Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jul 2017. u Beogradu - nestabilnosti i munjolov  (Pročitano 2044 puta)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Jul 2017. u Beogradu - nestabilnosti i munjolov
« poslato: 29. Jul 2017. u 13:01 »
Nakon relativno zanimljivog maja u konvektivnom smislu, usledio je prilično dosadan jun. Pored mnogo promašaja "za malo", jun je doneo jednu lepu kišu (oko 30mm 8. juna) i jedan pravi munjolov posle dužeg vremena (reportaža 25. jun).

Došlo je vreme da se sumiraju utisci ovog jula. Prošla sezona je bila jedna od boljih koje pamtim, ali se nijednom nije namestila situacija za munjolov. Ova sezona je jedna od lošijih, ali eto nekoliko puta sam imao uspešan lov na munje.
Dnevnih nestabilnosti ovoga jula nije ni bilo. Sve što se dešavalo, dešavalo se kasno uveče i noću.

7. jul

Prvi zanimljiv dan bio je petak 7. jul. Jedna oslabljena visinska dolina se spuštala sa severozapada. Situacija po modelima nije bila naročito obećavajuća, jedini je GFS davao nešto veće šanse i to samo u poslednjih par izaza pred promenu.

Sondaža je pokazivala lep temperaturni gradijent, ali prilično suvu atmosferu. Doduše, tačka rose je u realnoti bila prilično viša nego što se to videlo na sondaži (oko 15°C u prizemlju):



Sistem iz Hrvatske i Mađarske je ulazi u Srbiju i vidno slabio:



Kada se već primaklo Beogradu, delovalo je da je samo pitanje trenutka kad će da se raspadne:



Tada je međutim iznenada počelo da jača:



Pomalo neplanirano sam se zadesio na Kalemegdanu sa fotoaparatom. Prethodna dva-tri pokušaja munjolova sa Kališa su bili neuspešni, pa nisam ni sada bio optimista.
Počele su da uleću udaljene munje, retko je sevalo:









Oblačnost nastavlja da jača i kreće bliže i češće sevanje, uz sve jaču grmljavinu:











Oblak je još ojačao, ali je sada već bilo izvesno da prolazi malo severnije, uletale su sve bliže i lepše munje:













Počinjao je jak vetar i kiša, pa nije bilo baš prijatno ostati na otvorenom, iako je moglo još da se fotografiše. Pljuskovi su naravno zaobišli veći deo grada, i uglavnom je pala tek merljiva količina kiše. Profesionalno zaobilaženje se vidi na animacijama:





Munje:



Ukupne munje (stormtracks):



13. jul

Sledeća akcija usledila je već 5 dana kasnije, kasno u toku noći između 12. i 13. jula usled prolaska frontalne zone. Ni ovoga puta modeli nisu bili naročito optimistični, pa je bilo iznenađenje što se išta uopšte i desilo.

Za razliku od prethodnog puta, oblak nije promašio Beograd i pljuskovi su zahvatili čitav grad, u proseku je palo 7-8mm (kod mene taman toliko). Ponovo je sve išlo sa severozapada, sondaža je otkrila uslovno nestabilnu atmosferu:



Čas je delovalo da će preći preko Beograda, čas da će proći severnije, na kraju tačno preko Beograda:



Animacije i munje:











Za razliku od prethodnog puta, nije imalo mnogo šta da se uslika. Sevalo je ređe i uglavnom u oblaku, većina munja su udarale severnije i nisam imao pogled na tu stranu. Munje su povremeno obasjavale lep šelf koji se spuštao sa severozapada:









Još dve izvađene iz videa:





Sledeći dan koji je obećevao bila je subota 22. jul, ali je ovoga puta sve bežalo južnije i istočnije od Beograda. Dan koji se dugo čekao bilo je ponedeljak 24. jul.

24. jul

Po onome što je GFS crtao danima unapred, bio je to dan koji je imao odlične preduslove da bude dan za pamćenje. Na kartama je bilo svega, odlični termički i dinamički parametri, dosta padavina i konačno jugozapadna strujanja. Međutim, dan pred promenu, modeli su sve oslabili i ponovo je bilo pod znakom pitanja hoće li se išta desiti.

Sondaža:



U večernjim satima konačno počinje da se budi atmosfera i pojavljuju se obećavajući kumulusi:





A zatim i prvi odrazi na radaru:







Bio sam to veče pozvan u goste kod drugarice koja je u komšiluku. Znajući da ona ima dobar pogled ka zapadu i jugu, za svaki slučaj sam poneo fotoaparat. :)

Dve munjice su uletele iz oblaka koji je zahvatio severne i zapadne delove grada, a kod mene nije palo ni kapi kiše:





A onda je ka jugozapadu počela da se formira grdosija od oblaka:





Frekvencija sevanja je bila neverovatna, konstantno blicanje kakvo ne pamtim. Rekoh sebi, ovo se ne propušta.  :)



Munje su povremeno obasjavale zid oblak u daljini, bilo je jasno da oblačnost poprima odlike superćelijske:





Zanimljivih munja je bilo i u nakovnju ispred:





Počinjale su bliže, ovo mi je jedna od dražih koje sam uslikao, nekako je elegantna :)



Sevalo je na sve strane, nisam znao gde ću pre da usmerim fotoaparat, pa su mnoge ovako zamalo pobegle:





Počinjale su da obasjavaju jako zanimljive formacije, superćelija bez dileme:





Grdosija se primakla Beogradu:



Munje nisu bile naročito atraktivne, ali su obasjavale jako lepe formacije:











Polako stiže:









Usledio je downburst, jak pljusak uz jak vetar, koji je trajao svega desetak minuta, jer je superćelija samo ivicom zahvatila južne delove grada. Za tih desetak minuta, AMS Trošarina (od koje sam se našao manje od 1km vazdušnom linijom), je zabeležila lepih 7mm. Toliko je otprilike palo i na Miljakovcu, dovoljno da zemlja makar na kratko bude natopljena ispod drveća. Centar Beograda je oblačnost samo okrznula, tako da je na Vračaru zvanično od svega toga palo samo 2mm kiše.

Animacije i munje:







Munje od 16 do 00UTC:



Na kraju krajeva, ne može se reći da ovaj jul nije baš ništa doneo, ali nadao sam se makar jednoj pravoj oluji koja bi pre svega donela dobru kišu. Potpuno sam zaboravio kako to izgleda kada u cugu od jednog pljuska padne dvocifrena količina padavina. Od nestabilnosti u junu i julu sve se svodilo na 5-10mm na kraju.
Ukupno u junu je palo 26mm zvanično, od toga 12mm od jedne umerene kiše natapače na samom početku meseca.

To bi bilo to, znam da sam odužio sa pričom, ali kad se već nakupilo slika, žao mi je bilo da ih ne podelim sa vama. :)
« Poslednja izmena: 29. Jul 2017. u 18:17 Milosh »


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Jul 2017. u Beogradu - nestabilnosti i munjolov
« Odgovor #1 poslato: 29. Jul 2017. u 13:24 »
Lepe fotke Milose i sjajno ispraceno! Posebno mi se svidjaju fotografije od 24-og jula na kojima se jasno vide lepe formacije te supercelije. Super, svaka cast.

Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Jul 2017. u Beogradu - nestabilnosti i munjolov
« Odgovor #2 poslato: 29. Jul 2017. u 13:25 »
Sve pohvale za reportažu Miloše! :tu:  Sa uživanjem sam se prisetio najzanimljivijih meteo dešavanja ovog jula u Beogradu. :thumbup:

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Jul 2017. u Beogradu - nestabilnosti i munjolov
« Odgovor #3 poslato: 29. Jul 2017. u 18:44 »
7-og sam i ja bio na Kališu. Nisam sačekao ove bliže munje koje je Miloš ulovio, tako da imam samo ove 3 fotke.






Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jul 2017. u Beogradu - nestabilnosti i munjolov
« Odgovor #4 poslato: 30. Jul 2017. u 13:28 »
Moćne fotke Miloše i Stefano :tu:, baš je to veče (24.07) sevalo nenormalno.

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Jul 2017. u Beogradu - nestabilnosti i munjolov
« Odgovor #5 poslato: 30. Jul 2017. u 14:08 »
Sve pohvale za ovaj mesečni pregled nestabilnosti. Znam da zahteva mnogo posla, ali bilo sjajno da je ovako arhivski ispraćen svaki mesec. Imali bi odličan pregled po mesecima unazad. Na jednom mestu.
Još jednom sve moguće pohvale  :tu:

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Jul 2017. u Beogradu - nestabilnosti i munjolov
« Odgovor #6 poslato: 30. Jul 2017. u 23:01 »
Hvala drugari! :tu:

Znam da zahteva mnogo posla, ali bilo sjajno da je ovako arhivski ispraćen svaki mesec. Imali bi odličan pregled po mesecima unazad. Na jednom mestu.

Lako je bilo srediti tako nešto za ovaj jul, koji i nije imao previše zanimljivih dešavanja. Za neke mesece kao što je bio jul 2014. tu bi bilo mesec dana posla. :)
A neki meseci kao npr. jun ove godine ne zaslužuju detaljniji pregled. Sve u svemu, ideja nije loša, ali realizacija problematična. :)


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.000
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Jul 2017. u Beogradu - nestabilnosti i munjolov
« Odgovor #7 poslato: 31. Jul 2017. u 09:42 »
Prelepe fotke+ mnostvo materijala+ detaljan opis= fantasticna reportaza!  :tu:  Kao sto kolege rekose, bilo je zanimljivo podsetiti se nekih od glavnih desavanja ovog jula. :)

Kod mene po tim danima: 7. jul 2 mm (za dlaku je sve severnije proslo), 13. jul 18.5 mm i 24. jul 1.8 mm.