Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2008. - III dekada  (Pročitano 88509 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #100 poslato: 29. Januar 2008. u 10:02 »
Ovo nije najaktuelniji podatak, ali bilo je vrlo skoro.
Naime, negde oko 16.30h juče, pogledam sa terase kako idu oblaci, vidim, po neki crvenkasti oblak (izvinite, al u vrste oblaka se ič ne razumem), onako ravan, spljošten i kreću se oni lagano ka jugoistoku. Ali, sve u svemu, vedro. Na zapadu odsjaji sunca i nešto neverovatno: na negde 5,6,7 km od mene, tačnije po dolini Morave, vuku se neki jako tamnoljubičasto oblaci veoma nisko. Gornja granica im je bila najviše 1 km (to znam po tome da je vrh Jastrebca, koji je na nešto preko 1400m, bio oho-ho iznad toga). S donje strane su bili možda na 500m visine, ne znam, nagađam. Išli su sa severa ka jugu i to tako da im je na severu gornja granica bila niže, a kako su išli ka jugu polako se konstantno podizala.
Pogledao sam oko 17.00 ponovo, ista slika. Još jednom oko 17.30 - isto. Kasnije već nisam gledao. Za svo to vreme u Nišu više nije bilo ni oblačka.
Vrlo verovatno da to ima neke veze sa ovim što je rekao Stefano za Kruševac.
Lep opis može dati lepa objašnjenja. A evo šta mislim šta je to, pošto mislim da te zanima.
Oblaci koji su se kretali ka jugoistoku su oni koji su putovali uz vazdušni masu koja je prodirala uz severni i severozuapadni vetar prilično brzo (što se vidi iz postova pre ovog). A oni niski oblaci su formirani u najnižem sloju i posledica su hlađenja tla i stvaranja temperaturne inverzije. Nije zgoreg da ponovim da je to pojava kada temperatura raste sa povećanjem visine, što nije uobičajena situacija, već obrnuta (inverzna). Znam, veliki broj forumaša to zna, ali još uvek može da se nađe i neko ko to ne zna, a čita postove kod nas.
U tom najnižem sloju, vetar ume da bude čak malo drugačiji nego iznad inverzije, ali izgleda da ovde to i nije bio slučaj. Kako god, razlike u visini tih oblaka su usled horizontalnih promena visine tog sloja. Visina sloja inverzije zavisi od intenziteta hlađenja vazduha, sadržaja vlage koja se kondenzuje, pa i oblika terena. 'Nagnutost' nivoa inverzije nije neobična pojava. Čak mislim da je neravnomerna visina inverzije u planinama pravilo, dok u ravnicama je mnogo pravilnije imati inverziju na manje više istoj visini.
Ta inverzija nastaje već u vreme zalaska Sunca (što je i navedeno) i traje do jutra, kada počinje da nestaje odozdo, a u prepodnevnim satima nestaje i na visini, odnosno potpuno. I to što nije bilo ni oblačka još više pogoduje toj situaciji, jer vedro vreme daje jače hlađenje vazduha. I naravno da je ista slika iz sata u sat. Tako stvoreni uslovi se veoma sporo menjaju.
I najvažnije, ta situacija nema ama baš nikakve veze sa olujom u Kruševcu. Oluja koja je bila u Srbiji je useld prodiranja hladnog vazduha sa severa i zahvatala je celu zemlju. Lokalne oluje su letnji fazoni, Bonanca!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Na mreži Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #101 poslato: 29. Januar 2008. u 13:57 »
Beograd T=6 C Suncano i potpuno vedro.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #102 poslato: 29. Januar 2008. u 14:03 »
Takt=7.3°C
Sunčano, kristalno čisto vreme
Sad je na planinama raj Vidljivost preko sedam brda i sedam gora

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #103 poslato: 29. Januar 2008. u 14:14 »
13°C. Vedro i sunčano. Super dan.

Na mreži srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #104 poslato: 29. Januar 2008. u 14:56 »
Danas pre podne sunčano.U prvim posle podnevnim satima se umereno naoblačilo.
Trenutna temperatura 5.9 C.
Tmax 7.2C.

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #105 poslato: 29. Januar 2008. u 22:21 »
Tempa se spustila na samo 8°C:!:
I dalje potpuno vedro.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #106 poslato: 29. Januar 2008. u 22:39 »
U Baru veoma hladno veče sa svega +3C.
Danas Tmax 12.3C, što predstavlja prosječnu vrijednost Tmax za januar. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Na mreži srba

  • **
  • Poruke: 1.928
  • Starost: 57
  • Lokacija: Inđija,115m n.v.
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #107 poslato: 29. Januar 2008. u 23:42 »
Oblačno.
Takt 1.4C

Van mreže Bonanca

  • *
  • Poruke: 106
  • Lokacija: Naissus
    • http://suptropia.4t.com
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #108 poslato: 30. Januar 2008. u 00:38 »
Oluja koja je bila u Srbiji je useld prodiranja hladnog vazduha sa severa i zahvatala je celu zemlju. Lokalne oluje su letnji fazoni, Bonanca!

Thanx za objašnjenje, zaista me zanimaju svakojake pojave vezane za mikroklimu, mada, koliko sam shavtio, u ovom slučaju je sve ovo bilo kao posledica i makro- i mikroklimatskih uticaja.
Znam da su lokalne oluje letnji fazoni, ali, pomislio sam, ko zna, svašta se dešava zadnjih godina što nije baš uobičajeno, tako da smo već i pomalo navikli da takve stvari budu prilično normalna stvar.
Vidiš, meni je palo na pamet da to ima neke veze sa razlikama u temperaturi različitih slojeva vazduha, ali sam išao obrnutim smerom: mislio sam da je u pitanju topliji vazduh koji se zagrevao od reke, dok je sa severa dolazio znatno hladniji i da su od toga nastali takvi oblaci.
rognoziram vreme gledanjem kroz dance od flaše

Na mreži Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #109 poslato: 30. Januar 2008. u 01:05 »
Beograd T=3 C ali nema vetra pa je prijatno.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #110 poslato: 30. Januar 2008. u 07:26 »
Minimalne ovog jutra

Sjenica -14.9°C
Kuršumlija  -8.8°C
Dimitrovgard  -8.5°C
Vranje      -7.8°C
Leskovac -7.3°C
Ćuprija     -7.2°C
Zaječar    -7.0°C
Požega     -6.7°C
V.Gradište  -6.7°C
Knjaževac  -6.7°C

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #111 poslato: 30. Januar 2008. u 07:47 »
Hladno jutro u Baru. Tmin 0.5C.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #112 poslato: 30. Januar 2008. u 09:04 »
Vidiš, meni je palo na pamet da to ima neke veze sa razlikama u temperaturi različitih slojeva vazduha, ali sam išao obrnutim smerom: mislio sam da je u pitanju topliji vazduh koji se zagrevao od reke, dok je sa severa dolazio znatno hladniji i da su od toga nastali takvi oblaci.
Ma uključio si logiku kao dobar izvor, ali korišćenje tih resursa je izgleda malo zapelo. Istina, temperature različitih slojeva vazduha i stvaraju inverziju, ali ako vidiš temperature reka, videćeš da je to loša osnova. Sada su reke jedna 2-3 stepena. Leti reke mogu da imaju uticaj samo na hlađenje vazduha, a ne znam kada reke mogu da prouzrokuju zagrevanje vazduha. Baš mi ne pada na pamet nijedna takva situacija. Kad su mrazevi, reke se obično zamrznu, pa budu sličnih temperatura kao sneg. Jedino u letnim jutrima, mislim, kada možeš da vidiš slabu izmaglicu nad površinama vode, ali toga ima pre svega na jezerima.
Još jedan vedar dan u Beogradu... uz vrlo malo jutarnje slane. A moja Tmin kao Miloševa!  :vidiga:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Palmark

  • **
  • Poruke: 1.073
  • Lokacija: Stari Banovci,jugoistocni Srem,20km od Beograda
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #113 poslato: 30. Januar 2008. u 10:41 »
Leti reke mogu da imaju uticaj samo na hlađenje vazduha, a ne znam kada reke mogu da prouzrokuju zagrevanje vazduha. Baš mi ne pada na pamet nijedna takva situacija.
Kad su mrazevi, reke se obično zamrznu, pa budu sličnih temperatura kao sneg. Jedino u letnim jutrima, mislim, kada možeš da vidiš slabu izmaglicu nad površinama vode, ali toga ima pre svega na jezerima.
Moram da se ubacim ovde i da ti kazem da i nisi bas u pravu!
Tacno je da leti reka rashladjuje vazduh,mada je nazalost to nekad anulirano izracavanjem iz pregrejanih zidova i zgrada,a i zbog povisene vlage vazduha u recnim dolinama je cesto sparno i neprijatno,pre svega kada nema ni najblazeg vetra-ipak,na samoj povrsini vode,u nekom camcu i sl. ne moze biti vrucina ni u najtropskijim danima  :D

Sto se tice zagrevanja zimi,nisi u pravu-ukoliko mrazevi kratko traju reka se nece zalediti (mozda neka manja i hoce,ali Dunav sigurno ne) pa se desava da tada temperature uz reku budu i nekoliko stepeni vise nego negde daleko od reke-to ja najbolje znam jer zivim prakticno na samoj obali!
Ipak,ako su mrazevi dugotrajni i jaki,reka se ledi i sav taj uticaj prestaje!
Ja uticaj reke na zagrevanje vazduha najvise osecam pocetkom zime,dok reka jos nije previse hladna-i dok neki u delovima Banovaca udaljenim od Dunava vec beleze prve mrazeve,kod mene temperatura ostaje u plusu!
Isto tako,uticaj reke na hladjenje vazduha najvise se oseca u rano prolece,kad krenu prvi topli dani-i dok sad isti ti ljudi imaju i po 20C kod mene ne bude vise od 15C!
Ovo sve vazi kad imamo jednu normalnu,prosecnu zimu i normalna ostala godisnja doba! S obzirom da se sada vise nista ne zna i nema pravila,ne mogu da garantujem i da je sve ovo uvek ovako!

Inace,kod mene suncano uz Tmin od cak 0.9C  :first:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #114 poslato: 30. Januar 2008. u 11:10 »
Moram da se ubacim ovde i da ti kazem da i nisi bas u pravu!
Tacno je da leti reka rashladjuje vazduh,mada je nazalost to nekad anulirano izracavanjem iz pregrejanih zidova i zgrada,a i zbog povisene vlage vazduha u recnim dolinama je cesto sparno i neprijatno,pre svega kada nema ni najblazeg vetra-ipak,na samoj povrsini vode,u nekom camcu i sl. ne moze biti vrucina ni u najtropskijim danima  :D

Sto se tice zagrevanja zimi,nisi u pravu-ukoliko mrazevi kratko traju reka se nece zalediti (mozda neka manja i hoce,ali Dunav sigurno ne) pa se desava da tada temperature uz reku budu i nekoliko stepeni vise nego negde daleko od reke-to ja najbolje znam jer zivim prakticno na samoj obali!
Ipak,ako su mrazevi dugotrajni i jaki,reka se ledi i sav taj uticaj prestaje!
Ja uticaj reke na zagrevanje vazduha najvise osecam pocetkom zime,dok reka jos nije previse hladna-i dok neki u delovima Banovaca udaljenim od Dunava vec beleze prve mrazeve,kod mene temperatura ostaje u plusu!
Isto tako,uticaj reke na hladjenje vazduha najvise se oseca u rano prolece,kad krenu prvi topli dani-i dok sad isti ti ljudi imaju i po 20C kod mene ne bude vise od 15C!
Ovo sve vazi kad imamo jednu normalnu,prosecnu zimu i normalna ostala godisnja doba! S obzirom da se sada vise nista ne zna i nema pravila,ne mogu da garantujem i da je sve ovo uvek ovako!
Hvala ti, Palmark, čoveče s reke, na primedbama.
Komentar za leto je skroz OK. Ti bar znaš koiko je sparno na Dunavu. Ja se sećam jednog dana u Ćupriji pretprošlog leta, kada je bilo sparno predveče u gradu, a u Moravskom parku je bilo prosto nemoguće disati od vlage i sparine(Moravski park je, za one koji ne znaju, na samoj obali Velike Morave - prozaično, zar ne?).
Slažem se da se manje reke lede, ali Dunav ne. Davno beše kada se Dunav ledio (mislim da je to bilo 1929. godine), a led na Dunavu se nije javio već odavno, mada mislim da ga je bilo u onim zimama recimo 2003-2004 ili tako nešto. Međutim, temperatura reke je jako niska, tek par stepeni. Evo, ti si upisao u bazu 4 stepena, dok je Trstenik upisao 2.5 stepena za Zapadnu Moravu. Ali, u vreme snega i leda, temperatura reke je niža. Ti si upisivao 2.2 u bazu negde oko Nove godine. Ali, ako nisi znao, temperatura površine snežnog pokrivača nije mnogo niska, čak i pri velikim mrazevima. Svi modeli je uzimaju za, nećeš verovati, 0 stepeni, i ne greše mnogo. Zašto je to tako, pitaš se? E, pa zato što se površina snega topi, a temperatura topljenja je 0 stepeni, što znamo od osnovne škole naovamo. Pri jako velikim mrazevima, noću, kada Sunce ne sija, temperatura površine snega jeste niža, ali ne toliko, uprkos ponekad jakim mrazevima i ispod -20 stepeni. Tako, tazlika u temperaturi između reke i snega nije velika, a samim tim mislim da uticaj reke na zimske temperature nije veliki (ne sporim da ga ima, naravno da ga ima). A lepo si primetio da sam napravio grešku, i lepo i uredno zacrvenio, kao moje lice  :redface:.
Inače, lepo si se setio da je reka hladnija u proleće. Bravo! Ustvari, hvala ti na podsećanju iz tvog iskustva. Najbolje je takve stvari čuti od ljudi sa obale reka. Još da se Trstenik ubaci u priču i opiše uticaj Zapadne Morave na temperaturu kod njega, i imamo super pričicu o ovome, što će tek da bude aktuelno.
I kod mene je Tmin 0.9, ali još nisam ubacio svoja merenja u bazu. Evo, idem sada da uradim propušteno!  :redface:
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Na mreži Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #115 poslato: 30. Januar 2008. u 14:56 »
T=8 C dan... pa prelep.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #116 poslato: 30. Januar 2008. u 14:58 »
Tmax=9.8°C i to rasla do 14:37
Bogami još malo pa kao u sred leta maksimalna posle 14h
Jeste se dan povećao ali ipak je još rano da se tako pomera maksimalna T

Van mreže JOPA

  • ***
  • Poruke: 2.340
  • Starost: 2019
  • Lokacija: Split
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #117 poslato: 30. Januar 2008. u 18:07 »
Trenutno 10°C, vedro i tiho.

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #118 poslato: 30. Januar 2008. u 20:26 »
4*C u 20h.Pretezno je vedro.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2008. - III dekada
« Odgovor #119 poslato: 30. Januar 2008. u 21:33 »
Takt=-2.9°C
Vedro