Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Chat  (Pročitano 692408 puta)

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Chat
« Odgovor #3240 poslato: 10. Maj 2017. u 18:30 »
Bez uvrede prema bilo kome sa jugozapada zemlje, ali ja ne razumem poentu gradnje autoputa Požega-Boljare. Uostalom, i postojeći put preko Zlatibora do Crne Gore uopšte nije loš.

To ne samo da nema neku ekonomsku isplativost (veliki protok saobraćaja (ajde izuzev u letnjoj sezoni), niti spaja veća naseljena mesta (i neke firme u njima)), nego  je bolesno skupo i zahtevno za izgradnju.

Mogu odmah dva ili tri puta da navedem na kojima je mnogo bitnija izgradnja autoputa: Novi Sad-Šabac, Pojate-Požega, Paraćin-Zaječar...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Chat
« Odgovor #3241 poslato: 10. Maj 2017. u 19:45 »
Ja kao neko iz struke mogu da kažem da se sada već sve radi po nekoj političkoj liniji bez ikakve ekonomske opravdanosti. Nismo mi ni Nemačaka, ni Francuska pa da budemo prešpartani auto-putevima uzduž i popreko. Jeste da svi putevi (auto-putevi) vode u Paraćin ali po meni Paraćin -Zaječar već ima odgovarajući put u odličnom stanju sa dnevnim prometom vozila od 5-7 hiljada. Da bi se autoput ekonomski isplatio treba minimum 15-20hiljada vozila. Ovaj drugi Požega-Pojate je već druga priča i ima pun potencijal da se isplati. Povezivao bi Užice,Požegu,Čačak,Kraljevo,Trstenik,Kruševac sa produžetkom ka Sarajevu bi tek dobio na značaju, da ne spominjem Kopaonik i Zlatibor.

Ja sam više za ideju ulaganja u železničku infrastrukturu sa aspekta ekologije. Treba napraviti jedan drumsko-železnički terminal u Dimitrovgradu gde bi se svi teretnjaci tovarili na voz i odbacivali do granice sa Hrvatskom ili Mađarskom. U ovoj našoj takozvanoj ,,državi'' samo se gleda na zaradu, a o zdravlju i ekologiji niko ne brine :(

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Chat
« Odgovor #3242 poslato: 10. Maj 2017. u 20:11 »
Stvarno odlična ideja ovo zadnje Dikile, samo što.. a znate već, da ne zalazimo.

Veliki je problem, jer su te iste kamiondžije iz Turske, Bugarske uhvatile "šemu", pa sada se isključe kod Pojata i hvataju ibarskom do Beograda, a novac od tog dela putarine sebi stavljaju u džep.

Kolega Medo mislim da to najbolje zna...
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Chat
« Odgovor #3243 poslato: 10. Maj 2017. u 20:49 »
Kimi sve se to da rešiti ali treba bitu uređena zemlja. Probaj u Mađarskoj da voziš putem za koji nisi platio vinjetu pa ćeš da vidiš kako će da se provedeš. Takođe u zemljama koje imaju svest o ekologiji imaš i zabranu kretanja vozila određenim danima. Tu ti je najrigoroznija CH (svakog dana od 22-05h), Austrija nedeljom od 00-22h itd. A za ove Turke ne znam kako im se isplati da kruže, treba poštovati vreme vožnje, a tu se sigurno izgubi sat-dva.

Van mreže Sofronije

  • ***
  • Poruke: 2.278
  • Starost: 53
  • Lokacija: Smederevska Palanka
Odg: Chat
« Odgovor #3244 poslato: 11. Maj 2017. u 22:06 »
Citat

Svetski meteorlozi: Očekuje nas dugo, vrelo i sušno leto

Ugledna američka meteorološka kuća AčuWeather prognozirala je da će za područje južne i istočne Evrope ovo biti dugo toplo leto sa opasnim doplotnim udarima i sušom.
   :rofl:  :laught:

http://www.tanjug.rs/full-view.aspx?izb=330067


 :oboze:  :rofl:  :laught:  :rotf:
🇷🇸 Сунчано и топло.
🇷🇺 Солнечно и тепло.

"Eeeeee!"

Van mreže Gaara

  • **
  • Poruke: 819
  • Lokacija: Prokuplje (Beograd, za vreme studiranja)
Odg: Chat
« Odgovor #3245 poslato: 11. Maj 2017. u 22:26 »
  АчуВедр

 Ah, sad je bolje   :laie:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.763
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Odg: Chat
« Odgovor #3246 poslato: 12. Maj 2017. u 07:38 »
Meni ne treba taj aču verder kako li su ga ceć nazvali, zadnjih nekoliko godina april je ogledalo leta.
ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Chat
« Odgovor #3247 poslato: 27. Maj 2017. u 23:40 »
Snažna eksplozija na NBG, čula se u celom gradu

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=05&dd=27&nav_category=16&nav_id=1265401

Jel čuo ovo neko? U mojo kući smo čuli mama i ja, pomislih da je neka dinamitara/petarda u naselju.
Kad ono sa čak Novog Beograda.

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Chat
« Odgovor #3248 poslato: 28. Maj 2017. u 00:18 »
 ^^ Nisam čuo, iako živim na Novom Beogradu. Doduše, to se nalazi prilično daleko od mene, u potpuno drugom delu NBG-a.

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Chat
« Odgovor #3249 poslato: 28. Maj 2017. u 09:48 »
Ја сам чуо ту експлозију, и био сам баш на Новом Београду, пошто сам био у кући и причали смо нешто, чуо сам мало лошије и помислио сам да опет грми. :grin:

После ме је звала кева да ме пита да ли сам чуо да је нешто јако пукло. Значи да се чуло и на Цераку, као што си и ти Мики рекао да сте чули нешто. Стварно не бих могао да претпоставим шта је то пукло.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Chat
« Odgovor #3250 poslato: 28. Maj 2017. u 11:25 »
 ^^ Sad čitam po novinama, ne zna se tačan uzrok al se pretpostavlja da je bačena bomba na neki auto centrar iza "Ju biznis centra".  :facepalm:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Chat
« Odgovor #3251 poslato: 05. Jun 2017. u 21:30 »
Iako kao sto znate volim da pratim meteo prilike i neprilike i danas sto da kazem me obradovala ova bas mini olujica kad vidim ovako nesto sve to mi presedne, iako to nema veze i naravno ne zelim nista lose da se desi... Iskljucjem se od pracenja sledeca dva dana...
http://www.rts.rs/page/stories/ci/story/134/hronika/2759024/grom-usmrtio-zenu-kod-leskovca.html


Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Chat
« Odgovor #3252 poslato: 05. Jun 2017. u 21:47 »
 ^^ Nazalost, takve stvari se dogadjaju, nikad nece biti sprecene u potpunosti, ali pracenje i blagovremeno upozoravanje ljudi svakako moze da spasi nekoga, iz tog razloga je vrlo korisno pracenje u realnom vremenu. Naravno, to se posebno odnosi na one oblasti gde su jace oluje cesce, ali i na nasem podrucju bi bilo korisno da postoje lokalna upozorenja o nadolazecem nevremenu bas zbog ljudi koji rade na otvorenom. Jasno je da potreba za takvom vrstom upozoravanja nije velika kao, recimo, u pojedinim delovima SAD-a, ali bi svakako bilo korisno kada bi bili javno dostupni podaci i upozorenja u pisanoj formi, pa u zavisnosti od situacije, i kroz pojedine medije za lokalne nepogode i nadolazece oluje. Svakako da ta upozorenja ne bi trebala da sluze za podizanje panike i ne bi trebala da imaju neke "bombasticne" najave, vec samo radi mera predostroznosti i da se ljudi u odredjenom kraju zemlje obaveste da ne izlaze napolje ako bas ne moraju i da se oni koji su na otvorenom sklone ukoliko je to moguce. Cesto sam imao priliku da srecem ljude koji bi pred nailazece nevreme kretali u polja da rade uz konstataciju "nece ovo na nas", pa bi svakako neka vrsta obavestenja bila dobrodosla.

E sad, mi svi na forumu koji iscekujemo neke oluje i slicno, to prizeljkujemo iskljucivo zbog zanimljivosti samih procesa, zbog pracenja stanja, pravljenja fotografija i belezenja podataka, a samim tim i daljeg ucenja o tome sto pratimo. I mi se svi ovde razumemo sto se tice toga. Naravno da niko od nas ne zeli nista lose nikome. Sta vise, zbog toga se i prate ovakve situacije, izmedju ostalog i da bi se ljudi upozorili ukoliko postoji potreba.

Tuzna vest, svakako, saljem najiskrenije saucesce porodici nastradale zene, a povredjenom coveku zelim sto brzi oporavak.

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.451
  • Lokacija: Niš
Odg: Chat
« Odgovor #3253 poslato: 05. Jun 2017. u 21:50 »
 ^^ Sve si lepo reko Mile  :tu:  Sve tako i ja mislim al kad vidim ovako nesto pomalo izgubim volju...

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Chat
« Odgovor #3254 poslato: 05. Jun 2017. u 22:02 »
Takve stvari su, nazalost, i sastavni deo, nekih opasnijih prirodnih pojava. Ali dobro obavestenje i pravovremeno upozorenje je zlata vredno. Recimo, ponovo uzimam SAD kao primer. Znamo koliko tamo razorne oluje mogu da budu. Kada dodje do nastanka tornada, koji, ukoliko pogodi naseljeno podrucje, moze da usmrti desetine, ali i mnogo vise ljudi, bilo kakvo upozorenje ne moze sve da ih spase, ali blagovremeno alarmiranje javnosti ce sigurno spasiti mnogo zivota, sto je vec, samo po sebi, uspeh. A ljudi koji se bave pracenjem oluja pa i upozoravanjem javnosti su svakako veliki zaljubljenici u meteoroloske pojave, i sigurno su svesni rizika i po sebe i po druge. Svakako su svesni i toga da ce cesto biti zrtava ali barem daju sve od sebe da se ljudi upozore na vreme, koliko god je to moguce, i svaki zivot koji se spase je veliki uspeh. Naravno da se svi osete vrlo nemocno i sitno u odnosu na prirodu kada vidimo njenu moc ali tako bi i trebalo da bude, ljudi nikad ne bi trebali ni da pomisle da mogu da gospodare prirodnim procesima oko nas, a u ovom vremenu takvo razmisljanje ljudi je sve cesce.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Chat
« Odgovor #3255 poslato: 05. Jun 2017. u 23:18 »
Razmišljamo slično Mile, ja sam tipa prošle ili pretprošle godine to negde spomenuo ovde, isto primer iz SAD kako dobra kratkoročna upozorenja mogu donekle spasiti ljude, konkretno za oluje. Elem, RHMZ koliko vidim redovno izdaje svoje kratkoročne najave i upozorenja (nowcasting forecasts) koje mi ponekad postavimo u podforum "upozorenja i najave". Možda je samo problem što malo ljudi to prati, nemaju svi pristup internetu i slično. Pojedini mediji prenose to ali sa zakašnjenjem, ili sa pre naduvanim naslovima kada za to nema potrebe radi tiraža. Onda ljudi i batale prognoze i upozorenja jer su ih "prevarili" poslednji put. Na lokalnim televizijama bi to moglo da se organizuje, sa sve informacijama koje recimo se nalaze na vrhu/dnu ekrana kada se približava nepogoda. Ali, pretpostavljam da je važnije da čovek sa velikim usnama visi na televiziji 24/7 nego ovo. Takođe sam primetio da u Americi imaju zvučne sirene, one slične koje su palili kod nas za vreme NATO agresije, pa možda ne bi bilo loše da se i to implementira (iz budžeta opštine a uz pomoć države) ako već ne postoji negde, nisam iskreno upućen.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Chat
« Odgovor #3256 poslato: 05. Jun 2017. u 23:34 »
 ^^ Sigurno da bi u lokalnim medijima to bilo vise propraceno nego na bilo kom sajtu, pogotovo od strane ljudi ka kojima bi ta upozorenja i bila najvise upucivana. Takodje, upozorenja na sajtu RHMZ-a su, onako, uopstena, pogotovo kada je rec o lokalnim razvojima. Pa, recimo, kada izdaju upozorenje na moguce pljuskove pracene grmljavinom, pojacanim vetrom i gradom, za, na primer, podrucje Sumadije to ostavlja mnogo prostora za komentare tipa "kod mene nije bilo nista, samo lazu" i slicno. Zbog toga ne bi bila losa upozorenja koja su lokalnijeg karaktera onda kada je na radaru i satelitu vidljivo da bi neki razvoj mogao na neko naseljeno mesto, ili vise mesta ali da to svakako budu upozorenja lokalnog karaktera, tada bi se vec mogao izgraditi drugaciji odnos ljudi prema upozorenjima tog tipa. I naravno, te najave bi morale biti realne i tako odradjene da ih ljudi razumeju a ne da nakon njih kazu kako ih "lazu" na televiziji/radiju, gde god.  A taj cuveni tiraz je i najveci problem svih medija, i razlog nepoverenja ljudi u iste. Sve najave i upozorenja ljudi bi trebale biti iskljucivo orijentisane ka tome da se ljudi zaista i obaveste i upozore na vreme, a ne zbog tiraza, ali znamo kako to vec ovde funkcionise.

Sto se tice sirena, ne znam za neka druga mesta ali ovde postoji, i neko vreme nije bila u ispravnom stanju ali je sada operativna pa se i ukljucuje ukoliko dodje do nekog pozara u selu i slicno. I taj vid upozorenja nije los, naravno, ukoliko je zaista neko ozbiljnije nevreme u pitanju. A u SAD-u se te sirene koriste za upozorenje na tornado, uglavnom kada se vec zna da je tornado na zemlji negde u bizini naseljenog mesta, i to funkcionise, a oni su sa razlogom tako organizovani naravno, sto ne znaci da ni u zemljama koje najcesce nemaju bas tako razorne oluje ne treba da postoje mere predostroznosti. Ali, kod nas tim stvarima "nema" ko da se bavi i to retko koga zanima.
« Poslednja izmena: 05. Jun 2017. u 23:49 Mile94 »

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Chat
« Odgovor #3257 poslato: 05. Jun 2017. u 23:58 »
Jesu ta upozorenja uopštena, vrti se oko okruga više nego oko konkretnih mesta. Shvatam da ako bi se bavili svakim oblakom na teritoriji i mestom koje bi isti mogao da pogodi, da bi to bio ogroman posao za veliku ekipu ( nešto kao serbianmeteo forum ekipu  :grin:). Možda ne bi bilo loše da u svakom gradu/orkugu postoji barem taj jedan meteorolog koji bi nadgledao sve to (kao ekipa u radarskim centrima, a mogu možda i oni?) i izdavao upozorenja lokalcima i lokalnim medijima. Pa onda radio stanice, TV kanal, sirene i sigurno da bi ljudi bili više informisani o nečemu što se sprema. Nisam znao da ima tih sirena kod tebe i u zemlji uopšte, ideja je po meni odlična i mislim da bi trebalo da se koristi za oluje kao u Americi. Iako mi nemamo toliku čestinu nepogoda koje produkuju tornada, vredi imati nešto tako zarad brzog informisanja.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Chat
« Odgovor #3258 poslato: 06. Jun 2017. u 00:14 »
Da, jeste veci posao, ali nije nemoguce, pogotovo jer kod nas, kad su u pitanju konvektivni razvoji lokalnog karaktera, retko kad bude situacija da na vise od 5-6 mesta istovremeno, u citavoj zemlji situacija bude takva da zahteva upozorenje. Ako je u pitanju neki front i linijska, organizovanija oblacnost, onda je u redu upozoriti za siru teritoriju. Naravno, mi imamo i mnogo jednostavnije i manje dostupne javnosti radarske slike nego sto je to slucaj u SAD-u, za cije podrucje ima mnogo aplikacija koje prikazuju visoko rezolucijske radarske slike, pa neke od njih cak i vertikalne preseke oblaka u, skoro pa, realnom vremenu, pa nam je i pracenje tih razvoja do neke mere i ograniceno, ali uz dobru organizaciju nista ne bi bilo nemoguce, a bilo bi korisno, svakako.
Ima sirena, dobar deo njih, koliko sam cuo nisu koriscene (na srecu, obzirom za sta su sluzile) duze vremena pa i nisu bile u funkciji, ali popravka istih, pretpostavljam i nije preteran problem, ovde je, kazem, sirena osposobljena pa se i koristi po potrebi, srecom retko.

I svakako da nase podrucje uglavnom nema tako razorne nepogode ali smo svedoci da itekako moze da dodje do njih. I ne mora da bude tornado, obilne padavine, grad, jak vetar, to je nesto sto dosta cesto pogdja razna mesta sirom zemlje u ovom periodu godine, i svakako bi bilo korisna upozorenja na takve stvari.

Van mreže Zika

  • ***
  • Poruke: 4.379
  • Starost: 28
  • Lokacija: Melenci - Zrenjanin
  • student meteorologije u Novom Sadu
Odg: Chat
« Odgovor #3259 poslato: 06. Jun 2017. u 00:37 »
Ovo je tema o kojoj bi mogli ozbiljno da raspravljamo kad bi neko ozbiljan na nekom ozbiljnom položaju ovo ozbiljno shvatio.

Ja sam uveren da bi ekipica sa foruma ( uz dodatak nekih ljudi iz regija odakle nema puno ili nema uopšte članova ) savršeno odrađivala posao obaveštevanja i upozoravanja na dolazak nekih vremenskih nepogoda. Pitanje je samo kolika je potreba za tim, ja mislim da je velika ali verujem da sam pristrasan... mada argumenata ima.
Seljani manje-više već i imaju iskustva da prepoznaju kada im se približava opasnost i uglavnom pobegnu na vreme iz njiva (barem je tako u ogromnoj ravnici Vojvodine). Ne znam u kojoj meri ljudi odlažu razna prskanja (voća i povrća prvenstveno) u zavisnost od toga da li je najavljena kiša ili ne.. mislim da bi oni izvukli najveću korist od toga.. kao i kafići koji bi zatvorili svoje bašte 5min pre nego što im olujni vetar napravi rusvaj  :laie:
ljubav si mi jedina, ti si moja sudbina