Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Informacije, pitanja i odgovori  (Pročitano 243562 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #60 poslato: 23. Decembar 2009. u 11:11 »
Super. To se već uklapa.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #61 poslato: 25. Decembar 2009. u 08:15 »
Juče ništa nisam dirao i popodne između 14 i 15 se vratio na moje podešavanje smera vetra  :o

U 22h ja primetim i stavim opet da je odstupanje 0 stepeni.

Ujutru vidim da je on u 2h opet počeo po svom da radi.  :neznam:

Šta se ovo dešava? Da li da se penjem i ponovo podesim ili da se igramo do beskonačnosti  >:(

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #62 poslato: 25. Decembar 2009. u 08:34 »
uh mrzim kad tako zeza oprema  >:(
Pogledaj na Weather Watch forumu da li je bilo sličnih problema kod tog tipa stanica. Meni je recimo pokazivač pravca zezao u toku leta kad ga sunčevi zraci ogreju pod određenim uglom. Tad je konstantno pokazivao par sati pravac SW. Rešio sam problem tako što sam oblepio telo anemometra crnom izolir trakom koja je zaustavila svetlost koja je kod optike pravila problem.
Meni je WD noćas zabrljavio, nije resetovao podatke u 00h niti je pamtio podatke redovno na svaki minut. To mi se nije dešavalo ranije. Resetovao sam ga pa ćemo videti kako će se ponašati na dalje.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #63 poslato: 25. Decembar 2009. u 22:47 »
Od večeras opet radi po mojim podešavanjima, kako je počeo da duva severni vetar. Stalno teži da pokazuje severni pravac. Još jedna novina je da i windchill pokazuje kako bi trebalo, sad je tu oko nule. A pokazivao je višu temperaturu čak i kad je bilo -15°C  :o

Problem je što ne znam šta će do jutra pokazivati  :neznam:

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #64 poslato: 25. Decembar 2009. u 23:23 »
Wind chill i kod mene pokazuje skoro uvek vise vrednosti temperature od temperature vazduha, preciznije receno za vrednosti brzine vetra ispod 8 km/h. Za vetar preko 8 km/h wind chill ima nize vrednosti od temperature vazduha.
Ovo je u redu, pogledati win chill calculator na:http://www.csgnetwork.com/windchillcalc.html
Na primer kada je napolju bilo -10,5 C, wind chill je iznosio -7,5 C za brzinu vetra od 2,3 km/h.
Sada je  Takt=11,3 C, wind chill 11,7 C, a vetar5,3 km/h.



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #65 poslato: 25. Decembar 2009. u 23:47 »
Znam rade, ali do sad je i pri umerenoj košavi pokazivao višu temperaturu. Nešto se čudno dešava sa mojim anemometrom poslednja 2 dana, baš me zanima šta će izmisliti do jutra :P

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #66 poslato: 25. Decembar 2009. u 23:57 »
Jeste cudno, vidim na: sumeteo.info, u trendu vremena da se po neki put, desava da udari vetra imaju nize vrednosti od same brzine vetra u istom vremenskom periodu, sto je nelogicno (ovo mozda nije do meteo stanice, vec do softvera).
Sa anemometrom ocito nesto nije u redu, ako mozes demontiraj ga i proveri da nije mozda doslo do prodora vode unutar kucista.



Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #67 poslato: 26. Decembar 2009. u 00:09 »
To je do softvera. Zavisi koliko uzima prosek za brzinu vetra, a udar u poslednjem merenju koji uzme ne mora biti veći od proseka. To se dešava kad slabi vetar. Mada iskreno ne znam kako računa. Ne verujem da tako rasprostranjen softver pravi velike greške. Moraću čekićem na njega ako nastavi da pravi probleme  ;D

Van mreže zrenjaninac

  • *
  • Poruke: 69
  • Starost: 46
  • Lokacija: zrenjanin
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #68 poslato: 27. Decembar 2009. u 20:58 »
molim za savet posto  ste vi vec iskusni u tome :
rec je o spoljnom  senzoru  na kojoj  visini treba da bude da bi merio temperatutu kako treba?  sad se nalazi  u zavertini  izmedju 2 kuce  i jos  jedno pitanje  dal sme da pokisne 

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #69 poslato: 27. Decembar 2009. u 21:45 »
zrenjaninac, senzor treba da bude na visini od dva metra ali i u meteorološkom zaklonu (kućici)  tako da ne kisne, nema direktan kontakt sa sunčevim zracima i bude zaštićen od uticaja vetra

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #70 poslato: 27. Decembar 2009. u 22:25 »
Zaklon (kućica) treba da je od materijala koji je slab provodnik toplote, znači nesme biti napravljena od lima, vec se naj češće izrađuje od drveta i to obavezno obojena u beloj boji (radi što manjeg akumuliranja toplote).
Takođe je bitno da u blizini kućice nema predmeta i materijala koji isijavaju toplotu, kao što su veće betonske ili asfaltne površine, blizu krovova, metelnih konstrukcija itd.
Najbolji položaj je na čistini sa većim travnatim površinama i kao što je rekao Boce , visini od 2 m.
Ako te interesuje izrada meteo zaklona, možeš videti na sajtu http://crometeo.net/site/index.php?module=pagemaster&PAGE_user_op=view_page&PAGE_id=120 ,gde je dat sav potreban materijal za izradu i dimenzije.
Ovakav zaklon sam i ja napravio za moju meteo stanicu i koristim ga više od godinu ipo dana.



Van mreže zrenjaninac

  • *
  • Poruke: 69
  • Starost: 46
  • Lokacija: zrenjanin
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #71 poslato: 27. Decembar 2009. u 22:33 »
svaka  cast na brzom odgovoru ;) sutra cu da vidim bas razliku  pa cu javiti


Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 804
  • Starost: 60
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #72 poslato: 31. Decembar 2009. u 16:57 »
Pozdrav svima
Citam vase postove, i zelim da nesto i ja napisem kako sam ja svoju AMS-u,postavio.Ja imama meteo postaju WS3600 , koja je kostala 239,00 € + 517 kn poreza, kupljena je u Nemackoj preko kataloske prodaje OTTO, godine 2007. Zadovoljan sam sa njom,radi dobro,znaju se dogoditi male pogreske,ali ja na to gladam tako da se te stanice naprave da rade bez gresaka, profesionalni meteorolozi bi ostali bez posla.Svaka ima mali feler.Moju meteo postaju sam pustio u rad 24.09.2007.A, od maja 2008 sam stanicu prikljucio na mrezu Pljusak,i od tada radi bez prestanka online 24sata.Uz stanicu sam dobio i softver Heavy Weather,tako da podatke saljem na Pljusak,Wunderground,Awekas,Pws,Zaklon sam slozio Stevenson,a senzori kise i vjetra su na krovu.Sa signalom nemam nikakvih problema,domet je do 100m.Probacu staviti slike.Ekran radi na dodir,nema niti jedan gumb.Sve u svemu ja sam zadovoljan,ali nazalost vidim da se i kod vas nema gde kupiti AMS,nije mi jasno od tolikih vrsta ducana da se nemoze naci nitko pametan da stavi u ponudu i AMS.Davis ima da se kupi u Hrvatskoj u Sesvetama, ali najeftinija ,sa svime kosta 1.000€. ;)Tihomir






Izvinjavam se na nesto vise slika

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #73 poslato: 31. Decembar 2009. u 17:22 »
Lepo Tihomire da si nas upoznao sa detaljima tvoje stanice.
Imam samo jedno pitanje pošto mi nije jasno sa slika.
U kom zaklonu ti se nalazi thermo-hygro senzor? Pretpostavljam u zaklonu od drveta. Šta je onda ovo pored meteo zaklona od drveta.

Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 804
  • Starost: 60
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #74 poslato: 31. Decembar 2009. u 18:57 »
U zaklonu Stevenson,onaj koji visi,puno bolje mi se pokazao nego kucica tocnije mi mjeri,jer sa sluzbenim podacima sa DHMZ-a,Varazdin koji je udaljen od moje kuce nekih 6km , minimalne su razlike.U drvenoj kucici imam senzor od jedne starije stanice,koju sam kupio prije ove.A, na  termo higro senzoru sam stavio mrezicu tako da nemoze nista od insekata da udje.stavim slike.Islike od zaklona.



A, i taj Stevenson zaklon nezauzima puno mjesta. :)
Tihomir

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #75 poslato: 31. Decembar 2009. u 19:38 »
Tihomire, vidim da si meteo stanicu prikljucio na laptop.
Gde ti je prikljucen kabl RS-232, na data loger ili rs-usb converter?
Ja sam ranije imao meteo stanicu WS2300 sa RS-232 protokolom i nisam mogao da je prikljucim na laptop (nema RS prikljucak), a takodje bezuspesno i preko RS-232-USB konvertera.
Kako odrzavas anemometar, jer kod sneznih padavina, kod mene je vrlo brzo dolazilo do zaglavljivanja propelera.



Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 804
  • Starost: 60
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #76 poslato: 31. Decembar 2009. u 21:13 »
Prokljucni kabel rs-232 je spojen,ali preko  serial PC Card,prilozicu sliku. Inace nema sanse da moja WS3600 stanica radi preko USB-prokljucka.Pisao sam e-mail u TFA Nemacku Uvi Langu u vezi spajanja, i on mi je to javio i odmah mi je proradilo.Kupio sam brdo kablova rs-usb,ali nije htio da cita i nije jednostavno radilo.Sada nema problema,kupite ovaj dodatak i mora da radi.Sa stanicom sam dobio 2m rs-232 kabla,ali sam morao kupiti jos 3m jer mi je konzola na drugoj strani sobe.Sve radi ko po loju,nema gubitaka signala,nadam se da sam vam pomogao oko ovog povezivanja,cijena ove pc carda je kod mene u Varazdinu bila 272 kn (oko 37€),a na druge sam razne kablove potrosio 500kn a nece da radi.Ako ima pitanja jos bilo kakvih samo dajte bit ce mi drago da vam pomognem,Laptop sam kupio samo za vremensku stanicu, i radi 24 sata stalno,ACER -Extensa 5630G platio ga 4.500kn (650€)

Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 804
  • Starost: 60
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #77 poslato: 31. Decembar 2009. u 21:41 »
Evo,za anemometar jos, nisam jos imao nikakvih problema da bi mi se zaledio,ali mi se  pauk dva puta uselio,popizdio sam dok sam morao radi toga gore na krov,ja inace jednom godisnje ocistim kisomjer,i baterije zamjenim na vanjskome T/H senzoru,i samo stavljam kvalitetne,nestedim na lovi,jer vise stete napravi losa baterija, Varta, mi se jako dobro pokazala,prilazem slike.U uputstvu pise da na vanjskome T/H senzoru baterije traju do dve godine ,ali ja ipak mjenjam svake godine negdje u jesen prije zime.A, i kablove sam morao da produzim,to sam kupio Hama kabel za printere,faksove,imaju raznih duzina 2, 3, 5, 6,10 15 m.to isto nije skupo.



Sa ovim sprejem,sam posprejao sve kontakte,i nemam ni sa tim problema, sprej se koristi protiv vlage,zove se NIGRIN, i koristi se u hobi svrhe i za struju maloga napona.kosta kod mene oko 10€. :)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #78 poslato: 24. Februar 2010. u 14:41 »
Pitanje za clanove u mrezi AMS (mogu i ostali).
Na koji nacin povezati meteo stanicu na mrezu AMS, koji od softvera koristiti i procedura setovanja za izlazak na mrezu?



Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Informacije, pitanja i odgovori
« Odgovor #79 poslato: 24. Februar 2010. u 14:56 »
Rade mi koristimo weather display
a moreš imati neki server gde ćeš slati podatke
pokušavamo sa Bodom da postavimo deo prostora na Serbianmeteo serveru
A onda ti javljamo parametre za FTP kenekciju
Mi smo se snalazili sami oko servera ali mislim da je ovako bolje da budući članovi mreže budu svi na Serbianmeteo serveru