Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata  (Pročitano 10760 puta)

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« poslato: 14. Oktobar 2007. u 23:32 »
Evo video sam da ste već pisali o ovome ali mislim da bi bilo dobro izdvojiti ovu temu.

Evo ovako:

Opservatorija
Rimski Šančevi - Novi Sad

Nadmorska visina 84m

Maksimalna temperatura 41.6°C (izmereno 24.07.2007)
Minimalna temperatura -28.6°C (izmereno 23.01.1963)
Maksimalne padavine 91.8mm (količina padavina izmerena 22.05.1987)
Maksimalna visina snežnog pokrivača 61cm (izmereno 19.02.1984)

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.398
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #1 poslato: 15. Oktobar 2007. u 17:30 »
Bar (početak sistematskih mjerenja 1949.)
Ekstremne vrijednosti:
Tmin -7.2°C
Tmax 37.7°C
Maksimalne dnevne padavine 224mm
Maksimalna visina snijega 9cm

Na ovim stranicama se mogu naći ostali podaci za mjesta u Crnoj Gori:
http://www.meteo.cg.yu/misc.php?text=48&sektor=1
http://www.meteo.cg.yu/misc.php?text=44&sektor=1


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 17.1mm
Miljakovac - 18.0mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #2 poslato: 15. Oktobar 2007. u 21:08 »
Beograd
nadmorska visina 132 m
maksimalna temperatura 43.6 C (24.7.2007)
minimalna temperatura -26.2 C (8.1.1947 i 10.1.1893)
maksimalna padavine 94.0 mm (14.6.1994)
maksimalni sneg 80 cm (3.2.1962)

Van mreže Freddy

  • **
  • Poruke: 953
  • Starost: 45
  • Lokacija: Beograd
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #3 poslato: 15. Oktobar 2007. u 23:02 »
Beograd
nadmorska visina 132 m
maksimalna temperatura 43.6 C (24.7.2007)
minimalna temperatura -26.2 C (8.1.1947 i 10.1.1893)
maksimalna padavine 94.0 mm (14.6.1994)
maksimalni sneg 80 cm (3.2.1962)



Šijemo NS za 20cm  ;D  ;D

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #4 poslato: 16. Oktobar 2007. u 00:40 »
Beograd
nadmorska visina 132 m
maksimalna temperatura 43.6 C (24.7.2007)
minimalna temperatura -26.2 C (8.1.1947 i 10.1.1893)
maksimalna padavine 94.0 mm (14.6.1994)
maksimalni sneg 80 cm (3.2.1962)




Šijemo NS za 20cm  ;D  ;D

Samo do ove zime.  8)

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.599
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #5 poslato: 16. Mart 2008. u 21:58 »
Meteoroloska stanica Cuprija (Paracin)

Maksimalna temperatura 44.6°C (izmereno 24.07.2007)
Minimalna temperatura -28.4°C (izmereno 09.02.1956)
Maksimalne padavine 87.8mm (količina padavina izmerena 18.08.1972)
Maksimalna visina snežnog pokrivača 58cm (izmereno 30.01.1987)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #6 poslato: 18. Mart 2008. u 15:00 »
Meteoroloska stanica Cuprija (Paracin)
Minimalna temperatura -28.4°C (izmereno 09.02.1956)
Malo je poznato da su meteorološka merenja vršena i u čuvenoj ćuprijskoj šećerani. Pre negde 4 godine došao sam do tih podataka i naravno sve ih pridružio mom budžaku sa podacima. Merenja su vršena od 1927 do 1977 (51 godinu), bez dana prekida. Meren je vazdušni pritisak, ekstremne temperature, količina padavina i dat je tekstualni opis vremena kada je bilo to zanimljivo dati.
Elem, u tim beleškama stoji da je 23. januara 1942. godine izmereno -35°C.
Tim podacima uglavnom verujem, jer sam ih nešto poredio sa zvaničnim podacima Ćuprije i ima manjih odstupanja (Tmin je malo niža na sadašnjoj stanici). S druge strane, to je bilo vreme Igmanskog marša. I ostali retki podaci iz Jugoslavije u vreme II Svetskog rata pokazuju da je tog dana bilo jako hladno, svuda ispod -20, a neretko i ispod -30 stepeni.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže GORAN

  • *
  • Poruke: 70
  • Lokacija: Donji Lug-Žepče, BiH
    • Klimatološka stanica "Donji Lug"
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #7 poslato: 02. April 2008. u 23:57 »
Našao sam jedan, pa skoro nevjerovatan podatak.
U Nišu je 24.01.1942.godine maksimalna dnevna temperatura bila svega -22.8°C.!  :o :P

Tmax: -22.8°C
Tmin: -28.9°C
Tsr: -25.1°C

Meni je ovaj podatak o ovoj maksimalnoj dnevnoj temperaturi naprosto nezamisliv. Jel to u pitanju bio toliki dotok hladnog zraka, pa je temperatura i tokom dana ostala tako niska ili je pitanju možda bila magla koja je spriječavala porast temperature, tko će ga znat ::)

a evo i kako je tog dana bila situacija nad Europom

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #8 poslato: 03. April 2008. u 01:08 »
Zanimljivo da je u Nišu magla ako se ne varam veoma retka pojava. Očigledan je anticiklonski uticaj ali ne ni toliko jak za maglu i inverziju čak ni u Vojvodini. Zaista neverovatno.   :o

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #9 poslato: 03. April 2008. u 10:17 »
Podatak koji je Goran naveo potiče od merenja nemačke okupacione vojske. Srpskih merenja u Nišu u to vreme nije bilo (šta mislite zašto?). A gde bi Nemci merili nego na aerodromu. Toliko o lokaciji tih merenja.
Kvalitet tih merenja ne bih sporio, s obzirom kako su rađena. Dakle, pouzdan podatak. Inače, vrlo je jasna situacija pri kojoj je došlo do ovog ekstrema.
Kako je Goran lepo priložio kartu, već je na prvi pogled jasno da je Niš (i prostor tadašnje Jugoslavije) bio pod meteorološkim uticajem grebena Sibirskog anticiklona. Inverzija je, dakle, neminovna. Koliko vidim po podacima iz budžaka, tog dana bila je magla, vidljivost 500 m, a nastala je između 03 i 06 UTC. Dakle, mora da je došlo do manjeg dotoka toplog vazduha po visini, gde je taj dotok trajao par dana pre toga. Vidi se kako se vidljivost lepo postepeno smanjivala, a dnevne temperature postepeno bivale sve niže, usled jačanja inverzije.
Inverzija je pukla već sutrada, 26. januara, kada se vidljivost otvorila na 10 km, a temperatura preko dana išla od Tmin -26.1 do Tmax -1.1 (da, dobro vidite, ne minus jedanaest, nego minus jedan!). Greben se na brzinu povukao na severoistok pred ciklogenezom u Mediteranu, usledio je pad vazdušnog pritiska sa 1041.1 (24. januara u 06) na 997.9 (26. januara u 06) na nivou mora, a vetar je 25og počeo da duva, i to istočni, do 9 čvorova (oko 5 m/s).
Da, šta se dešavalo pre ovog minimuma? Do 16og je zima bila kudikamo normalna, a onda je 17og došlo do jačeg zahlađenja. Vetar je tih dana bio uglavnom zapadni i severozapadni. 18og ujutru temperatura je pala na ispod -10, uz redovne jutarnje kratkotrajne magle, a tokom dana slabe vidljivosti zbog sumaglice (1-2 km). Dakle, tipično vreme za inverziju i anticiklon. Ovaj anticiklon ustvari i nije bio toliko jak koliko je hlađenje dugo trajalo, formirajući inverziju već na početku.
Simptomatično je jedno: u svim podacima koje imam za taj period (skinuti su svojevrmeno sa NOAA ftp servera), temperature su očigledno konvertovane iz celih Farenhajta u Celzijuse! Primer: -28.9°C je tačno -20°F, -26.1°C je tačno -15°F, -1.1°C je tačno 30°F itd. Ne brinite, ima i drugih temperatura osim navedenih, a koji jasno ukazuju na navedenu konverziju mernih jedinica. Sada priču o poreklu ovih podataka možemo da širimo na to kako je došlo do beleženja ovih vrednosti bez 'rupa' u podacima, pa još u Farenhajtima. Izgleda da je Vermaht slao papire sa meteorološkim merenjima (verovatno između ostalih) u SAD, gde su oni vredno konvertovali temperature u Farenhajte. To se verovatno desilo pre 1980. godine, kada su i američke beleške počele da prelaze u Celzijusove stepene (što bi konvertovali podatke ako već ne moraju, zar ne?), a dovoljno posle 1945. godine, jer papiri su morali da stignu u nekom kompletu, a tih merenja ima do oslobođenja Niša 1944. godine.
Zanimljivo da je u Nišu magla ako se ne varam veoma retka pojava. Očigledan je anticiklonski uticaj ali ne ni toliko jak za maglu i inverziju čak ni u Vojvodini. Zaista neverovatno.   :o
Joe, što bi magla u Nišu bila neverovatna? Dovoljno je redovna kao i bilo gde u centralnoj Srbiji.

Da, vratiću se na ovu priču o januarskom mrazu iz 1942 godine, Igmanskog mi marša! :-[ Samo da prikupim još neke podatke iz budžaka, i eto mene.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.805
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #10 poslato: 03. April 2008. u 10:27 »
Eto ptprince nam je dao super situaciju tog januara
jedva čekam nastavak :o

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #11 poslato: 03. April 2008. u 13:04 »
Prince to sam ja slušao zimus Bonancu koji je u jednom postu ako se ne varam rekao kako je tamo veoma retko magla zimi, pa se desila ove zime, pa je uslikao inje kao retku pojavu. Takođe i ove kao i svake zime je zbog magle na Surčinu preusmeravan avio saobraćaj na aerodrom u Nišu. Ne znam koliko puta se desilo da zbog magle je nemoguće sleteti u Beogradu, ali zato u Nišu nije bilo magle. Kako ove tako i prošlih zima otkada to pratim. Ne kažem da je nemoguća magla ali nije toliko česta pojava kao u Beogradu to sam hteo da kažem. Mada naravno pričam na osnovu toga što sam čuo i video. Nikada nisam živeo u Nišu da tako nešto i potvrdim.


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #12 poslato: 03. April 2008. u 13:11 »
Da, Joe, istina je to što kažeš. Međutim, ja sam se ograničio na centralnu Srbiju. Surčin i Vojvodina je nešto drugo, to dobro znaš. Istina je da magle u centralnoj Srbiji ima manje, ali nimalo nije nepoznata. Jedino je Požega poznata po užasno velikom broju magli! Takođe, magle su češće na visoravnima (Sjenica) i planinama (Crni Vrh kao rekorder po broju dana sa maglom, ne Kopaonik).
Ja sam sticajem okolnosti ostavio jednu godinu svog život u Nišu (oktobar 1984 - septembar 1985, vojni rok), tako da sam dovoljno često gledao magle da mi nisu nedostajale. Sad inja ima manje verovatno što se na tu pojavu ne obraća puno pažnje, nema onih ledenih magli kao nekada, ali nije to do Niša, već neki prećutno opšti trend.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #13 poslato: 27. April 2008. u 04:39 »
nasi rekordi su smesni za rekorde naprimer u arizoni evo jednog: :bang:

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Ekstremne vrednosti klimatskih elemenata
« Odgovor #14 poslato: 05. Maj 2008. u 16:07 »
Ma šta je to 51 stepen? Sitnica!
Dobro, toga zvanično nije bilo u Evropi, ali Darko_9 zaboravljaš (ili ne znaš) da je Death Valley (tj. Dolina smrti) koja se nalazi u neposrednoj blizini imala rekord od 137°F, tj. oko 56°C. To je zvanični svetski rekord.
Moja opreznost sa ekstremnim pojavama mi nalaže da malo prekopam te rekorde i nađem stvarne beleške, jer mnogi rekordi koji se mogu naći u literaturi (i 'naučno potvrđeni') su često urbana legenda. Pisaću i o tome - navešću slučaj Al Azizije u Libiji i tamošnjih 57 stepeni, 1922. godine. Ali strpljenja, biće zanimljivo.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...