Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Edukacija  (Pročitano 25092 puta)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Edukacija
« poslato: 21. Avgust 2013. u 12:36 »
U septembru počinje dosta zanimljivih "kurseva" na Stanford-u ("online").
Kada spominjem reč "kurs" ne mislim na neke "trala-la" kurseve koji se nude i kod nas (tipa "naučite engleski jezik za 20 dana" ili "postanite vrhunski programer za dva meseca"  :nelupaj:) već na veoma kvalitetna predavanja.
Možda će neko od forumaša biti zainteresovan, ja sam izdvojio nekoliko kurseva a svakako je mnogo više informacija dostupno na http://online.stanford.edu/ .
Za sve kurseve je neophodno odlično poznavanje engleskog jezika i solidno "predznanje" iz oblasti koje se "obrađuju" na predavanjima.

Algorithms: Design and Analysis Part 2
Tim Roughgarden, Starting September 2

This course focuses on fundamental principles of advanced algorithm design, including the greedy algorithm design paradigm, with applications to computing good network backbones and good codes for data compression. The course assumes familiarity with the topics from Part I—especially asymptotic analysis, basic data structures, and basic graph algorithms. The course will consist of lecture videos, integrated quizzes, standalone homework assignments and a final exam. A version of this course is taught to Stanford sophomore, junior, and senior-level computer science majors. The course will run for six weeks.

Mathematical Thinking
Keith Devlin, Starting September 2

Mathematical thinking is not the same as doing math. The goal of this course is to help course participants think the way that professional mathematicians think to solve real problems—problems that can arise from the everyday world, or from science, or from within mathematics itself. Anyone over the age of 17 can benefit from participating in this course, but it is primarily intended for high school seniors or first-year college students who are considering majoring in mathematics (or a mathematically-dependent subject). The course will run for seven weeks and includes monitored discussion, group work, and an open-book final exam.

Technology Entrepreneurship
Chuck Eesley, Starting September 16th

This course introduces the fundamentals of technology entrepreneurship, pioneered in Silicon Valley. Course participants will learn the process that technology entrepreneurs use to start companies, which includes: finding a commercial opportunity for a technology idea, gathering talent and capital, selling and marketing the idea, and managing rapid growth. To gain practical experience alongside theory, course participants will form teams and work on startup projects. The course will run for nine weeks.

Introduction to Logic
Michael Genesereth, Starting September 30

This course is a basic introduction to logic. It demonstrates how to reason systematically and produce logical conclusions, and it examines logic technology and its applications—in mathematics, science, engineering, business, law, etc. This course differs from other introductory logic courses in two ways: course participants will be taught a novel theory of logic that improves accessibility while preserving rigor, and will be able to see practical applications through interactive demonstrations and exercises. The course will run for 8 weeks and includes background reading and standalone quizzes.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Edukacija
« Odgovor #1 poslato: 21. Avgust 2013. u 18:18 »
Ja sam upravo pročitao odličnu knjigu "The Innovator's Dilemma", koju preporučujem onima koje zanima princip disruptivnih inovacija.


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Edukacija
« Odgovor #2 poslato: 08. Oktobar 2013. u 23:34 »
U avgustu sam spomenuo nekoliko interesantnih kurseva i drago mi je što je jedan član foruma u septembru počeo da prati online kurs na Stanford-u.

U oktobru počinje dosta novih kurseva a jedan svakako želim da izdvojim -i zbog teme/oblasti kojom se bavi i zbog fantastičnog predavača:

http://online.stanford.edu/course/machine-learning-fall-2013?utm_source=email-broadcast&utm_medium=email-click&utm_campaign=october-mailer

Andrew je magistrirao na MIT, doktorirao na Berkeley a sa 26 godina je počeo da radi na Stanfordu -a uz sve to je odličan predavač. Mislim da je divno što takav čovek želi da svoje znanje besplatno prenese (tačnije on to radi već godinama), pa ako nekoga zanima oblast AI (Artificial Intelligence) i neural networks, mislim da je ovaj kurs "prava stvar".
Podrazumeva se da je neophodno mnogo predznanja da bi se uspešno pohađao ovakav kurs jer, kao što sam i spomenuo u prethodnom komentaru u ovoj temi, ovo nisu kursevi tipa "Ne znate ništa o IT a želite odlično plaćen posao u toj struci? Nema problema, za 20 (ili 30, 50, ... nebitno) dana mi ćemo od vas napraviti vrhunskog stručnjaka i odmah vas čeka i posao plaćen bar x.000EUR mesečno" kakvih ima kod nas.
Ne verujem da će ovo što sam napisao ozbiljno zainteresovati više od 0.2% članova koji su bar povremeno aktivni na forumu ali s'obzirom da sam pročitao da je do sada više od 1500 ljudi pisalo komentare onda i tih 0.2% nisu zanemarljivi -to su čak 3 člana  :D a to bilo "osetno" više (da ne kažem tri puta više) u odnosu na prethodnu najavu kurseva.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Edukacija
« Odgovor #3 poslato: 09. Oktobar 2013. u 02:06 »
ovo nisu kursevi tipa "Ne znate ništa o IT a želite odlično plaćen posao u toj struci? Nema problema, za 20 (ili 30, 50, ... nebitno) dana mi ćemo od vas napraviti vrhunskog stručnjaka i odmah vas čeka i posao plaćen bar x.000EUR mesečno" kakvih ima kod nas.
Mislim da ljudi više vole iluzije- tj. 'leba bez motike. Uostalom, te kurseve ionako većina upisuje zbog 'papira', a ne zbog želje za samousavršavanjem. Generalno je problem to što većina gleda da ide linijom manjeg otpora i čeka da se poboljša "situacija" (da država poveća plate, da prođe kriza, da uđemo u EU...) da bi im bilo bolje, umesto da daju sve od sebe (maksimalan nivo outputa, proaktivnost, konstantno usavršavanje...) da poboljšaju svoju ličnu situaciju. Tako da sa tim kursevima tipa "Za 20-30-50 dana postaješ vrhunski programer", mogu da dobiju samo nadu da će im biti bolje i ništa više!

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Edukacija
« Odgovor #4 poslato: 09. Oktobar 2013. u 19:55 »
@Profiamater i @Stefano hvala na korisnim linkovima i zanimljivim knjigama koje preporucujete  :super:.

@Stefano gde si nasao knjigu "The Innovator's Dilemma", ako nije tajna? :)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Edukacija
« Odgovor #5 poslato: 15. Novembar 2014. u 13:06 »
Za one koji vole da sami "nadograde" raw model output i dobiju bitno bolje izlazne veličine u odnosu na ono što daje "sirov" model preporučujem sledeći besplatan kurs a neophodan preduslov je "R Programming" -pretpostavljam da svako ko se makar delimično bavi numeričkim modelima i regresijama "ima R u malom prstu"  ;) a odlično znanje matematike se podrazumeva.

https://www.coursera.org/course/regmods

Uz spomenuti kurs se "uklapa" i https://www.coursera.org/course/statinference

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Edukacija
« Odgovor #6 poslato: 20. Decembar 2014. u 14:45 »
Iako je zainteresovanost članova foruma za prethodne kurseve bila izrazito mala (ali broj zainteresovanih je ipak bio >0  :D ) evo obaveštenja u vezi dva kursa koji počinju 5. januara.

https://www.coursera.org/course/rprog
https://www.coursera.org/course/compmethods

Za one koji se bave obradom "gomile" podataka i statistikom (a to je maltene neizbežno u slučaju izrade software-a za meteorološke svrhe) a koji nisu to sasvim savladali ali imaju dovoljno predznanja, navedeni kursevi (koji su, naravno, besplatni) bi mogli da budu "pravi izbor". Pre R Programming poželjno je završiti kurs https://www.coursera.org/course/datascitoolbox

Nevezano za prethodno spomenute kurseve ali ipak vezano za temu "Edukacija":

radi poboljšanja "opšteg kvaliteta" ovog foruma bilo bi dobro kada bi komentari na forumu bili gramatički i pravopisno ispravni -svako od nas bar ponekad napravi neku grešku ali ipak "bodu oči" komentari u kojima redovno ne postoje znaci interpunkcije ili se oni stavljaju "nasumično" i pogrešno.

Nisam ni administrator ni moderator ali mislim da i "običan član"  ;)  može da skrene pažnju na pojavu komentara u kojima ima previše gramatičkih i/ili pravopisnih grešaka.

Van mreže Dana

  • *
  • Poruke: 190
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Edukacija
« Odgovor #7 poslato: 27. Januar 2015. u 21:13 »
radi poboljšanja "opšteg kvaliteta" ovog foruma bilo bi dobro kada bi komentari na forumu bili gramatički i pravopisno ispravni -svako od nas bar ponekad napravi neku grešku ali ipak "bodu oči" komentari u kojima redovno ne postoje znaci interpunkcije ili se oni stavljaju "nasumično" i pogrešno.

Nisam ni administrator ni moderator ali mislim da i "običan član"  ;)  može da skrene pažnju na pojavu komentara u kojima ima previše gramatičkih i/ili pravopisnih grešaka.

Ima nas raznih i svakakvih, ne treba da se tretiramo strogoćom jer ima ljudi to ne tolerišu.

Ako pišu pogrešno, prijateljski ih skrenimo pažnju jednom dva put, ako su zainteresovani, pomozimo im a ne da ih udaljavamo od sebe. ;)

Pisanje je pisanje i ne zahteva obavezan model za sve, jer ima oni jako obrazovani a imaju premalo srca ili obratno.

Prihvati ljude onakvi kakvi jesu.  :-*

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Edukacija
« Odgovor #9 poslato: 29. April 2017. u 17:18 »
U temi koja je maltene "zamrla"  :( evo nečeg što će možda nekoga zanimati (naročito one koji se bave statističkom obradom meteo-podataka ili bi želeli time da se ozbiljno bave):

Stanford Online
Probability and Statistics (Open + Free - April 2017 release)


https://lagunita.stanford.edu/courses/course-v1:OLI+ProbStat+Open_Jan2017/about

Što se tiče Univerziteta Stanford, osnovanog još u 19. veku ... ma neću ništa da dodajem, njima reklama nije neophodna ... to je mnogo potrebnije nekim privatnim univerzitetima osnovanim krajem 20. ili početkom 21. veka na lepoj lokaciji udaljenoj malo više od 10.000km od Stanforda (ne mislim na Argentinu, Brazil, Novi Zeland  ;) ... koji su otprilike na sličnoj udaljenosti od Stanforda).