Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Automatske meteorološke stanice  (Pročitano 332595 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #40 poslato: 05. Decembar 2007. u 01:37 »
Joe koliko ja znam na F. Gori postoji automatska met stanica. Sto nije na netu to nebi znao(valjda ce biti jednog dana)
Sto se tice recimo Rimskih Sanceva zaista neznam dali postoji AMS ali podatke na svaki sat mozes videti na sajtu RHMZ

To je za obične smrtnike.  8) Meni treba temperatura tačnosti na jednu decimalu.  ??? Nije isto +0.4 i -0.4 pogotovo zimi, a sve je to 0 stepeni. SYNOP daje podatke samo u 00UTC, 06UTC, 12UTC, 18UTC i tu mogu videti temp tačnosti jedne decimale.

Što se tiče Fruške Gore jel se ta stanica nalazi gde i radarski centar na Fruškoj Gori?
Daj da stavimo to na net.   ;D

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #41 poslato: 05. Decembar 2007. u 01:40 »
Da na Rc F.Gora
 znam sigurno da je kupljena ali dali je montirana nemam pojma verovatno jeste i to pre bar 2 ili 3 god
bas cu da pitam koleginicu
a za net eee neide to tako lako i jednostavno u RHMZ

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #42 poslato: 05. Decembar 2007. u 01:43 »
A da htedoh da dodam i ovo vezano za stanice koje se montiraju zbrda-zdola po kojekakvim zgradam fakuteta EPS-a Puteva i sl.
TO ipak nisu podaci koji tebi trebaju stanice su gotovo po pravilu lose locirane. Mozda tim institucijama trebaju bas takvi podaci ali za potrebe meteorologije bas i nisu

Evo primera
skoro sam isao sabackim putem
kad tamo na nekih 50km 3 AMS
vlasnisto nekih Puteva
a lokacije da umres
tamo vetar nema sanse da duva jer su sve u sumi suma sjedne strane suma sa druge strane izmedju put i AMS
Opet kazem mozda njima takav podatak i treba ali meteorologiji ne

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #43 poslato: 05. Decembar 2007. u 01:47 »
Pratio sam ja razliku u podacima sa Rimskih Šančeva i te na Poljoprivrednom fakultetu i znam gde se nalazi. Naravno da si u pravu nalazi se između dve zgrade tako da vetar nije mni bilo moguće meriti. Vlaga i pritisak su se retko slagali. Uvek je ova na fakultetu pokazivala veću relativnu vlažnost vazduha. Recimo temperatura za vreme vedrih i tihih noći je znala da bude znatno viša pogotovo leti, a o maksimalnoj da ne pričam. Ali kada je aktivnost ciklona, padavine, vetar, temperatura se slagala gotovo u decimalu. Zato mi i nedostaje. Tada obično pratim pomno temperaturu.

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #44 poslato: 05. Decembar 2007. u 01:56 »
Ok
moguce
mada ima tu vise stvari
od bazdarenja same stanice pa do korekcija koje se unose
nikad neznas kod takvih stanica jel je taj sto je sve to zamislio imao dovoljno znanja sta i kako.
jel je kontaktirao nekog iz RHMZ da ga poavetuje sta valja sta ne i koji su standardi wmo a koji rhmz
Zatim sama stanica kog je kvaliteta, svrha stanice, itd itd

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #45 poslato: 05. Decembar 2007. u 02:01 »
E da setio sam se jos neceg
Jedno vreme na Poljoprivrednom fakultetu u bg tamo ispod kraradjordjevog parka
NA onoj nadstresnici ulaza u samu zgradu fakulteta stajali su kisomeri
Valjda su hteli da na vezbama mere padavine
ali posto je trebalo da se izlazi kroz prozor ucionice da bi se izmerile padavine oni brate lepo privuku kisomere ispod samog prozora.
Bas me zivo zanima sta su izmerili :)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #46 poslato: 05. Decembar 2007. u 02:09 »
Ok
moguce
mada ima tu vise stvari
od bazdarenja same stanice pa do korekcija koje se unose
nikad neznas kod takvih stanica jel je taj sto je sve to zamislio imao dovoljno znanja sta i kako.
jel je kontaktirao nekog iz RHMZ da ga poavetuje sta valja sta ne i koji su standardi wmo a koji rhmz
Zatim sama stanica kog je kvaliteta, svrha stanice, itd itd

Mislim da je svrha stanice bila da mere temperaturu zemljišta na 10 i 20cm ali ne znam i koliko je to realna temperatura za ono što im treba. Lupam ali sam primetio da imaju te zanimljive podatke i onda skontam Poljoprivredni fakultet.  8)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #47 poslato: 05. Decembar 2007. u 02:10 »
E da setio sam se jos neceg
Jedno vreme na Poljoprivrednom fakultetu u bg tamo ispod kraradjordjevog parka
NA onoj nadstresnici ulaza u samu zgradu fakulteta stajali su kisomeri
Valjda su hteli da na vezbama mere padavine
ali posto je trebalo da se izlazi kroz prozor ucionice da bi se izmerile padavine oni brate lepo privuku kisomere ispod samog prozora.
Bas me zivo zanima sta su izmerili :)

Onda su mogli i sipati vode i izmeriti kolika bi bila to količina padavina da je palo toliko kiše.  ???

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #48 poslato: 05. Decembar 2007. u 02:12 »
Moguce ko zna
kazem sve zavisi
cesto je to i stvar prestiza
ili recimo zele da budu autonomni
ili ko zna
ogledaj sebe recimo da sutradan postanes direktor nekog EPS-a ili toplana
temperature ti realno trebaju
nezelis da zavisis od rhmz sta bi uradio :)

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #49 poslato: 05. Decembar 2007. u 02:44 »
Jedno vreme na Poljoprivrednom fakultetu u bg tamo ispod kraradjordjevog parka

hm, ali poljoprivredni je u zemunu...! bice da je to ipak veterinarski fakultet - u blizini pomenutog parka...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #50 poslato: 05. Decembar 2007. u 09:07 »
eeeeeeeeee daaaaaaaaaaaa zajeeebb

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #51 poslato: 05. Decembar 2007. u 09:08 »
Ovde se razvila diskusija, a mene me nema  :P
Evo šta ja znam o svemu navedenom:
Poljoprivredni fax jeste u Zemunu, ali ja mislim da se i taj park naziva Karađorđev park, baš kao i onaj u centru grada gde je Meteorološka Opservatorija. A istina je, i ja sam video neke kišomere i zaklon tamo u dvorištu faxa, ali stvarno nemam pojma da li je tamo bilo neke meteorološke aktivnosti u poslednje vreme. Mislim da je nekada (kad čak ni ja nisam bio rođen, he, he) bilo merenja na faxu, ali ne mogu da tvrdim.
Što se tiče foruma RHMZ, mislim da je komplet priča koja je ovde navedena čista špekulacija bez imalo osnova. Bez ljutnje, ali mislim da je zaista tako. Koliko se ja sećam, kao redovni posetilac meteo sajtova, Zavod je imao u to neko vreme velikih problema sa sajtom. Izgleda da je neko uspeo da se ušljaka na njihov web server, pa im je bacio bubu, onako iz fazona. Nekako od tada, kad su uspeli da dignu web na svoje noge (i od tada lepo radi, moram da priznam), foruma više nema. E sad, da li su imali backup ili ne, ili jednostavno više nisu hteli da dižu forum (ružno iskoristivši priliku), to ne mogu da znam i nemam načina da saznam.
Sećam se, istina, tog foruma. Ja sam se tek učlanio i nisam stavljao postove, ali se sećam Stefana da je imao neke prepirke sa tipom koji se zove Ivan i koji kaže da je radio u Zavodu ili radi u Zavodu. Taj Ivan ga je propisno 'naribao', ne kapirajući da posetioci foruma jednostavno imaju svoje mišljenje, te da za nepoznavanje materije nema pravo da ga tako drnda. Mislim, nije pristojno. Stefano je bio rezigniran (s razlogom) i povukao se iz rasprave. Tada zaista nisam znao da postoji SerbianMeteo forum. To sam saznao tek u martu, ali sam počeo da idem na forum od avgusta, kad sam i zvanično pristupio. I baš mi je drago zbog toga.
Automatskih meteo stanica po Srbiji ima, video sam i sam, a za neke sam samo čuo ili ih otkrio preko neta. Recimo, Šabac (vodovod) i Beograd - Trošarina su vlasništvo Meteosa. Tako i stoji na netu. Novi Sad (Poljoprivredni fax) je odavno neaktivna (stoje neki bezveze podaci već prilično dugo, rekao bih mesecima). I bolje što je tako. Ne ljuti se, Joe, ali ta stanica je imala svoje lupetaje, što si video i sam. Poredio sam te podatke sa Šančevima i zaključio da je ta stanica verovatno na nekom krovu zgrade, ostavljena da se prži na jakom suncu. Bolje nemati takvu stanicu nego je imati. Ona u Kragujevcu (za koju sam svojevremeno dao link) kod PMFa je 'kasala, zastala, s podacima se rastala' negde pre mesec dana. Uredno sam parsovao te podatke. Ta stanica je mogla da bude mnogo bolja, ali mislim da je i to rad nekog entuzijaste u PMFu. Tako je to kad Srbija radi na entuzijazam pojedinaca, pa se, kad taj padne, zemlja hvali kako je taj 'veliki čovek', 'naše gore list' (pelinkovac, bojim se) itd.
Uh, baš sam se raspisao. Hajde sad, zabavite se čitanjem ;)
eeeeeeeeee daaaaaaaaaaaa zajeeebb
pazi na rečnik!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #52 poslato: 05. Decembar 2007. u 13:43 »
Ovaj forum je rođen 4. aprila 2006. godine. Ako sam dobro shvatio saznao si za njega godinu dana posle ili čim je nastao samo si promašio mesec nije mi jasno?
Ta na poljoprovrednom fakultetu u Novom Sadu se ne nalazi na vrhu zgrade nego između dve zgrade Poljoprivrednog i Tehnološkog fakulteta u prelepom dvorištu sa sve paunovima.   ;D Mislim da je najveći problem kod nje bio kod maksimalnih temperatura leti što je i razumljivo jer se stanica nalazi manje od 1km od centra grada i naravno da bude i 10 stepeni viša temperatura nego na Rimskim Šančevima. Dešavalo se da Rimski javljaju 32, a ova druga 40 koliko je i bilo u gradu. Za zvanične podatke je neupotrebljiva bila ali za nas obične smrtnike je bila upotrebljivija jer meni ništa ne znači ako je na Rimskim 32, a u gradu 40 stepeni. Bilo je zanimljvio u svakom slučaju porediti podatke i sa jedne i druge stanice i ne mogu da je prežalim.

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #53 poslato: 05. Decembar 2007. u 13:51 »

Ta na poljoprovrednom fakultetu u Novom Sadu se ne nalazi na vrhu zgrade nego između dve zgrade Poljoprivrednog i Tehnološkog fakulteta u prelepom dvorištu sa sve paunovima.   ;D Mislim da je najveći problem kod nje bio kod maksimalnih temperatura leti što je i razumljivo jer se stanica nalazi manje od 1km od centra grada i naravno da bude i 10 stepeni viša temperatura nego na Rimskim Šančevima. Dešavalo se da Rimski javljaju 32, a ova druga 40 koliko je i bilo u gradu. Za zvanične podatke je neupotrebljiva bila ali za nas obične smrtnike je bila upotrebljivija jer meni ništa ne znači ako je na Rimskim 32, a u gradu 40 stepeni. Bilo je zanimljvio u svakom slučaju porediti podatke i sa jedne i druge stanice i ne mogu da je prežalim.

Joe, koliko su Rimski Šančevi daleko od centra, baš me zanima, jer je to zvanična stanica RHMZ sa podacima pod "Novi Sad" ?

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #54 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:09 »
E pošto sam to već objašnjao Milošu predstaviću ti slikovito sa satelitskog snimka. Krugovi su otprilike nadam se da nisam promašio. Crveni krug Rimski Šančevi, crni centar grada, plavi ja.  ;D Razdaljina od Rimskih do centra je oko 7km vazdušnom linijom ne znam tačno, možda i više. Na google sam našao da je udaljena 10km, a ja sam izmerio 7km vazdušnom linijom. Verovatno 10km kolima.



A AMS na Poljoprivrednom fakultetu se nalazi otprilike na sredini između crnog i plavog kruga.

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #55 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:14 »
Bogami dosta daleko! Čudi me da za format Novog Sada, merenja imaju samo tamo!? Hvala!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #56 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:15 »
Upravo to se i ja žalim.  :cry:

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #57 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:15 »
Promasio si centar za kilometar ;D Jos je prema crvenom krugu. A vazdusnomo linijom do Rimskih Sanceva ima tacno 6 km. Na donjem obodu crnog kruga se nalazi stanica na poljoprivrednom fakultetu.

I jos jedna zanimljivost. Ja sam sa desne strane Dunava (kad se nadje sredina izmedju plave i crne kruznice pa u toj visini) i imam topliju klimu nego Joe :first:
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #58 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:21 »
Promasio si centar za kilometar ;D Jos je prema crvenom krugu. A vazdusnomo linijom do Rimskih Sanceva ima tacno 6 km. Na donjem obodu crnog kruga se nalazi stanica na poljoprivrednom fakultetu.

Kako sam promašio crni krug za 1km kada je Izvršno veće Vojvodine u njegovom centru?  :o Stavio sam ga tako da mu je ulica u nastavku Varadinskog mosta prečnik (Bulevar Mihajla Pupina glavna ulica u centru). Ako je to promašeno za 1km onda ne znam šta je centar. Drugo ti si izmerio 6.42km vazdušnom linijom na osnovu satelitskog snimka imam još uvek sliku i povukao si otprilike malo bliže ja mislim jer nisi znao gde su Rimski. Pokazaću ti sliku ako se sećaš.

Van mreže Boda Tajson

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 2.204
  • Starost: 41
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Automatske meteorološke stanice
« Odgovor #59 poslato: 05. Decembar 2007. u 14:23 »
To nije Varadinski most :vidiga:

Pa ja sam ti pokazao gde su Rimski Sancevi i naznacio na slici ali nisam znao tacno gde je sama stanica.
Eat healthy. Exercise often. Die anyway.