Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Maj 2003 najtopliji maj od kada se vrse merenja  (Pročitano 4292 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Maj 2003 najtopliji maj od kada se vrse merenja
« poslato: 20. April 2006. u 02:14 »
Cela 2003 je bila zanimljiva prvo hladna zima, pa sneg u aprilu pa najtopliji dan u aprilu ikada (30.4.2003 u Beogradu T.max 32.2 C), pa onda leto u maju, vrucine u junu, relativno normalan jul i onda kao slag na tortu pretopli avgust, zatim je sledeo kao i obicno nezanimljiv septembar (bilo je par tropskih dana), zatim oktobar sa tropskim danima pocetkom meseca, jakom olujom 4.10 koja je oznacila kraj leta i zatim posle par dana prvim snegom, doduse snega nije bilo u Beogradu ali ga je bilo na Avali i u celoj Sumadiji.

Da se vratimo na maj mesec.
Prakticno prelazni period izmedju zime i leta je bio samo april i to samo deo aprila. Vec krajem aprila su pocele vrucine, taj 30.4.2003 sa 32.2 C u Beogradu.
Maj je poceo bukvalno kao da je jul ili avgust.
Prva 3 dana maja temperature su bile 31 C zatim su pale na 24-28 C a potom sledi 8 jako toplih dana izmedju 6.5.2003 i 13.5.2003 temperature su bile izmedju 30.5 C i 33.7 C. Nazalost u Beogradu nije oboren rekord iz 19.5.1996 od 34.9 C a bili smo jako blizu toga.

14.5.2003 stigao je hladan front i zahladjenje, ustvari normalne temperature za maj izmedju 18-25 C. Zatim je ponovo 20.5.2003 otoplilo na 31.9 C ali je ponovo dosao hladan front u jakoj oluji 20.5 uvece sa spektakularnim munjama koje su parale nebo. Po Srbiji je bilo i grada.
Temperature su pale za 15 C.

U periodu od 25.5-31.5.2003 maksimalne temperature u Beogradu su se kretale izmedju 27 C i 30 C.

Sve u svemu sjajan mesec, prvo dve nedelje pravog leta a zatim ostatak meseca nestabilan sa olujama i grmljavinom (secam se da su bile 2 bas jake oluje u Beogradu)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Maj 2003 najtopliji maj od kada se vrse merenja
« Odgovor #1 poslato: 20. April 2006. u 03:16 »
Zanima me gde nalaziš te rekorde za Beograd, voleo bih i ja da pronađem za Novi Sad? Sećam se te zanimljive 2003. Znam kako je masa pričala na proleće kako se klima skroz promenila i više nemamo postepen prelaz iz zime u leto  :lol: . Naravno ja se ne bih uopšte složio sa tim. Evo ovog proleća imamo zaista postepeni prelaz iz zime u leto.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Maj 2003 najtopliji maj od kada se vrse merenja
« Odgovor #2 poslato: 20. April 2006. u 04:25 »
Ja sam rekorde za Beograd nasao u meteoroloskoj opservatoriji Beograd kada sam u 4.godini srednje pravio maturski rad iz geografije tema neka meteoroloska za Beograd pa su mi trebali ti podaci.
Imaju gomilu podataka zao mi je sto to sve ne izbace na net na RHMZ sajt, zaista bi bilo interesantno.