Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Leto 2016  (Pročitano 38766 puta)

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Leto 2016
« Odgovor #20 poslato: 12. Jun 2016. u 14:06 »
ček, ček, ček... vidimo sad da će skoro sigurno biti 38-40 stepeni , tamo, oko 17-19. juna.  :ranting:
zamolio bih, da li neko ima statistiku unazad, koji je temperaturni rekord za taj period? nešto se ne sećam da je bilo 40 stepeni krajem druge dekade.

i, pod dva, nešto mi se ne nazire kraj paklenih vrućina, kao što je to u prvi mah izgledalo? voleo bih da neko iskusniji kaže procenu. bogami, ovo će da potraje...

ne znam da li sam subjektivan, pošto ne volim vrućinu, pa mi se tako čini, ali da li imate utisak da kad god se najavi toplotni talas, makar on bio 240+ sati, nekako se u većini slučajeva ostvari? a, kad je obrnuto, kad se najavljuje zahlađenje, ono ispari, bilo da je zima ili leto, svejedno.

nema šta, sledi kidanje pravo na +40  :rofl: :laught:

@IvkeBGD "Po GFS a i po vecerasnjem EC imacemo i te kako visoke temperature od polovine juna. Oko 17 juna dize GFS temperaturu u nebesa. Bilo bi to i iznad 35C dakle pravi toplotni udar."

majstorski si zabo, iako je bilo u 240+. nisam verovao u ovakav scenario.
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Leto 2016
« Odgovor #21 poslato: 12. Jun 2016. u 16:10 »
U Nišu je 2007. 26. juna bilo 40.3C. To zahlađenje koje se zimi uvek crta u nekom 200+ satu ume da bude stvarno frustrirajuće, ali ne znam kako je leti jer ranije nisam pratio izlaze ( bila je sigurica-tri meseca vrućine ). Maj i dosadašnji deo juna nisu bili pretopli pa mislim da trenutno nema uslova za neke ektremne temperature koje bi se zadržale u dužem vremenskom periodu jer tlo nije dovoljno zagrejano, mada što se mene tiče nek' pegla 40C do oktobra  :sun:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2016
« Odgovor #22 poslato: 12. Jun 2016. u 16:28 »
Blizu 40 tacnije 39.5C ja bilo u Nisu 19. juna 1952. godine i to je tako najranije oko 40C a naravno bilo je pre toga 35,36...Imace pripremu 2 dana cetvrtak  sa preko 30C ja mislim u petak  35C da bi u subotu bilo oko 40C, mislim da tlo nije bas toliko nezagrejano i uz ovakav priliv vrelog vazduha nece imati neki veliki znacaj i u ova dva dana brzo ce se zagrejati  pa pogledajte samo temperature na 850hpa, mada na severu nisu toliko visoke temperature, kod njih ce moci lakse da se dise...Videcemo sta i da li ce se menjati :)
Mada moram da priznam Gara ja ne volim 40C volim do 35 sve iznad mi tesko pada  :)



Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Leto 2016
« Odgovor #23 poslato: 12. Jun 2016. u 19:01 »
bart, gaara, hvala za info, kontam, bilo je slučajeva sa po 40 stepeni, ali baš retko.
iskreno, koliko god mi morali da prihvatimo da je priroda takva kakva jeste i da nemamo ništa od nerviranja, prosto, ne mogu da se pretvaram da iznenadne brutalne temperetaure ne utiču na mene. ići će sa 21 na 40 u roku od 4 dana.

tipa, uđem u gradski bus, tamo gori, nema daška vazduha, uđem u automobil, sedište mi se pali ispod zadnjice... smeta, najblaže rečeno.  ne možeš da prošetaš preko dana, samo predveče... :cf:

nije mi samo jasno, opet, da li je to moj subjektivni osećaj, zašto afrički vazduh u poslednje dve, tri (ili možda i više godina) udara direktno u srbiju? zašto ne udari na okolne zemlje? kao da mu je landing zone srbija, posebno, jug.
recimo, grčka neće imati 40 stepeni, crna gora, turska možda hoće, tamo oko antalije, ali neće ovaj deo bliži evropi... ne kontam uopšte.
kako nema nešto da se ispreči, šta je to što je pre spreačavalo afrički vazduh da dođe do srbije? (ovo je možda ključno pitanje, hteo bih opet mišljenje iskusnog člana za objašnjenje, ako može, hvala unapred)

zašto se to tako obrnulo, pa čak grčka ima manje temperature, a koliko pamtim, uvek je u grčkoj bilo padanje u nesvest leti,  40+, atina, ludilo, gori sve, ovde koliko-toliko podnošljivo (osim u izuzecima, kao u retkim godinama koje su pomenuli bart i gaara). kako (delimično) preskoči makedoniju, albaniju, grčku, i baš se "ugnezdi" u srbiji, posebno na jugu?! koje je objašnjenje, zašto baš tu stane? ne aludiram na teorije zavere i to, nego me samo interesuje stručno objašnjenje. šta se to toliko promenilo u prethodnih 6-8 godina?!

izvinjavam se za manji off.
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže zeljko83

  • *
  • Poruke: 142
  • Starost: 40
  • Lokacija: Rekovac-Ursule
Odg: Leto 2016
« Odgovor #24 poslato: 12. Jun 2016. u 19:34 »
Jos je rano za konacnu prognozu sto se narednog vikenda tice, Gfs pocinje polako da menja scenarijo isto kao i prosle godine,jedan dan ima padavina drugi dan nema padavina,sada je siromasiji izlaz nego sto je bio slucaj jutros.Cak je i tropski talas produzen i od ponedeljka ce biti i dalje pakleno ali iskreno mislim da ce se jos mnogo menjati izlaz.Mozda i nebude 40C videcemo.Od svega toga najsigurniji je Cape koji ce biti u nedelju noc 1500bez problema samo jos za padavine nije sigurno.Mozda na kraju dobijemo strahovito nocno nevreme.za 3-4dana bice jasnije

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2016
« Odgovor #25 poslato: 12. Jun 2016. u 21:01 »

nije mi samo jasno, opet, da li je to moj subjektivni osećaj, zašto afrički vazduh u poslednje dve, tri (ili možda i više godina) udara direktno u srbiju? zašto ne udari na okolne zemlje? kao da mu je landing zone srbija, posebno, jug.
recimo, grčka neće imati 40 stepeni, crna gora, turska možda hoće, tamo oko antalije, ali neće ovaj deo bliži evropi... ne kontam uopšte.
kako nema nešto da se ispreči, šta je to što je pre spreačavalo afrički vazduh da dođe do srbije? (ovo je možda ključno pitanje, hteo bih opet mišljenje iskusnog člana za objašnjenje, ako može, hvala unapred)

zašto se to tako obrnulo, pa čak grčka ima manje temperature, a koliko pamtim, uvek je u grčkoj bilo padanje u nesvest leti,  40+, atina, ludilo, gori sve, ovde koliko-toliko podnošljivo (osim u izuzecima, kao u retkim godinama koje su pomenuli bart i gaara). kako (delimično) preskoči makedoniju, albaniju, grčku, i baš se "ugnezdi" u srbiji, posebno na jugu?! koje je objašnjenje, zašto baš tu stane? ne aludiram na teorije zavere i to, nego me samo interesuje stručno objašnjenje. šta se to toliko promenilo u prethodnih 6-8 godina?!

izvinjavam se za manji off.
Kad god se stvori povoljna sinoptička situacija, odnosno atmosferska cirkulacija velikih razmera, dolazi do prodora različitih vazdušnih masa i promene vremena. Takvu cirkulaciju vazduha u opštoj fundimentalnoj formi čini prenos toplotne energije sa tropika ka polovima putem cirkulacionih ćelija, u sekundarnoj formi čine anticikloni i cikloni i ostali poremećaji dok u lokalnoj to su dolinski vetrovi, vetar sa mora na kopno itd.

Sekundarna cirkulacija je najodgovornija za promene vremena u umerenim geografskim širinama te i u Srbiji. Cikloni,njihovi frontovi i anticikloni  se stalno formiraju zbog Zemljine rotacije i neravnomernog zagrevanja oblasti na Zemlji, kreću se najviše u zapadnom strujanju transportovajući vodenu paru, čestice aerosola, oblake, padavine i vazdušne mase sa određenim karakteristikama u druge krajeve.
Kada se stvori povoljna cirkulacija, vazdušne mase mogu daleko da pređu od svoje matične lokacije, pritom menjajući neke svoje osobine u manjoj ili većoj meri.

Sadašnja situacija i ona za 7dana:



Naredne sedmice prostran ciklon će se kretati sa zapada dalje ka severoistoku Evrope, pritom će u svojoj vrtložnoj cirkulaciji (suprotnoj od smera kazaljke na satu na severnoj hemisferi) povući dobar deo tropske kontinentalne vazdušne mase ka jugoistočnoj i istočnoj Evropi.
Ako malo bolje pogledaš širu sinoptičku sliku, videćeš da će taj vreli vazduh prvo zahvatiti južni Mediteran pa potom ceo Balkan dok bi završio tek negde kod Ukrajine/Rusije! (naravno ne u tom ekstremu kao kod nas, mi smo opet bliži Africi) Znači neće se tek tako ugnezditi baš iznad Srbije, biće to vreline na pretek i u Italiji, Crnoj Gori, Albaniji, Bosni, Rumuniji, Bugarskoj, Grčkoj itd.



I ta paklena vazdušna masa će ostati tu sve dok je nešto drugo ne pogura, neki drugi sistem kao što je hladni front vezan za ciklon ili slično.Sem ovog dominatnog razloga, moguć je i fenski vetar u prizemlji koji bi dodatno podigao temperaturu u ovim predelima.
Mislim da su se ovakve stvari i znatno pre dešavale, sumnjam da je to baš aktuelno zadnjih nekoliko godina, jednostavno ovako nešto može da se desi čim se stvori povoljna situacija, priroda je to.
Eto ispisah se samo tako, nadam se da sam okej napisao i da otprilike razumeš da ne pogađa to samo nas tako ekstremno, dešavalo se - dešava se - dešavaće se.
« Poslednja izmena: 12. Jun 2016. u 21:25 Miki »

Van mreže tachion

  • *
  • Poruke: 66
  • Lokacija: Novi Beograd, blok 45
Odg: Leto 2016
« Odgovor #26 poslato: 12. Jun 2016. u 21:49 »
@Miki
Hvala na detaljnom objašnjenju!

Pratimo i dalje situaciju, nadamo se, možda ne bude tako jak udar, ipak  :ufff:
The temperature is always perfect.
The Zen masters

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2016
« Odgovor #27 poslato: 12. Jun 2016. u 21:52 »
Da Miki je to odlicno objasnio samo bih dodao da ne mozes da ocekujes u nekim primorskim gradovim koji su juznije vise temperature jer ipak more ne da da ode toliko visoko temperatura a sa druge strane oni imaju visu minimalnu temperaturu...Kopno se brze zagreva i brze i hladi od mora... Sam vidis da u nasoj zemlji najmanji uticaj mora od Balkanskih drzava i oko nas ima strasnih vrucina i to je obicno oko granica nase zemlje...I makedonci imaju opasne vrucine, Rumuni juzni i jugozapadni deo, Bugari istocni deo, Bosna je u manje vise slicnoj situaciji kao mi...opet udaljenost od mora....
Vidis i Grci ce imati 40C cim malo se udaljis od mora....E sad sto kod nas Vojvodina nema preko 35C kao sto vidis na mikojevoj mislim poslednjoj slici da je najtopliji vazduh iznad juznijih delova nase zemlje..., Kad bi se sve to pomerilo 200-300km istocnije bilo bi super...  :D


Ovde bi se po gfs-u zadrzala vrucina bar nedelju dana, nekoliko dana znad 35-40C a mozda i vise a onda nekoliko dana iznad 30C, kad se spusti ispod 30C za mene je idealno...
« Poslednja izmena: 12. Jun 2016. u 22:03 Bart »

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Leto 2016
« Odgovor #28 poslato: 13. Jun 2016. u 01:40 »
Нервира ово константно продужавање врелине, како ствари стоје имаћемо 6-7 тропских дана, модели нуде неку причу о нестабилностима од петка, CAPE није споран, енергије ће бити на претек, сад дал ће фалити влаге да се нешто развије то је питање, али могло би бити занимљиво у вечерњим и  ноћним сатима.

На конкретније освежење ћемо нешто дуже причекати како ствари стоје.


Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Leto 2016
« Odgovor #29 poslato: 15. Jun 2016. u 14:42 »
Po meni i za 10ak dana tropsko,pogotovo na jugu,ajd da ne licitiram sad sa mogucim 40kama.

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Leto 2016
« Odgovor #30 poslato: 19. Jun 2016. u 23:48 »
Koliko ja vidim ne nazire se kraj letnjim pa i tropskim temperaturama na jugu Srbije do dajnjeg.

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Leto 2016
« Odgovor #31 poslato: 22. Jun 2016. u 11:37 »
Dobro da i posle zahladjenja za 5,6 dana izgleda necemo imati opet tropske temperature,nadam se bar ne do kraja sledece sedmice.


Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Leto 2016
« Odgovor #32 poslato: 30. Jun 2016. u 21:05 »
GFS daje  temperature 30-35 na jugoistoku Srbije nakon kraćeg zahlađenja početkom naredne nedelje. Na severu do 30

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Leto 2016
« Odgovor #33 poslato: 30. Jun 2016. u 21:38 »
EC je dosta blazi , uglavnom ispod 30 stepeni u prvih 9 dana


Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Leto 2016
« Odgovor #34 poslato: 01. Jul 2016. u 01:45 »
Po meni EC je u pravu,trebalo bi izdrzati to tako mozda i posle 10og jula,moze da bude preko 30,ali preko 35 tesko,videcemo.

Van mreže Podrinjac

  • *
  • Poruke: 406
  • Starost: 31
  • Lokacija: Goražde, BiH
Odg: Leto 2016
« Odgovor #35 poslato: 01. Jul 2016. u 17:43 »
Dosadašnje ljeto je pravo. Ko voli pljuskove, ima i pljuskove. Ko voli vručine, ima i vrućina. Ko voli sparinu i toga ima. Sve po želji. Ja bih sada postpisao ovakvo ljeto i narednih 3 mjeseca. Nema tu nekih velikih vrućina, ali ne kažem da ih neće biti u narednim mjesecima.
Zima 2015/16. - 1.5/5
Zima 2016/17. - 3.0/5
Zima 2017/18. - 1.0/5
Zima 2018/19. - 3.0/5

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Leto 2016
« Odgovor #36 poslato: 01. Jul 2016. u 17:54 »
Dosadašnje ljeto je pravo. Ko voli pljuskove, ima i pljuskove. Ko voli vručine, ima i vrućina. Ko voli sparinu i toga ima. Sve po želji. Ja bih sada postpisao ovakvo ljeto i narednih 3 mjeseca.
Mislim da niko ne voli sparinu a sa ostalim se slazem...  :D Po Ec sve to izgleda ok do 10 jula   :)

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Leto 2016
« Odgovor #37 poslato: 03. Jul 2016. u 23:32 »
Dobro da se i dalje ne naziru temperature preko 35,bar ne narednih 10ak dana,valjda se nece nista menjati.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2016
« Odgovor #38 poslato: 07. Jul 2016. u 17:15 »
ENSI GFS-a, slični su i EC-ovi... nazire se brzo svetlo na kraju tunela, ali najvažnije bi bilo da ovi padavinski ensi živnu pre svega:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Leto 2016
« Odgovor #39 poslato: 11. Jul 2016. u 16:47 »
I u narednom periodu bez vrućina. Za vikend ponegde možda Tmax bude ispod 20, a naredne nedelje oko 30.