Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Frekvencije rada meteo službi  (Pročitano 17182 puta)

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Frekvencije rada meteo službi
« poslato: 09. Avgust 2008. u 12:05 »
Frekventno područje od 146MHz do 174MHz je obezbeđeno za rad raznih službi i opseg se može pratiti na radio prijemnicima, u zavisnosti od zainteresovanosti. Skeniranje ovog opsega, pruža mnoštvo dobrih informacija, takoreći "online".

Ovo su one koje su nam najzanimljivije na UKT području:

Meteorološke službe:

-Frekvencija - 169.750MHz Mod rada - NFM
-Frekvencija - 465.875MHz Mod rada - NFM

Protivgradna zaštita:

-Frekvencija - 160.975MHz Mod rada - NFM

Neodređeno emitovanje u oblasti meteorologije:

-Frekvencija - 440.950MHz Mod rada - NFM

Ovo su vrednosti za područje Novog Sada i dalje okoline. Koliko je to "dalje", nisam siguran, jer UKT radi preko repetitora u čitavoj zemlji.

Za one koji imaju mogućnosti, eto dopune postojećem praćenju podataka iz drugih meteo službi, kao i konstantno praćenje dešavanja na terenu.

Van mreže jocozr

  • ***
  • Poruke: 3.724
  • Starost: 30
  • Lokacija: Zrenjanin
Odg: Frekvencije rada meteo službi
« Odgovor #1 poslato: 18. Avgust 2008. u 16:08 »
i kako ja ovo mogu da pratim?
mislim sta mi treba od opreme verovatno da nije obican radio ili TV?

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Frekvencije rada meteo službi
« Odgovor #2 poslato: 18. Avgust 2008. u 19:59 »
Nije naravno. Treba ti VHF prijemnik...mogu se pronaći u oglasima, stoji naziv "skener". Nisu naročito skupi, zato što su to samo prijemnici. Za predajnike, treba radio-amaterska dozvola. Ako te interesuje, daću ti link oglasa, pa prati. Kada naiđeš na nešto tako, mogu ti dati savet, a ti ako možeš kupi. To su u inostranstvu redovne igračke...

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Frekvencije rada meteo službi
« Odgovor #3 poslato: 28. Avgust 2008. u 16:32 »
Protivgradna mreza na 2m je u simpleksu.
160.975 je rc FG
161MHz je valjda rc samos i tako na svakih 25Khz po jedan rc nisam siguran dugo nisam skenirao band
na 465MHz je repetitorska mreza svih RC-a.
 pozzz
storm spotter/chaser

Van mreže Nele

  • **
  • Poruke: 1.011
  • Starost: 46
Odg: Frekvencije rada meteo službi
« Odgovor #4 poslato: 28. Avgust 2008. u 19:58 »
Očekivao sam da se javiš, jer videh da si se prijavio :) Nismo se čuli jako, jako dugo.... iako vas špijuniram po malo na 2m i na KT-u :)

Da, ja sam skenirajući slušao nekoliko ovih koje naglasih, jer nemam nekih zvaničnih podataka o tome gde su zvanične frekvencije i kojih sve službi. U svakom slučaju, svaka od njih pokriva veliko područje, a za meteorologiju su zanimljive.

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Re: Frekvencije rada meteo službi
« Odgovor #5 poslato: 02. Septembar 2008. u 16:12 »
Pozdrav,
Malko kratak s vremenom,civilna vojska pa devojka...
Ima na ratelovom sajtu .pdf dokumenat plana namene frq-a,detaljne frq su tajna pa treba malko skenirati etar.
storm spotter/chaser

Van mreže mpetrovic030

  • *
  • Poruke: 186
  • Starost: 30
  • Lokacija: Bor
Odg: Frekvencije rada meteo službi
« Odgovor #6 poslato: 23. April 2023. u 10:51 »
Jeste da je proslo vise od 15 godina, ali rekoh da dopunim temu.
Sto se tice istoka i jugoistoka:
odbrana od grada RC Nis(Knjazevac, Nis i sira okolina): 161.375MHz
odbrana od grada RC Crni Vrh (pokriva Bor, Zajecar, Negotin, Majdanpek, Kladovo): 168.2975MHz.

Iako je 2023. od skoro sam poceo da se zanimam radio talasima i mogu reci da i dalje ima svega i svacega u etru, a i sada ima i raznih pristupacnih uredjaja, kao sto su baofeng rucne stanice, rtl-sdr za komp itd.

Bicu pocetkom maja u Zemunu i provericu sta se tamo cuje od meteo frekvencija, mada se pisalo o tome da je RC Fruska Gora automatizovana, ali videcemo.