Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2011/2012!  (Pročitano 229247 puta)

Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #120 poslato: 21. Novembar 2011. u 11:34 »
 >:( Jaaaaooo ...
Citat
Ono što će obradovati vozače, a rastužiti decu, jeste podatak da će sneg padati samo do 13. decembra, nakon čega će doći do porasta temperature i otapanja snežnog pokrivača.
E ja kažem da će sneg padati od 13. decembra ... aha šta sad!?
Citat
Januar mesec Beogradu i Srbiji doneće jovanske mrazeve.
E baš će da zatrpa! :D
Citat
...a podaci trenutno pokazuju da će februar biti hladan i suv.
E baš neće, nego ima da padne sneg do kolena!
Da se razumemo, ne šalim se ... ozbiljan sam ... koliko i novinari koji su napisali ovaj članak! Neću da ulazim u to da li su navedeni meteorolozi ovo gore i izjavili! :neznam:

Van mreže martin

  • *
  • Poruke: 459
  • Lokacija: Skopje
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #121 poslato: 21. Novembar 2011. u 12:13 »
Kako zelite recite nema na kartama modela sneg bar u sledeci 15 dana dominacije AC i toliko,bas sam se razocarao,a i te dugorocne prognoze ne treba uopste da postoju posto ne valjaju sve je to lutrija.

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #122 poslato: 21. Novembar 2011. u 12:17 »
 ^^
Slažem se sa Ljubišom, naročito sa rečenicom "Da se razumemo, ne šalim se ... ozbiljan sam ... koliko i novinari koji su napisali ovaj članak!"
 
Mali dodatak, bez ikakve želje da "branim" ili "napadam" nekoga (niti radim u bilo kojoj našoj "meteo-firmi" niti imam bilo kakvu poslovnu saradnju sa njima) :
Branka Sparavala (EPS&Meteos) poznajem veoma dugo i znam da čovek ne bi nikada upotrebio termine "ne postoji mogućnost" i "sasvim je izvesno..." kada se priča o dugoročnoj tačnije sezonskoj prognozi vremena (za 3 meseca unapred). Kada sam ga pozvao i rekao mu šta su "Novosti" objavile, on se samo nasmejao i rekao da je navikao da novinari sami "iskonstruišu priču" na osnovu veoma kratkog telefonskog razgovora.
Pretpostavljam da ni g-din Bijelić nije baš decidno tvrdio ni da će sneg padati od 10.-13. decembra niti kakav će biti januar... već su to novinari "ubacili" da bi tekst bio "interesantniji".

Kao što znamo ponekad je teško dati dobru prognozu i za dan unapred a kamoli nešto "tvrditi" i govoriti da je "izvesno" za par meseci unapred (kao što reče "martin" to je sve "lutrija" -teško da će se dugoročna prog. ostvariti ali može da se "ubode" kao i dobitak na lutriji).
Primer: i za juče i za danas su prognoze na raznim sajtovima davale za deo jugoistočne Srbije (Niš, Leskovac), temperature koje su drastično više od stvarne; ako je za juče magla u tim krajevima možda i bila malo iznenađenje (pa je bilo Tmax -2C umesto najavljivanih +10 ili čak +14C), onda je bar za danas (kada se već videlo kakva je juče bila situacija) mogla da se očekuje magla/niska oblačnost ali ni u novim prognozama (radjenim "juče za danas") toga uopšte nije bilo... a danas u podne Niš ima -3C, Leskovac -4C...

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #123 poslato: 21. Novembar 2011. u 12:18 »
Bravo Martine, najpametnija rečenica danas! :super:

Ma biće snega, obzirom da si prognoze uporedio sa lutrijom, biće ga onda kada se najmanje budeš nadao. Kada malo bolje razmislim najveći snegovi koje pamtim još kao klinac došli su uglavnom kao manje ili više iznenađenja. Tako je bilo ovde i prošle godine.  ;)
Dotle, barem neću morati da razmišljam o cipelama za bljuzgavicu. ;D
« Poslednja izmena: 21. Novembar 2011. u 13:22 freeze »

Van mreže zimoljubac

  • *
  • Poruke: 51
  • Lokacija: Kovin
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #124 poslato: 21. Novembar 2011. u 13:00 »
Iz teksta se vidi da je lupanje u prazno,kao i onaj tekst od prosle ili preprosle nedelje da ce ova zima biti sa vise sneznih padavina nego prethodne i kao onaj tekst od prosle godine da ce zima biti hladnija nego u zadnjih 1000 godina,kao i onaj tekst kada su engezi najavljivali toplu zimu,cini mi se 09/10 pa ih sneg zatrpao i tako redom...ovakve stvari ne treba ni objavljivati.niko ziv na ovom svetu ne moze da zna sta ce biti u decembru,januaru,februaru,da se nagadja moze,ali da se tvrdi ne moze.Zato predlazem da se otvori tema "Novinarske prognoze".salim se naravno. :-).posto cisto sumnjam da su prognoze ovakve dali Bjelic i Sparavalo.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #125 poslato: 21. Novembar 2011. u 18:29 »
Mediji su poceli:)
http://www.alo.rs/vesti/43179/Prvi_sneg_21_novembra
e pa danas je 21.novembar :)... znači ima još nekih 5 - 5.5 sati fore za tih 24mm  :kafa:

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #126 poslato: 21. Novembar 2011. u 18:45 »
Novi biseri http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/290907/Nema-snega-do-10-decembra

A komentar jedne osobe:

Citat
a shta je ovo palo u vlasotincu juche, sladoled nije.....



Jel ovaj razlikuje inje od snega  :o

Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #127 poslato: 21. Novembar 2011. u 18:51 »
Pa sladoled definitvno nije :P

Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #128 poslato: 21. Novembar 2011. u 18:52 »
e pa danas je 21.novembar :)... znači ima još nekih 5 - 5.5 sati fore za tih 24mm  :kafa:
Da da:)... sto je najgore ljudi veruju ovakvim prognozama!

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #129 poslato: 21. Novembar 2011. u 19:18 »
Da da:)... sto je najgore ljudi veruju ovakvim prognozama!
Dobro, ima još 2 dana da vidimo da li će Todorović pogoditi, on je baš opširno prognozirao za taj period  ;D

Citat
Novi biseri http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/290907/Nema-snega-do-10-decembra
Što više idemo ka januaru, veća je šansa za pogodak  -)

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #130 poslato: 22. Novembar 2011. u 15:48 »
I šta sad proleće početkom decembra?

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #131 poslato: 22. Novembar 2011. u 16:04 »
Dugo traje suša, a i hladnije vreme od proseka. Po meni realnije da u skorije vreme malo zajuži i bude nekih padavina.

Pa tako se čini, znamo svi da se smenjuju hladniji i topliji periodi, samo ne znamo koliko će koji trajati :D


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #132 poslato: 22. Novembar 2011. u 17:15 »
Kao sto Dejo rece, realnije je da uskoro dodje do nekih padavina a da uz to i otopli. Mislim da ce bas takav biti pocetak decembra sto je i postala praksa u prethodnih nekoliko godina.
Za zimu sa snegom rezervisana je sredina decembra...

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #133 poslato: 22. Novembar 2011. u 17:18 »
To sto je bilo maglovito i hladno ne znaci da bi po pravilo sad trebalo da otopli.. naprotiv, po pravilu bi trebali da imamo uplih hladnog vazduha jer smo do sad vec duze u "pozitivi".. no kako sad stvari stoje vjerovatno nista od sjevera.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #134 poslato: 23. Novembar 2011. u 15:01 »
Koliko su puta modeli crtali nesto ovako a za dan dva na tom istom mestu anticiklon od 1030-1040mb:
Ovde cu citirati lakijev post jer je rec o decembru a on kao zimski mesec spada u ovu temu.

GFS za pocetak decembra vec neko vreme vidi jak ciklon na zapadu kontinenta i kad on tako "zadre" to se i ostvari pa makar bilo i u 300 i nekom satu.
Takav ciklon bi verovatno doneo prvi sneg na zapadu kontinenta a imao bi uticaj i na vreme kod nas.
Premestajuci se istocno moglo bi doci do stvaranja sekundarnog ciklona u Sredozemlju ili Jadranu a onda bi sve bilo otvoreno. To je za sad jedina opcija sto se tice padavina u sledecih desetak dana i eventualno prvog snega na nasim prostorima.

To sto je bilo maglovito i hladno ne znaci da bi po pravilo sad trebalo da otopli.. naprotiv, po pravilu bi trebali da imamo uplih hladnog vazduha jer smo do sad vec duze u "pozitivi".. no kako sad stvari stoje vjerovatno nista od sjevera.
Naravno da ima logike u ovome sto je napisao Fraka medjutim ja ipak pocetkom decembra prvo ocekujem osetan porast temperature(razbijanje magle i niske oblacnosti) u nizim krajevima a onda se otvara mogucnost za ono sto sam iznad vec napisao.

Van mreže martin

  • *
  • Poruke: 459
  • Lokacija: Skopje
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #135 poslato: 23. Novembar 2011. u 18:14 »
Pred neki dan sam rekao za sneg pocekacemo jos dugoooo,a izgledi su velike da ce i tako da bude,nema na vidiku neka znacajna promena vremena.Volim zimu,volim sneg,ali suva i studena zima u nikoj slucaj ne bi voleo da bude,to ti je isto ko leto bez sunce tako i zima bez sneg.

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.463
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #136 poslato: 24. Novembar 2011. u 18:39 »
Svake godine nam kazu da ce biti dosta snega, i nista se ne ostvari... :kafa: Evo iz Blica tekst, sneg 23 novembra.. :deda:
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/288600/Sneg-krajem-novembra
:)  :blahblah:  :-X

Van mreže Boki

  • **
  • Poruke: 787
  • Lokacija: okolina Cuprije (selo Senje)
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #137 poslato: 24. Novembar 2011. u 18:48 »
Ja sam znao da od toga nema nista...Sve sto napisu uvek bude obrnuto ...Jos smesniji mi ovaj tekst sto je gabesz okacio iz novina alo... :lmao:

Za sve snegoljubce tuzne vesti, snega nema na vidiku.... :cry: :cry: :cry:

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #138 poslato: 24. Novembar 2011. u 20:44 »
Ako nam je za utehu,cela Evropa kuburi sa padavinama,a o snegu ni da ne pricam,tako da sta reci sem nadati se,dani prolaze pa kad padne dobrodosao :D :D :D

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2011/2012!
« Odgovor #139 poslato: 24. Novembar 2011. u 21:12 »
Evo u prilog prethodnog posta danasnje temperature u vecem delu Evrope.
Vidimo da je zima daleko od nas na istoku i u oblasti Crnog i Kaspijskog mora gde su temperature daleko ispod normale za ovo doba godine ali zato na severu i u Skandinaviji toplo za ovo doba godine.
Snega naravno nema nigde, od vecih gradova se zabelelo jedino u Vladikavkazu gde je danas palo 20cm snega.