Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Kontrola podataka  (Pročitano 70580 puta)

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Kontrola podataka
« poslato: 05. Maj 2009. u 00:00 »
PtPrince, molim te proveri Tmax za Vračar za 04. maj, jer u sinopima postoji više verzija (21.3, 22.4), a izgleda da je istina nešto treće (u 15h je na Vračaru javljeno da je 23 C, a to znači da je maksimum > 22.4), mada ume ponekad i osmatrač da pogreši pri saopštavanju podataka... Hvala unapred... ;)
« Poslednja izmena: 05. Maj 2009. u 08:55 ptprince »
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #1 poslato: 05. Maj 2009. u 09:22 »
Da, u pravu si. Greška je u Tmax. Više termina ima temperaturu preko 21.3°C, od kojih onaj u 15h (13 UTC) ima čak 22.6.
Ispraviću za sada na 22.6, ali ću ostaviti napomenu o podatku, sve dok ne dobijem tačnu vrednost (kad-tad).

Hvala ti za ovo javljanje greške u podacima.

Ovim postom sam otvorio novu temu. Ko vidi grešku u podacima koje preuzima, neka slobodno okači ovde, a ja ću da proverim i ispravim prema potrebi, a ovde o tome da javim.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #2 poslato: 10. Jun 2009. u 11:04 »
Korigovani podaci za Beograd, maj 2009 prema originalu. Nisam ispravljao opis vremena.
Ako bude slobodno vreme dozvolilo, uradiću to i sa drugim izveštajima.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #3 poslato: 10. Jun 2009. u 12:51 »
Hvala puno, kolega. Ti znaš da se ja trudim da Tmin i Tmax iz synop izveštaja prikažem što realnije, to jest da približim stvarnom stanju za period 20 UTC-20 UTC... ;) Količinu padavina prepisujem sa Ogimeta (podaci od 06 UTC)...
Možda je bolje da ne stavljam nikakva zapažanja u opis vremena, da ti ne bih nabacivao dodatni posao...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #4 poslato: 10. Jun 2009. u 13:32 »
Ma nema problema. Ti prati onako kako znaš, a ja ću eventualno da stavim komentar na zabeleženo.
Upravo zbog toga što SYNOP podaci ne mogu da prikažu stvarno stanje u detalje, i upravo zato što si perfekcionista, potrudiću se, prema svojim mogućnostima (ah, ti prioriteti) da ovo radim i dalje.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #5 poslato: 10. Jun 2009. u 13:42 »
 ^^
Hvala ti puno, ali nemoj zbog mene da se dodatno angažuješ.
Kad-tad će stići MG 1 sa tačnim podacima... ;)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #6 poslato: 10. Jun 2009. u 13:43 »
Vrlo uskoro... Podaci su gotovi, samo još da se sve to lepo uobliči (radi se na tome).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #7 poslato: 12. Jun 2009. u 01:07 »
Večeras u sinopu od 21 UTC piše za stanicu 13168 sledeće:
13168     NOVI SAD RIMSKI    10.6     NW     5     22     100     1005.3     1015.5     Ovc-7     5     20.00         thunderstorms

Nemoguće da je bilo 10.6, pre će biti 16.0 ili nešto drugo. Ja sam u bazu uneo 16.0, a i uneo sam sigurno i netačan podatak za srednju dnevnu temperaturu iz ovih 8 termina (20.5)-stvarna je sigurno viša...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #8 poslato: 12. Jun 2009. u 10:04 »
Dobro si uradio. I ja mislim da je bilo 16.0 (mada može biti i nešto drugo, kako sam kažeš).
Kad mi sve stigne zvanično, ja ću da proverim.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #9 poslato: 12. Jun 2009. u 11:15 »
Večeras u sinopu od 21 UTC piše za stanicu 13168 sledeće:
13168     NOVI SAD RIMSKI    10.6     NW     5     22     100     1005.3     1015.5     Ovc-7     5     20.00         thunderstorms

Nemoguće da je bilo 10.6, pre će biti 16.0 ili nešto drugo. Ja sam u bazu uneo 16.0, a i uneo sam sigurno i netačan podatak za srednju dnevnu temperaturu iz ovih 8 termina (20.5)-stvarna je sigurno viša...

Ako je nešto od pomoći, evo osmotrenih podataka sa RHMZ sajta za 23.00 h (21 UTC) za Novi Sad - Šančevi...
Temperatura 15 stepeni, rel.vlažnost 88%, pritisak 1003.8 mb, vetar NW,  8 m/s, toplotni indeks 18 stepeni,  opis: Grmljavina sa gradom....
Pozdrav :!:

Dodato:  Sada vidim da ovo neće biti od koristi, jer je RHMZ iskazao potpuno iste podatke za Novi Sad i u 22.00 h (20 UTC)... Tu nešto nije bilo u redu... Šta je, tu je!   :-: Opet, pozdrav...
« Poslednja izmena: 12. Jun 2009. u 11:31 TRSTENIK »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #10 poslato: 12. Jun 2009. u 12:21 »
Dragane, na to je amaterko mislio. U mom prethodnom postu se vidi kakva je sudbina tog podatka. Dakle, ne brini. Ko treba da zna, zna.
Takve greške se događaju. Najzad, iz RHMZa izlaze ti podaci, pa nije ni čudo da se svuda prikazuje isto (Ogimet, Meteos i tome slično).
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #11 poslato: 12. Jun 2009. u 13:14 »
Dragane, na to je amaterko mislio. U mom prethodnom postu se vidi kakva je sudbina tog podatka. Dakle, ne brini. Ko treba da zna, zna.
Takve greške se događaju. Najzad, iz RHMZa izlaze ti podaci, pa nije ni čudo da se svuda prikazuje isto (Ogimet, Meteos i tome slično).

Tako je! Možda malo češće se događaju greške sa stanice 13168, jer sam ti i ja pre par meseci skrenuo pažnju na "kardinalne" brojke sa ove stanice, koje dalje "povuku" i svi "synop-i"... Ali, svako valjda radi svoj posao po savesti! Pozdrav i tebi!

P.S. Ti reče, PtPrince. ko treba da zna - zna! Verujem da je tako, ali ja, ipak, nisam shvatio - koliko je, konačno, iznosila ta temperatura u Novom Sadu sinoć u 23 h (21 UTC)!?
« Poslednja izmena: 12. Jun 2009. u 16:10 ptprince »


Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #12 poslato: 12. Jun 2009. u 16:09 »
Meni nije hitno, pa ću dok ne dobjiem original papire smatrati da je bila 16 stepeni. Kad bude papira, biće i ispravki. Važno je da je ovde to zabeleženo, ostalo prepustite meni.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #13 poslato: 14. Jun 2009. u 23:53 »
Stanica 13274
Nova nedoumica... ::)

Ne zna se tačna vrednost Tmin za 14. jun: 14.7 ili 14.4  :?:
Ja ću staviti 14.7 C...

Pozdrav PtPrince... ;) :)
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #14 poslato: 15. Jun 2009. u 09:18 »
Stanica 13274
Nova nedoumica... ::)

Ne zna se tačna vrednost Tmin za 14. jun: 14.7 ili 14.4  :?:
Ja ću staviti 14.7 C...

U ovakvom slučaju češće je tačno rešenje staviti nižu tempetraturu od dve u nedoumici. Ipak, ispraviću kad dođem do zvaničnog podatka. Hvala, amaterko.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #15 poslato: 16. Jun 2009. u 02:01 »
Hvala ti za informaciju oko stavljanja nižih vrednosti. ;) Ubuduće ću "postupati po propisima"... ;)

Gledao sam naknadno synop u 03 UTC i video ovo:  :-: 13274     BEOGRAD/BELGRADE     14.4...
... pa sam odlučio da ipak stavim 14.4 (ko će ga znati-možda je i to greška)... :neznam:

Uglavnom, za sve sumnjive cifre u bazi stavljam napomene u rubrike za taj dan... ;)   
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže Amaterko

  • **
  • Poruke: 1.625
  • Lokacija: Beograd
    • METEOLOGOS - Svet meteorologije
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #16 poslato: 18. Jun 2009. u 03:16 »
Stanica 13278-Kragujevac

Tmin za juče (17. jun) je sigurno greška (piše 11.2)...
AMATERKO => istraživač - saradnik BEOGRADSKE ŠKOLE METEOROLOGIJE
METEOLOGOS - Svet meteorologije
http://www.meteologos.rs/

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #17 poslato: 25. Jun 2009. u 14:44 »
Opet Novi Sad - Rimski Šančevi,,,, 25.06.2009.g 12 UTC ... pritisak na nivou mora 1078.5 mb...alal im vera!

13168 NOVI SAD RIMSKI 19.4 W 2  92 997.8 1078.5 Ovc-7 9 10.00

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #18 poslato: 25. Jun 2009. u 15:41 »
Stanica 13278-Kragujevac

Tmin za juče (17. jun) je sigurno greška (piše 11.2)...

Treba ubeležiti 18.2 do zvaničnog podatka.

Opet Novi Sad - Rimski Šančevi,,,, 25.06.2009.g 12 UTC ... pritisak na nivou mora 1078.5 mb...alal im vera!

Treba da stoji 1008.5. Ruka na tastaturi 'zakačila' sedmicu pored osmice... Dešava se onom ko radi.

Hvala vam, drugari, što pratite.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže TRSTENIK

  • ***
  • Poruke: 2.959
  • Lokacija: TRSTENIK, centralna Srbija
    • TRSTENIČKI BAROMETAR
Re: Kontrola podataka
« Odgovor #19 poslato: 11. Avgust 2009. u 20:11 »
PtPrince, slučaj za čudjenje...sajt RHMZ Srbije...11.08.2009.g ...osmotreni u Evropi u 17:00 (15 UTC)... Podgorica... strava!

Podgorica 25  Grmljavina sa susnežicom i snegom