Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena  (Pročitano 34409 puta)

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #20 poslato: 15. Decembar 2016. u 18:32 »
Baš sam se za primorske gradove ispromašivao. Mislim da sam ukupno tu osvojio -2 boda, a u ovom kolu sam za Bar promašio Tmax za 6 stepeni. Čak i da je ostalo oblačno kao što sam mislio opet bi imao negativni poen.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #21 poslato: 15. Decembar 2016. u 18:53 »
Ja sam dobro odigrao samo 3. i 5. kolo, ostalo sve loše, posebno Tmin gde od 5 kola imam pozitivnu nulu :D

Čestitke Boce za dobre prognoze :super:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #22 poslato: 15. Decembar 2016. u 21:59 »
Hvala na čestitkama!
Iako je svih pet kola prošlo bez padavina nije bilo nimalo lako prognozirati.
Ipak je dosta velika grupa takmičara relativno u par bodova svrstana tako da će nastavak takmičenja biti vrlo neizvestan za konačan plasman.
Vidimo se u Novoj godini u novom ciklusu.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #23 poslato: 15. Decembar 2016. u 23:14 »
Bravo Boce na osvojenom ciklusu :)
Ja sam zadovoljan ostvarenim u prvom ciklusu, imam dva boda manje od Boceta. Jedino sam kiksao drugo kolo zato što sam previše rizikovao sa prognozom.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #24 poslato: 16. Decembar 2016. u 00:05 »
Bravo Boce!  :tu:

Posebne čestitke i za našeg mladog debitanta Srđana na sjajnom rezultatu u prvom ciklusu! :comeon:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #25 poslato: 16. Decembar 2016. u 09:55 »
Da, ja zaboravio srdjana da pohvalim svaka mu cast a i Boceu svaka cast imao je strasan finis  :) Sve u svemu bilo je zabavno ucestvovati, ja sam tu da ucestvujem i podignem atmosferu u pozitivnom smislu  ;)
Nadam se Losmi da ces nam se pridruziti u drugom ciklusu  :)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #26 poslato: 16. Decembar 2016. u 10:15 »
Hvala vam drugari! :comeon:

Miloše, verujem da bismo svi voleli da nam se pridružiš. Podrška i sa moje strane. :)

Boce, još jednom svaka čast za osvojen prvi ciklus! :tu:

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #27 poslato: 16. Decembar 2016. u 10:33 »
Čestitke Boce!   :first:

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #28 poslato: 16. Decembar 2016. u 19:10 »
Boce, čestitam ti na prvom mestu na takmičenju! Bravo!  :thumbup:

Iako na takmičenju ne učestvujem, jednom prilikom sam pisao o kriterijumu koji se primenjuje i verujem da nije lako "pobeći" od pratilaca kada postoji (bar po mom mišljenju) dosta "rastegnut" kriterijum za dodelu bodova pa u istu grupu "upadaju" i oni sa "savršenom" kao i oni sa "vrlo dobrom" prognozom ili je razlika samo 1 bod između "prognoze bez greške" (za temperaturu) i one koja ima grešku od čak 3.5C (dakle prognoze koja sigurno ne spada ni u kategoriju "vrlo dobra"). Ovo tvoj uspeh čini većim, Boce.

Iskoristio bih priliku i da čestitam mladom Srđanu - takmičaru koji još nema dovoljno iskustva, u poređenju sa nekim takmičarima koji bolje poznaju specifičnosti nekih lokacija, nije lako da bude pri vrhu tabele a Srđan je to uspeo.
Ranije nisam komentarisao ovo takmičenje, pa ne bih želeo da ovom prilikom preskočim da čestitam Milošu na uspesima na ranijim takmičenjima -bravo!

Par članova me je pitalo u vezi kriterijuma na nekim drugim takmičenjima, pa da ne bih ponovo pisao evo moje stare poruke pa će to možda makar malo pomoći.

Nikada nisam učestvovao na takmičenju koje se spominje pa možda nemam prava ni da komentarišem ali kao čovek koji je nekada (ah, davno beše to  ;)) godinama učestvovao na takmičenjima vezanim za neke druge regione (Austrija, Nemačka a pre toga cela Evropa) mislim da mogu da napišem neki komentar i nadam se da niko neće zameriti na maloj sugestiji u vezi bodovanja.

Deluje mi da je kriterijum previše "širok/rastegnut" i da ne omogućava da se vidi prava razlika između odlične i npr. vrlo dobre ili "samo" dobre/prosečne prognoze.
Najbolji primer je za temperature i količinu padavina:
čudi me da greška od 0.1C donosi isto poena kao i greška od 1.5C, a takođe mislim da je previše "rastegnut" i kriterijum za sledeći interval tj. greška od 1.6C "vredi" isto kao i greška od čak 3.5C.
Na takmičenjima na kojima sam učestvovao interval je bio znatno manji: najviše poena (10) je bilo za grešku do 0.4C, zatim 9 poena za grešku od 0.5 do 0.9C, potom 8 poena za odtupanje od 1.0 do 1.5C ... tako da je postojala baš velika razlika u bodovima između dva takmičara čije se odstupanje razlikuje za npr. 3C a na CG takmičenju onaj ko ima "savršenu" prognozu i onaj ko pogreši za 3.5C se razlikuju samo 1 bod.
Na nekim takmičenjima (još uvek aktuelnim) se odstupanje do 1C "kažnjava" oduzimanjem 0.1 poena za svaki deseti deo stepena a za greške veće od 1C se oduzima 0.3 poena za svaki deseti deo stepena (preko 1C). Po tom kriterijumu razlika izmedju "savršene" prognoze za temp. i one koja odstupa 3.5C je 8.5 poena a na CG takmičenju razlika bi bila samo 1 bod. Za tačku rose je malo blaži kriterijum (to je teži parametar za prognozu) pa se za greške preko 1C oduzima po 0.2 poena za svaki deseti deo stepena. Na tom takmičenju se prognozira 12 parametera za period subota 06UTC - pon. 06UTC a prognoze se šalju petkom do 3pm UTC.

Što se tiče količine padavina mislim da je i tu dosta "razvučen" interval jer staviti sve padavine od 0.1mm do 5.0mm u jednu grupu deluje nekako "blago". Na takmičenjima koje sam spomenuo kriterijum je obično bio: suvo bez ikakvih padavina -I grupa; nemerljive padavine tj. 0.0mm - II grupa, 0.1-0.2mm - III grupa, 0.3-0.5mm - IV grupa, 0.6-1.0mm V grupa, 1.1-2.0 VI grupa ... a tek kod velike količine padavina interval je bio značajno veći. Ako je neko "tipovao" I grupu (bez padavina) a palo je 3mm on bi izgubio 6 bodova u odnosu na onoga ko je imao sasvim tačnu prognozu. Na CG takmičenju razlika bi bila samo 1 bod (uz "kredit" da je neko umesto 3mm mogao da stavi i 5.0mm i opet bi "izgubio" samo jedan bod u odnosu na takmičara koji je imao potpuno tačnu prognozu).
Postojao je i drugačiji kriterijum (za padavine) po kojem se od maksimalnih 10 bodova za "savršenu" prognozu, oduzima 1 poen za situaciju bez ikakvih padavina u odnosu na prognozirane nemerljive padavine (0.0) i potom se za padavine od 0.1 do 5mm oduzima po 0.1 bod za svaki deseti deo mm. Npr. ako je neko stavio "bez ikakvih padavina" a izmereno je 5mm taj takmičar dobija 4 boda od maksimalnih 10 bodova tj. razlika između takmičara sa "savršenom" prognozom i onog koji je prognozirao 5mm je čak 6 bodova. Na CG takmičenju u istoj situaciji razlika između takmičara je samo 1 bod.

Sa "oštrim" kriterijumom bodovanja i sa brojnim parametrima (kao što rekoh, ima 12 parametara na takmičenju čiji kriterijum bodovanja sam opisao) nakon 3 meseca se dobija jasna slika ko je imao odlične a ko vrlo dobre (i manje dobre) prognoze što mislim da je dobro radi dosta dobre procene i razlike među takmičarima (pod "takmičarima" podrazumevam i brojne automatske prognoze koje se šalju bez ikakve korekcije). Blag ili "rastegnut" kriterijum ne daje jasnu razliku između vrhunskih prognostičara i onih veoma dobrih ili prosečnih, jer će se verovatno često desiti da značajan broj takmičara ima isti ili veoma sličan broj bodova (ne tvrdim iz iskustva jer, kao što rekoh, nikada nisam učestvovao na CG takmičenju).

Naravno, moja sugestija ne znači ništa loše -naprotiv: veoma podržavam organizatore da nastave sa takmičenjem  :thumbup: a sugestija u vezi kriterijuma za bodovanje je samo moje mišljenje.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #29 poslato: 09. Januar 2017. u 20:06 »
Bice veselo...   :grin: Petak pa jos 13.  :pop:

Poštovani takmičari,

Vaš zadatak u prvom kolu drugog ciklusa odnosi se na petak, 13.1.2017.

Prognozirati maksimalnu terminsku temperaturu (Tmax) od 06UTC do 18UTC za gradove Bar, Nikšić i Kolašin.
Za iste gradove prognozirati količinu padavina, akumuliranu od 06 do 18UTC. Količina padavina se prognozira upisivanjem odgovarajuće šifre.
Za iste gradove i isti dan prognozirati zbirnu brzinu vjetra u 12UTC.
Prognozirati najnižu terminsku temperaturu za isti dan u 06UTC u Crnoj Gori. U obzir se uzimaju samo synop stanice.
Prognozirati visinu snijega za isti dan u 06 UTC na stanici Žabljak.

Prognoza bi trebala imati sledeći oblik

BAR  11.2  1
NIK  6.9  2
KOL  4.3  2
Vjetar (Br+Nk+Kl) 16
Tmin -3.9
SnZ  44

*Ovo su, naravno, izmišljeni podaci

Prognozu treba poslati najkasnije do srijede, 11.1.2017. u ponoć (noć srijeda na četvrtak) na e-mail [email protected] ili koristeći privatne poruke na ovom forumu (my messages), a vaše prognoze će biti objavljene najkasnije do 00:30 u četvrtak.

Van mreže prenka

  • *
  • Poruke: 18
  • Starost: 34
  • Lokacija: Podgorica , Crna Gora
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #30 poslato: 11. Januar 2017. u 21:13 »
Samo da vas napomenem da se do veceras u ponoc salju prognoze za petak  ;)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #31 poslato: 11. Januar 2017. u 22:20 »
 ^^ Hvala prenka i ja bi zaboravio iako sam pre neki dan ovde postavio zadatak...
Kakvo kolo u najavi...  :worthy: Ovde je i sreca dosta potrebna...


Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #32 poslato: 12. Januar 2017. u 20:50 »
Ja nažalost nisam poslao prognozu za ovo kolo pošto sam ostavio za juče, a juče sam bio zauzet nekim drugim stvarima   :wall:

Sigurno ne bih imao neki dobar plasman, ali propustih zabavu.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #33 poslato: 13. Januar 2017. u 18:58 »
Steta Gaara, nadam se da sledece kolo neces zaboraviti  :) Evo ovo kolo se jos nije zavrsilo cekamo maksimalce do 19h a padavine ocekivano haos napravile(bar kod mene a najvise taj Bar  ;)) a i tmin nije bila nezna  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #34 poslato: 16. Januar 2017. u 13:34 »
Poštovani takmičari,

Vaš zadatak u drugom kolu drugog ciklusa odnosi se na četvrtak, 19.1.2017.

Prognozirati maksimalnu terminsku temperaturu (Tmax) od 06UTC do 18UTC za gradove Herceg Novi, Podgorica i Pljevlja.
Za iste gradove prognozirati količinu padavina, akumuliranu od 06 do 18UTC. Količina padavina se prognozira upisivanjem odgovarajuće šifre.
Za iste gradove i isti dan prognozirati zbirnu brzinu vjetra u 12UTC.
Prognozirati najnižu terminsku temperaturu za isti dan u 06UTC u Crnoj Gori. U obzir se uzimaju samo synop stanice.
Prognozirati visinu snijega za isti dan u 06 UTC na stanici Žabljak.

Prognoza bi trebala imati sledeći oblik

HN  10.2  0
POD  8.7  0
PLJE  2.3  1
Vjetar (Hn+Pg+Pv) 8
Tmin -7.2
SnZ  49

*Ovo su, naravno, izmišljeni podaci

Prognozu treba poslati najkasnije do utorka, 17.1.2017. u ponoć (noć utorak na srijedu) na e-mail [email protected] ili koristeći privatne poruke na ovom forumu (my messages), a vaše prognoze će biti objavljene najkasnije do 00:30 u srijedu.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #35 poslato: 22. Januar 2017. u 21:35 »
Poštovani takmičari,

Vaš zadatak u trećem kolu drugog ciklusa odnosi se na četvrtak, 26.1.2017.

Prognozirati maksimalnu terminsku temperaturu (Tmax) od 06UTC do 18UTC za gradove Ulcinj, Nikšić i Žabljak.
Za iste gradove prognozirati količinu padavina, akumuliranu od 06 do 18UTC. Količina padavina se prognozira upisivanjem odgovarajuće šifre.
Za iste gradove i isti dan prognozirati zbirnu brzinu vjetra u 12UTC.
Prognozirati najnižu terminsku temperaturu za isti dan u 06UTC u Crnoj Gori. U obzir se uzimaju samo synop stanice.
Prognozirati visinu snijega za isti dan u 06 UTC na stanici Žabljak.

Prognoza bi trebala imati sledeći oblik

ULC  10.9  0
NIK  8.8  0
ŽAB  3.3  1
Vjetar (Ul+Nk+Zb) 9
Tmin -9.2
SnZ  51

*Ovo su, naravno, izmišljeni podaci

Prognozu treba poslati najkasnije do utorka, 24.1.2017. u ponoć (noć utorak na srijedu) na e-mail [email protected] ili koristeći privatne poruke na ovom forumu (my messages), a vaše prognoze će biti objavljene najkasnije do 00:30 u srijedu.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #36 poslato: 24. Januar 2017. u 21:09 »
Ljudi veceras do ponoci se salju prognoze... Da vas podsetim  :) Boze, samo ja pisem u ovoj temi  :grin:

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #37 poslato: 24. Januar 2017. u 21:21 »
Bogami nimalo lako kolo!

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #38 poslato: 24. Januar 2017. u 22:57 »
Ja sam više poena osvojio u pretprošlom kolu kad nisam poslao prognozu nego u prošlom kad sam poslao  :blush:

Nadam se da ovo što sam večeras sastavio ima malo više smisla.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: X otvoreno prvenstvo Crne Gore u prognozi vremena
« Odgovor #39 poslato: 24. Januar 2017. u 23:11 »
Ja sam zaboravi da posaljem prognozu u proslom kolu. Ali nastavicu da se igram do kraja..