Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2014.  (Pročitano 48103 puta)

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #160 poslato: 26. Januar 2014. u 22:37 »
Sta je bilo sa onom ledarom i sibirskim anticikolonom jel i dalje u igri?
Jeste, na istoku zemlje i u kosavskom podrucju nema bojazni od otopljenja sledece nedelje, dok ce na zapadu od cetvrtka biti toplije do 5-6C.
Kosava ce napraviti inverziju u prizemlju dok ce na visini biti toplije. To su idealni uslovi za ledenu kisu, po trenutnim prognozama ona je moguca sledeceg vikenda, ali to je jos daleko.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #161 poslato: 26. Januar 2014. u 22:59 »
Не треба очекивати неке веће количине снега од наредног циклона, али ће га бити сасвим довољно за зимски идилу, снег ће падати на сигурном минусу.

Падавина ће бити у скоро целој земљи, али ће најбоље за сада проћи западнији делови држави, не бих да лицитарам још али неки максимум је 10 центиметара снега новог снега.

Moram te ispraviti. Kako trenutno stvari stoje najbolje će proći opet istok Srbije gde će pasti možda i preko 10cm, posle istoka najviše snega u noči utorak na sredu će dobiti zapad Srbije i Vojvodina gde se može očekivati povećanje snežnog pokrivača za 5-10cm. Ostali krajevi od 0 do 5cm.  Naravno to nije konačna prognoza.

Meteogram za Novi Sad




Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #162 poslato: 27. Januar 2014. u 08:27 »
Iako karte za naredne dane pokazuju porast temperature na visini to se neće odraziti mnogo na temperature u prizemnom sloju, izuzev vankošavskog područja. Od utorka kreće da dere ledena košava. Posle podne krece i slab sneg, a nesto više ga treba očekivati na istoku zemlje.

Kod mene krece od sutra kosava koja ce duvati sve do kraja nedelje, tako da se ovde zadrzava hladno vreme sa temperaturama ispod nule u vecini dana.

Van mreže file

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 52
  • Lokacija: Niš
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #163 poslato: 27. Januar 2014. u 18:06 »
Kad treba očekivati otopljenje?

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #164 poslato: 27. Januar 2014. u 18:15 »
Kakvo crno otopljenje dosta ga je bilo ove zime.

Van mreže December_m

  • *
  • Poruke: 94
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #165 poslato: 27. Januar 2014. u 18:58 »
Kakvo crno otopljenje dosta ga je bilo ove zime.
+1 :)

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #166 poslato: 28. Januar 2014. u 00:58 »
Jeste da bi prvo trebalo obratiti paznju na slabe padavine koje ce nam doneti ciklon Danko u utorak na sredu ali mi oci trenutno najvise bode ciklon koji ce uticati na Balkan sledeci vikend.

Ukoliko onaj dosadni AC koji se sa severa Afrike spojio sa ruskim AC i priblizio nam se sa istocne strane malo popusti ili se pozicionira nesto istocnije mogli bi da dobijemo obilne padavine najverovatnije u obliku snega.
Po kartama to ne izgleda tako savrseno ali bi moglo da izraste u pravi snegopad.

Ima jos 5-6 dana do tada i svasta je moguce...

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #167 poslato: 28. Januar 2014. u 08:28 »
Suma, sumarum, do srede uveče u Novom Sadu očekujem oko 5cm novog snega. Nakon toga kreće ledena košava. U četvtak uveče moguća ledena kiša ali nisam još siguran u to.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #168 poslato: 28. Januar 2014. u 21:03 »
Sutra ujutru u Vojvodini mozemo ocekivati povecanje sneznog pokrivaca od 3 do 5cm, moze biti i koji cm vise ali po modelima to je neka kolicina snega koja ce pasti.
EC za cetvrtak vidi temperaturu u plusu u vecini krajeva ali ako se i ostvari bice to kratkotrajno. WRF zato prognozira cak +4C za Novi Sad i Suboticu ali mislim da preteruje.
Poslednjeg dana januara mnogo hladnije i sto je mozda najvaznije spomenuti sa jakom kosavom koja ce dodatno doprineti osecaju hladnoce.

Toliko od ovoga januara.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #169 poslato: 28. Januar 2014. u 21:57 »
 ^^
Pre par dana sam prokomentarisao WRF-NMM i njegovo "tradicionalno nesnalaženje" u nekim situacijama u vezi prognozirane temperature.
WRF od nedelje je za samu nedelju (za Beograd) davao Tmax blago iznad nule a bilo je -3.7C, za ponedeljak je za BG davao Tmax +2.5C (bilo je -3.8C) a za danas je davao +4C a bilo je +0.4C.
Ne bih komentarisao večerašnji WRF ali ono što mi se nikako ne uklapa je zvanična prognoza RHMZa koja za BG daje višu Tmax u petak nego u četvrtak. Ne vidim (možda sam "slep kod očiju"  ;) ) kako u petak u BGu može da bude toplije nego u četvrtak (kada temp. može da "ode" malo u plus i tu se slažem sa RHMZ-om).
U petak u BGu svakako ne očekujem +3C -uz olujnu košavu u BGu će biti hladnije nego u četv. i ne očekujem da u petak temp. uopšte može da bude u plusu (a o subjektivnom osećaju temp. bolje i da ne pišem).
Šta će tačno biti -videćemo, a ono što je izvesno je početak snega u BGu (uz košavu u pojačanju).

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #170 poslato: 28. Januar 2014. u 22:11 »
 ^^ Profi, apsolutno si u pravu što se tiče četvrtka i petka, uzgred da dodam da i neke druge meteo kuće koje izdaju višednevne prognoze - Weather2Umbrella i Meteos - normalno prognoziraju višu temperaturu u četvrtak nego u petak.

Ono što meni inače "upada u oči" je da RHMZ često ima običaj (pogotovo u toku zime) da u svojoj petodnevnoj prognozi daje nešto više temperature od realnih koje bi mogle da se prognoziraju. To je neko moje zapažanje.


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #171 poslato: 28. Januar 2014. u 22:49 »
Зато ће тамо где кошава нема превеликог утицаја у четвртак температуре готово сигурно бити у плусу.

Е сад ЕЦ црта у четвртак за моје место максималну температуру + 4 C, искрено се надам да греши, јер сутра вече у поноћ при ведром времена црта температуру - 4 C, познавајући мој крај и брзо хлађење, ако буде ведро, немогуће је да буде - 4 C, ја сам убеђен у јак мраз у четвртак ујутру.

Па сад видећемо, надам и ја поновним леденим данима од петка и ван кошавског подручја.


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #172 poslato: 29. Januar 2014. u 00:24 »
Ne znam šta je pravi razlog i zašto WRF-NMM prognozira više temperature na 2m od onih koje budu. Možda je prethodna dva dana bio problem što WRF zanemaruje uticaj ledene podloge na temperaturu na 2m, pogotovo kada vetra gotovo da i nema. Verovatno bi bile više temperature na 2m da nije bilo snežnog pokrivača.  Takođe, što se tiče nastupajuće košave slažem se sa kolegama da WRF preteruje sa maksimalnim temperaturama u košavskom području.

Što se tiče narednog perioda GFS18Z stoji iza prethodnog izlaza i ne crta otopljenje u prizemlju. A izgleda da ćemo se veoma teško otarasiti košave u skorije vreme. Sibirski anticiklon ne odustaje, čak je oterao i ciklon koji ce crtao u nedelju.

Evo ga meteogram za Novi Sad



Inače moram da prokomentarišem ledenu kišu koju crtaju modeli (ne samo GFS). Ja sve više sumnjam da će je uopšte biti. Jednostavno uz vetar koji će imati udare i 60km/h teško da će biti padavina.

Na mreži ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #173 poslato: 29. Januar 2014. u 00:59 »
Vidim da se vodi polemika zašto svi daju temperature u plusu.Evo malopre na Dnevniku upravo beše ovakva prognoza  :-:

Weather online takođe nudi temperature u plusu od četvrtka pa nadalje
 
Ali zato weather 2 umbrela drži temperaturu u minusu izuzev četvrtka kada bi bilo 2 stepena u plusu
Sad ajde budi pametan pa reci šta će da bude a svaki stepen predstavlja veliku razliku za padavine  :idea:

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #174 poslato: 29. Januar 2014. u 08:27 »
Sutra bi temperature trebale da budu u plusu van košavskog područja. E sad i u ostalom delu može biti u plusu, sve zavisi kad krene i koliko jako bude duvala košava. Po modelima već u prepodnevnim satima bi trebalo lepo da se zahukta.

Interesantan je EC sa svakim izlazom produžava hladno vreme. Setimo se prvo je trebalo da otopli od cetvrtka, pa od vikenda, a sad drži munuse sve do sredine naredne sedmice. Minusi se odnose na košavski deo zemlje i na Timočku i Negotinsku krajinu.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #175 poslato: 29. Januar 2014. u 09:24 »
^^ ^^ I tad je pitanje da li bi otoplilo,jer bi se vrlo verovatno navukao anticiklon uz inverziju.

Ne verujem ni u neko otopljenje sutra,čeka nas verovatno vedra noć bez vetra pa bi ovde kotlina mogla dosta da se ohladi (možda se i magla formira) a i košava će ovde probiti verovatno tek kasnije u toku dana..
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #176 poslato: 29. Januar 2014. u 10:57 »
Neverovatna hladnoca ce se uvlaciti u petak iz Vlaske nizije i Timocke krajne u kosavsko podrucje. Kod mene nece preci -4C maksimalna temperatura i to ce biti plafon :zima








Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #177 poslato: 29. Januar 2014. u 11:37 »
Da, temperature koje modeli najavljuju u naredna tri dana za Timočku i Negotinsku krajinu nisu tako česte čak i za ove krajeve.
Po prognozama najhladniji bi trebao biti petak sa jutarnjim temperaturama i ispod -15°C a dnevne bi bile oko -10°C.
Ja ću samo dodati da i sutrašnje jutro može biti interesantno zbog eventualne vedre noći koja nam sledi.
Posle toga ovde će biti prisutna niska oblačnost koja ne bi dozvoljavala zagrevanje hladnog vazduha u nižim slojevima.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #178 poslato: 29. Januar 2014. u 13:01 »
Pre par dana sam prokomentarisao WRF-NMM i njegovo "tradicionalno nesnalaženje" u nekim situacijama u vezi prognozirane temperature.
WRF od nedelje je za samu nedelju (za Beograd) davao Tmax blago iznad nule a bilo je -3.7C, za ponedeljak je za BG davao Tmax +2.5C (bilo je -3.8C) a za danas je davao +4C a bilo je +0.4C.
Ne bih komentarisao večerašnji WRF ali ono što mi se nikako ne uklapa je zvanična prognoza RHMZa koja za BG daje višu Tmax u petak nego u četvrtak. Ne vidim (možda sam "slep kod očiju"  ;) ) kako u petak u BGu može da bude toplije nego u četvrtak (kada temp. može da "ode" malo u plus i tu se slažem sa RHMZ-om).
U petak u BGu svakako ne očekujem +3C -uz olujnu košavu u BGu će biti hladnije nego u četv. i ne očekujem da u petak temp. uopšte može da bude u plusu (a o subjektivnom osećaju temp. bolje i da ne pišem).
Šta će tačno biti -videćemo, a ono što je izvesno je početak snega u BGu (uz košavu u pojačanju).

RHMZ u novoj prognozi daje u petak za 2 stepena toplije nego u četvrtak (barem za Beograd)  :-\
Dakle ono juče nije bila slučajnost (iskreno sam pomislio da im se "omaklo" +3C), oni očigledno imaju jak razlog za tako nešto a ja i dalje očekujem u petak u BGu hladnije nego u četvrtak i možda bih samo ispred RHMZ-ove prognoze za petak stavio znak "minus" (umesto +3C) a subjektivni osećaj hladnoće će biti "u dvocifrenom minusu".