Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.  (Pročitano 1737 puta)

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.000
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« poslato: 18. Septembar 2017. u 10:24 »
Osvanulo je oblacno jutro. U toku ranih jutarnjih sati je bilo kise, kada je palo 0.5 mm kod mene, isto toliko i na AMS Kotez. Kisa je bila "prljava", buduci da je ostavila vidne tragove po kolima i ostalim predmetima u dvoristu, a sto potvrdjuje i numericki model:



U toku veceg dela jutra se zadrzalo oblacno ali i relativno toplo vreme. Nesto pre 12 h je usledilo delimicno razvedravanje sto je dovelo do brzog porasta temperature i maksimalnih 30.9C dostignutih oko 13 h. Nebo je krasio po koji dekorativni oblak:



Dnevni hod temperature na AMS Kotez:



Nakon 13 h pocinje da se skuplja oblacnost duz zapadne strane neba. Bilo je jasno da sistem koji je usao sa zapada u nasu zemlju odlazi ka severoistoku- Vojvodini, ali je doslo i do formiranja oblacnosti tik zapadno od grada. Izadjoh da pogledam stanje, i na iznenadjenje, vec je pocela da se nazire shelfolika formacija,



koja je veoma brzo postojala sve jasnije definisana. Kombinacija sa suncevim zracima je dala jos lepsi prizor:







Sunce polako zalazi za oblake a iza shelfa pocinje da se nazire velika zamucenost, bilo je ocigledno da ce uslediti pojacan vetar, neverovatno brzo se sve odigralo















Onda je usledio olujni vetar, hukalo je, napravilo pravu prasinsku oluju, noseci ostatke sa tek sredjenog polja kukuruza na sve strane



<a href="http://www.youtube.com/watch?v=9ylhNMUKLrA" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=9ylhNMUKLrA</a>

Snimak sa youtube-a

<a href="http://www.youtube.com/watch?v=UVzWKBL8NGg" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=UVzWKBL8NGg</a>

Stranica "Lobi" je podelila slike, a u komentarima ih ima jos

https://www.facebook.com/lobi.in.rs/posts/1572741952747801

Vizuelno gledano, bilo je ocigledno da tu nece biti nikakvih padavina, vec iza shelfa nebo je bilo dosta svetlo. Tako i bi, svega par kapljica kise, brzo se razbila oblacnost, a vetar je jos uvek imao jake udare. Sve to se odigralo oko 14 h.

Kasnije, nakon 15 h je doslo do povecanja oblacnosti uz slabu kisu, vetar se smirio. Temperatura je znatno opala.

Nesto pre 16 h druga ozbiljnija tura prolazi tik zapadno, donoseci mom kraju kratkotrajnu umerenu kisu. 







Ostatak dana je protekao mirno, uz igru suncevih zraka s kapljicama kise i oblacima. U par navrata je bilo slabe kise.







Duga (sekundarna slabije vidljiva)





Povremeno se ukazala i po koja munja duz istocne polovine neba



Mammatus-i







Jos jedan slabiji pljusak se primicao s jugozapada. U kombinaciji sa zalaskom sunca kisne zavese su dobile crvenu boju









U toku podneva je palo jos 0.7 mm kod mene + 0.5 mm od jutra = svega 1.2 mm, nista novo za ovu sezonu, AMS Kotez 1.3 mm.

Radarska animacija



Podnevna sondaza otkriva snazno jugozapadno strujanje kroz gotovo citavu troposferu



Munje





Bio je ovo dug i zanimljiv dan za pracenje, nije bilo mnogo ovakvih dana ove sezone.

Vetar, kao sto je kolega Paun javio, a i sto snimci i slike kao i izvestaji medija potvrdjuju, nije bio nimalo naivan, naneo je materijalnu stetu a bilo je i lakse povredjenih po Borci. Moj kraj je bio postedjen jer je vetar bio nesto slabiji nego severnije.

Videcemo da li ce biti jos prostora za konvekciju ove sezone, ili je ova mucena konvektivna sezona zavrsena.

Do sledece repotaze.  :)

Van mreže Bart

  • ****
  • Poruke: 9.445
  • Lokacija: Niš
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #1 poslato: 18. Septembar 2017. u 10:42 »
Odlicna reportaza, slike fenomenalne i sve lepo i detaljno kao i uvek u tvojim reportazama imenjace...  :tu:  :comeon:
Nadam se da ne zameras ovo sto cu reci ne odnosi se samo na tebe vec na sve...Bilo bi odlicno kada bi u reportazama ubacli i neku sliku trenutne sinopticke situacije, strujanja itd...Meni je zanimljivo kada tako se nekad podsecam i gledam reportazu da znam sta je i kako dovelo do tih zanimljivih dogadjanja  :)

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #2 poslato: 18. Septembar 2017. u 11:18 »
Bravo Skomi, kao i uvek sjajan materijal koji postavljaš. Odlična reportaža!
P.S. tvoja fotografija ispod mammatusa i moja koju sam maločas postavio... dakle potpuno identičnu postavku oblaka smo fotografisali, sa par km razdaljine  :)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.152
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #3 poslato: 18. Septembar 2017. u 11:28 »
Uf kakve slike.  :O :tu: :nnc:

Van mreže Paun79

  • **
  • Poruke: 893
  • Starost: 44
  • Lokacija: Borča
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #4 poslato: 18. Septembar 2017. u 22:50 »
Komšija, svaka čast za reportažu. Sve si lepo ispratio. Zanimljivo je da su kod mene najjači udari vetra dolazili sa zapada, a bili su i vrtložni jer mi je dvorište bilo puno kukuruza a njiva je na istoku. Čudno je sve bilo, naglo je počelo. Ja doduše nemam pogled na jugozapad i nisam ni primetio šta se sprema. Ceo dan sam bio u dvorištu i primetio sam da se malo smračilo. Ušao sam u kuću da vidim forum, da vidim šta se dešava. U tom trenutku je počeo vetar, izašao sam da sklonim stolice da ne lete po dvorištu, i u tom trenutku vidim da crepovi sa komšijine kuće lete ka meni. Pobegao sam unutra glavom bez obzira. Zvuci koji su dopirali su bili strašni.  Kad se vetar malo smirio otvorio sam vrata i imao sam šta da vidim. Polomljena trešnja, haos po dvorištu, komšijina kuća bez krova,...
Ovakav nalet vetra u životu nisam doživeo. Letos u selu sam isto bio svedok oluje, ali to je bio uraganski vetar, sa dosta kiše, a ovo je više ličilo na tornado. Znam da je ova konvektivna sezona bila dosadna i da je falilo dosta padavina, ali što se mene tiče ne mora više nikad ovako nešto da me pogodi.

Postaviću i ovde slike štete koje sam postavio u aktuelnim, da se ne zaboravi. Komšo, nadam se da se ne ljutiš  :D .











Van mreže Srđan

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 2.323
  • Starost: 23
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #5 poslato: 18. Septembar 2017. u 23:44 »
Super reportaža Škomi! :thumbup:  Bravo za slike, a posebno mi se dopada što si ih upotpunio odličnim tekstom i dodatnim sadržajima (video-snimcima, dnevnim hodom temperature, radarskom animacijom, sondažom...). :tu:

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #6 poslato: 19. Septembar 2017. u 00:00 »
Bravo škomi majstore, odlična reportaža!  ;)
Volim kad se uz slike postavi sondaža,karte i drugi materijal da vidimo kakva je situacija bila i zašto je bio baš takav splet događaja.


Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #7 poslato: 19. Septembar 2017. u 00:04 »
Ti vrtložni vetrovi se zovu gustando. Za sada zvanično nije potvrđen tornado, ali ima jedan snimak iz Rume gde se ispred frontalne linije prašinske oluje formiralo nešto veliko nalik tornadu. Da li je tornado ili gustando, teško je proceniti:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=699918296878171&id=431419787061358

Tamnije je boje, što znači da podiže dublje slojeve zemljišta, a i duvaju jaki vetrovi pre samog nailaska prašinske oluje.
Parametri su bili povoljni i za pojavu silovitih tornada.

Iz Inđije je i jedan snimak gde vetar dostiže jačinu i do 200 km/h.

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #8 poslato: 19. Septembar 2017. u 00:14 »
 ^^ Gustando? Iskreno, prvi put čujem za taj pojam. Može li neka reč o tome, u čemu se razlikuje od tornada i trombe?

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #9 poslato: 19. Septembar 2017. u 10:20 »
Gustnado je sličan tornadu, ali se radi o cirkulaciji vazduha pri tlu, koje nema veze sa oblakom. Laici ga znaju pomešati sa tornadom.

Van mreže Gagi_Bg

  • *
  • Poruke: 400
  • Lokacija: Vidikovac - JZ Beograd
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #10 poslato: 19. Septembar 2017. u 11:07 »
 ^^ Hvala  :tu:

Van mreže skomimaster

  • ***
  • Poruke: 3.000
  • Starost: 31
  • Lokacija: Beograd-Borča (72m n.v.)
    • AMS Beograd - Borča
Odg: Olujni vetar i shelf u Borci, 17. septembar 2017.
« Odgovor #11 poslato: 20. Septembar 2017. u 22:18 »
Hvala mnogo kolege!  :)

Imenjace, hvala na predlogu, sledeci put cu ukljuciti to u reportazu.  :)

Da Gagi, to je to, ti si imao lep pogled na tu stranu.   :)

Odlicno sto si dopunio reportazu komso  :thumbup:, s obzirom da je to pravi odraz onoga sto je zadesilo Borcu. Zec je vec razjasnio o cemu je rec.

Inace, pogledah vreme u koje su napravljene fotke shelfa, svega 5 minuta je proslo od prve fotke na kojoj je tek poceo da se nazire shelf i na kojoj je suncano, do fotke kada  je shelf vec stigao (fotka pre panorame), munjevito se sve odigralo. Zbog toga nisam stigao da pogledam kako je izgledalo ka severu/severozapadu, ovo su fotke (shelfa) u pravcu zapada/jugozapada, jer ka tom pravcu imam bolji pogled.