Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.  (Pročitano 1414 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« poslato: 26. Jun 2017. u 21:35 »
U razgovoru sa beogradskim forumašima, ovu konvektivnu sezonu, tj. njenu prvu polovinu, sam po (ne)zanimljivosti poredio sa ne tako davnom sezonom 2015.
Ta sezona je prošla bez gotovo ijedne konkretnije oluje u Beogradu, ali se zato nekoliko puta namestilo da imam lep munjolov, pa sam te sezone uslikao mnogo lepih munja iako ozbiljnijih dešavanja nije bilo.
Za razliku od nje, prošla sezona je zaslužila prilično visoku ocenu, ali se tako zadesilo da nisam uslikao nijednu jedinu konkretniju munju. Od kad sam na Miljakovcu imam slabiji pogled iz stana nego dok sam živeo na Vračaru, pa mora dosta toga da se poklopi da bih imao uspešniji lov na munje.

I tako otvaram prvu reportažu ove sezone, simbolično na godišnjicu jakih nepogoda od pre 3 godine. Doduše, učestvovao sam već u reportažama koje su u maju napravili Škomi i Zec. Maj je još i bio zanimljiv u poređenju sa ovim junom, koji osim jedne lepe kiše ama baš ništa nije doneo u Beogradu.

Pred ovaj talas nestabilnosti, videla su se tri zanimjiva dana. Sreda 21. jun i petak 23. jun su imali severozapadna visinska strujanja i to je izgledalo kao idealna prilika da se uslika nešto sa Kališa. Sreda je ispunila očekivanja, ali uslovi za fotkanje nisu bili baš najbolji jer su pljuskovi i vetar krenuli mnogo ispred konkretnije akcije. Veći deo grada je dobio pljuskove, ali ništa spektakularno.
Petak je bio veliko razočaranje. Linijski sistem koji se kretao u severozapadnoj struji od Mađarske se oko Novog Sada podelio na dva dela i sve je zaobišlo Beograd u širokom luku. Nedelja je bila poslednja šansa.
Modeli su neko vreme davali jako dobre šanse za najozbiljnije nevreme u sezoni i to u jugozapadnoj struji, ali onda je dan ranije sve pomerano zapadnije i bilo je jasno da tu od ozbiljne akcije nema ništa, osim eventualnih pljuskova sa grmljavinom u toku noći.

Tako je i bilo, jaka nevremena iz Hrvatske su se premeštala do Bačke i tu je oblačnost slabila, južnije su se povremeno spuštali kraci oblačnosti, ali i to su bile uglavnom izolovane ćelije, koje su kratko trajale. Iskustvo govori da sam najbolje munje lovio baš imao u takvim situacijama. Fotogenične munje i jake oluje nikad nisu išle zajedno, pre svega zbog uzlazne struje i niskih baza koje dobace mnogo ispred nepogode, pa sakriju CG munje.

Odužih sa pričom  :) Prvi konkretniji odraz se pojavljuje jugozapadno od a oko ponoći:



Pogled iz stana mi nije baš savršen, zgrade smetaju, pa su se munje teško provlačile. Prve uleću:



Obasjavale su lepe formacije, nešto kao pokušaj šelfa:







Onda konačno kreću konkretnije:





Formacije:















I taman kad sam pomislio - to bi bilo to, nije loše za posle toliko vremena, kreću one najbliže, tu u krugu od kilometar-dva.









Zvezda večeri, svakako jedna od boljih koje sam ikad uslikao  :):



Ovo veče je dobro došlo da isprobam i kameru novog telefona, da vidim može li poslužiti za ovu svrhu, i rezultati nisu bili baš zadovoljavajući.



Ipak, video zapisi telefonom su sasvim ok. Evo dva:

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=nFsEN3lYk3o" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=nFsEN3lYk3o</a>

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=wlONy2v7vmc" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=wlONy2v7vmc</a>

Radarska animacija prelaska oblačnosti preko Beograda:



Munje:



14 - 00UTC:



I pored mnogo grmljavine, sve je prošlo bez ozbiljnijih padavina. Na teritoriji grada je palo 1-10mm ukupno, kod mene na Miljakovcu neki prosek, možda 5-6mm (AMS Banjica 5mm).

Toliko od mene, nadam se zanimljivijem nastavku sezone, iako period sa najvećim potencijalom polako prolazi. Ne bih se bunio za reprizu 2014. :)
« Poslednja izmena: 30. Jul 2017. u 13:25 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #1 poslato: 26. Jun 2017. u 22:01 »
Sjajne fotografije Miloše  :laie: S obzirom na blizinu Vidikovca i Miljakovca, gotovo si me pričom podsetio kad je koji grom udario :grin: Nisam samo skapirao prema kojoj strani imaš pogled. Reklo bi se da si ih slikao u dolasku, otprilike dok su tukle taman iznad mene.
Inače, ovde su bile zaista izuzetno jake detonacije. Duže vremena nisam već čuo ovakvu grmljavinu, da se bukvalno svi prozori na zgradi zatresu, sa gotovo istovremenim bljeskom munje i udarom groma. I čini mi se da su sve udarale u zemlju, veoma malo u oblacima.
Još jednom, izuzetne fotografije!  :tu:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.000
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #2 poslato: 26. Jun 2017. u 22:16 »
Kao i uvek od tebe, reportaza za 10+!  :first:

Zanimljiv uvod pre svega, a onda fantasticne fotke, ne zna se koja je lepsa, prelepe munje a i formacija!  :) Klipovi su naravno uvek odlicna dopuna. Bravo! :tu:  :)

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #3 poslato: 26. Jun 2017. u 22:25 »
Сјајно Милоше, свака част  :tu:

Иако смо тренутно у неком шпицу сезоне, надамо се занимљивом остатку лета.

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #4 poslato: 26. Jun 2017. u 22:44 »
Hvala društvo! :super:

Da, Gagi. :) Imam pogled baš ka Vidikovcu, i slikao sam oblak u dolasku, tako da su većina ovih bližih munja udarale tuda između Miljakovca i Vidikovca. Samo je ona najbliža (poslednja) udarila bukvalno u Miljakovačku šumu jer je kašnjenje zvuka za bljeskom bilo kraće od dve sekunde. Bilo je i bližih kad je krenuo pljusak, ali tada više nisam smeo da slikam. :)
Zaista odavno nisu bile ovakve detonacije i to baš kao što si i primetio skoro sve su bile oblak-zemlja (CG) munje. Situacija me podsetila na jedan aprilski dan od pre par godina kada me slična grmljavina zadesila na Vračaru. Desetine CG gromova su udarale u krugu od kilometar oko mene. Čak ni meni koji se ne plašim munja nije bilo prijatno tada. Ali ipak najintenzivnija grmljavina koju pamtim je bila u julu 2014. To je bilo nešto neponovljivo.
Kod jakih oluja je ovakva grmljavina retkost, baš često ide u ovakvim situacijama bez nekih obilniih padavina.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #5 poslato: 26. Jun 2017. u 23:50 »
 ^^ Hvala na odgovoru. Eto imaću uvek na tacni sve lepe formacije koje su iznad mene  :nnc:
A ta 2014. je bila stvarno specifična u svakom pogledu, počevši od onog prvog ciklona pred poplave, pa sve do oktobra.
I još jednom, sve pohvale za tvoj izuzetan munjolov sinoć!

Van mreže ocelot

  • ***
  • Poruke: 3.449
  • Starost: 35
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #6 poslato: 27. Jun 2017. u 01:09 »
odličan munjolov  :tu:  ako je nekome konačno lakše što je dobio priliku to si ti :laugh:
a i svaka čast za hrabrost, ja bih se odavno povukao kada munje krenu da udaraju između Vidikovca i Miljakovca

Van mreže pavlovic

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 4.535
  • Starost: 38
  • Lokacija: Chicago, Illinois
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #7 poslato: 27. Jun 2017. u 02:10 »
 :comeon: konačno!

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #8 poslato: 27. Jun 2017. u 18:41 »
Bravo majstore, na ovo se čekalo! :)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #9 poslato: 27. Jun 2017. u 21:23 »
Svaka čast Miloše za munjolov! :tu:  :first:  :D


S obzirom da nikada nisam "lovio" munje, na koji način se to radi? Ubeđen sam da ne škljocaš u prazno, pa ako uloviš (jer su šanse gotovo ravne nuli). Da li izvlačiš iz snimaka fotografije? :)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #10 poslato: 27. Jun 2017. u 22:51 »
Hvala svima, drago mi je da vam se dopadaju fotke i da se čekanje isplatilo! :)

Srki, ima više metoda za lov na munje, ta koju si pomenuo (izvlačenje iz snimka) je barem meni najgora i koristim je uglavnom danju, kada je zaista teško uhvatiti munju. Od fotografisanja, tu su dve metode. Prva je slikanje sa produženom ekspozicijom (npr. 20 sekundi, pa fotoparat uhvati sve što se pojavi u tom periodu), druga opcija je kontinualno slikanje. Ja koristim drugu opciju, s tim što moraju da se podese određene preference na fotoaparatu da bi imalo efekta.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.991
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #11 poslato: 27. Jun 2017. u 22:52 »
Kakav munjlov  :tu: Bravo Milose ;)
Jos vise dobija na tezini kada se zna da nije bas naivno kada su munje jako blizu.. Videli smo kako je kolega Dikile prosao pa je samim tim ovi za pohvalu.. Jeste preko dana zanimljivo zbog formacija oblaka ali ipak nocne munje su nesto posebno  :comeon:


Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #12 poslato: 28. Jun 2017. u 00:58 »
Hvala Miloše. Ne razumem se baš najbolje u tehnologiju, tako da ću pitati roditelje ili otići u foto-radnju, ili pak kad se budemo videli ako budeš mogao da mi objasniš. Velika mi je želja da imam svoju kolekciju slika različitih vremenskih pojava, a, naravno, tu je neizostavan detalj fotografisanje munja. :)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.152
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Munjolov - Bg (Miljakovac) 25. jun 2017.
« Odgovor #13 poslato: 28. Jun 2017. u 03:30 »
Vrhunski i profi. :D