Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Leto 2012  (Pročitano 61887 puta)

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Leto 2012
« Odgovor #40 poslato: 29. Jun 2012. u 18:47 »
Zanimljivo, prognoziraju se nize temperature na jugu nego na severu. Na krajnjem jugu izgleda da nece ni biti pakla... Vranje 31'C

Van mreže Aleksa

  • ***
  • Poruke: 2.973
  • Lokacija: Sovljak (Opština Bogatić)
Odg: Leto 2012
« Odgovor #41 poslato: 30. Jun 2012. u 08:54 »
Daleko je,ali imamo pravo da se nadamo-yr.no i GFS od 7 jula daju kisu i hladnije vreme :jupi:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2012
« Odgovor #42 poslato: 30. Jun 2012. u 09:00 »
EC to potvrđuje i u jutrošnjem izlazu.

GFS isto malo bolji,ali i dalje nedovoljno dobar kao EC.  ;D
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Leto 2012
« Odgovor #43 poslato: 30. Jun 2012. u 09:07 »
Već vidim kako će da ispare te desetine mm u narednim danima ... mislim da dobar deo biljaka neće preživeti ovaj talas vrućine! :sos:

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Leto 2012
« Odgovor #44 poslato: 30. Jun 2012. u 09:49 »
Evo i ja ću da baksuziram, sledeće subote osveženje, nekako se slažu modeli, mada EC je odlučniji :) Do tad 7 dana na 35-40 stepeni.

Van mreže forest

  • *
  • Poruke: 488
  • Starost: 40
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Leto 2012
« Odgovor #45 poslato: 30. Jun 2012. u 10:09 »
Malopre rekose na nekoj televiziji da ce krajnji jug Srbije biti za nijansu postedjen paklenih vrucina zato sto topao vazduh iz Afrike ne ide standardnim putem preko Sredozemnog mora na Balkan nego ide preko Spanije i Apeninskog poluostrva i tako dolazi do nas i najvise zahvata centralne i severne krajeve Srbije, dok ce jug imati za par stepeni nizu temperaturu.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2012
« Odgovor #46 poslato: 30. Jun 2012. u 12:35 »
'Ajd što smo u neizvesnosti hoće li biti pljuskova,nego će i ti oblaci ako nastanu stojati totalno u mestu.

Zapadno od nas jugozapadna strujanja,istočno od nas severoistočna...a mi između,taman da se ništa živo ne mrda !

Taman se približi visinski ciklon do Bugarske,ovaj na zapadu Evrope konačno pomisli:....''Aha,možda bi bilo dobro da i ovaj Balkan nakon tolikog mučenja ošinemo svojim repom.''

I tako dok se oni dogovore ko će pre prolaze dani i dani...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Leto 2012
« Odgovor #47 poslato: 30. Jun 2012. u 12:50 »
I gfs 6z je pakao za celu sledecu nedelju, a to sto bi ponegde moglo da pljusne, tek smo ga tad naj....Kakvo tako osvezenje ce donositi umeren jugoistocni vetar, ali zbog vetra i feniranja noci ce biti veoma tople..

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2012
« Odgovor #48 poslato: 30. Jun 2012. u 22:02 »
'Ajd što smo u neizvesnosti hoće li biti pljuskova,nego će i ti oblaci ako nastanu stojati totalno u mestu.

Zapadno od nas jugozapadna strujanja,istočno od nas severoistočna...a mi između,taman da se ništa živo ne mrda !

Taman se približi visinski ciklon do Bugarske,ovaj na zapadu Evrope konačno pomisli:....''Aha,možda bi bilo dobro da i ovaj Balkan nakon tolikog mučenja ošinemo svojim repom.''

I tako dok se oni dogovore ko će pre prolaze dani i dani...
Aha, ha, ha.................... :lmao: Kada je u pitanju Balkan i Srbija, vreme je došlo da se i cikloni bave politikom. Taman kad reše Rusija i Kina (sa stoka) da ulože u Srbiju, odmah se pobrinu Ameri i Evropejci (sa zapada) da budu brži i da ih preduhitre. Tako je i sa ova dva ciklona. Dok nas cikloni sa zapada zezaju i zamajavaju već mesec dana, jedan ciklon sa istoka je pokušao da nam pomogne, ali se ciklon sa zapada odlučio da ovaj region bude njegova interesna zona, a to koliko će on da uloži, to nije ni bitno, tj. znaćemo za nekoliko dana. Ova situacija me mnogo više podseća na geo-politiku, nego na meteorologiju i klimatologiju. ;D

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Leto 2012
« Odgovor #49 poslato: 30. Jun 2012. u 22:47 »
Ec opet pakao od pocetka do kraja.... :-\ Znamo da nista ne znamo jos uvek... :rofl:

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Leto 2012
« Odgovor #50 poslato: 04. Jul 2012. u 12:59 »
Ljudi od vrućine padali na ulicama

Novinari Kurira u najtoplijem delu dana, na 50 stepeni, uspeli da ispeku jaje. Hitna pomoć intervenisala 85 puta.
Poznata izreka našeg naroda glasi „Ko se sunca krije, bolje da ga nije!“, ali juče, na neverovatnih 38 stepeni u debelom hladu, nije baš svako uživao u vrelom letnjem danu. Mi smo bili hrabri, izašli smo na usijani beogradski asfalt (prema subjektivnom osećaju, bilo je svega 50 stepeni), na kom smo oko 14 časova uspeli i da ispečemo jaje. Bez obzira na pirkanje vetra, ljudi su padali na ulicama, a na Kalenić pijaci zatekli smo i ženu kojoj je služba Hitne pomoći merila pritisak. Po izjavi njihovog pi-ara Nade Macure, daleko od toga da je to bila jedina osoba kojoj su pritekli u pomoć.

- Do tri časa bilo je 85 intervencija, a od toga se polovina desila na javnim mestima. Najviše se žale hronični bolesnici, a najveći broj poziva stigne kada se ljudi vraćaju s posla - rekla je Macura.
Ovako visoke temperature zadržaće se tokom čitavog meseca, kažu prognostičari Republičkog hidrometeorološkog zavoda, a s njima se slaže i Radivoje Komazec iz Sivca kod Crvenke, naš jedini dugoročni prognostičar. On je svojim specijalnim prognozama utvrdio da će cela godina biti sušna.

- U avgustu će biti kiša u nekoliko navrata, a prosečna temperatura će biti oko 30 stepeni. I u septembru nas očekuje toplo vreme, s maksimalnom temperaturom od oko 32 stepena - rekao je on.

 
 
 Izvor:Kurir

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Leto 2012
« Odgovor #51 poslato: 04. Jul 2012. u 13:16 »
Bas me zanima ta njegova 'specijalna prognoza' po kojoj on kaze da se susa nastavlja,a i vec je temperature odredio,ma svaka mu cast.A i juce nije bilo 38c u hladu,a ovo jaje nije nesto peceno!
Pa da mi smo Skandinavija pa su ove temperature nezamislive ovde..haha salim se.Prvo kukaju da nema leta na vidiku,a sad se gube ovakvim izjavama..STRASNO!
Koliko ja vidim na ulicama svi uzivaju u suncu,a ti saveti tipa:'ne izlazite se suncu u najtoplijem delu dana' su za osobe sa losim zdravljem,a ne da sad svi u kuce pa na njihove kanale! :evil:


Van mreže nemanja KS

  • *
  • Poruke: 227
  • Starost: 28
  • Lokacija: Makrešane - Kruševac
Odg: Leto 2012
« Odgovor #52 poslato: 04. Jul 2012. u 13:54 »
Hahahahaha, smesno! :D

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Leto 2012
« Odgovor #53 poslato: 04. Jul 2012. u 14:25 »
Dok je kurir merio 50 stepeni , rhmz je merio 35 stepeni tog dana u Beogradu , to su merili sa kineskim termometrom na asfaltu tu je temperatura 40 stepeni i kad je zvanično recimo 30 stepeni a kamoli kad je 35 stepeni!

Inače do 14 jula  nas očekuje topli talas! Posle moguće osveženje!

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Leto 2012
« Odgovor #54 poslato: 08. Jul 2012. u 11:04 »
Sledeće nedelje pakao: Temperatura do 43 stepena!

Iako su prognostirčari najavljivali blago osveženje za sledeću nedelju, do toga neće doći. Strani sajtovi pokazuju da će temperature u Srbiji dostići čak 43 stepena.
Balkan će sledeće nedelje ličiti na grotlo pakla, pošto će temperature u većini mesta prelaziti 40 stepeni. U Beogradu će biti najtopliji četvrtak kada će biti izmereno 40 stepeni i subota kada će biti još toplije – 41 stepen.
Ovu su prognoze koje je uradio BBC i koje su se u većini slučajeva do sada pokazale tačnijim nego domaće.

Domaće, a svežije

Naime, na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda stoji da će se temperature naredne nedelje kretati između 33 u sredu i 37 u utorak.

-Ne predviđamo temperature veće od 40 stepeni-kaže za S media portal prognostičar Ana Tordej.

-Naši prognostički materijali kažu da će doći do zahlađenja u sredu krajem dana i da će u četvrtak i petak temperature biti niže za par stepeni.

Ona napominje da do razlika u temperaturama koje projektuju domaći strani meteorolozi dolazi zbog različitih modela koji se koriste za prognozu vremena.
Sa druge strane, meteo sajt BBC ima podatke koji pokazuju da će naredne nedelje temperature na Balkanu značajno prelaziti 40 stepeni.

Beograd blizu rekorda

U sredu će u Beogradu biti 37, u četvrtak 40, petak 36, subotu 41, a nedelju 38 stepeni. Kiša se može očekivati u sredu i četvrtak, mada sa ovakvim temperaturama neće doneti nikakvo rashlađenje.
   

Situacija je još gora kada se krene prema jugu. U Prištini će naredne subote biti 41 stepen, a u nedelju čak 43!
   


Domaći meteorolozi stalno podsećaju da oni temperature mere u hladu, a i javnosti se te temperature predstavljaju kao realne, iako su na ulici i užarenom asfaltu značajno veće.

Ipak, ako vidite na televiziji prognozu da će biti 37 ili 38, dodajte tome još koji stepen, kako biste znali kakvo je pravo stanje pre nego što izađete na ulicu.
Izvor:S media

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Leto 2012
« Odgovor #55 poslato: 08. Jul 2012. u 12:44 »
 ^^
BBC svakako nije "meteo"-kompanija i već 90 godina prognoze dobija (tačnije "kupuje", jer ih ne dobija besplatno) od Met Office-a (UK's National Weather Service). Nakon dosta velikih grešaka tokom zime 2009./2010. kao i tokom nekoliko prethodnih leta u Britaniji, u januaru 2010. BBC je planirao da prekine saradnju sa Met Office ali to toga ipak nije došlo. Generalno prognoze za "worldwide locations" na BBC-ju su veoma nepouzdane (što ne znači da BBC nikad nema dobru prognozu) -veće su šanse da u BGu u četvrtak bude konačno malo prijatnije vreme (sa nižim temp. nego danas, sutra, prekosutra) nego da baš taj dan bude najtopliji sa čak 40C. Doduše situacija je zanimljiva i ako bi se samo malkice promenilo ono što većina modela daje mogao bi da se veoma topao vazduh ipak zadrži i u četvrtak (ali realno, deluje da bi u BGu u čet. konačno bila nešto niža temp.).
Uzgred, ne želeći da branim Met Office ipak treba reći da Met Office za Beograd-Vračar za četvrtak daje Tmax 33C a za aerodrom 32.5C, tako da ne znam odakle je BBC za četvrtak "iskopao" 40C sa kojim plaši javnost  ;)
« Poslednja izmena: 08. Jul 2012. u 13:01 Profiamater »

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Leto 2012
« Odgovor #56 poslato: 08. Jul 2012. u 13:42 »
Ne znam Profi,ali svašta je moguće,i Dikile je u prognozama napisao da se nalazimo na samoj granici toplog i svežeg vazduha.I ja mislim da će nam baš četvrtak doneti blago osveženje,ali mislim da će to biti kratkotrajno.Ovaj afrički vazduh se previše zakuvao i samo čeka da proključa,to ne valja...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Leto 2012
« Odgovor #57 poslato: 08. Jul 2012. u 19:43 »
Sad sam cuo na jednoj televiziji da nas najtopliji deo leta ocekuje od 15. do 21. jula, a za sledecu nedelju najavljuju 40C i mogucnost uvodjenja vanrednog stanja.
Ne znam odakle im takva informacija.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Leto 2012
« Odgovor #58 poslato: 08. Jul 2012. u 20:43 »
 ^^ To bilo na B92,samo nesto izmisljaju.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Leto 2012
« Odgovor #59 poslato: 08. Jul 2012. u 21:43 »
Sad sam cuo na jednoj televiziji da nas najtopliji deo leta ocekuje od 15. do 21. jula, a za sledecu nedelju najavljuju 40C i mogucnost uvodjenja vanrednog stanja.
Ne znam odakle im takva informacija.

Sto se tice 40C moguce je da vec bude u toku sutrasnjeg dana u centralnim predelima. A nova sansa za 40C je naredne subote. Jos nije sigurna subota ali malo pomeranje ciklona nad Skandinavijom u levo i eto cetrdesetice za naredni viken ko od sale.