Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Mart 2015.  (Pročitano 76115 puta)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #240 poslato: 26. Mart 2015. u 16:10 »
Kod mene svi modeli dau oko 40mm, ako se to dogodi prelazimo 100mm u ovom mesecu (mnoge stanice ce prebaciti 100mm). Kao sto je zec vec napisao modeli su jutros povecali kolicinu padavina, a GFS ih produzava sve do nedelje uvece.

Stvarno ludo vreme, a pogledajte samo GFS ensamble, duze stabilizacije i pravog proleca nema uopste na vidiku.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #241 poslato: 27. Mart 2015. u 13:27 »
Sem obilnih padavina u centralnom pojasu zemlje,spomenimo i jak,na udare olujan vetar koji će duvati u toku predostojeće noći i jutra u Vojvodini,na zapadu i u većem delu centralne Srbije.

WRF-NMM:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #242 poslato: 27. Mart 2015. u 13:44 »
Nema nikakvih promena od juce u kolicini padavina. I dalje je tu jos 40-ak mm od veceras do nedelje za moj kraj i u tome se slazu i GFS i EC:




Van mreže dzono

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #243 poslato: 27. Mart 2015. u 19:53 »
Za noćas na jugu Srbije, na istoku i u Vojvodini uglavnom slabe padavine.Na krajnjem sjeveru Vojvodine biće suvo vrijeme.Na širem području Beograda ,njegovoj okolini pa u pravcu zapada do granice sa Bosnom noćas se očekuju obilnije padavine .Sjutra ujtru bez padavina osim na jugozapadu i zapadu gdje će biti slabih padavina u jutarnjim   satima .Tokom dana ponovo sa uglavnom slabim padavinama ,ponegdje u centralnoj Srbiji i umjerenim padavinama.
PROGNOZA VREMENA ZA PLANINE:
Noćas  i sjutra u planinskim predjelima očekuje se oblačno vrijeme povremeno sa snijegom i sniježnim naletima i hladno,na Kopaoniku ledeno hladno vrijeme ,što znači da temperatura 24 časa neće prelaziti 0 stepeni i kretaće se od -3 do 0 stepeni.U drugom dijelu noći i sjutra ujtru na  planinama na istoku( uz granicu sa Crnom Gorom)  očekuju se INTEZIVNE sniježne padavine i mećava.Vjetar će u tim oblastima biti jak na udare olujni sjeverni.U nedelju uglavnom bez padavina a sledeće nedelje sunčano i osjetno toplije.
PROGNOZA ZA APRIL MJESEC:
Prema sadašnjem prognostičkom materijalu tokom aprila mjeseca nas očekuje uglavnom oblačno vrijeme sa dosta kiše,na planinama sa dužim periodima snijega.Naručito nestabilno vrijeme biće sredinom i krajem aprila  sa čestim burnim razvojima olujnih oblaka.Inače ovo je sve predaleko,ali april će sigurno biti vrlo promjenljiv.
« Poslednja izmena: 27. Mart 2015. u 21:23 dzono »

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #244 poslato: 27. Mart 2015. u 22:12 »
 :nelupaj:

Samo da mi je da znam odakle si prekopirao ove gluposti, sa kog sajta ?

Van mreže dzono

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #245 poslato: 27. Mart 2015. u 22:24 »
U kom smislu gluposti.U Beogradu su već registrovani jači pljuskovi.Svrati do aktuelnog vremena pa vidi.Kao drugo to što piše za april je trenuto i sigurno neće biti tačno ,zna se da je predaleko i ko god pročita zna da neće biti tačno.Na padavinskoj karti za Srbiju raspored padavina je baš takav kakvog sam ga opisao.Što se snijega tiče piše u drugom dijelu noći i u jutarnjim satima ,to je kratak period i neće biti nešto previše padavina.Ako sam pogriješio za Kopaonik odnda je to do sajta sa kojeg sam uzeo prognozu  a ne do mene.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #246 poslato: 27. Mart 2015. u 22:35 »
Džono, par dobronamjernih savjeta:

1) Ako pišeš prognozu koju si odnekud preuzeo, navedi izvor
2) Ako je pak prognoza tvoje viđenje situacije, spomeni da je tako, ili barem pomeni prognostički model na osnovu kojeg si odradio prognozu. Pogledaj prethodne poruke iz ove teme i vidjećeš da sve ili velika većina imaju osnovu u aktuelnom prognostičkom materijalu
3) Prognoza za april je apsolutno suvišna, ovdje se bavimo prognozama za narednih 4-5, maksimum nedjelju dana, sve preko toga je čisto nagađanje. Ima i tema "Proleće 2015" koja može da posluži za dugoročnije prognoze

Evo kako poslednji GFS vidi padavine do nedjelje ujutru (dobar dio ovoga je već pao s obzirom da je izlaz od 12Z):



padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže dzono

  • *
  • Poruke: 14
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #247 poslato: 27. Mart 2015. u 23:04 »
Hvala na savjetima.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #248 poslato: 28. Mart 2015. u 00:40 »
Dzono, Milos ti je sve lepo objasnio. Bez ljutnje, ali prognoza za Srbiju koju si napisao za sutra nije bas najbolja. Ne znam na osnovu ceka si je izradjivao, ali ja mislim da si je preuzeo sa nekog drugog meteo sajta. Za tako nesto imas vec otvorenu temu preuzete prognoze vremena.


Sto se tice ovog ciklona sve smo rekli, on nas u nedelju napusta. Ja bi se sada osvrnuo na ponedeljak, tada vec padamo pod uticaj ciklona sa Atlantika koji ce nam slati seriju hladnih frontova. Prvi stize u ponedeljak u vecernjim satima, ocekuje nas pojacan severozapadni vetar pri njegovom prolasku, pad temperature i kisa. Padavine nisu bas zanemarljive, moguce su predfrontalne nestabilnosti, pljuskovi sa gmljavinom.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #249 poslato: 28. Mart 2015. u 13:34 »
Baš tako kolega.

Sutra još ujutru na jugu ponegde kiša,zatim kreće postepeno razvedravanje.Na severu još od jutra sunčano.Ostaje vetrovito vreme.

U ponedeljak osetno toplije uz priliv toplog vazduha sa jugozapada ispred fronta,na severu temperature uz fenski jugozapadnjak i do 19-20 stepeni.U kasnijim popodnevnim satima stiže front,uz razvoj konvketivne oblačnosti  i pojavu pljuskova ponegde praćenih grmljavinom.Prolazno će dunuti jači severni i severoistočni vetar.

Uglavnom,deluje vrlo zanimljivo,jer (malo) energije za razvoje će svakako biti.Strujanje će biti mahom zapadno i severozapadno.GFS kasnije kroz veče i ka delu noći u toj struji daje veliku količinu padavina delu zapadne i centralne Srbije.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #250 poslato: 29. Mart 2015. u 22:37 »
Sledeća sedmica definitivno u znaku hladnih frontova i naglih promena vremena. Već u ponedeljak nakon toplog dana očekujemo prolazak hladnog fronta u večernjim i poslepodnevnim satima. Front će poslati ciklon kod Skandinavije sa pritiskom u centru od ~969 hPa.



Moguće su lokalno padavine i do 20 l/m^2 uz pojačan severozapadni vetar i pad temperature. Mogući su i pljuskovi sa grmljavinom , ali o tome u narednim izlazima modela.

U utorak nakon oblačnog jutra toplije uz više Sunca sa temperaturama i do 19C. U noći/jutra između utorka i srede očekuje se još jedan prolazak hladnog fronta. Front salje opet ciklon sa severa sa pritiskom u centru od ~985 hPa. Takođe se očekuju padavine uz pad temperature.



Sreda i četvrtak hladniji za par stepeni uz više oblaka i mogućih padavina.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Mart 2015.
« Odgovor #251 poslato: 29. Mart 2015. u 23:51 »
Prema Gfs meteogramu sledećih deset dana u Nišu promenljivo i ne baš toplo...