Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Januar 2014.  (Pročitano 48178 puta)

Van mreže ElGatoNegro

  • *
  • Poruke: 140
  • Starost: 36
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #80 poslato: 22. Januar 2014. u 21:22 »

meteogram za Prokuplje. Pošto se baš i ne razumem u odnos mm-cm zamolio bih nekoga da me prosvetli :)
Inače vidim da veći deo padavina dolazi u pri temperaturi u minusu tako da se laički nadam solidnijem snegu od 10+ cm

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #81 poslato: 22. Januar 2014. u 21:47 »
Jos to nije ušlo u 48h,stepen dva ispod da ode Tc i eto dobrog snega na severu ;) po Wtf nmm najgore bi prošao Vrsac i okolina,ali ima tu jos vremena da se jos malo pozitivnije sklope kockice i svi dobiju bar po 5 do10 cm snega ;)
Naprotiv ja ocekujem da ce Vrsac da profitira kao i uvek sa snegom,  dobru ulogu igra sama mikroklima Vrsca... ;)))

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.077
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #82 poslato: 22. Januar 2014. u 22:03 »
ВРФ-НММ фантастичан што се тиче хладноће, температуре у лепој негативи, падавине могу много боље.

Полако постаје реалност 10 центиметара белог покривача што се тиче мог краја.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.599
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #83 poslato: 22. Januar 2014. u 22:32 »
Ne razumem cemu kuknjava. Do pre nekoliko dana sneg nam je bio samo u mislima, a sada pricamo o pokrivacu  ;) I ja bih voleo da padne 1 metar snega ali nema  :cry: .

Na istoku zemlje sneg ce padati vec u petak u prepodnevnim satima i tokom ovog ciklona najvise ce pasti upravo u okolini Negotina. Ja tipujem na dvadesetak centimetara.

Sto se tice mog kraja ovde ocekujem da prodre hladan vayduh odmah po pokretanju kosave. Ovde uvek prvo probije hladan vazduh iz Timocke krajine, tako da u petak ne verujem da ce temperatura preci 2C tokom dana. Sto se tice padavina, slaba vajda . Ja cu biti zadovoljan ako se i zabeli.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #84 poslato: 22. Januar 2014. u 22:34 »
http://www.hidmet.gov.rs/podaci/numerika/meteogrami_nmm/meteog_Beograd.gif

Ako neko moze da mi kaze koliko bi u Zemunu cm snega moglo da padne.

Hvala unapred   ;)

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #85 poslato: 22. Januar 2014. u 22:53 »
Saberi krstice na plavim stubicima,uci se malo. :D
Inace kakva kod sutacija da bude i ja ocekuje nekih 10-ak cm snega kod mene dole.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #86 poslato: 22. Januar 2014. u 23:04 »
Koliko vidim negde oko 9,5 mm ili 10 mm , ali neznam koliko je to u cm  :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #87 poslato: 22. Januar 2014. u 23:39 »
Krstići iznad plavih stubića su ti sneg. Vodi računa da se padavine nastavljaju i van termina. 1mm = 1 do 2cm zavisi od suvoće snega, krupnoće pahulja, temperature i jačine vetra. Naravno ako je temperatura iznad nule 1mm može biti i 0cm.   :) Malo je komplikovanije nego što misliš. Računaj 1mm = 1cm da ti život bude lakši.  8)

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #88 poslato: 22. Januar 2014. u 23:44 »
Može li neko da mi da link taj i koordinate za Sombor? :)

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #89 poslato: 22. Januar 2014. u 23:46 »
Hvala Joe    :)  , pretpostavio sam da je 1 mm = 1 cm ali nisam bio siguran   :D

Hvala na objasnjenju .  :)

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #90 poslato: 22. Januar 2014. u 23:55 »
Somborac ako mislis na meteogram GFS-a link ti je http://ready.arl.noaa.gov/READYcmet.php a koordinate za Sombor su 44.06   19.07
Posle GFS-a 00Z koji je bio pravi zimski, naredna tri izlaza sve losiji i losiji. Ako se ovako nastavi mozda i pokrivac u beogradu bude doveden u pitanje. Ipak da sacekamo i sutrasnje izlaze GFS-a i EC-a mozda se to sve popravi.  :pop: A naravno i modele visoke rezolucije. Ipak je jutro pametnije od veceri.  :)

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #91 poslato: 23. Januar 2014. u 00:08 »
Hvala ti,to sam tražio. :)
Po tom bi kod mene bilo 10ak mm padavina u obliku snega..
Ali videćemo jos..


Van mreže ivanb

  • *
  • Poruke: 186
  • Lokacija: Arilje
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #92 poslato: 23. Januar 2014. u 00:12 »
Somborac ako mislis na meteogram GFS-a link ti je http://ready.arl.noaa.gov/READYcmet.php a koordinate za Sombor su 44.06   19.07

Moram da te ispravim. U decimalnom obliku koordinate Sombora su 45.76 geografska širina (latitude) i 19.11 geografska dužina (longitude) i te vredosti se upisuju u polja na navedenom  linku, a u stepeno-minutnom obliku 45.46 i 19.07 :smartass:

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.295
  • Lokacija: Beograd
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #93 poslato: 23. Januar 2014. u 00:29 »
@ Kimi

Tako je, zato ce u Bugarskoj severno od Stare Planine u ovoj situaciji biti vise sneznog pokrivaca iako je juzno od nje cak prognozirano vise padavina..ali zato dole na jugu u Rodopima, tu ce biti bajka snezna kako sada stvari stoje..viisna je super,  padavina na izvoz..i eto..
------
A ne znam da li ovaj yr.no malo preteruje kad daje prognoze? Znma da oni uzimaju od EC-a.. jel moguce da ce na obali u Grckoj biti snega, od Soluna prema Turskoj taj deo?  ::)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #94 poslato: 23. Januar 2014. u 08:26 »
Na osnovu novih WRF-NMM modela i dalje Vojvodina ima problema sa temperaturom na 2m, pogotovo istok Vojvodine. Jedino sever Vojvodine ide u minus za vreme padavina.



Očekujem formiranje manjeg snežnog pokrivača u Subotu u gotovo celoj zemlji. U Timočkoj krajini i preko 10cm, možda čak i 20cm. U ostalim krajevima snežni pokrivač manji od 10cm. Vojvodina kako stoje stvari će najlošije proći ako ne bude hladnije za koji stepen. Čak istok Vojvodine može ostati i bez snega. Sever Vojvodine standardno ima problema sa padavinama koje prestaju čim zahladi, tako da i kod njih odlučuju detalji. Novi Sad će videti pahulje ali moguće samo da zabeli ako se temperatura ne spusti za koji stepen niže.  Što se tiče Beograda on je u toj zoni sa negativnom temperaturom ali je na granici tako da Novi Beograd takođe može dosta loše proći sa snežnim pokrivačem.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.805
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #95 poslato: 23. Januar 2014. u 08:45 »
Kao što sam i juče izneo svoj stav i danas mislim da će Vojvodina imati problem sa temperaturom nižih slojeva zbog feniranja košave.
Ko izvuče 10cm snega a nije u Timočkoj krajini može da smatra da je izvukao BINGO.
Što se tiče Knjaževca imam dozu rezerve što se tiče intenziteta padavina u toku subote zbog pojačanog istočnog vetra.
Ali me ohrabruje da oblačnost neće dolaziti sa jugoistoka i  istoka kad padavina sigurno nema. U ovom slučaju mislim da je kretanje uglavnom sa jugozapada i juga i da će snežnih padavina biti i ovde. Nije isključena ni pojava mećava i vejavica pogotovu u planinskim predelima istočne Srbije.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #96 poslato: 23. Januar 2014. u 08:57 »


Ovo je deluje dosta realno na osnovu modela. Inače nisam napomenuo da će Fruška Gora dobro proći sa snegom u poređenju sa ostatkom Vojvodine, gde očekujem preko 10cm snežnog pokrivača do 26. ujutru.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #97 poslato: 23. Januar 2014. u 09:01 »
Mi smo na takvoj granici da ne mogu verovati, pola stepena će značiti puno. Nas će kačiti severoistočni vetar, padavina neće faliti tokom celog dana, a ako ne pre najkasnije od subote u ponoći će biti snega i mogućnost formiranja snežnog pokrivača do 5cm.

Yr.no crta sneg sve vreme, temperatura oko 1 stepen


NMM crta sneg, pa kišu, pa sneg :D


Tip padavina

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #98 poslato: 23. Januar 2014. u 09:04 »
Trend sve losijih izlaza se nastavlja. Sad stvarno neznam da li ima ikakve nade da se to sve popravi. Ostaje da cekamo i da se nadamo da ce nas zima iznenaditi. Sad pogledah kontrolni GFS i cini mi se da je bolji od glavnog izlaza. Moze li neko da mi prokomentarise kontrolni GFS? Unapred hvala.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.197
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Januar 2014.
« Odgovor #99 poslato: 23. Januar 2014. u 10:27 »

Ali me ohrabruje da oblačnost neće dolaziti sa jugoistoka i  istoka kad padavina sigurno nema. U ovom slučaju mislim da je kretanje uglavnom sa jugozapada i juga i da će snežnih padavina biti i ovde.

Ne bih rekao Boce.Ipak će padavine prvenstveno da pristižu sa jugoistoka.To pogoduje mojim krajevima,tako da i dalje ostajem pri svojih 14-15cm.

Nedelja je suva,mada i dalje ne verujem u takav scenario.Mislim da će biti provejavanja/slabog snega iz te oblačnosti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*