Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Nevreme u selu Borač u Šumadiji 12.08.2017.  (Pročitano 996 puta)

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Nevreme u selu Borač u Šumadiji 12.08.2017.
« poslato: 13. Avgust 2017. u 01:40 »
Posle mnogo nagadjanja, pregledanja modela, analiziranja karata prethodnih dana, došla je i ta dugo očekivana subota. Kao što znamo Estofex je veći deo zemlje stavio u level 2.


Ovde u selu je od ranog jutra bila nepodnošljiva sparina i bilo je jako toplo. Duvao je i jak vetar južnih pravaca. Oko 14h su počeli da se razvijaju kumulusi, da bi se oko 15h pojavili prvi jači odrazi na radaru. U okolini Požege se razvila prava bomba, koja se kretala u nekoj jugozapadnoj struji.


Ovo je bio oblak koji je donosio obilan grad okolini Gornjeg Milanovca:


Dok se taj oblak kretao ka severoistoku izmedju Sjenice i Užica su se pojavljivali novi odrazi koji su jačali, ali su se kretali u južnoj stuji. I kada sam pomislio da će sve to proći zapadno od mene, na moje oči je sve krenulo da se širi ka istoku

Inače, selo Borač se nalazi gde piše Cacak, izmedju slova a i c




Ovako izgleda ka jugu i jugozapadu. Strasno izgleda. Protivgradne stanice ispaljuju rakete. Grmi. Vetar se smirio. Ocekujem katastrofu. Idem da sklonim kola.
Oblaci su bili zelene boje i očekivao sam grad, pa sam zato pomerio auto na bezbednije mesto.





Okolna brda su nestajala u kišnim zavesama:






Onda je počeo da duva orkanski vetar koji nisam u životu doživeo uz neverovatno snažan pljusak. Radar je pokazivao crni odraz nad selom.






Pogledajte samo kabal u kom polozaju stoji u donjem desnom uglu


To je trajalo jedno desetak minuta, padao je crep sa kuće, saksije sa cvećem su letele po dvorištu, fijuk vetra nikad neću zaboraviti. Stvarno ne znam kojom je brzinom duvao vetar, ali to nisu bili udari, to je bilo ravnomerno duvanje koje nosi sve pred sobom. Mislim da sam danas shvatio kako izgleda uragan. Kiša nije padala u kapima nego kao neka vodena zavesa. Sin od 8 godina koji nije toliko plašljiv je počeo da plače i pitao me tata šta je ovo i kad će da prestane. Kad se vetar malo smirio, počeo je da pada grad maksimalne veličine oraha. Interesantno je da uopšte nije bilo grmljavine ili se ona možda nije čula od vetra.



Sve to je trajalo oko pola sata. Vetar je nastavio da duva i bilo je par umerenih pljuskova kasnije. Večeras sam se provozao malo da vidim posledice, bilo je dosta polomljenih grana na putu, pa čak i par oborenih stabala, čak se i jedan kameni zid obrušio, voda je odnela makadamske puteve,... Sve u svemu bilo ne ponovilo se... Izvinjavam se što su slike lošijeg kvaliteta, ali se nadam da mogu da dočaraju svu snagu prirode.


Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.445
  • Lokacija: Niš
Odg: Nevreme u selu Borač u Šumadiji 12.08.2017.
« Odgovor #1 poslato: 13. Avgust 2017. u 11:48 »
Odlicna reportaza bio si u centru zbivanja  :D :tu:

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.152
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Nevreme u selu Borač u Šumadiji 12.08.2017.
« Odgovor #2 poslato: 13. Avgust 2017. u 13:19 »
Vrh. :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.341
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Nevreme u selu Borač u Šumadiji 12.08.2017.
« Odgovor #3 poslato: 13. Avgust 2017. u 13:48 »
Odlično ispraćeno, dan za pamćenje u Šumadiji! Potpuno razumem kad kažeš da ne bi voleo da više doživiš tako nešto. Sličan osećaj sam i ja imao nakon nevremena u južnim delovima Beograda u junu prošle godine.
Takve oluje treba jednom u životu doživeti da se uživo uverimo u snagu i moć prirode. Jer slike i video zapisi nikada ne mogu da prenesu na pravi način, jednostavno nema toga adrenalina kao kad se takve stvari dožive uživo.

Još jednom, sve pohvale za reportažu i šteta što fotke nisu makar malo bolje rezolucije.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 11.4mm
Miljakovac - 11.7mm
prosek - 48.7mm

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.000
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Nevreme u selu Borač u Šumadiji 12.08.2017.
« Odgovor #4 poslato: 13. Avgust 2017. u 15:00 »
Odlicna reportaza komso, dobro si sve ispratio i dokumentovao!  :tu:  :) Naravno, s druge strane, nije dobro sto te je strefila takva nepogoda dok si bio na selu ali sto kaze Milos, dovoljno je samo jednom, tih pola sata, da se covek uveri kolika je moc prirode...