Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: pomoć koleZi  (Pročitano 29216 puta)

Van mreže Waestro

  • Poruke: 5
  • Lokacija: Beograd
pomoć koleZi
« poslato: 09. Januar 2010. u 00:20 »
ok, braco i sestre meterolozi, treba mi pomoc! ovako..
dobih temu za pisanje "sta bi bilo kad vetra ne bi bilo" e sad, ja apsolutno nemam pojma o cemu da pisem,
osim da bi se ekvator sprzio a polovi smrzli. stoga, svaka pomoc mi je vise nego dobrodosla.  :jupi:

hvala i zivi bili  ;)
Yeah, yeah, yeah.. pretty good, pretty good.. pretty neat.. all right!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #1 poslato: 09. Januar 2010. u 05:39 »
jel imas ikakvu literaturu za taj seminarski rad? pa da izvucemo nesto odatle...

Van mreže Waestro

  • Poruke: 5
  • Lokacija: Beograd
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #2 poslato: 10. Januar 2010. u 00:05 »
nemam, to je i problem. kaze prof da je slobodna  :neznam:
Yeah, yeah, yeah.. pretty good, pretty good.. pretty neat.. all right!

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #3 poslato: 10. Januar 2010. u 01:07 »
Ne tvrdim da mogu da pomognem, ali me zivo zanima u okviru kog predmeta je taj rad?Sam naslov mi je vec malo cudan, ali dobro...

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #4 poslato: 10. Januar 2010. u 18:44 »
Waestro, zao mi je da ostanes bez odgovora/pomoci, ali tema rada "sta bi bilo kad vetra ne bi bilo" mi zvuci bas onako nekako, ne znam, ali mi je sve moguce znajuci stanje u nasoj prosveti... na koliko strana treba da bude rad. To moze da se napise na jednom A4 papiru okvirno sta bi bilo kad vetra ne bi bilo, ne deluje mi to kao neka tema za obradjivanje na 15-20 strana, koliko treba za neki seminarski rad. Koja je skola/fakultet u pitanju?

Ja koji god da sam radio seminarski rad na fakultetu, ako nisam mogao da nadjem odgovarajucu literaturu konsultovao sam profesora koji mora da ti bude mentor. Nema sta tu on da se buni, on je duzan da te uputi na literaturu koja moze da se nadje u univerzitetskoj biblioteci ili na nekom drugom javno dostupnom mestu.

Van mreže Waestro

  • Poruke: 5
  • Lokacija: Beograd
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #5 poslato: 10. Januar 2010. u 20:56 »
Gencicu, u okviru analize vremena

Stefano, studiram meteorologiju na fizici. Sutra cu da probam da cimam profesora ali nesto se ne nadam. to bi trebalo da bude prilicno ozbiljan seminarski

hvala vam!
Yeah, yeah, yeah.. pretty good, pretty good.. pretty neat.. all right!

Van mreže gencic

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.705
  • Starost: 35
  • Lokacija: Bežanijska kosa- Zapadni deo Bg-a
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #6 poslato: 10. Januar 2010. u 23:50 »
Ah, ne mogu ti pomoci, pa ti si stariji student od mene...ja sam tek druga... :D

Van mreže p.e.dj.a

  • *
  • Poruke: 63
  • Lokacija: Užice
    • Peđina beležnica
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #7 poslato: 11. Januar 2010. u 09:52 »
dobih temu za pisanje "sta bi bilo kad vetra ne bi bilo" e sad, ja apsolutno nemam pojma o cemu da pisem,
osim da bi se ekvator sprzio a polovi smrzli.

Ako ces da budes tacan onda samo napisi da ako vetra ne bi bilo, onda bi nastao, posto vetar nije dat nego je posledica drugih fizickih pojava i uslova na Zemlji. Da ne bi bilo vetra, mnogo toga bi prethodno moralo da se promeni, za pocetak, da nema atmosfere, da gravitacija bude mnogo slabija i slicno...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #8 poslato: 11. Januar 2010. u 09:57 »
Ne znam ko ti dade takvu temu... Stvarno je nebulozna. Ovim se krše osnovni zakoni fizike.
Umesto toga, i ako ne dobiješ nikakav savet od profesora, napiši tiradu o tome kako je tako nešto nemoguće, i navedi razloge zašto. To bar nije teško, samo treba dosta da se piše i radi.
Po mom mišljenju, takva tema je dobra za geografe i poljoprivrednike, a tako nešto spomenuti na meteorologiji jeste da tom nekom poželim da svoju diplomu pojede, ili da prestane da provocira.

Mislim da odgovor na tu temu može da da samo Roland Emerih u jos nekoj ekranizaciji katastrofa kao što je dao u 2012. ili u Danu posle sutra (kako ja to zovem Dan posle malo sutra).

Srećno, kolega, na konsultacijama!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Waestro

  • Poruke: 5
  • Lokacija: Beograd
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #9 poslato: 12. Januar 2010. u 22:31 »
gencicu, ceka to i tebe nemoj da brines  ;)
stefano, nema nista od literature, jbg, sve treba da se zakluci
pedja, to uopste nije losa ideja  ;)
prince, i to je dobra ideja, ali, treba da pisem o tome kakvi uslovi treba da budu na zemlji tako da ne postoji vetar (valjda)  ;)
Yeah, yeah, yeah.. pretty good, pretty good.. pretty neat.. all right!

Van mreže beket

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: (Novi) Beograd
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #10 poslato: 12. Januar 2010. u 22:51 »
e stvarno mastovit taj tamo profesor/asistent, sta-li-je-vec...
(takav naslov bio bi dobar za peti osnovne - ali iz srpskog, nikako ne iz poznavanja prirode...
---a u gimnaziji ovo bi cak bila neka ekoloska tema?)

navodno bi trebalo da to bude odlicna provokacija za dobre studente, prakticno - izazov...

ali nikako ne sme da nametne temu bez predlozene literature!
cak je duzan da - ako sam student izabere neku blesavu temu - preporuci literaturu /makar opstu/, da da sugestije, itd.

uf, posle nek neko kaze da nam ne treba tzv. bolonja i kontrola rada na univerzitetu...
« Poslednja izmena: 13. Januar 2010. u 00:35 beket »

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #11 poslato: 13. Januar 2010. u 09:24 »
Umesto kukanja imam konkretan predlog (ako se nije odustalo od ove teme).

Waestro, izgleda da treba da postaviš odgovarajuće uslove. Malo smo se svi zaneli pričajući o opštoj cirkulaciji atmosfere, u kojoj nema mesta takvim uslovima. I sam znaš da se time ruše zakoni raspodele energije na planeti (upadni ugao Sunca, fla-fla-fla...), a posledično tome i sile koje utiču na pokretanje vazduha (Koriolisova sila, gradijent pritiska, sila trenja je ovde glupost, jer se javlja samo pri kretanju, a ne pri pokretanju vazduha) itd. Pada mi na pamet da bi to bila dobra tema, ali iz mikrometeorologije.
Želim da kažem da je moguće postaviti uslove bez vetra na sledeći način: Uzeti kriterijum nepostojanja vetra ako je brzina vetra manja od brzine pokretanja instrumenta (recimo 0.5 m/s, ili čak 0.1 m/s). Zatim, ograničiti se na lokalitet od nekoliko metara u prečniku (može i više, ali ne nekoliko kilometara). Dalje, ograničiti se na planetarni granični sloj, pogotovo laminarni sloj od prvih nekoliko metara (ne ulazi u Ekmanov sloj, tu već vetra ima, jer ima i Ekmanove spirale). Uradi dimenzionu analizu za jednačinu kretanja vazduha, ali za mikrorazmere (tu otpadaju gradijent pritiska i Koriolisova sila kao zanemarljivi). A onda - šizenje!
Uh, bojim se da ovde čekaju klopke iz teorije sličnosti Monin-Obuhov... brzina trenja ide u plus milijardu (deljenje vrednošću koja teži nuli)...  Dalje ne znam ni sam.

Sve u svemu, ovo može da bude tema iz mikrometeorologije, ali nikako iz analize vremena. Možda se pošteno izvučeš sa ovakvom primedbom.

I ne mogu da verujem da si dobio ovu temu od asistenta (asistentkinje?). Da nije to za Lazu?
Ali, možda je baš u tome caka... Probaj to da izneseš na konsultacijama, ako nije kasno.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...


Van mreže Waestro

  • Poruke: 5
  • Lokacija: Beograd
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #12 poslato: 13. Januar 2010. u 16:23 »
bekete, sve to znam, ali sta ces.. nije bas pametno buniti se ovamo..
stefano, nisam o tome tako razmisljao, ali zvuci dobro.
mislio sam, da prestane sunce da greje (odjednom) i kada nastupi ravnoteza pritisaka (posle izracivanja zemlje) prestao bi i vetar. sta mislis?
Yeah, yeah, yeah.. pretty good, pretty good.. pretty neat.. all right!

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #13 poslato: 13. Januar 2010. u 16:32 »
Nije dobro. Ko ce vetar da zaustavi? Ukidanje Sunca to svakako neće učiniti. To je sasvim druga priča.
Ja ne vidim ništa drugo osim ovoga što sam ti naveo.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: pomoć koleZi
« Odgovor #14 poslato: 21. Januar 2010. u 09:50 »
Waestro, šta bi? Kakav je epilog?
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...