Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS  (Pročitano 42791 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« poslato: 01. Mart 2010. u 10:57 »
I ovakva tema je postala potrebna.

I opet ja sa predlozima.
Već duže vremena postoji AMS u Novom Sadu. Pogledati na http://www.vreme.in.rs/

Šta mislite, ljudi, da ih pozovemo na rasadnju? Da nama dozvole da dobijamo podatke sa AMS Novi Sad, a da zauzvrat mi njima dozvolimo korišćenje naših podataka?
Mislim da bi to bilo od obostrane koristi. Ne treba se bojati konkurencije, jer samo 'nadmetanje' vodi napretku.

Slično pitanje bi važilo ne samo za njih, već i za ostale 'posedovaoce' AMS, uključujući i firme kao što su Meteos ili W2U. Naročito što je Meteos izgubio domen za svoje dve AMS, beograd - Trošarina i Šabac.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #1 poslato: 01. Mart 2010. u 11:20 »
Ideja za proširenje AMS mreže je na mestu, a http://www.vreme.in.rs/ je mislim u rukama čoveka koji je entuzijasta kao i mi tako da ne vidim što se ne bi priključila stanica i našoj mreži.
Što se tiče Meteos-a i W2U (mada ne znam za njihove stanice) nisam siguran da bi to bilo baš jednostavno. Vredi pokušati i kontaktirati ih ali imam rezervu kako će to ispasti.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #2 poslato: 01. Mart 2010. u 23:13 »
Ne znam da li ste primetili,ali ja nadjoh zanimljiv link:
http://vreme.uzice.net/index.php

Nazalost podaci odavno nisu na internetu, ili stanica ne radi.  ::)  :-\
Treba se raspitati.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #3 poslato: 03. Mart 2010. u 09:24 »
Šta bi sa tvojom stanicom, Joco?
I Pavlović je nešto pričao o AMS, a sada nema nigde te priče... gde li se dede?

Je l' još neko čita ovu temu? Ili 'spala knjiga na dva slova'?
I od ta dva-tri slova malo akcije...
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #4 poslato: 03. Mart 2010. u 11:09 »
I Pavlović je nešto pričao o AMS, a sada nema nigde te priče...

Imam AMS još od letos,al nemam uslove da senzor i anemometar  postavim na odgovarajuće mesto.Stanica nema kišomer (mislio sam da kupim običan kišomer) i opciju povezivanja na računar.

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #5 poslato: 03. Mart 2010. u 11:29 »
Imam AMS još od letos,al nemam uslove da senzor i anemometar  postavim na odgovarajuće mesto.Stanica nema kišomer (mislio sam da kupim običan kišomer) i opciju povezivanja na računar.

Dakle, problem je postavljanje. Možemo to da rešimo, ako želiš.
Međutim, nedostatak mogućnosti povezivanja je baš teško premostiv problem za priključenje na mrežu.
Ima li tvoja AMS neku mogućnost da memoriše neke vrednosti, ili ima ulogu samo pokazivača? U tom slučaju mogu da se vode neke 'ručne' beleške. Bolje išta nego ništa.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #6 poslato: 03. Mart 2010. u 13:11 »
Šta bi sa tvojom stanicom, Joco?
Ja nema sopstvenu stanicu.
Projekat je spreman da se uskladi sa nekim novim konkursima, ali njih u ovom periodu nema. Uskoro će proleće, pa očekujem da bi moglo biti novih konkursa i eto nama akcije,pa ako prođe. . .
Međutim, postoje neke činjenice.  :-\
Zrenjanin već ima AMS u okviru GMS,i jednu na magistrali, koja ustvari služi za merenje zagađenja vazduha. Postavljena je tu u okviru projekta na nivou cele Vojvodine, ukupno ima 8 takvih stanica.
U nedelju uveče sam se putem elektronske pošte obratio nadležnima da mi omoguće 24h pristup podacima, a ja sam njima nešto obećao zauzvrat.
Odgovora još uvek nema. . . :-\
Ako mi omoguće pristup podacima, možemo pričati o postavljanju istih LIVE na internet.  ;)  ::)

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #7 poslato: 03. Mart 2010. u 14:11 »
Citat
Međutim, nedostatak mogućnosti povezivanja je baš teško premostiv problem za priključenje na mrežu.
Ima li tvoja AMS neku mogućnost da memoriše neke vrednosti, ili ima ulogu samo pokazivača? U tom slučaju mogu da se vode neke 'ručne' beleške. Bolje išta nego ništa.

Stanica pamti Tmax i Tmin od poslednjeg (manuelnog) resetovanja ovih vrednosti i pritisak u zadnjih dvanaest sati,najmanju i najveću  brzinu vetra od poslednjeg (manuelnog) resetovanja.
Javlja se i problem kontinuiteta,jer neću biti uvek u mogućnosti da očitavam i zapisujem vrednosti (pogotovo leti,kad me nema u BG-u i po mesec dana).
Zbog toga mislim da moja stanica ne zavređuje pažnju.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #8 poslato: 03. Mart 2010. u 15:43 »
Joco nemoj mnogo da se oslanjas na druge po pitanju stanice.Najidealnije resenje ti je da kupis sopstvenu stanicu.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #9 poslato: 04. Mart 2010. u 12:26 »
Joco nemoj mnogo da se oslanjas na druge po pitanju stanice.Najidealnije resenje ti je da kupis sopstvenu stanicu.
Pa znam, ali ja želim nešto baš profi  :-\
Za takvu stanicu sa ovih 16 godina, novčana sredstva nemam. . .jer košta više od hiljadu evra.
Na leto kad budem radio, ne bih bio problem da nabavim i sopstvenu stanicu vrednosti između 200-250 evra.  ;D
Ima neko predlog? Mislim koja stanica je najbolja u tom rangu i vredi li uzimati.  ::)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #10 poslato: 04. Mart 2010. u 13:16 »
Ja imam TFA NEXUS, od dec.2009. g.
Uz neke nedostatke koje sam otklonio, zadovoljan sam stanicom.
 
Prednosti:

- pregledan veliki displej,
- dobar anemometar, sa ugradjenom fotocelijom koja puni bateriju, a ja sam uspeo uz pomoc jednog    programa da dobijem i UV vrednosti,
- solidan prijem RF signala,
- veliki broj skladistenih podataka (oko 3000),
- povoljna cena.

Mane:

- detekcija promene vrednosti ocitanog pritiska na svakih 20 minuta,
- LED pozadinsko osvetljenje ima uticaj na pokazivanje pritiska (kada se iskljuci LED, sve je OK),
- u mom slucaju, bilo je potrebno podesavanje RF modulatora kod USB konekcije.



Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #11 poslato: 04. Mart 2010. u 14:09 »
Stanica pamti Tmax i Tmin od poslednjeg (manuelnog) resetovanja ovih vrednosti i pritisak u zadnjih dvanaest sati,najmanju i najveću  brzinu vetra od poslednjeg (manuelnog) resetovanja.
Javlja se i problem kontinuiteta,jer neću biti uvek u mogućnosti da očitavam i zapisujem vrednosti (pogotovo leti,kad me nema u BG-u i po mesec dana).
Zbog toga mislim da moja stanica ne zavređuje pažnju.

Dakle, 'ručno očitavanje'. Dobro. Pa neke beleške vredi voditi, ali se time ne opterećivati mnogo.
Ipak, dobar deo svog života si kod kuće, tako da tvoja stanica zavređuje odrešenu pažnju. Ne treba ti da pratiš klimu, jer za to ti treba višedecenijski kontinuitet, a pošto to ne možeš sam, postoji meteorološka služba koja se brine za to. Ipak, čak i meteorološkoj službi je od koristi da ima što više informacija, te nemoj svoju stanicu da guraš pod tepih, jer nije za to.
Postavljanje može da bude i na krovu, ako to možeš da središ. detalej možemo i lično da raspravimo.

Zrenjanin već ima AMS u okviru GMS,i jednu na magistrali, koja ustvari služi za merenje zagađenja vazduha. Postavljena je tu u okviru projekta na nivou cele Vojvodine, ukupno ima 8 takvih stanica.
U nedelju uveče sam se putem elektronske pošte obratio nadležnima da mi omoguće 24h pristup podacima, a ja sam njima nešto obećao zauzvrat.
Odgovora još uvek nema. . . :-\
Ako mi omoguće pristup podacima, možemo pričati o postavljanju istih LIVE na internet.  ;)  ::)

Možeš da im obećaš šta hoćeš, odgovora neće biti. U to sam uveren, jer znam kako te stvari rade.
Zavod je u stanju da stavi te stanice uživo na net, ali pošto nisu prošle verifikaciju, neće ih ni biti u javnosti pre toga. Onda će svako moći da ima uvid u podatke. Nisu nikakva tajna, ali nije profesionalno davati neproverene podatke.

Dakle, kao što Dikile reče...
Joco nemoj mnogo da se oslanjas na druge po pitanju stanice.Najidealnije resenje ti je da kupis sopstvenu stanicu.
... uštedi parice i kupi jednu amatersku. Više nego dovoljno. Zavod ima dve takve amaterske stanice u svojoj klimatološkoj mreži i podaci skroz odgovaraju.

Postavljanje stanica je mnogo veća filozofija nego sama stanica. I lošija oprema će dati bolje rezultate ako je postavljena korektno. Zato uvek predlažem neku vrstu verifikacije. Primer je Dejo u Subotici, ali i Rade je radio nešto slično kad je kupio stanicu, pa smo rešili neke inicijalne probleme.

Vratimo se na temu. Hoćemo li da pozovemo ove ljude i pitati za saradnju? Ne gubimo ništa, a dobijamo i mi i oni. Konkurencija stvara želju za napretkom.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #12 poslato: 24. Mart 2010. u 15:24 »
Ne znam da li ste primetili,ali ja nadjoh zanimljiv link:
http://vreme.uzice.net/index.php

Nazalost podaci odavno nisu na internetu, ili stanica ne radi.  ::)  :-\
Treba se raspitati.

To sam ja eksperimentisao sa svojom stanicom. U medjuvremenu sam morao da preinstaliram racunar i vise ne mogu da namestim softver da radi :(

Inace, svaki softver koji sam probao je budjav do bola. Ocigledno su ih pravili neki majsori za vremensku prognozu ali duduci za programiranje :)

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #13 poslato: 24. Mart 2010. u 15:41 »
E  p.e.dj.a tako ti je to sa računarima. Zato je moja deviza reinstalacija samo ako baš mora.
Jesi li menjao OS (operativni sistem)? Da li uspevaš da preuzimaš podatke sa stanice na komp?
Vidim da si radio sa WD-om, po meni je on najbolji softver za meteo stanice!
Pitaj ako nešto možemo da pomognemo!

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #14 poslato: 24. Mart 2010. u 15:45 »
Imam vise racunara tako da sam probao vise puta ali mi nije uspelo da WeatherDisplay ponovo podesim da salje podatke. Onog ko ga je napravio bih radio video negde pogubljenog na javnom mestu.

I prvi put sam se namucio i u jednom trenutku je poceo da salje podatke, a ja nemam pojmam sto, ali vise nisam bio te srece.

Onaj program sto sam ga dobio us stanicu radi, ali on nema nikakvih opcija za slanje podataka.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #15 poslato: 24. Mart 2010. u 15:55 »
Slažem se da je WD malo previše komplikovan što se tiče podešavanja za intrenet slanje podataka.
Ali treba proveriti najbitnije svari.
Da li je uključen Main Internet Switch?
Upisane FTP podešavanja za server. Da li je podešeno kreiranje clientraw.txt fajla (File #28) u Internet File Creation. I da li se kreira u folderu WD/webfiles clientraw.txt?
Ajd za početak pa da vidimo dalje. :)

Van mreže rade

  • AMS Beograd-Karaburma
  • ***
  • Poruke: 2.188
  • Lokacija: Beograd-Karaburma, 102m n.v.
    • AMS Beograd-Karaburma
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #16 poslato: 11. Avgust 2010. u 23:00 »
Mozda treba ponovo razmotriti mogucnost postavljanja AMS na geografskoj karti (slicno kao na pljusak.com).



Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #17 poslato: 12. Avgust 2010. u 14:24 »
ja trenutno ne mogu tome da se posvetim, a rado bih to stavio :-\
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Radmil

  • *
  • Poruke: 12
  • Starost: 54
  • Lokacija: Stambolijksi, Bulgaria
    • RSWN
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #18 poslato: 15. Avgust 2010. u 22:47 »
Imam vise racunara tako da sam probao vise puta ali mi nije uspelo da WeatherDisplay ponovo podesim da salje podatke. Onog ko ga je napravio bih radio video negde pogubljenog na javnom mestu.

I prvi put sam se namucio i u jednom trenutku je poceo da salje podatke, a ja nemam pojmam sto, ali vise nisam bio te srece.

Onaj program sto sam ga dobio us stanicu radi, ali on nema nikakvih opcija za slanje podataka.

Zdravo Uzice
Instaliraj TeamViewer na računaru i daj da vidim problem sa prijem podataka.
Obično je to COM port problem

Van mreže Tihomir

  • **
  • Poruke: 804
  • Starost: 60
  • Lokacija: Trnovec Bartolovečki, Croatia
    • https://www.weatherlink.com/embeddablePage/show/aad18abb1a6c4cafb7acc82d7cb68eb5/fullscreen
Odg: Predlozi za širenje i poboljšanje mreže AMS
« Odgovor #19 poslato: 13. Novembar 2010. u 07:54 »
Pozdrav
Ja bih imao jedan prijedlog.A, to je da se na mrezi postaja iza naziva  mjesta doda i nadmorska visina.
Primjer: Trnovec B.(HR) - 164 mnv.