Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ciklon "Branko", 05-08. avgust 2014.  (Pročitano 28775 puta)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Ciklon "Branko", 05-08. avgust 2014.
« poslato: 04. Avgust 2014. u 23:13 »
U utorak u popodnevnim i večernjim satima do Srbije će doći hladan front sa severozapada koji se spušta sa Alpa i doneće nam veoma nestabilno vreme. Front kao front bi obično trebalo brzo da prođe, ali ovog puta će se desiti nešto što se na kartama polja pritiska u prizemnom sloju teško uočava. Doćiće do formiranja visinskog ciklon nad Balkanom, (ova pojava nije ništa neuobičajena i desi se nekoliko puta u toku godine) Visinski ciklon kao što smo napisali nije uočljiv na kartama prizemnog vazdušnog pritiska već treba otići u više slojeve troposfere. Visinski ciklon je jezgro hladnog vazduha koje je sa svih strana okruženo toplim vazduhom. Ovakvo stanje nije dugo održivo i brzo dolazi do prodora toplog vazduha u jezgro i visinski ciklon polako gubi na snazi i nestaje.

E nama ovaj visinski ciklon kome smo dali ime Branko može zadati pravu glavobolju što se vremenskih prilika tiče. Donosi nam vrlo nestabilno vreme sa obilnim padavinama, ( lokalno i preko 50mm za kratko vreme pa nisu isključena ni lokalna izlivanja i poplave), jak vetar u zoni pljuskova i grad. Ono što će biti karakteristično za ovaj ciklon su jaka električna pražnjenja pa možemo očekivati izražajne grmljavinske nepogode, naručito u noći utorak na sredu i sredu u većem delu zemlje. Od petka nas očekuje postepena stabilizacija vremena.

Raspored baričkih sistema



Hladan front koji će se spustiti sa Alpa..DHMZ



Mesto formiranja visinskog ciklona..



CAPE index i Thomson index koji nam ukazuju na jaku konvekciju i vrlo nestabilnu atmosfru.








Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Ciklon "Branko", 05-08. avgust 2014.
« Odgovor #1 poslato: 05. Avgust 2014. u 16:46 »
Meni se čini da je Branko počeo svoje delovanje kod nas u nedelju 3-eg avgusta ili je zo bio ostatak ciklona Anamarija, pošto je u nedelju uveče bilo dosta kiše, grmljavine, a ponegde i jačih oluja. Bilo je dosta munja i električnih pražnjenja. Mada sam bio zauzet poslidnja dva-tri dana, pa nisam obraćao pažnju na modele pred ovaj ciklon. Njegov kraj je verovatno u petak uveče ili pak u subotu. Zavisi kako se barički sistemi postave.

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Ciklon "Branko", 05-08. avgust 2014.
« Odgovor #2 poslato: 07. Avgust 2014. u 07:21 »
Šta reći? Kakvu poruku poslati? Nemam više reči. Sve sam reči i sva sam slova potrošio po pitanju ovog ciklona. Potrošio sam i fizičku snagu, a Boga mi udario me i po džepu, samo još ne znam koliko. Ovde sam sve rekao o njemu:

http://www.serbianmeteo.com/forum/index.php?topic=3411.0

Bio sam kući i nisam merio količinu padavina, ali je po zvaničnim podacima 5-og avgusta u Valjevu palo 61mm vodenog taloga. Noćas još 2mm. Za sada 63mm, a padavine se i danas i sutra očekuju. Konačan izveštaj tek u subotu.

Novinari jednostavno vole zabavu i senzacije. Izgleda da ste početkom ove godine uboli pravu stvar. ;D
http://www.b92.net/video/bulevar.php?yyyy=2014&mm=08&dd=06&nav_id=885325

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Ciklon "Branko", 05-08. avgust 2014.
« Odgovor #3 poslato: 09. Avgust 2014. u 08:50 »
Još jedan ciklon koji je doneo obilne padavine je iza nas. Slično kao kod majskog ciklona Tamare, ponovo je najviše padavina bilo na zapadu zemlje, nažalost i novi problemi, izlivanje reka, klizišta... Ipak konačno se menja sinoptička situacija, pa će cikloni putovati severnim delom Evrope, a kod nas treba očekivati period stabilnijeg vremena.

Ukupna količina padavina od ciklona Branko


Prostorni raspored padavina

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Ciklon "Branko", 05-08. avgust 2014.
« Odgovor #4 poslato: 09. Avgust 2014. u 11:53 »
Knjaževac skupio 28.4mm (21.5+3.5+0.0+3.4)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Ciklon "Branko", 05-08. avgust 2014.
« Odgovor #5 poslato: 09. Avgust 2014. u 15:36 »
Smem li da napišem koliko je palo kod mene, a da me ne izbacite sa foruma?  :D
Ciklon Branko je Čestereg stavio na prvo mesto po količini padavina (u odnosu na kartu koju je Dejo napravio).
06.08. =  33mm
07.08. =  59mm
08.08. =    9mm
Ukupno=101mm :-[

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Ciklon "Branko", 05-08. avgust 2014.
« Odgovor #6 poslato: 09. Avgust 2014. u 17:25 »
U Paracinu od Branka ukupno 60.8mm.

Utorak 26.6mm
Sreda 32.8mm
Cetvrtak 1.4mm

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina