Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Sneg u aprilu 2003 godine  (Pročitano 3239 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.471
  • Lokacija: Novi Beograd
Sneg u aprilu 2003 godine
« poslato: 30. Decembar 2006. u 01:02 »
April 2003 poceo je sa nekoliko bas lepih dana, bilo je suncano i vedro celog dana, pravo osvezenje posle duge i hladne zime (ceo februar je bio sa sneznim pokrivacem). Temperature su isle do 21 C. Na prognozi na tv-u i na netu najavljeno je zahladjenje, ali sneg je prognoziran samo za brdsko-planinske predele iznad 600m nadmorske visine.

Sve je pocelo 6.4.2003.
Tog dana je bilo slabe do umerene susnezice u Beogradu u prekidima. Znaci nista specijalno, T.max 6.4 C. Bilo je i povremenih suncanih intervala. Tad nazalost jos na nasim prostorima nije bilo meteo foruma, tako da su mi jedini izvori informacija bili strani meteo siteovi i strani meteo forumi. Medjutim to ama bas nista nisam mogao da nadjem oko zahladjenja, moguceg snega kod nas i slicno.
Na tv-u su javili da je u brdsko planinskim predelima neophodna zimska oprema, posto na kolovozu mestimicno ima ugazenog snega.

7.4.2003
Ustao sam oko 8 ujutru posto sam se spremao na faks, bilo je suncano i vedro, ali ledeno, bilo je -3 C. Nosio sam secam se onu zimsku perjanu jaknu tog dana kao da je januar a ne april. Ceo dan je bilo promenjivo vreme, mozda je cak bilo i konvektivne oblacnosti s'obzirom na padavine. Smenjivali su se intervali suncanog vremena i intervali provejavanja snega.
U 13.30h poceo je pljusak snega koji je traja 4-5 minuta. Ocigledno da je bilo neke slabe konvektivne oblacnosti cim je bilo pljuskova snega. Secam se da je cak i mirisalo na pljusak (kao kad je leti pljusak kise). Za vreme pljuska, sneg se hvatao i na travi, ali ubrzo je izaslo Sunce i pljusak je stao, a to malo sneznog pokrivaca kojeg je bilo na travi potpuno se istopilo za 10-tak minuta.
U 15h bilo je 3 C, oko 15.30h novi pljusak snega, ponovo se sneg zadrzava na tlu. Ali ponovo pljusak je trajao svega 5-6 minuta, i ponovo se pojavilo Sunce.
Na tv-u cujem da je jutros izmeren apsolutni minimum za april za Beograd u proteklih 100 godina -3.4 C. Oko 17h ponovo je poceo sneg, ovaj put nije bio u obliku pljuska, vec klasicno provejavanje snega. Secam se da je bas lepo izgledao kontrast, probudjena priroda, zeleni listovi na drvecu, sve procvetalo u bojama proleca uz sneg.
Iznenada oko 19h primetio sam da pada sneg koji se zadrzava na travi. Snezni pokrivac se formirao polako. U 19.30h je 1 C, sneg se cak zadrzava i na betonu i ulicama!!! Oko 19.45h sneg je potpuno zabeleo travu, posto je vlazan snega je bilo i na granama drveca, sto vrlo lepo izgleda sa mog prozora. Nazalost na siteu RHMZ-a nije bilo podataka o visini sneznog pokrivaca u Beogradu, s'obzirom da oni rade merenja u 7 i 19h.
U 20.50h sneg je prestao da pada, izasao sam da izmerim dubinu sneznog pokrivaca ispred moje zgrade. Bilo ga je izmedju 2.5 cm i 4 cm. Impresivan podatak za april mesec. U 22.30h i u 0.00h je bilo 0 C, delovalo je da ce se snezni pokrivac zadrzati cele noci.
Na tv-u sam cuo izvestaje da je snezno nevreme zahvatilo deo Srbije, sneg umerenog intenziteta pada na podrucju Beograda, Sumadije i Vojvodine, na Kopaoniku dubina snega te veceri je iznosila 65 cm. Takodje i Bugarsku je pogodilo snezno nevreme, u Sofiji je visina sneznog pokrivaca 5 cm a na jugu i u Bugarskim planinama palo je 50-100 cm snega, na severu Bugarske duvaju orkanski vetrovi brzine preko 100 km/h. Steta sto tad nisam znao za wetterzentrale i njihovu kartu munja nad evropom.

8.4.2003
Probudio sam se rano ujutru, najvise zbog toga da bi video da li je snezni pokrivac izdrzao. Neverovatno ali jeste!!! I to ne samo da je izdrzao nego ga ima i vise nego prethodne veceri. Padao je sneg uz jak vetar povremeno pri 0 C. Pejzaz je pravi zimski, samo mladi listovi na drvecu, procvetale kajsije, i drugo voce i zavejani Narcisi i pokoja Lala odaju da je ipak prolece.
Ono sto mi je bilo interesantno je da uopste ne mirise na sneg. Znate onaj zimski miris snega kada pada sneg, ovaj put nije ga bilo. Otisao sam do centra Beograda. Svugde je bilo sneznog pokrivaca, cak ponegde i na betonu. Nazalost temperatura je rasla i sneg je poceo da se topi. Vec oko podneva sneznog pokrivaca vise nije bilo, snega je ostalo samo na krovovima.
Sve do 18h povremeno je padao sneg a bilo je i pljuskova solike. 8.4.2003 u Beogradu je T.max bila 3.7 C, a T.min -2.5 C. Tog dana sneznog pokrivaca je bilo sirom Srbije i Crne Gore. Kopaonik 65 cm, Zabljak 70 cm, Crni Vrh 17 cm, Beograd 3 cm, Vranje 3 cm, Leskovac 3 cm, Dimitrovgrad 2 cm, Nis 5 cm, Krusevac 1 cm, Kraljevo 2 cm, Sijenica 1 cm, S.Palanka 1 cm, Loznica 2 cm.