Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ledeni talas (5 - 12. januar 2017.) iz mog ugla  (Pročitano 1886 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Ledeni talas (5 - 12. januar 2017.) iz mog ugla
« poslato: 14. Januar 2017. u 21:52 »
Još od 2012. godine prave zime gotovo da nismo ni imali. Sve su to bili kratkotrajni prodori sa relativno malo snega, koji se uglavnom kratko zadržavao. Ta agonija se toliko bila odužila, da mi je zima postala ubedljivo najnemilije godišnje doba, i prethodnih godina sam samo čekao da prođe.

I onda je konačno došao ledeni talas, prava poslastica za ljubitelje hladnijeg vremena. Još od 2012. bio je to najintenzivniji prodor hladnog vazduha, pravo iz Sibira. Nakupilo se dosta slika ovih dana, pa odlučih da sve saberem u jednu reportažu.

Mene je prvi udar ledenog vazduha uhvatio u rodnom gradu Baru, gde provodim svake godine Božićne i Novogodišnje praznike. Zahlađenje je stiglo zajedno sa padavinama, pa su šanse da makar nakratko okrene na sneg postojale i većina modela je ukazivala na tako nešto.

Još od ranog jutra na planinama je okretalo na sneg, u gradu je padala kiša, koja je povremeno mešala sa susnežicom. Pogled prema snežnim zavesama:



Dugo se mučilo hoće li da okrene na sneg ili neće. Temperatura je sporo opadala, bura jačala. Oko 18h uveče konačno okreće na čist sneg:



Sneg je naglo pojačao oko 19h i na moje iznenađenje krenuo je da se formira snežni pokrivač:



Prava vejavica je bila u tim trenucima:



<a href="http://www.youtube.com/watch?v=90QbCfLZI6E" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=90QbCfLZI6E</a>

Nisam navikao da ga gledam u ovoj boji  :D



Pred prestanak snega oko 21h, uspeo je da se formira snežni pokrivač od oko 2cm na većini površina:





U toku noći se sneg topio zbog temperature koja je bila u blagom plusu. Ujutru je ostalo zabeleženo statističkih 1cm, koji su brzo isparili. Ono što je potpuno bacilo u senku sneg koji je padao je bura koja je divljala te noći, kao i tokom čitavog dana 6. januara. Bura je u pojedinim trenucima imala srednju brzinu od 18m/s s udarima od čak 40m/s i pričinila je ogromnu štetu. Više stotina stabala je oboreno, stradali su bilbordi, fasade i krovovi na zgradama, semafori i saobraćajni znaci. Sneg koji se zadržao na ulicama se pretvorio u led i jednom rečju, u gradu je bilo vanredno stanje. Temperatura je tokom dana jedva dostigla 0.0°C.

Sutradan, 7. januara, bura je nastavila svoju priču, a temperatura je bila još niža. Nakon minimalnih -5.2°C, temperatura tokom dana je dostigla -2.8°C i to je bila najniža maksimalna temperatura u istoriji merenja u Baru i tek sedmi ledeni dan od kad se vrše merenja (1949.). Ništa u ta dva dana nisam slikao, duša me bolela kad vidim počupano drveće.

Za Beograd nazad krećem sutradan, 8. januara. Zadržalo se veoma hladno vreme, ali je vetar konačno oslabio, a i delimično se razvedrilo, pa sam znao da će usput biti lepih prizora za slikanje. Ovaj deo reportaže posvećujem tom put.

Ako se sećate moje reportaže od marta pretprošle godine, kada je stanje sa snegom jako dobro pratilo nadmorsku visinu, sada je bila drugačija situacija. Snega je bilo u tragovima u Baru i Sutomoru, nešto više u Crmnici i Virpazaru, a u Podgorici ni traga ni glasa. Čim krene da se penje iznad Podgorice, od nekih 300-400mnv. kreće snežni pokrivač, ali nije bilo tako jasnih granica kao u prethodno pomenutoj reportaži:





Pred Kolašin i u samom Kolašinu prava bajka. U gradu je toga jutra izmereno 35cm snega. Slike sve govore, pa neću mnogo komentarisati:























Slično stanje i u Mojkovcu, mogao se čuti suvi sneg kako škripi pod nogama:





U Bijelom Polju je bilo sumaglice:



Zaleđeni Lim, a zatim i Potpećko jezero kod Priboja:







Selo Štrpci u Republici Srpskoj:









Braneško polje i -15°C











Ubrzo je krenulo da se smrkava, a i snega je bilo dosta manje od Užica, pa nisam više slikao. Od Valjeva do Beograda uglavnom jako malo snega, koji nije ličio ni na šta. U samom gradu je te večeri izmereno 3cm. I nisam imao baš neki doček, ali već sutradan se to promenilo.

Nastavak reportaže kasnije večeras ili sutra.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Ledeni talas (5 - 12. januar 2017.) iz mog ugla
« Odgovor #1 poslato: 15. Januar 2017. u 13:48 »
Reportaža se nastavlja u Beogradu. Nešto malo snega od visinskog ciklona su modeli davali za ponedeljak 9. januar. Tu je prednjačio GFS sa 2-3mm, ostali modeli manje. S obzirom na temperaturu od oko -8°C, znalo se da bi i najmanji sneg napravio pravu snežnu bajku.

Dan je tako i krenuo, požurio sam da prošetam do šume dok je još lepo padao i napadalo oko 5cm:







Međutim, kada se očekivalo da će sneg krenuti da slabi, on je krenuo da pada umerenim do jakim intenzitetom, sa krupnim pahuljama.





<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Cpchro4UtT0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Cpchro4UtT0</a>

Bilo je tu i jako neobičnih prizora, sneg je padao uz sunce koje se jasno videlo kroz oblake i pahulje:







Uveče je izmereno 15cm snega, ukupno 12cm novog od ~5mm padavina. Sneg je bio lagan i paperjast, suv, očekivalo se značajnije sleganje.



Visinski cikloni su uvek bili problem za modele. Potpuno neočekivano, modeli su iz izlaza u izlaz počinjali da uvode, a zatim i povećavaju padavine za utorak i sredu, 10. i 11. januar. I to na temperaturama bez bitnije promene, uglavnom između -10°C i -7°C. Bilo je izvesno da će biti još lepog snega. Krenuo je da pada u utorak sredinom dana. Postepeno je pojačavao i uveče je bio sjajan intenzitet, uz krupne pahulje. Visina snega je rasla "na oči".











<a href="http://www.youtube.com/watch?v=yb8E8Uq6GP0" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=yb8E8Uq6GP0</a>

Srećan kao dete  :D



Sneg je padao tokom cele noći, pa se i pored dosta sleganja visina povećala i dostigla dugo čekanih 20cm, po prvi put nakon decembra 2012. Kasnije uveče je izmereno 21cm i to je najveća visina snega u dosadašnjem delu zime.
Iskoristio sam malo vremena za šetnju, što bi se reklo "za svoju dušu":

























Atmosfera iz šume:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=TClgWz3RWRE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=TClgWz3RWRE</a>

Na putu do posla sam sa Gazele uslikao delimično zaleđenu Savu:



U utorak 12. januara se sredinom dana razvedrilo, sunce je ugrejalo i temperatura je prešla u blagi plus, ali pored toga sneg gotovo da se nije ni topio.





Veče koristim za šetnju do Ade, ne znam da li slike mogu da dočaraju atmosferu. Ipak se ne može čuti sneg koji škripi pod nogama i ometa tišinu.  :)



















Onda je došao petak 13-ti, dan koji su snegoljupci radije hteli da prespavaju. Temperaura je otišla u debeo plus, uz jaku košavu i dosta vlage, pa je došlo do intenzivnog topljenja snega.
Tek nešto malo snega je preživelo, i dočekao novi koji je pao u noći između petka i subote i nadmašio očekivanja.
Ipak, zbog temperature malo oko 0°C, u nižim delovima grada se to brzo otopilo, ali viši delovi grada, pogotovo beogradske šume i dalje lepo izgledaju.

Tako da, neplanirano, reportažu dopunjujem današnjim slikama iz Miljakovačke šume. Snega ima 10-ak cm i jako lepo izgleda u kombinaciji sa suncem i plavim nebom:













padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Ledeni talas (5 - 12. januar 2017.) iz mog ugla
« Odgovor #2 poslato: 15. Januar 2017. u 13:56 »
Prelepe slike Miloše! :thumbup:  Bravo za reportažu! :nnc:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Ledeni talas (5 - 12. januar 2017.) iz mog ugla
« Odgovor #3 poslato: 15. Januar 2017. u 14:07 »
Hvala Srki!  :tu:

Reportažu završavam tamo gde sam je i započeo, u svom rodnom gradu - Baru.
Sneg je tamo prava retkost i obično kad padne ne liči ni na šta i brzo se otopi. Jedini normalan sneg koji je pao u Baru za moga života je pao 24. januara 2000. Tada je izmereno 9cm, ali po gradu je bilo i više.
Zanimljivo je da u Baru snega nije bilo ni čuvene 2012. kada je u Podgorici palo preko pola metra, a zabelelo se i kompletno hrvatsko primorje. Čekalo se 17 godina na novi sneg i pao je.
Visinski ciklon je neplanirano krenuo ka zapadu i otišao dovoljno zapadno, da se u Crnoj Gori uspostavi blago južno strujanje po visini, dok je u prizemlju ostao "zarobljen" hladniji vazduh.
U sredu 11. januara je tokom čitavog dana na primorju bilo padavina uglavnom u vidu pljuskova snega. Bar se dugo držao, da bi uveče između 17.30h i 19h za nešto više od sat vremena pao pravi kvalitetni sneg na temperaturi ispod 0°C. S obzirom na intenzitet i na činjenicu da se ne posipa so, sneg se zadržavao bukvalno svuda i u 19h je izmereno 5cm, koliko i sutradan ujutru.

Nisam bio tamo, ali kao da jesam. Fotografi iz Bara, Sergej Zabijako i Marija Marović su se potrudili da to ovekoveče onako kako dolikuje. Evo nekoliko odabranih slika:

















Za kraj video (by Dragan Marović):

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=E9CPFAFCkYo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=E9CPFAFCkYo</a>

Sve u svemu, bila je ovo jedna zimska epizoda za pamćenje. Što se mene tiče, ipak nije bilo ni blizu 2012. pogotovo ne po količini snega i po trajanju, ali svakako jedan od jačih zimskih udara u ovom milenijumu.  :)
Videćemo šta nam donosi ostatak zime, tek smo na "pola puta".


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.445
  • Lokacija: Niš
Odg: Ledeni talas (5 - 12. januar 2017.) iz mog ugla
« Odgovor #4 poslato: 15. Januar 2017. u 14:18 »
Nista ovo ne valja, samo nekakav sneg na slikama  ;) i najgore od svega sto su sve lepe i najvise mi se svidjaju one sa rekama, jezerom... Salim se naravno sto se tice ovog prvog dela a ovo sto sam rekao da mi se najvise svidja je tako  :) Sneg na palmama, to iskreno nisam video u zivotu  :laie:
Reportaza je fantasticna   :tu:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Ledeni talas (5 - 12. januar 2017.) iz mog ugla
« Odgovor #5 poslato: 15. Januar 2017. u 15:52 »
Svaka cast Milose, ocekivano od tebe!
Slike su prelepi kao i opis ali ono sto do sada nisam imao prilike da vidim su slike nastale u Baru pod sneznim pokrivacem.
Jednostavno nemam komentar za takvu lepotu!

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.000
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Ledeni talas (5 - 12. januar 2017.) iz mog ugla
« Odgovor #6 poslato: 15. Januar 2017. u 18:40 »
Fantasticna reportaza Milose! Slike su prelepe kao i video snimci koji uvek dodatno docaraju atmosferu. Uzivanje je listati ovakvu reportazu!  :)  :tu:

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Ledeni talas (5 - 12. januar 2017.) iz mog ugla
« Odgovor #7 poslato: 15. Januar 2017. u 19:02 »
Prelepo,prelepo! :laie: :tu:
Palme. :O