Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Pitanja  (Pročitano 23648 puta)

Van mreže pmale

  • *
  • Poruke: 26
  • Starost: 34
  • Lokacija: Selenča
Pitanja
« poslato: 08. Januar 2010. u 01:21 »
Ovako,nedavno sam poceo da studiram meteorologiju i nije mi bas sve jasno.
postavio bih par pitanja;
1.Kako na osnovu relativne vlaznosti da procenim da li ce doci do padavina?
2.Sta su higroskopska jezgra?

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Pitanja
« Odgovor #1 poslato: 20. Januar 2010. u 16:11 »
1. Nikako. Padavine i vlažnost (bar ona koju merimo na 2 metra visine) nemaju nikakve veze jedno sa drugim. Istina, veća vlaga može da bude posledica palih padavina, ali nikako uzrok.
2. Higroskopska jezgra? Pretpostavljam da se misli na jezgra kondenzacije. To su sićušne (aerosolske) čestice koje pomažu vazduhu da kondenzuje vodenu paru u kapljucu vode. Odatle počinje geneza oblaka i padavina.

Izvini što tek sada stiže odgovor. Niko, izgleda, nije video tvoju temu.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Korisnicko_ime

  • Poruke: 1
Odg: Pitanja
« Odgovor #2 poslato: 06. Januar 2013. u 19:26 »
Dobro veče.  Nov sam na forumu i unapred se izvinjavam što pišem u temi u kojoj nije pisano više od 60 dana ali imam jedno pitanje pa da ne otvaram posebu temu mislio sam da zatražim pomoć u ovoj postojećoj. Pratim forum i malo sam listao ali nisam uspeo da nadjem, interesuje me neka dobra knjiga na tematiku kruženja vode u prirodi i različitih fizičkih procesa koji idu uz to :) , gledao sam na internetu i u knjižarama ali se sve knjige svode na uproščavanje fizike za osnovce od po 20ak strana gde se samo pominju neki procesi ali ništa o njima. Da,mogao bih da nadjem na Vikipediji sve o tome ali bih radije pročitao malo ozbiljniju knjigu odnosno udžbenik. Unapred zahvalan i pozdrav još jednom



edit- čisto bih pročitao  zato što me zanima, nemam veze sa ovom strukom pa je pitanje možda malo banalno/gupo ali valjda postoje samo glupi odgovori :D