Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Talasavo nebo prvog julskog dana, Beograd, 01.07.2017.  (Pročitano 1926 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.000
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Talasavo nebo prvog julskog dana, Beograd, 01.07.2017.
« poslato: 02. Jul 2017. u 00:00 »
Bio je ovo prijatan prvi dan jula sa dnevnom temperaturom ispod 30C- napokon, s obzirom da je treca dekada juna bila prilicno topla.

U toku jutra je bilo pretezno suncano a kako je dan odmicao na nebu je bilo sve vise oblaka. Padavine nisam ocekivao s obzirom da su modeli bili "suvi". Medjutim, ono sto modeli jesu davali, a sto je kasnije sondaza i potvrdila, jesu veoma jaka strujanja (jugozapadna) u srednjoj i visoj troposferi i prisustvo mlazne struje iznad nas.
Samim tim mi je bilo zanimljivo da pratim satelitske slike u toku dana, a i stanje uzivo, s obzirom da su se oblaci kretali kao na traci.
Evo i sondaze:



55 m/s na ~200 mb i 38 m/s na ~500mb.  :fan:

Kasno u toku podneva uocih lepe "recke" u oblacnosti na satelitskoj slici, u jednoj dugackoj i uskoj traci zapadnije od Beograda.



Pomislih kako je pitanje vremena kada ce se takva "traka" formirati i iznad mene, pa sam presao na pracenje uzivo ocekujuci zanimljive formacije. I zaista bi tako, oko 19 h je krenulo sa blagim talasnim formacijama u pravcu jugozapada, a ubrzo je pocelo da talasa na sve strane bukvalno. To su te "recke" koje su se videle na satelitu. Formacije su bile veoma zanimljive i pravilne. Usput je u par navrata kvasila kisa, ni prasinu nije pokupila. Evo i par slika:











Ovoga puta sam poslusao kolegu Mikija i umesto samo slikanja, ovaj put sam i snimao, definitivno je mnogo bolje. Timelapse (na YouTube-u dostupno u 1080p)

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=M8a_QKcRXMY" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=M8a_QKcRXMY</a>

U bolje vreme nije moglo da pocne s obzirom da je ubrzo usledio zalazak Sunca. Suncevi zraci su lepo ukazali na zone grebena i dolina talasa:









Timelapse (na YouTube-u dostupno u 1080p)- ovaj snimak se odmah probio u top 5 pojava koje sam dokumentovao snimkom/slikom.

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=NzemWOb8CXE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=NzemWOb8CXE</a>

Sve vreme spominjem kako je u pitanju talasanje, pa u konsultaciji sa kolegom Cojom, verovatno su u pitanju gravitacioni talasi.

Kada je vec mrsavo konvektivno ove sezone, makar nesto zanimljivo da se desava. Nadam se da je i vama ova pojava zanimljiva i da vam ova kratka reportaza nece biti dosadna.

Pozdrav!  :)

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Talasavo nebo prvog julskog dana, Beograd, 01.07.2017.
« Odgovor #1 poslato: 02. Jul 2017. u 00:30 »
Fantastične fotografije Miloše, koliko tebe zapravo hoće fotogenična oblačnost u vezi ovih talasa.  :grin:
I svaki put kad si fotkao to je bilo top, i takođe mi je drago što si napravio snimak jer sad možemo da vidimo zanimljivu dinamiku.
Pretpostavljam da se gravitacioni talasi izučavaju iz barem neke od dinamičkih meteorologija ili analize vremena, ako ne, bila bi prava šteta ne staviti akcenat na ovo prilikom studija. :smartass:

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Talasavo nebo prvog julskog dana, Beograd, 01.07.2017.
« Odgovor #2 poslato: 02. Jul 2017. u 01:33 »
Sjajne fotografije i snimci! Odlično odrađeno  :tu:

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.445
  • Lokacija: Niš
Odg: Talasavo nebo prvog julskog dana, Beograd, 01.07.2017.
« Odgovor #3 poslato: 02. Jul 2017. u 07:20 »
Odlicne fotografije imenjace a ova dva snimka kao da uzivo gledam ove gravitacione talase...   :tu: :)

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Talasavo nebo prvog julskog dana, Beograd, 01.07.2017.
« Odgovor #4 poslato: 02. Jul 2017. u 11:17 »
Škomi, još jedna zanimljiva, edukativna i kvalitetna reportaža od tebe! :tu:  Bravo za fotografije i snimke! :thumbup: :comeon:

Van mreže dejca

  • ***
  • Poruke: 2.748
  • Lokacija: Leskovac-n.v. 228 m.
Talasavo nebo prvog julskog dana, Beograd, 01.07.2017.
« Odgovor #5 poslato: 02. Jul 2017. u 12:09 »
Lepi snimci i fotografije, bilo je zanimljivih formacija i ovde kod mene ali eto nisam se setio da slikam.

Poslato sa ALE-L21 uz pomoć Tapatoka

ja stem temperaturama neam niŠta al mrzim kad je 25+c i zimu u martu i aprilu   :zima   :ranting:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.000
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Talasavo nebo prvog julskog dana, Beograd, 01.07.2017.
« Odgovor #6 poslato: 04. Jul 2017. u 19:29 »
Hvala puno kolege!   :D  :)

Haha da Miki, ispascu jos chaser za njih.  :grin:  Ima predmet "Talasna kretanja u atmosferi" (ex Dinamicka met. 3), ali skripta iz koje se uci meni nije bila zanimljiva...  ::) 

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Talasavo nebo prvog julskog dana, Beograd, 01.07.2017.
« Odgovor #7 poslato: 04. Jul 2017. u 20:24 »
Tek sad vidim ovo, promaklo mi je dok sam bio na putu.

Svaka čast za reportažu Škomi, posebno mi se sviđa originalnost što je po prvi put ovoj pojavi posvećena reportaža! :)
Timelapse je fenomenalan. :tu:


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm