Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Oktobar 2014  (Pročitano 41711 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #80 poslato: 20. Oktobar 2014. u 09:03 »
nema snega dok se Joe ne oglasi na forumu  :kick:

 ???

Samo vas posmatram. Joe-u nije do snega još, tek se vratio iz Portugalije sa medenog meseca, a ima još toliko toga da obavi pre nego što počne zima.  8)

Inače ne deluje mi ovo ništa spektakularno, recimo novembarsko vreme pred kraj oktobra. Malo je poranilo. Od srede zahlađenje sa kišom uz pojačan vetar severnih pravaca. U višim planinskim predelima sneg i formiranje snežnog pokrivača. Ne verujem da će pahulje silaziti ispod nekih 700m nadmorske visine.

Za vikend najverovatnije razvedravanje i porast temperature u celoj zemlji.

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #81 poslato: 20. Oktobar 2014. u 09:11 »
EC jutros blazi sto se temperature tice,tako da ne bi bilo snega u nizim krajevima.
Uglavnom modeli su se prilicno usaglasili.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #82 poslato: 20. Oktobar 2014. u 09:47 »
Vrlo jak hladan front, vreme ce promeniti za svega par minuta. Padavine su dobro rasporedjene u svim krajevima, po GFS oko 45mm u vecini krajeva a po EC malo manje. Planine ce sigurno dobiti lep sneg dok u nizim krajevima tesko da ce biti pahulja. Najveca sansa po meni za kratkotrajan sneg ili susnezicu je u cetvrtak ujutru kada ce jos uvek biti jacih padavina koje mogu spustiti temperaturu, u predelima juznije od Kragujevca narocito u jugozapadnoj Srbiji.
Mala pomeranja kod ciklona moze promeniti stvari tako da treba jos uvek pratiti modele ali mislim da ce ovo biti uglavnom samo hladna kisa u nizim predelima.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #83 poslato: 20. Oktobar 2014. u 09:55 »
Modeli se polako poklapaju i priblizavaju sto se prognoze za sredinu nedelje tice.
Ocekivao sam da EC malo popusti i u jutrasnjem izlazu se to i dogodilo.
Ipak, imacemo veoma jak prodor hladnoce sa severa koji ce nas iznenada "ubaciti" u zimu.

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #84 poslato: 20. Oktobar 2014. u 14:25 »
NEVEROVATAN IZLAZ GFS A ZA JUGOZAPAD,POSEBNO ZA IVANJICKI KRAJ....

A sobzirom na neverovatnu godunu,aprilske i majske velike snegove,ogomne kolicine kise,strasne poplave,nista vise nije nemoguce,i sve je moguce pa cak i ovaj scenario....


Temperature ,jak intezitet i velika kolicina padavina u kombinaciji sa mikroklimom Ivanjice,moze tu biti svega od samo hladne kise do ogromnih snegova u samom gradu na 470 mnv,a Ivanjicka brda ako ovako stvari ostanu dobice metarske snegove....

Evo kako je to preslikao meteoadriatic sa gfsa u slici ,nacrtao je nepekidan sneg,od srede po podne do cetvrka uvece....
a evo samo u jednom 6stosatnom terminu nacrtano je 40 do 50 cm snega  :-[



GFS METEOGRAM  :-[  :P
Ivanjica


Ono sto je sigurno Ivanjicka brda a Golija tek ,dobice ogroman oktobarski sneg


Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #85 poslato: 20. Oktobar 2014. u 16:49 »
Ovo mi se cini da ce biti neizvesno do samog zahladjenja mislim koliko puta GFS davao >50 l kise pa onda vracao pa sve u krug , zatim EC sad poveca T .

Zbunjen sam mislim da ce jugozapad imati snezne padavine ali ko zna mozda modeli opet nesto drugacije iscrtaju .

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #86 poslato: 20. Oktobar 2014. u 17:23 »
Модели су се коначно приближили и усагласили, мада још увек није све 100% готово, може то још мало да се мења. ЕЦ је мало топлији, што се и очекивало, али ја не искључујем у нижим пределима на југу и југозападу да мало пролепршају пахуље у среду на четвртак, а тако нешто види и ВРФ. Ево метеограма за Краљево:



За Београд је ситуција мало другачија, ту за сада не постоје неке шансе за суснежицу или снег, и ако би по ГФС-у у среду на четвртак могло бити обилнијих падавина као и на југу и југозападу које би могле да спусте снежну границу. По мени би Авала могла да има мало снежних падавина ако се оствари таква ситуација, а нешто ниже не.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #87 poslato: 20. Oktobar 2014. u 18:26 »
Bas je EC ublazio zahladjenje i povisio temperature , ali opet ce biti hladno sa temperaturama oko 9 stepeni u Beogradu krajem nedelje!

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #88 poslato: 20. Oktobar 2014. u 19:22 »
Убацио бих још ову карту на којој се види да би у четвртак у току ноћи и ујутру снежна граница могла да се спусти и испод 600 м.н.в. Тако да по овој карти није 100% искључена могућност појаве суснежице и снега и у нижим пределима југозападне, западне и централне србије, а не би ни Београд био далеко од тога:

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #89 poslato: 20. Oktobar 2014. u 19:28 »
Hahahaha ukucajte svoju geogr. sirinu i duzinu necete zazaliti GFS od srede popodne za moj kraj stavio 2 C do petka a 3 do subote uz 52 mm a kako se sve menja .

Sta reci od najtoplijeg modela do najhladnijeg ostaje da cekamo do sutra i da pocne "zurka" :)
« Poslednja izmena: 20. Oktobar 2014. u 19:53 aca asceric »

Van mreže Josip

  • **
  • Poruke: 731
  • Lokacija: Štitar-Županja, Hrvatska
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #90 poslato: 20. Oktobar 2014. u 19:56 »
U četvrtak navečer, noć na petak i petak ujutro GFS za moje područje daje obilnu kišu, moguće i preko 50 mm. Nadam se da će na idućem izlazu oborine biti malo ublažene.









Do subote navečer daje i oko 80-90 mm, u Bosni preko 100 mm


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #91 poslato: 20. Oktobar 2014. u 19:57 »
Aco,nije to bas tako.Otvori na wetterzentrale kartu max temperatura,pa vidi za koliko se razlikuje ;)

Joco,taman htedoh i ja da okacim tu sliku. :)

Sneg u Ivanjici je skoro siguran,nije to nikakav faktor iznenadjenja.Faktor iznenadjenja je za jos nize krajeve :)

Ne treba zaboraviti da smo u polju snizenog pritiska,pa je i visina 850-Hpalne visine niza.

Spustanju snega do nizija bi doprinela i sto slabija strujanja u prizemlju.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #92 poslato: 20. Oktobar 2014. u 22:13 »
Pa ljudi moji ja jes da nisam neki meteo strucnjak ali po ovim izlazima EC i GFS i nakon ovog talasa imamo veoma hladno vreme ,mislim pocetkom novembra.Kao da se formira hladna masa koja ce iznad nasih prostora biti neko duze vreme..jel sam u pravu ?

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #93 poslato: 20. Oktobar 2014. u 23:04 »
Aco,nije to bas tako.Otvori na wetterzentrale kartu max temperatura,pa vidi za koliko se razlikuje ;)

Sad sam video ali ako mozes da mi objasnis ne razumem zasto je na ready takvo prikazan :)

Mada mislim da ce biti bar neka imamo neku sansu zato sto imamo oko 100 m.n.v :D

Ovo u bih deluje strasno kad bi se smanjile padavine .

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #94 poslato: 21. Oktobar 2014. u 00:23 »
Uh ne sećam se kad je zadnji put neka prognoza bila ovoliko komentarisana , valjda je to tako uvek pred dolazak kratkotrajne zime i mogućeg snega u nižim predelima.  ;)
GFS meteogram za Bg: ( Će se posmrzavamo )  :zima


Van mreže Nikola994

  • *
  • Poruke: 128
  • Starost: 29
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #95 poslato: 21. Oktobar 2014. u 00:37 »
A kakve su sanse za sneg u Bg,ne bi reko da ih ima....mislim da ce to biti samo kisa uz dosta hladno vreme i jake vetrove. :-* ;)

Van mreže Liki

  • ***
  • Poruke: 2.894
  • Starost: 32
  • Lokacija: Crepaja
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #96 poslato: 21. Oktobar 2014. u 08:05 »
Ja bih samo napomenuo da za danas Estofex ubaci Bačku u level 1, verovatno je taj nivo upozorenja zbog snažnog fronta jer Cape je nizak, smicanje umereno tako da to nisu razlozi za takav nivo upozorenja. Znimljivi dani su pred nama, modeli od jutros opet šetaju sa padavinama, ali u suštini sve je ssada slično i usaglašeno

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #97 poslato: 21. Oktobar 2014. u 09:13 »
A kakve su sanse za sneg u Bg,ne bi reko da ih ima....mislim da ce to biti samo kisa uz dosta hladno vreme i jake vetrove. :-* ;)

Nikakve, iako ce na periferiji temperature biti oko 4-5C a na visi oko 0C. Sneg ce morati da saceka...

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #98 poslato: 21. Oktobar 2014. u 09:56 »
Neocekivano ESTOFEX stavio deo Vojvodine u level 1 a evo i objasnjenje zasto.



A level 1 and level 2 were issued for NE Italy, the N Adriatic Sea, Slovenia, the N parts of Croatia, Bosnia-Hercegovina and Serbia, and the W parts of Hungary and Slovakia mainly for severe wind gusts and tornadoes, and to a lesser extent for excessive precipitation.

... NE Italy, N Adriatic Sea, Slovenia, N parts of Croatia, Bosnia-Hercegovina and Serbia, and W parts of Hungary and Slovakia ...

Unseasonably rich low-level moisture is present in the range of an old frontal boundary, left over by the departing low over Russia. Backing and increasing low-level winds in response to strong pressure falls in the evening may advect further Adriatic moisture into the northern Balkans and onto the Pannonian plains, maybe even into Slovakia (depending on a possible mesolow development along the approaching cold front). The most aggressive solutions (WRF) show surface dewpoints around 14°C and 925 hPa dewpoints around 12°C over Slovenia, Croatia and western Hungary at midnight, yielding CAPE up to 500 J/kg under a strongly sheared and helical flow.
With the arrival of the vorticity lobe aloft, prefrontal storms may start to form in the late evening over eastern Austria, western Hungary, Slovenia and northeastern Italy. They will probably be elevated in the beginning, but in case they manage to root down to the surface, they can easily turn into tornadic supercells in this almost saturated and strongly sheared environment.
Any prefrontal activity will sooner or later be engulfed by the following convective line, which will cross much of Hungary and the northern Balkans until Wednesday 06 UTC. While it gradually decelerates and outruns the strongest wind field and synoptic-scale lift, the risk of severe wind gusts will start to decrease. However, a limited risk of training storms with localized flooding may evolve instead, especially in Slovenia and Croatia where storms from the northern Adriatic Sea may move onshore for a few hours while they are undercut by northeasterly surface winds and turn elevated.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Oktobar 2014
« Odgovor #99 poslato: 21. Oktobar 2014. u 16:04 »
GFS i dalje drzi onako kao sinoc ali videcemo stize zahladjenje vec sad je hladnije .