Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Konverzija analognih meteo podataka u digitalne  (Pročitano 29514 puta)

Van mreže Eco

  • Poruke: 9
  • Lokacija: Serbia
Konverzija analognih meteo podataka u digitalne
« poslato: 23. Januar 2011. u 23:12 »
Imam sledeci problem:
Treba da napravim program koji ce ocitavati podatke sa Orionove meteorologije. Problem je sto ne postoji nikakva dokumentacija pa ni naznaka modela ili slicno. Sve sto imam za komunikaciju (i to jednosmernu) je 16-kanalna ploca koja salje 3 signala (preko 3 kanala): brzinu vetra, pravac vetra i pritisak. Signali su analogni u opsegu od -5 do +5 V. Analogne vrednosti mogu da ocitam, ali nemam predstavu kako bih to konvertovao u realne vrednosti.
Jedino sto mi trenutno pada na pamet jeste da izjednacim opseg -5 do +5 V sa 0 do 359 stepeni pa napravim proporciju..
Ima li neko ideju, predlog, pitanje, ... resenje? :)
 :sos: ...---...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Konverzija analognih meteo podataka u digitalne
« Odgovor #1 poslato: 24. Januar 2011. u 09:19 »
Sorry, ne razumem se u tu tehniku. Nadam se da ima forumaša koji znaju nešto o tome.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Eco

  • Poruke: 9
  • Lokacija: Serbia
Odg: Konverzija analognih meteo podataka u digitalne
« Odgovor #2 poslato: 26. Januar 2011. u 11:46 »
Postoje li neke granice za merenje temperature i pritiska? Tipa, -50 do +50 i od 500 - 1500 mb..
Nema mi druge nego da pogadjam konverzione faktore dok ne dobijem odgovor od proizvodjaca.
Za sada, pravac vetra: u poslednjih 10 min signal je ~1.52 V. Posto ne moze biti negativan pravac, u obzir dolaze samo vrednosti od 0 - 5 V za pravce od 0 - 359°, tj. 72°  = 1V => 1.52*72 = 109.44. Prema podacima sa najblize stanice (koji su ispravni :) ) pise da je pravac vetra 115.3°. Slazem se da je slucajnost prevelika da je sve to tako, ali ne vidim drugog nacina.. :bang:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Konverzija analognih meteo podataka u digitalne
« Odgovor #3 poslato: 26. Januar 2011. u 12:21 »
Postoje li neke granice za merenje temperature i pritiska? Tipa, -50 do +50 i od 500 - 1500 mb..

U principu postoje. Za temperaturu su otprilike takvi kao što si i sam rekao. Za pritisak je gornja granica obično 1100 mb, što je još uvek poprilično više od najvišeg ikada izmerenog vazdušnog pritiska na ovoj planeti. Donja granica kod senzora je tu negde, 500-600 mb, ali u Beogradu ne očekuj pritisak niži od 950 mb.

Za sada, pravac vetra: u poslednjih 10 min signal je ~1.52 V. Posto ne moze biti negativan pravac, u obzir dolaze samo vrednosti od 0 - 5 V za pravce od 0 - 359°, tj. 72°  = 1V => 1.52*72 = 109.44. Prema podacima sa najblize stanice (koji su ispravni :) ) pise da je pravac vetra 115.3°. Slazem se da je slucajnost prevelika da je sve to tako, ali ne vidim drugog nacina.. :bang:

Pa i nije slučajnost prevelika. Dobijen rezultat ima smisla. Za potvrdu, sačekaj dan sa recimo NW vetrom, kako bi testirao i velike azimute.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Mili-CQ

  • **
  • Poruke: 720
  • Starost: 38
  • Lokacija: - Novi Sad -
Odg: Konverzija analognih meteo podataka u digitalne
« Odgovor #4 poslato: 26. Januar 2011. u 19:05 »
Postavi sliku, i ocitaj sta ima od cipova na plocici.
storm spotter/chaser


Van mreže Eco

  • Poruke: 9
  • Lokacija: Serbia
Odg: Konverzija analognih meteo podataka u digitalne
« Odgovor #6 poslato: 27. Januar 2011. u 15:17 »
Da se ispravim, svih 16 kanala daje signal. Mereni podaci jesu samo: brzina vetra, pravac vetra i pritisak.
Nijedan kanal ne daje konstantan signal*

Van mreže Eco

  • Poruke: 9
  • Lokacija: Serbia
Odg: Konverzija analognih meteo podataka u digitalne
« Odgovor #7 poslato: 28. Januar 2011. u 09:12 »
i 3. ploca - http://www.advantech.com.tw/products/PCLD-8710/mod_D0F31551-3C57-4B46-A21B-8E8AD51788BD.aspx

http://www.circuitcellar.com/library/print/hcs-pdf/68-Morley.pdf <- ovde pise kako konvertovati
 Vout / Vmax * MaxMerenja
Tako da 'samo' treba da nadjem tacne podatke
1. Max za brzinu vetra (trebalo bi da je 60 m/s)
2. Max za pritisak (trebalo bi da je 1100 hPa)
3. Opseg signala koji ocitavam

Delovace smesno, ali mnogo sam blizi cilju nego pre 5-6 postova..   :idea: