Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Grom srušio krov kuće!?  (Pročitano 27408 puta)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Grom srušio krov kuće!?
« poslato: 23. Novembar 2010. u 16:39 »
BEOGRAD - Kuća porodice Đurđević u Boljevcima nadomak Beograda oštećena je posle udara groma juče oko 15 sati. U trenutku udara u kući se nalazio vlasnik kuće sa decom i ocem.

Porodica je bila kući u trenutku udara
Kuća se od udara urušila, ali na sreću niko nije povređen. Žitelji Boljevaca, koji su zbog udara nakratko ostali bez struje, nisu sigurni da je u pitanju bio samo grom jer ni pre ni posle udara nije grmelo ili sevalo.

- Od siline udara krov na kući je eksplodirao, urušio se središnji zid i bočni zidovi, a eksplodirali su i električni uređaji. Ovde više ne može da se živi. Hvala Bogu pa smo svi bili sprat niže - priča vlasnik kuće Jovan Đurđević.

Porodica Đurđević moraće da se preseli u pomoćne prostorije jer je kuća nestabilna i svakog trenutka može potpuno da se sruši.

- Moglo je decu da mi ubije - priča on.
Eksploziju su osetili svi u Boljevcima.

- Svima su nam poiskakali osigurači, crkli su nam televizori. Nikada nismo videli tako nešto, jaka crveno-bela svetlost i posle toga još jača detonacija. Cela ulica je neko vreme bila bez struje - priča komšija.
Izvor:http://www.blic.rs/Vesti/Hronika/219130/Grom-srusio-krov-kuce

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #1 poslato: 23. Novembar 2010. u 17:14 »
^^ sad znamo da je juce bilo i grmljavine  :!:  :-[
« Poslednja izmena: 03. Februar 2012. u 17:50 Stefano »

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #2 poslato: 23. Novembar 2010. u 17:22 »
Najžešći udar groma za koji ja znam je razbio par crepova i odvalio deo plafona na relativno novoj kući u mom komšiluku. Možda je i moguće da je napravio toliku štetu ako je loše građena ... mada ...  :neznam:

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #3 poslato: 23. Novembar 2010. u 18:27 »
koliko se ja secam novinskih izvestaja, grom moze da zapali celu kucu, ali ne znam da li moze i da je tek tako rusi -

a neko sigurno zna: da li su one grmljavinske/konvektivne mape od juce zabelezile ikakvu grmljavinu u okolini?
/nesto ovo smrdi na zahtev za odstetu, sta god da je uzrok/

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #4 poslato: 23. Novembar 2010. u 18:37 »
ako je kuca stvarno srusena/urusena, ako postoje svedoci koji su culi eksploziju, videli bljesak, kojima je pocrkala elektronika po kucama, onda je zaista neceg bilo... ali obicna grmljavina svakako nije bila...

Pominje se crveno/bela svetlost, pa mi pada na pamet ono sto se zove red light i blue light i sto se desava, ali obicno iznad oblaka i ugrozava avione. Ako je bila neka konvektivna celija u onoj jucerasnjoj oblacnosti, moguce je da je ona mogla da prouzrokuje tu plavu ili crvenu svetlost/munju, koja je pretpostavljam mnogo jaca od obicne i koja bi mozda mogla da prouzrokuje ovako nesto. Jedino sto se ne slaze to da ta plava svetlost udara iznad oblaka, a ne ispod...

Zanimljivo svakako za dalje proucavanje, osim ako nije sve izmisljeno...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #5 poslato: 23. Novembar 2010. u 18:55 »
koliko se ja secam novinskih izvestaja, grom moze da zapali celu kucu, ali ne znam da li moze i da je tek tako rusi -
Ja sam pre par godina išao da vidim betonski stub u koji je udarila munja. Pocepala ga kao da je od papira!  :-[ Štetu može da napravi u to sam siguran, međutim da li je i u ovom slučaju bilo tako ...  :neznam: ... ostaje da se vidi.
Evo par sličica šteta koje su izazvale munje ...
http://www.lightningsafety.com/nlsi_info/damage_photos.html
EDIT: Naravno, svi mislimo na MUNJU a ne grom, zar ne?  ;)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #6 poslato: 24. Novembar 2010. u 09:38 »
Bio je grom, nesumnjivo. Surčin (najbliža stanica) je u to vreme prijavio grmljavinu sa padavinama, a radarska slika je pokazivala intenzivnu oblačnost radarske refleksije od oko 50 dB, što je sasvim dovoljno za mogućnost razvoja grmljavinskih oblaka.

Munja je opšti naziv za vizuelni efekat električnog pražnjenja u atmosferi, obično između dva oblaka. Ta ista pojava, usmerena na 'kratak spoj' između oblaka i tla (ili nekog objekta u letu) naziva se grom. Ovo su formalno usvojeni termini, mada se u govoru sreće pomešanih tumačenja. Nije ni čudo, kada je to u osnovi ista pojava, samo između različitih oblasti naelektrisanja.

Crvena boja groma? Obično je plavičasta. Crveno je verovatno bilo od nečeg što se kratkotrajno zapalilo ili usijalo (počev od delova kuće, pa sve do mašte - ne verujem u ovo potonje).

U svakom slučaju, nesvakidašnja šteta koju trpi veoma mali broj ljudi. Da čovek pomisli kako je to prst Božji :pop:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #7 poslato: 24. Novembar 2010. u 10:20 »
Mislim da sam bio jedan od svedoka ovog nemilog dogadjaja. Upravo u to vreme bio sam u kolima na autoputu,iz pravca grada ka Surcinu. U pravcu Surcina (a ustvari sad citam Boljevaca) blesnule su dve veoma debele munje,istovremeno,paralelno jedna uz drugu. Ne bih rekao da su bile crvene,ali nisu ni onako svetlozute,vec nekako na narandzasto su vukle.
Sad verujem da je upravo to bio udar u tu kucu. Jadni ljudi!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #8 poslato: 24. Novembar 2010. u 13:13 »
znaci u onoj nimbostratusnoj oblacnosti stvorila se konvektivna celija koja je dala te fatalne munje...

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #9 poslato: 25. Novembar 2010. u 20:43 »
Aha, znači tako. Ja sam videla munju u Nišu prošle nedelje, ne sećam se koji je bio dan. Vraćala se sa posla i u gradu videla nebo u daljini, totalno mrak i odjednom seva munja i otkrila oblake iznad nje. A nije bilo nikakve kiše ni vetra.

A ovo što se desilo kod Beograda, šta bi sa gromobranom? Ako je gromobran zastareo ili postao neupotrebljiv ili ga nema ili ga ukrao  ;D, onda u toj sredini nikako nije bezbedan.

Da čovek pomisli kako je to prst Božji :pop:

Moglo bi se reći, ko veruje u duhovnost i religiju, nezvanično među nama, nebeski anđeli imaju u sebi snagu milioniti volti i u stanju da zapali najtvrđi materijali na zemlji, ali to nikad ne radi bez razloga.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #10 poslato: 26. Novembar 2010. u 09:41 »
Svaki ovakav incident treba shvatiti kao opomenu. Kazna je mnogo surovija i treba je izbeći.
Dakle, svako od nas na ovom svetu (a naročito oni kojima se to dešava) treba dobro da razmisle gde greše i kako to da poprave. Možda je ovde opomena upravo bezbednost življenja, nedostatak gromobrana (veoma verovatno, jer u takvim selima ljudi obično ne grade gromobrane, što je u gradovima građevinski nedopustivo) ili bilo šta drugo što obezbeđuje normalan život.
U mojoj citiranoj primedbi nisam mislio da je neko zgrešio nešto, već da se nije mislilo na ovu vrstu obezbeđenja, možda uprkos savetima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #11 poslato: 26. Novembar 2010. u 14:06 »
Možda grešim, ali za grom mislim da je http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%93%D1%80%D0%BE%D0%BC a munja http://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D1%83%D1%9A%D0%B0 ...  :D Tako su mene učili u školi!  :smartass: Što naravno ne znači da je i tačno!!!  :blahblah:


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #12 poslato: 26. Novembar 2010. u 15:05 »
Naravno.

U srednjoj hidrometeorološkoj školi se uči onako kako je usvojeno u našoj zemlji:
Munja je električno pražnjenje između dva oblaka, ili između oblaka i nekog predmeta u letu.
Grom je električno pražnjenje između oblaka i tla ili predmeta na tlu.

Među meteorološkim pojavama razlikujemo sledeće:
Grmljavina je pojava burnog električnog pražnjenja u atmosferi, osmotrena kroz zvučnu i kroz vizuelnu manifestaciju.
Grmljenje je ista pojava, ali bez vidljive munje.
Sevanje je ista pojava, ali bez zvuka.

Vikipedija je mač sa dve oštrice. Malo ću otići u off, ali pogledajte samo kolika je površina naše zemlje po različitim jezicima u Vikipediji. Dakle, sve zavisi ko kako shvata, i ko kako piše.
Na kraju se sve svodi da je Internet veoma opsana stvar, jer lako širi pogrešna saznanja. Ne postoji opšta recenzija i usklađenost pojmova, pa su ovakve diskusije sve češće.

Toliko o ovome. Nazad na temu, da moderatori ne moraju da cepaju ove postove u različite teme. :D
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #13 poslato: 26. Novembar 2010. u 16:55 »
nije off, mada lici ;)

Vikipedija je mač sa dve oštrice.
/.../
Na kraju se sve svodi da je Internet veoma opasna stvar, jer lako širi pogrešna saznanja.

khm, nije vam kriv internet i vikipedija za greske, tu se bar te iste greske brze i lakse ispravljaju, uvek se mogu potraziti novi i stari komentari, svedocenja, itd.

povodom drugih tema, sami ste primetili toliko puta, da narocito novine, pa i skolski udzbenici, gomilaju dezinformacije i prakticno ih popularizuju... /o drugim knjigama da ne pricam, biblioteke su krcate raznim polufabrikatima/

i deca treba da veruju u ponudjene udzbenike, ali odrasli su skloni da ostanu na tom nivou poslusnosti, pa ce vecina s ponosom izjaviti - "ma znam ja, citao sam u novinama!" /kao da je to sveta knjiga/

dakle, greska je zapravo u citaocima: pogubno je verovati samo jednom izvoru, treba uvek proveriti sta kaze neko drugi...
/najgore je sto se ipak nikom ne moze do kraja verovati, nego treba malo razmisljati/

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #14 poslato: 26. Novembar 2010. u 20:43 »

Vikipedija je mač sa dve oštrice. Malo ću otići u off, ali pogledajte samo kolika je površina naše zemlje po različitim jezicima u Vikipediji. Dakle, sve zavisi ko kako shvata, i ko kako piše.


Tako je, imala sam priliku da čitam tekst od jednog našeg koji je moderator za oblast medicine u Vikipediji, između ostalog je napisao da je Vikipedija laž i da u njoj ima svega 10% istine. Eto, naivni i neprovereni lepe sa ovim sajtom kao da je Bog. Internet je ogroman lavirnit, za njega treba naći mnogo vremena da bi došao do prave istine ili dobre informacije. A ovako rekla-kazala to je kao što uđe u jedno uvo, izađe na drugo uvo.  ;D

E sad mi pada na pamet, nešto me dugo interesovalo a nikako da saznam na pravi način, a to je da u ljudskom telu provodnost tela kod muškarca je veća nego kod žena, ili kod žena veća nego kod deteta. Pretpostavljam da to svako može proveriti na omski način ko poseduje merne instrumente. Nekad davno, imala sam kolegu koji je nešto radio sa velikom mašinom i čačkao je, na 380V, struja ga udarila i odbacila, a on pao onesvešćen i ništa mu nije falilo. :) A tek šta reći da u većini slučajeva deca gotovo prežive hiljadite i više volti oko železničke kompozicije.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #15 poslato: 26. Novembar 2010. u 20:51 »

i deca treba da veruju u ponudjene udzbenike...

Koncept dečjeg sveta je da imitira odraslih u svakom pogledu, i naravno sve što im se nudi pa i udžbenici i filmovi, žure im se da dostižu, dokazuju, oponašaju, modeliraju a ne misle na sebe da provedu bezbrižno detinjstvo što god je moguće i lepše sve dok ne shvate da su odrasli veći grešnici i nepouzdani pa postaju suroviji i razočarani, jer svako dete želi da bude uljuljkano u ovom realnom svetu. Ma koliko god razvijali inteligenciju najgore je kod decu dve stvari koje nedostaju a to je nedostatak zrelosti i pravilno prosuđivanje; i teško prihvataju da je ceo život škola.

Izvinjavam se zbog offtopic-a, ali htela sam da ovde to objasnim.

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #16 poslato: 27. Novembar 2010. u 08:12 »
E sad, da ste malo pažljivije čitali šta sam napisao nebiste se mučili i pisali toliko o Vikipediji!  ;D
Tako su mene učili u školi!  :smartass: Što naravno ne znači da je i tačno!!!  :blahblah:
Hapisah samo da su mene u školi učili da je grom zvučna pojava a munja pražnjenje! Vikipedija se samo poklopila sa tim, pa sam dao link da ne bih pisao sve! Ne kažem da je to ispravno, jednostavno to sam "naučio" u školi a ne na Vikipediji!  :smartass: :smartass: :smartass:

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #17 poslato: 26. Maj 2011. u 10:10 »
Da ne pokrećem novu temu, napisaću ovde. Tema je slična.
23.05.2011. U Banatskom Karađorđevu (opština Žitište - srednji Banat) munja je zaplila kuću. Kuća je izgorela u potpunosti, srećom niko nije povređen.
Ono što mene interesuje je, na koji način munja pali nešto. Da li usled posledica koje stvara, varničenje električne instalacije i slično, ili direktno?

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Grom srušio krov kuće!?
« Odgovor #18 poslato: 29. Decembar 2012. u 12:10 »
Da li je mozda moguce da je negde oko,ili iznad kuce eksplodirala loptasta munja,pa napravila toliku stetu??