Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)  (Pročitano 1894 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« poslato: 14. Maj 2017. u 23:39 »
Napokon je i sam centar grada došao na red po pitanju nevremena. Bio sam na Voždovcu (naselje Braće Jerkoviċ), i za to vreme je prošlo nekoliko nevremena. Prvo je prešlo direktno preko mene, donoseći grad veličine klikera, a bilo je i krupnijih zrna. Druga dva, najjača, prošla su zapadnije od mene, i donela oluju Milošu, Mikiju, Joci. Takođe, bilo je još par pljuskova, ali nisu bili zanimljivi za slikanje.
Evo slika od mene:

Prvo nevreme prilazi, nemam pogled, ali konstantno grmi:





Usledio je downburst sa gradom, kasnije ću okačiti kratak snimak, jer kada se razjačalo, morao sam da prekinem jer je prskala voda na sve strane.

Malo vremena je prošlo, a nova tura je tik pored mene prolazila:





Treća tura, ponovo zapadnije prošla, uz vrlo brzo jačanje. Deluje da je bilo silovito:







Brzo je pao mrak uz udaljenu grmljavinu i prigušeno bljeskanje munja u padavinskoj zoni:










Van mreže Ivan027

  • **
  • Poruke: 705
  • Lokacija: Kursumlija
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #1 poslato: 15. Maj 2017. u 00:12 »
Odlicno propraceno Markovicu  :tu:

Dobre su slike sve, pogotvo zadnja, bravo!  :thumbup:



Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.152
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #2 poslato: 15. Maj 2017. u 02:00 »
Fantastične slike. Nema šta. Prava poslastica. :D

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #3 poslato: 15. Maj 2017. u 12:33 »
Dobra reportaža Zec sa kvalitetnim slikama!  :grin:
Jes' bio dan za pamćenje, kod mene u padavinskom smislu pošto jakog vetra ili grada nije bilo.
Možda bi bilo kul da reportažu dopuniš sa aktuelnim postom iz 13. maja sa superćelijom, pošto imaš vertikalni presek oblaka. (da nam se ne izgubi)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #4 poslato: 15. Maj 2017. u 22:56 »
Pre svega da pohvalim reportažu, čini mi se, prvu tvoju beogradsku!  :tu:

Sinoć sam smišljao kakav bih naziv dao reportaži večeras koju otvorim, ali s obzirom da si ti već otvorio reportažu, ako se slažeš, bolje da sve bude na jednom mestu.

Zbog prekjučerašnje šaljive prepiske iz Meteo Chata, ovu reportažu posvećujem mom imenjaku Bartu i nazivam je "Zakrpljena BKR".  :D Ja ću, naravno, u svom stilu napraviti nešto opširniju reportažu uz lična zapažanja i epski momenat.  :) Formacije su izostale, pa nekih atraktivnijih fotografija neće biti.

Mašilo nas je "za dlaku" nekoliko puta ove sezone, a onda je juče rešilo da sve nadoknadi jer je preko Beograda prešlo sve što je moglo da pređe. Gotovo u čitavom gradu je bilo više jakih pljuskova sa mnogo grmljavine. Olujni vetar je srećom izostao, a grad nije bio krupan i nije načinio nikakvu štetu. Konačni bilans padavina na Vračaru 19mm, na Banjici čak 28mm. Kod mene vrlo verovatno preko 30mm, jer se količina padavina povećavala od severa ka jugu.

Dan je počeo u skladu sa očekivanjima. Već malo pre podneva se pojavila lepa linija cumulusa ka severu.



Mislio sam da će se otvoriti tek kad prođe Beograd, ali kako su visinska strujanja bila sasvim slaba severozapadna, linija se sporo kretala, sprat po sprat. Prvi odraz se pojavio nad severnim delovima grada tačno u podne:



A tu su bile i prve munje:



Ubrzo deo Novog Beograda, a i uži deo centra (Vračar, Savski Venac, Autokomanda) zahvata jak microburst pljusak sa gradom.
Gagi_Bg je okačio na forumu nekoliko odličnih slika tog pljuska, pa ne bi bilo loše da dopuni reportažu ako ovo pročita.



Snimak sa Vračara, kod Kalenić pijace. Moj stari kraj. :)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=nxnzwceTSW8" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=nxnzwceTSW8</a>

Oblak se sporo premeštao i dovukao se nekako do mog kraja. Obližnji Banjica i Voždovac su dobili obilan pljusak sa gradom, to je ovo što je Zec pomenuo. Kod mene se ta tura opasno mučila. Duže od pola sata je bilo hoće-neće, krene pa stane, na momente jak pljusak. A grmljavina se čula kao konstantno brujanje.

Kako mi je pljusak došao sa leđa, jedino što sam mogao da slikam su tamne baze uzlazne struje:





U toj turi ako je palo 4-5mm u vr' glave, AMS Trošarina je zabeležila čak 17mm (2 km od mene). Malo me nerviralo što je opet tako blizu prošlo, ali bilo je jasno da to nije sve za danas.

Ovoga puta se severozapada počela je da se primiče nova tura i bilo je jasno da ide pravo na Miljakovac. Na kompozinom radaru se teško razaznavala granica između konvektivnih jezgara, više je izgledalo kao kompaktna masa:









Kad Košutnjak nestane u zavesi, to je siguran znak da sledi sličan epilog i ovamo:



Mesto gde slilazna struja nadjačava uzlaznu, nad glavom:



Ovoga puta jak pljusak uz nešto malo grada. Za kratko vreme je natopilo 10-ak mm.

Odlazi:





Mislio sam da je gotovo za danas, ali ka severozapadu i zapadu su se ponovo pojavljivali novi oblaci tamnih baza sa zavesama iza:



Verovao sam da će taj talas proći južnije i zapadnije, ali me je atmosfera demantovala i počelo je da se širi ka ovamo:







Ovaj talas zahvata samo zapadne i jugozapadne delove grada:





Vidikovac nestaje u pljusku:



Zavese pred početak su bile prelepe:







Ova tura je bila u mom kraju najintenzivnija uz monsuski pljusak i grad, intenzitet kiše je bio strašan, čak se i fotografijama može dočarati:





U ovom naletu "odokativno" 15-ak mm, možda i više. A ovoga puta AMS Trošarina nije zabeležila ništa novih padavina.
Crvendać tačno nada mnom:



Napravio sam par snimaka ovog poslednjeg naleta:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=Se3X8HJdCBc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=Se3X8HJdCBc</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=HqSZG-iXqdc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=HqSZG-iXqdc</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=odrG3TocAuo" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=odrG3TocAuo</a>

Animacija radara:



Munje :)



Tada sam morao da krećem na svadbu, i bilo mi je drago što sam mislio da je sve konačno prošlo i da ništa nisam propustio.
Ali, kad jednom krene, onda ne ume da stane. Novi oblaci su bujali i videlo se da je pitanje trenutka kad stiže još jedna tura.

Tu priliku sam iskrostio da isprobam kameru novog telefona i vrlo sam zadovoljan:





Kada sam stigao na svadbu (Košutnjak), u jednom trenutku sam kroz prozor video još jedan strašan pljusak, koji je tu jako kratko trajao. U pojedinim delovima Beograda je ponovo bilo grada, a sudeći po izveštajima, ovoga puta je jači deo oblaka prešao preko centra. Evo animacije te poslednje epizode koja je prošla između 16h i 17h:



I to je onda konačno i definitivno bilo sve. Dan koji je nadmašio očekivanja i nadoknadio za sve "promašeno" od prethodnih dana.
Nadam se zanimljivom nastavku sezone sada kada je već "razbijen maler".
« Poslednja izmena: 15. Maj 2017. u 23:07 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.991
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #5 poslato: 15. Maj 2017. u 23:38 »
Sve pohvale za reportazu - @Zec @Milosh Posle ovakvih slika i izvestaja nema sta da se doda  :grin:
Mozda jedino da radar nije bio bas merodavan i da je sve bilo malo zapadnije nego sto je bio prikaz :) Kod mene se recimo u tih nekoliko tura prema SI i I videla i vedrina :)
@Bart je najzasluzniji i predosetio je da ce biti akcija juce na BKR. :grin: Angazujte ga malo vise da tipuje u sledecim najavama ;)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #6 poslato: 15. Maj 2017. u 23:49 »
Hvala svima!  :tu:

Da, prva reportaža od kada živim u Beogradu.

Dobre slike! :tu:

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #7 poslato: 16. Maj 2017. u 00:02 »
Sve pohvale @Zec i @Miloš za sjajne fotke i odlično ispraćena jučerašnja dešavanja, koja baš i nisu bila uobičajena. Kao što reče Miloš, crvene tačke su se nadovezivale jedna na drugu i uskoro je sve to izgledalo kao vozić. Ja sam zato i postavio vremena kod svake fotografije da bi imali neku hronologiju. Ono što je privuklo pažnju je veoma ograničena širina na kojoj je svaki oblak delovao, tako da se jasno mogla videti vedrina i sa leve i sa desne strane. Tek nakon prelaska u južnije delove grada počeli su da se šire oblaci.
Grmljavinu prilikom prolaska prvog nevremena nisam čuo, mada je bilo i nemoguće usred jakog udaranja grada po automobilu. Na Gazeli je bio takav potop da je saobraćaj jedva funkcionisao. Kod prolaska ostalih nevremena svaki put se čula konstantna grmljavina unutar oblaka (pretpostavljam zbog grada).
Možda bi bilo dobro i ostale fotografije od juče staviti ovde na jedno mesto, čisto da imamo sve grupisano.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #8 poslato: 16. Maj 2017. u 08:11 »
Možda bi bilo dobro i ostale fotografije od juče staviti ovde na jedno mesto, čisto da imamo sve grupisano.

Slažem se. Slobodno prebaci svoje fotke iz aktuelnih. Ona prva gde se vidi microburst preko Ušća je fenomenalna.  :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.445
  • Lokacija: Niš
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #9 poslato: 16. Maj 2017. u 11:01 »
Pre svega odlicna reportaza  @Zec @Milosh  :tu:   :comeon:
Volim kad tako u reportazi idu i radarske slike imam potpuniju sliku tog desavanja  :)

Sto se tice moje pogodjene prognoze ili kako risbo kaze da sam predosetio, pa risbo rekao bih ipak da je strucna procena u pitanju  ;)  :grin: Nije bilo lako ali uspeo sam da ukljucim i jos neke faktore ne samo puko gledanje modela i to se ispostavilo kao potpuno ispravno za nedelju  :grin: Mislim da mi Beogradjani duguju po  jedno pivo jer da nije bilo moje prognoze ne bi bilo nista od popunjavanja konvektivne rupe, a s obzirom koliko ih ima to je cela gajba...  :) Heheh salim se naravno sve ovo sto pisem  :grin: :laugh: :laught:

I naravno da ostane zabelezeno  :grin:
^^ Hahaha Beogradjani pripremite fotoaparate za sutra, ne moze da vas promasi  :grin:  :)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #10 poslato: 16. Maj 2017. u 13:46 »
Sa posebnom paznjom pratim skoro sve reportaze iz Beograda jer znam da ce one biti vrhunski odradjene, dobra stvar je sto se vise clanova ukljuci pa moze da se vidi stanje iz raznih delova grada, iz vise perspektiva. Kao i uvek, super reportaza, propracena svim potrebnim informacijama, sve pohvale i za Zeca i za Milosa! A i za sve ostale koji su delili slike od tog dana u aktuelnim!  :tu:

I naravno, za Barta, bez koga sve ovo "ne bi bilo moguce".  :grin:

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #11 poslato: 17. Maj 2017. u 09:52 »
Hvala @Milosh Potrudiću se da kad sam u prilici uvek što bolje ispratim dešavanja.
Ne znam da li je izvodljivo da ceo taj post sa fotografijama premesti neko od administratora ovde, ili da postavim ponovo fotografije.


Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #12 poslato: 17. Maj 2017. u 17:01 »
Ne znam da li je izvodljivo da ceo taj post sa fotografijama premesti neko od administratora ovde, ili da postavim ponovo fotografije.

Evo, može ovako :)

S obzirom da sam tek sad stigao kući, evo da i ja postavim nekoliko slika današnjih dešavanja u Beogradu.
Veoma dinamično podne, sa 5-6 nevremena gotovo vezanih jedno za drugim. Poslednje je bilo nakon par sati od prethodnih, negde oko 17h.
Prvo nevreme me je uhvatilo blizu Hotela Jugoslavija i bilo je najjače u tom kraju. Iz oblaka koji se razjačavao bukvalno iznad mene krenuo je monsunski pljusak koji je vrlo brzo prerastao u grad, veoma jakog intenziteta, koji je padao gotovo 10 minuta, uz jake udare vetra.
Ono što je bilo specifično za tih prvih nekoliko nevremena jeste što su širinom zahvatala veoma uzak prostor (možda do 1000m), pa se i sa leve i sa desne strane jasno videla vedrina.
Sve je snimano iz pravca Hotela Jugoslavija, a zgrada koja se dominantno vidi u daljini jeste Ušće, pa je lako ukapirati pravac.
Prvo nevreme, nakon prelaska, snimljeno u 12:21



Isti oblak u odlasku, vreme 12:30



Drugo nevreme, barem su u to vreme javljali pojedini forumaši i bukvalno se nadovezalo na prethodno.
Na mestu odakle sam fotografisao nije pala ni kap kiše, vreme 12:51



Treće nevreme, takođe bez kiše na ovom mestu (cela ta linija nestabilnosti krenula je da se spušta južnije), vreme 13:15



Isto nevreme, 13:18



Namerno sam stavio vremena da bi se hronološki videlo kako su bukvalno nicali ovi oblaci jedan za drugim u serijama. Tad sam i prestao da fotografišem jer je izgledalo da tome nema kraja  :oboze:
Poslednje nevreme, tamo pre 17h opet je donelo pravi monsunski pljusak.

Izvinjavam se ako je post predug i što ovo ispade cela reportaža  :blush:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Zanimljiv majski dan u Beogradu i okolini (14.05.2017.)
« Odgovor #13 poslato: 17. Maj 2017. u 21:14 »
 ^^ @Milosh  :comeon: :tu: