ne opravdavam učinjeno, samo navodim činjenice. Na svakome je da reši taj problem u sebi.

Sada nam je možda lakše kada vidimo kako je ideja globalnog zagrevanja mirna, naspram ratova koji su do skoro pokretali glavni svetski biznis.

A priroda...pa, rekoh ranije: volimo prirodu, samo zato što ona nema nikakvo mišljenje o nama. Otud ironija da najveći poštovaoci prirode budu pojedeni od strane lavova u Africi. Eto osvrta opet i na "zaluđenike" :)

Ne verujem da priroda kažnjava... to je pomalo ezoterično. Ukoliko narušimo sklad, mi to činimo često jako napregnuti u želji da ostvarimo svoje zamisli. Preteramo, pa priroda mora da učini ono što mora, da bi se vratila u balans.
Pre nekog vremena, kontaktirali su me u vezi ponavljanja onoga što znamo po glasinama kao "filadelfijski experiment". Stvar su pokušali davno, ali se i danas na tome radi. Da ne dužimo tome, tema jeste zanimljiva, ali bih hteo ponešto reći o tom "balansu" krozovaj primer. Naime, problem sa kojim se suočavaju, jeste što se dolazi domešanja materije nakon uključenja uređaja. Materija se trudi da se zgusne u jedno...nakon ponovnog uspostavljanja "reda", ona je izmešana... prilikom prvih eksperimenata, mornari broda bili su izmešani sa metalnom.... prilično neugodna scena.
u timu koji bi rešio ovo pitanje, bili su, gle čuda, i nekoliko meteorologa, teoretičara, koji su radili na rešavanju problema balansa i disbalansa u prirodi.
Shvatio sam šta se pokušava. I onda mi je došlo, da bi, kako bi sve to uspelo, bilo potrebno upotrebiti dva uređaja za teleportovanje materije pomoću otvorene crvotočine u prostoru. Nakon pitanja zašto, rekao sam da priroda već radi teleportovanje, dilataciju vremena, kao i zakrivljenje prostora. Ona to radi, kako bi održala balans u prirodi, jer sve to o čemu govorim, nije ništa drugo do potpuno prirodna stvar. Samo što je mi gledamo kao i ljudi pre 5000 godina munje i gromove koji su udarali u njihovoj blizini.
Dakle zašto dva uređaja? Čim bismo želeli da uništimo vreme kao entitet za jednu materiju iz našeg vremena, morali bismo uneti nešto materije iz tog istog vremena ovde. Inače dolazi do kolapsa. Priroda svega toga je malko čudna možda, a ograničen prostor ovde ne dozvoljava da se o tome govori više.
U svakom slučaju, balans je osnova, jer balans u prirodi nije ništa drugo do održavanje oscilacija. Kada merimo atmosferu radijom, vidimo to isto, na vibracionom nivou.

Naravno, pojačavanjem razumevanja prirodnih procesa, mi smo joj sve prilagođeniji. Smatram da ćemo kao bića dostići potpuni trijumf, upravo kada budemo u najboljem skladu sa prirodom, a taj proces je već poodmakao (za one koji vole istoriju i promatranja, uvideće razlike).

Imam mnogo primera. Jedan je biološki čip...potpuno živ računar. Dakle ne borba protiv prirode, nego implementacija u nju. Da li je, na primer, matematički dokaz zaista dokaz, ako niko ne može da ga proveri?

Projektivna ravan se sastoji od konačnog broja tačaka. Pojedini skupovi tih tačaka čine prave. Kaže se da ravan ima red n ako i samo ako, ima n^2+n+1 tačaka i isto toliko pravih pri čemu zadovoljava sledeće uslove: svaka prava sadrži tačno n+1 tačaka; svaka tačka se nalazi na tačno n+1 pravih; svake dve prave se seku u tačno jednoj tački, i svake dve tačke leže tačno na jednoj pravoj.
Najprostija projektivna ravan, reda 1 je trougao. Ima tri (=1^2+1+1) tačke i tri prave. Dokazano je da projektivna ravan reda n uvek postoji ako je n stepen prostog broja. Svi brojevi manji ili jednaki od 9 su takvi, sa izuzetkom 6. Godine 1938. je dokazano da projektivna ravan reda 6 ne postoji. Prvi sledeći "sumnjiv" broj je broj 10.
A onda je u priču ušao kompjuter...i rešio stvar...naizgled.

U principu, matematički dokazi su nizovi formula koje su ili polazne pretpostavke ili su izvedene iz prethodnih, nekim unapred zadatim formalno-logičkim pravilima. Otud bismo matematiku mogli nazvati zaista pravim odzivom prirode.

Da li je neki niz formula dokaz ili ne, matematičari proveravaju tako što utvrđuju da li su ispunjeni prethodni uslovi. Može li se, dakle, ovaj, čini se najosetljiviji posao u matematici, prepustiti kompjuteru.... nešto tako prirodno, podrediti mašini??
Formalno gledano, dokaz je formalni postupak i nema nikakvog posebnog razloga zbog kojeg on sam ne bi mogao biti izvršavan na računaru koji je sprava koja dopušta formalni opis i formalno upravljanje putem programa. Šta više, statistički posmatrano, mogućnost greške je dramatično manja nego u slučaju dokaza koji sprovodi čovek. I eto sad, pobede mašine nad prirodom??

Svi matematički dokazi kojima smo do sada raspolagali, bili su "razumnog" obima, odnosno nezavisni matematičar ih je mogao proveriti u realnom vremenu, a čak i ako se potkrala neka greška, ona je kasnije, jer su svi ti dokazi bili javno publikovani, mogla biti otklonjena. To se, uostalom i događalo.

Međutim, šta ako program sadrži neki bug?

Osim nelagodnosti koju ova pojava izaziva kod nas, ona od nas direktno zahteva da se izjasnimo da li ćemo i ovakva sredstva smatrati za legitimni deo matematičkog aparata. Lično mislim da matematičari neće za dugo, a možda i nikad, ovakve dokaze prihvatiti kao "lege artis" matematičke dokaze. Međutim, moraće da se pomire sa činjenicom da se matematika do sada bavila samo "malom" konačnošću i beskonačnošću a da je svet "velike" konačnosti njoj nedostupan (ovim ne govorim ništa protiv studenata matematike :) )
Ukoliko želi da prodre i u ovu, do sada nedostupnu oblast, moraće da se pomiri sa upotrebom kompjutera kao legitimnog sredstva za takve prodore.

Dužim, a želim reći, da...ko zna, možda će se time otvoriti i nova oblast matematike. U početku će ići teško, ali ćemo se zatim naviknuti. Konačno, možda je simbioza sa elektronskim mašinama neki naš novi, tek otvoreni, evolutvni put?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #86 poslato: 28. Avgust 2008. u 12:50 »
Nele, svojim postovima si u stanju da pokreneš mnogo pitanja nad kojima se treba ozbiljno zamisliti. Toliko tema treba otvoriti... a ova je samo o globalnom zagrevanju, šta god da je to.
Ipak, kratko da repliciram na ovo. Koliko čovek TREBA da zna? Koliko MOŽE da zna? Koliko MISLI da zna? Uh, ovo poslednje je najopasnije.
I najzad, da li je čovek taj koji treba da odlučuje o prirodi? Smatram da je čovek jedna pomalo nadobudna buva koja se trsi da mnogo zna, a nema pojma. Neke stvari se jednostavno ne mogu pojmiti, ma koliko da se upinjemo, jer nam jednostavno nije dato a ne možemo uzeti (osim ono što mislimo da vidimo).
Ovde se setih one stare priče o dimenzionalnosti. Zamislimo stvorenja koja pojme samo dve dimenzije, koja žive kao na papiru. Kako ona mogu da shvate papir savijen u Mebijusovu traku? Šta mi možemo da shvatimo, kada percipiramo 3-4 dimenzije, a pretpostavljamo n dimenzija?

Najzad, izraz 'globalno zagrevanje' je prvi put upotrebila 'gvozdena ledi' Margaret Tačer, kada je došla na vlast. Detalje o ovome možete naći u dokumentarcu 'The Great Global Warming Swindle'.

Još jednom, Nele, hvala ti što uključuješ vijuge ljudima oko sebe.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #87 poslato: 28. Avgust 2008. u 12:56 »
Znaš, pročitao sam nešto lirično davno, što mi ostade u mislima: "čovek je jedva trska u prirodi, najkrhkija od svih... ali trska koja misli" :)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #88 poslato: 28. Avgust 2008. u 14:13 »
Davna 1848-ma je korigovana za 1.5 stepen naniže, i to od strane samog autora osmatranja, Vladimira Jakšića, tako da ona definitivno otpada (videti njegova pisanja iz tog vremena, vrlo su dostupna u Zavodu, i u MO Beograd). I to ne samo iz tih razloga, već i još par razloga (recimo osmatranje Tmin, neredovnosti i nepreciznosti merenja)

E, vidiš, ja sam sve to video svojevremeno, i bolje od tebe znam za sve te činjenice, i za tu Jakšićevu korekciju, tako da ono što stavljam je savršeno tačno. Dakle, što se mene tiče, ostajem pri onoj tvrdnji da je leto 1848. najtoplije, i to ubedljivo najtoplije do sada. A srednje mesečne temperature sam dobio na način koji sam tebi svojevremeno lepo objasnio, boljeg načina od ovoga nema. Čak i da ima nekog odstupanja, opet to leto iz 1848. ostaje najtoplije...Kod tebe 1848. godina "definitivno otpada", kod mene uopšte ne...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #89 poslato: 28. Avgust 2008. u 14:25 »
Nisi ti džabe profi-amaterko. Znam tvoj metod, i cenim tvoj rad, ali nisam primetio volju da dobiješ povratnu informaciju.
A ti znaj bolje, slobodno. Ovde se ne utrkujemo u znanju, jer 'ja znam da ništa ne znam' (Sokrat za neupućene).

Za sve ostale: Ja sam odavno ispao iz klimatologije, jer ona uopšte i ne postoji, bar ne onako kako bi trebalo da postoji. Ne može se raditi klimatologija sa neproverenim informacijama, 'prljavim' prizemnim podacima... Niko ne radi klimatske promene po celoj visini atmosfere. Zato su prizemni podaci jako prljavi od raznih uticaja koji se paušalno uzimaju za tačne. Poznate su mi razne 'reanalize', duži nizovi mesečnih temperatura i padavina (odbijam da gledam jednomesečni rad kroz samo jednu brojku!), ali što više reanaliza klime, to više različitih rezultata. I niko od njih ne može da se zakune da su podaci iz prošlosti tačni, a naleće se na probleme koje ne mogu sebi da objasne, jer škripi u podacima.
Inače, u našoj meteorologiji se priprema jedan pristup proučavanju klime koji je izgleda sa Univerziteta u Laputi (gde se građevinarstvo uči tako da se kuće grade od krova, da bi se završile zalivanjem temelja - uh, volim Swifta, neprevaziđeni satiričar: nađite komplet Guliverovih putovanja sa sve četiri priče). Formira se Klimatski centar, ide se na obuku iz globalnog zagrevanja, a niko ne spominje podatke.
Eto, zato napuštam kllimatologiju. Ostaviću je geogafima (A de S-E)!
A meteorologija u Srbiji polako umire...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #90 poslato: 28. Avgust 2008. u 14:53 »
Nisi ti džabe profi-amaterko. Znam tvoj metod, i cenim tvoj rad, ali nisam primetio volju da dobiješ povratnu informaciju.
A ti znaj bolje, slobodno. Ovde se ne utrkujemo u znanju, jer 'ja znam da ništa ne znam' (Sokrat za neupućene).


Hvala, prijatelju. Eto da i ja čujem od tebe nešto lepo. Samo, ne vidim ovde "povratne informacije". Ti si izneo gomilu stvari (tvrdnji), a zaboravio si da sam i ja imao kompletan uvid u dokumentaciju. Na sve sam mislio, u to budi siguran... ;) Znači, pre nego što izneseš nešto kao tvrdnju, trebalo bi da imaš kompletan uvid u nečiji rad, pa onda možemo da diskutujemo. Ovako sve liči na pokušaj diskvalifikacije osobe  koja ima najbolje namere...
Inače, i o tome smo ranije diskutovali, ceo svet ima taj problem sa homogenizacijom podataka, a ne samo mi... Šta je, tu je... Hvatamo se za ono što imamo, bolje od ovoga nemamo... Pozdrav... :D
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #91 poslato: 28. Avgust 2008. u 15:00 »
E pa drago mi je da čujem neke reči... Nisam očekivao.
Povratne informacije su u vezi toga što nisi ni za trenutak poslušao da ti kažem šta ja mislim o tome. Ustvari, koliko se sećam (varljiva kategorija, ispade), ti si samo tražio potvrdu svog stava, a tu potvrdu nisam mogao da uskratim, kad je u redu. Međutim, moj rad takođe ne poznaješ dovoljno (kao ni ja tvoj, je li), a činjenica je da istoj stvari pristupamo samo deklarativno sa iste strane, a u principu smo dijametralno suprotni, baš kao i naši zaključci.
Ništa novo u svetu nauke i istraživanja. Doživljavam to već deset godina, otkako sam se naučno otisnuo u svet. Navikao sam se, pa me svaka saradnja, slaganje i slušanje iznenađuje. Još ako nije zasnovana na sebičnim interesima (sve se to odnosi na moje međunarodne aktivnosti koje sam imao i koje imam)... Ih!
OK, tvoja revnost je za svaku pohvalu, ali ono što sam oduvek primećivao kod tebe je da umeš da budeš jako opor, da uletiš sa brzopletim zaključcima i da od toga napraviš buku. Isto važi i za mene, znam. Lečim živce...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #92 poslato: 28. Avgust 2008. u 15:14 »
Ne razumem :?:, ne bih rekao da se naši zaključci razlikuju. Ti i ja se oko baš mnogih stvari slažemo. Inače, čuo sam da 1848. "definitivno otpada", to je bila povratna informacija, ali ja nikako to leto ne mogu da "otpišem". A, znam te dobro, to ni ti nećeš učiniti ;)
A što se tiče živaca, stvarno si me nasmejao... :lmao: :lmao: :lmao: Pozdrav, dragi ptprince. Eto, vidiš, nije nam lako... :cry:
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #93 poslato: 28. Avgust 2008. u 15:23 »
Da, razlikuju se. Dokaz: 1848-ma. Ja je otpisujem, a ti ne. Pazi, Jakšić sam sebe koriguje. Da mi je znati zašto... Jednostavno, njegov sledeći rad nije ništa pominjao korekcije, već je samo prepisao korigovane rezultate. Mislim da je tajna kod njega u glavi.
Dalje, nigde se u klimatskim analizama ne pominje 1848-ma kao godina ekscesnih klimatskih događaja. Samo kod Jakšića, i to prećutno, bez dizanja buke.

Meni nije bilo do smejanja, profi. Naprotiv, prilično sam mrzovoljan zadnjih dana, sa svačim na vratu... a na forumu sam da komuniciram sa ljudima koji ne smaraju. I to je lečenje živaca.

Kad završim studije, baciću se na klimatologiju kakvu ja želim... sa visinskim podacima, od radiosondaža, sa osnovama klime od zračenja kao izvora energije, preko strujanja i opšte cirkulacije atmosfere, dok temperatura i padavine dolaze tek na kraju priče. Ne želim i ja da 'guram kanap' i da krećem od prizemnih podataka o temperaturi. To je kao kad lekari leče simptome, a ne ulaze u uzroke bolesti.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #94 poslato: 28. Avgust 2008. u 15:32 »
Znaš dobro da se 1848. malo pominje zbog činjenice da to beše ratna, revolucionarna godina.
Imaš Beč i Budimpeštu iz 1848, pa ćeš na osnovu Budimpešte videti pozitivno odstupanje od normale, pa je vrlo moguće da je kod nas bilo to pozitivno odstupanje još izraženije, što bar ti to savršeno znaš... ;) :D
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #95 poslato: 28. Avgust 2008. u 15:39 »
Jeste, istorijska činjenica da su tada bili ratovi, ali bez mnogo uticaja na prilike u Srbiji, jer smo se mi u to vreme akali sa turskom vlašću. Doba Obrenovića, raznih zavrzlama i prevrata, kulisnih i zakulisnih radnji, ali bilo je i politički gorih godina od te... a Jakšić je gledao svoja posla.
Naravno, 1848-ma odstupa, ali nije toliko drastično. Ipak, treba potražiti i neki niz južnije od Beograda, recimo ako ima Sofija (ali i oni su imali Turke na vratu)... Teško je donositi neke konkretnije zaključke samo na osnovu Beča i Budimpešte. Pogledaj recimo 1999-tu i naročito 2000-tu godinu. Kod nas je to rekordno topla godina, pa ni u Budimpešti nije za bacanje, ali dalje u Češkoj, Nemačkoj... pa to je katastrofalno kišna godina. I ni izbliza vruća, već hladnija od normale.
Ja ne mogu da se usudim da tvrdim ono što kažeš da je moguće. Da, moguće je, ali i ne mora da znači.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #96 poslato: 28. Avgust 2008. u 15:52 »
Jeste, istorijska činjenica da su tada bili ratovi, ali bez mnogo uticaja na prilike u Srbiji, jer smo se mi u to vreme akali sa turskom vlašću. Doba Obrenovića, raznih zavrzlama i prevrata, kulisnih i zakulisnih radnji, ali bilo je i politički gorih godina od te... a Jakšić je gledao svoja posla.
Naravno, 1848-ma odstupa, ali nije toliko drastično. Ipak, treba potražiti i neki niz južnije od Beograda, recimo ako ima Sofija (ali i oni su imali Turke na vratu)... Teško je donositi neke konkretnije zaključke samo na osnovu Beča i Budimpešte. Pogledaj recimo 1999-tu i naročito 2000-tu godinu. Kod nas je to rekordno topla godina, pa ni u Budimpešti nije za bacanje, ali dalje u Češkoj, Nemačkoj... pa to je katastrofalno kišna godina. I ni izbliza vruća, već hladnija od normale.
Ja ne mogu da se usudim da tvrdim ono što kažeš da je moguće. Da, moguće je, ali i ne mora da znači.
Eto, pomenuo si 2000. godinu, a takvih godina je bilo koliko hoćeš. Leto 2000. može da izgleda kao i leto 1848, Budimpešta pozitivno odstupa, a kod nas je to pozitivno odstupanje daleko veće... Ja ne spekulišem, prosto gledam Jakšića i moram da mu verujem, njegova merenja su odlična... Njegove cifre ne dovodim u pitanje, jer uopšte nema razloga... U Beogradu je, prosto, tako bilo te 1848... A na osnovu Budapesta je vrlo moguće da je to-to... Zato sam i tako očajnički tražio Budapest, baš zbog te 1848, i na osnovu tih njenih podataka moram da verujem Jakšiću, vrlo je verovatno da je leto 1848. ličilo na leto 2000, ili na leto 1946...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #97 poslato: 28. Avgust 2008. u 15:58 »
Na tu temu možemo nastaviti kod tebe u tvojoj temi - Beograd u meteorološkim brojkama. Pozdravljam te!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Odg: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #98 poslato: 28. Avgust 2008. u 16:01 »
Na tu temu možemo nastaviti kod tebe u tvojoj temi - Beograd u meteorološkim brojkama. Pozdravljam te!
Hvala na lepim rečima. Biće prilike, nadam se... I od mene pozdrav... :D
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Klimatske promene, globalno otopljavanje
« Odgovor #99 poslato: 13. Novembar 2008. u 15:03 »
Malo da oživim ovu temu... Čuh nešto 'novo', pa da napišem koji redak.
Elem, danas, od 13 do 14 sati, prisustvovao sam jednoj prezentaciji u firmi pod radnim nazivom 'Adaptacija na klimatske promene'. Iz pijeteta prema dobrim kolegama koji su upleteni u priču o globalnom zagrevanju, otišao sam da vidim o čemu se radi. Treba znati šta se radi i šta se priča, čak i na strani koju ne podržavate. Tako onda znate koliko ste u pravu (i da li ste još uvek u pravu). I evo šta sam video i čuo na ovoj prezentaciji informativnog karaktera.
Ekipa od dva meteorologa RHMZ Srbije je u septembru bila na edukaciji na ovu temu u Japanu. Tamo su boravili nekih mesec dana. Naime, JICA (Japanska agenicja za međunarodnu saradnju) organizuje edukaciju za zemlje u razvoju, ovog puta iz oblasti klimatskih promena i kako se boriti sa njima. Bilo je predstavnika 10 zemalja, od kojih je samo Srbija evropska zemlja.
U ovu oblast uvučene su mnoge renomirane agencije iz Japana, među kojima je i Jokohama Univerzitet za nauke o planeti Zemlji (što bi bilo kod nas nešto kao geofizičke nauke), ondnosno YES. Oni su pre nekoliko godina kompletirali tada najmoćniji računar na svetu - Earth Simulator. Novost je ta da Earth Simulatoru predstoji upgrade sistema koji će ga, posle godinu dana posla, vratiti na prvo mesto najmoćnijih računara sveta, ubrzavši njegov rad tričavih 50 puta!
Izlazi iz tog računara su izlazi iz klimatskih modela koji simuliraju promene kllime na planeti. Naravno, šokantno je bilo videti kako se na jednoj animaciji vidi kako planeta postaje sve crvenija od visokih temperatura (scenario A2 - najgora varijanta), da bi 2100-te godine prosto nestala u sopstvenom plamenom crvenilu.
Neke zemlje u razvoju su izuzetno ozbiljno zabrinute za svoj opstanak. Dve zemlje učesnice ove edukacije, Fidži i Tonga, ostvrske su zemlje koje nemaju mnogo veliku nadmorsku visinu. Podizanje nivoa svetskog mora za svega 5 metara bi ih zbrisalo sa planete. I nisu to jedine zemlje kojima preti takva sudbina. Pun je Pacifik takvih, ali ima toga i u drugim okeanima.
Earth Simluator uključuje ne samo klimatske promene, već i promene u sastavu vazduha (emisije CO2, ali i aerosola), hidrološkom sistemu, pa i živom svetu planete. Japan je tako ozbiljno zabrinut za mogućnost pojave malarije, jer po tom scenariju Japan može dobiti takve klimatske uslove za uspešno razmnožavanje malaričnih komaraca.
Sve u svemu, prezentacija je bila sjajna. Naveo sam par izvoda iz prezentacije, bar ono što je mene zaintrigiralo.
Na kraju, postavlja se mogućnost da se takve prezentacije moraju kačiti na sajt Zavoda, kako bi javnost imala šta novo da vidi. E, da vidim i to, pa da se radujem!

A sad, šta ja o tome mislim: Ostajem nepokolebljiv u svom uverenju globalne klimatske promene su samo dramatizacija iz ko-zna-kakvih pobuda sa ko-zna-kakvim ciljevima. Možete imati i najmoćniji računar, ali računari rade samo ono što je čovek smislio. A nije smislio ništa novo ni pametno po gledanju na klimatske promene. O meteorološkim modelima postoji jedna tužna istina, a to je kako ga 'nahraniti'. Jer, 'garbage in - garbage out'!
Dakle, znanje mora da se stiče, a ispitivanja i proučavanja moraju da budu suvisla. Na koincidencijama i neproverenim rezultatima ne može da se pravi ništa napredno.

Kakvi su vaši stavovi?

Bez brige, ne ujedam... ???
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...