Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje  (Pročitano 35472 puta)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #20 poslato: 09. Februar 2011. u 15:56 »
Šta ti je prirodno okruženje... Velegrad je uskraćen za bilo koju zvezdu ispod treće zvezdane veličine.
Sjajna slika, Ljubiša! Kad bi i meni noć bila tako zvezdana... (dubok uzdah)
A ja se bunim što radi ulična rasveta pa mi kvari slike!  :-\  :D Šalu na stranu, meni je stvarno nezamislivo da vi u gradu ne možete da vidite manje sjajne zvezde! Pa ja iz svog dvorišta vidim "Mlečni Put", naravno, kada su malo bolji uslovi za posmatranje. I ova fotografija je nastala iz mog dvorišta!   ;)
^^ svetlosno zagadjenje :(
Sad sam tek video na ovoj slici da sam ja na jednoj od čistijih lokacija u Vojvodini, kada je svetlosno zagađenje u pitanju. Obratite pažnju na Beograd i okolinu! Strašno!!!   :-[ A šta da kažu Italijani? Oni verovatno i ne znaju da su zvezde iznad njih!!! :lmao:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #21 poslato: 10. Februar 2011. u 10:04 »
A ja se bunim što radi ulična rasveta pa mi kvari slike!  :-\  :D Šalu na stranu, meni je stvarno nezamislivo da vi u gradu ne možete da vidite manje sjajne zvezde! Pa ja iz svog dvorišta vidim "Mlečni Put", naravno, kada su malo bolji uslovi za posmatranje.

Kad sam bio mali (ispašće dosta davno, ali šta ću, kada se pozivam na period od pre četiri decenije), i ja sam mogao iz svog naselja da vidim Mlečni put. Sada mi se pogled skupio na maksimum treću prividnu zvezdanu veličinu. Svojoj deci i ne mogu da objasnim kako izgleda Mlečni put, dok ne odemo na neku planinu ili na more.

A šta da kažu Italijani? Oni verovatno i ne znaju da su zvezde iznad njih!!! :lmao:

Zato i ne razumem zapadni svet, što se bartga oko eksplozije tamo neke zvezde, kada to neće biti u stanju da vide od svojih uličnih svetiljki i presjajnih (ali ne u smislu 'odličnih') reklama.

Setih se jednog citata: We're all in the gutter, but some of us are looking at the stars.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #22 poslato: 10. Februar 2011. u 17:36 »
Novinari treba malo da obrate paznju sta pisu.
Da bi stigla svetlost sa te zvezde potrebno je 640 svetlosnih godina, (Svetlosna godina je rastojanje koje predje svetlost za godinu dana.),sto znaci 640 godina.Ispravite me ako gresim.
Da bi je mi videli 2012-te , znacilo bi da je zvezda eksplodirala jos davne 1372godine, a ako eksplodira 2012-te videce se 2652..

svetlosna godina je jedinica za rastojanje, a ne za vreme ;)

tako da 640 svetlosnih godina nije isto što i 640 godina

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #23 poslato: 10. Februar 2011. u 17:45 »
Verovatno si lose razumeo sta kaze. Ako je zvezda eksplodirala pre recimo 500 godina, ta informacija (koja putuje brzinom svetlosti) jos uvek putuje ka nama i stici ce za 140 godina. Ono sto vidimo trenutno je relativno daleka proslost :)
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #24 poslato: 10. Februar 2011. u 20:39 »
A šta da kažu Italijani? Oni verovatno i ne znaju da su zvezde iznad njih!!! :lmao:
Leteo sam iznad severne Italije i Nemacke tokom noci, ispod tebe samo vidis svetle tackice... cim udjes u vazdusni prostor Slovenije i Hrvatske, druga prica

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.453
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #25 poslato: 10. Februar 2011. u 23:13 »
Verovatno si lose razumeo sta kaze. Ako je zvezda eksplodirala pre recimo 500 godina, ta informacija (koja putuje brzinom svetlosti) jos uvek putuje ka nama i stici ce za 140 godina. Ono sto vidimo trenutno je relativno daleka proslost :)

to se podrazumeva i skontao sam da je na to mislio, ali je greškom napisao da ako je zvezda udaljena 640 svetlosnih godina da će isto toliko zemaljskih godina biti potrebno da bi svetlost došla do nas
znamo da je brzina svetlosti u najboljim uslovima 299.792.458 m/s ,a da je jedna svetlosna godina (pređeni put) 9.460.800.000.000.000 m 

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #26 poslato: 10. Februar 2011. u 23:42 »
...ali je greškom napisao da ako je zvezda udaljena 640 svetlosnih godina da će isto toliko zemaljskih godina biti potrebno da bi svetlost došla do nas
Meni je ovo skroz ok. Svetlosna godina je bas tako definisana - kao rastojanje koje svetlost u vakuumu predje za jednu zemaljsku godinu (365,25 dana). Udaljena je 640 svetlosnih godina, znaci treba 640 godina da svetlost stigne do nas.


edit:

Sad sam morao vise puta da procitam poruke jer mi nije bilo jasno sta te tacno muci. Jedino sam nasao ovaj lapsus tastaturis na koji se ti verovatno pozivas  -)

Da bi stigla svetlost sa te zvezde potrebno je 640 svetlosnih godina, (Svetlosna godina je rastojanje koje predje svetlost za godinu dana.),sto znaci 640 godina.Ispravite me ako gresim.
Da bi je mi videli 2012-te , znacilo bi da je zvezda eksplodirala jos davne 1372godine, a ako eksplodira 2012-te videce se 2652..
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #27 poslato: 11. Februar 2011. u 00:30 »
Pazi stvarno lapsus pisanus tastaturis. Izvinjavam se ako sam nekog zbunio... :redface:

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #28 poslato: 14. Februar 2011. u 19:19 »
Evo jedna sličica o odnosima veličina Sunca, Betelgeza i još ponekih "zvezdica".  :selam:

Van mreže beli

  • **
  • Poruke: 1.382
  • Starost: 34
  • Lokacija: Bijeljina
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #29 poslato: 18. Februar 2011. u 00:15 »
ZANIMLJIVO!!!!
ZAGREB - Sunce, izvor energije i života, zaprijetilo je Zemlji. Sunčeva oluja koja se zbila prije tri dana mogla bi izazvati problemi sa satelitskom navigacijom i opskrbom strujom.

Do Zemlje bi val mogao stići u noći s četvrtka na petak.

Britanski znanstvenici već duže upozoravaju da bi velika Sunčeva oluja 2013. mogla paralizirati Zemlju.

Inače, Sunce je upravo izašlo iz faze mirovanja. Protekle četiri godine bile su jako mirne, a sad je "živnulo".

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #30 poslato: 18. Februar 2011. u 08:51 »
Sunce ima ciklus od 11 godina u kome dostiže maksimum i minimum aktivnosti. Tačno je jedino da trenutno ulazi u nešto aktivniji period, ali upozoravati da će 2013. godine biti velika Sunčeva oluja ...  :?: ... to mi više liči na novinarski "naučni rad"!

Van mreže zaraza

  • *
  • Poruke: 354
Odg: Uskoro eksplozija zvezde koja će osvetliti Zemlju na dve nedelje
« Odgovor #31 poslato: 18. Februar 2011. u 09:48 »
Pa to su isti oni koji prognoziraju da ce za 35 dana da eksplodira Betelgez...
Trebalo je da cuvam sve izvestaje o 'cudnim' aktivnostima na Suncu i paralizi Zemlje zbog njih, ispalo bi da imamo smak sveta i slom komunikacija svakih pet dana.

U svakom slucaju, moze se ocekivati nesto aktivnija polarna svetlost i to je to.