Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2012/2013  (Pročitano 127017 puta)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #120 poslato: 21. Decembar 2012. u 19:04 »
Gfs vidi prodor hladnog vazduha pocetkom januara..

Van mreže Slavke

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 36
  • Lokacija: Nebitno
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #121 poslato: 21. Decembar 2012. u 20:42 »
Daleko je 6. januar...i ne deluje mi ubedljivo taj prodor.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #122 poslato: 22. Decembar 2012. u 10:53 »
Gledao sam malo pre gfs-ove meteograme 18z od 21.12 i 00z od 22.12. za period od nove godine do 7 januara. 18z daje konstantne temperature oko 0 za pocetak perioda a onda od 3 januara ide u minus (ledeni dani). 1. i 2. januara daje nesto manje od 20mm. padavina u obliku snega. Meteogram 00z je suprotan od prethodnog. Sve do 6. januara temperature su oko 10 stepeni i tek oko 6. januara ide u minus. padavina oko 30mm. uglavnom u obliku kise. Ako moze neko od iskusnijih clanova da prokomentarise ovo da li sam ja to dobro video.  Unapred se zhvaljujem.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #123 poslato: 22. Decembar 2012. u 10:57 »
Gledao sam malo pre gfs-ove meteograme 18z od 21.12 i 00z od 22.12. za period od nove godine do 7 januara. 18z daje konstantne temperature oko 0 za pocetak perioda a onda od 3 januara ide u minus (ledeni dani). 1. i 2. januara daje nesto manje od 20mm. padavina u obliku snega. Meteogram 00z je suprotan od prethodnog. Sve do 6. januara temperature su oko 10 stepeni i tek oko 6. januara ide u minus. padavina oko 30mm. uglavnom u obliku kise. Ako moze neko od iskusnijih clanova da prokomentarise ovo da li sam ja to dobro video.  Unapred se zhvaljujem.

Sve si dobro video ali je to dug period, menjace se to jos puno puta.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.209
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #124 poslato: 22. Decembar 2012. u 11:41 »
Pošto se u ovom izlazu pojavilo,iako spada unutar 7 dana bolje je staviti u ovu temu.

GFS nacrtao lep hladni front u petak,bilo bi tu i nešto snega verovatno.I nakon toga na par dana ostaje hladno kao posledica jačeg anticiklona istočnije.

Ostaje da vidimo da li je ovo samo "izlet" GFS-a ili se nešto ipak sprema.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #125 poslato: 22. Decembar 2012. u 11:52 »
 ^^

Nemam sada vremena da stavljam 6z izlaze GFS-a prethodnih dana, ali neverovatno je koliko je tu bilo gluposti. GFS se prilicno srozao i treba ga uzimati u obzir samo do 96h. Sve posle je BUG-CINA.

Baci pogled na EC, koji je koliko tolko postojaniji izlaz za izlaz, i pripremi se za visibabe. ;)

Za sada nema zime na vidiku. Postoje dakle samo izlazi GFS-a-kao ovaj 6z koji samo sluze prvo mastanju, pa zivciranju... :bljuv:

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #126 poslato: 22. Decembar 2012. u 11:53 »
Hvala puno Dikile. Znam da je dug period i da se sad ne moze sa sigurnoscu ni naslutiti sta ce se desavati pocetkom 2013. godine. Samo sam hteo da mi neko ko se bas razume kaze da li sam to dobro video ili ne. Jos jednom HVALA.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.209
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #127 poslato: 22. Decembar 2012. u 11:55 »
 ^^ ^^ Nema tu pravila ko je ko više u pravu...

Generalno su oba loša u zadnje vreme na duži period.  ???

GFS je na primer pre video otopljenje od sutra od EC-a,EC je bolje video one velike snežne padavina u centralnim i južnim krajevima i tako...dakle nema pravila ko je bolji. ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.694
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #128 poslato: 25. Decembar 2012. u 15:52 »
Nije loš GFS6z,ima neke nade za božić  :jupi:,u odnosu na juče situacija je danas već bolja,ajmoo  :-:

Van mreže djuki77

  • *
  • Poruke: 68
  • Starost: 47
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #129 poslato: 25. Decembar 2012. u 16:04 »
Nije loš GFS6z,ima neke nade za božić  :jupi:,u odnosu na juče situacija je danas već bolja,ajmoo  :-:


Jel moze pomoc sta ovde znaci koja boja, odnosno linija... i gde da nadjem ovaj dijagram...
Hvala puno

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #130 poslato: 25. Decembar 2012. u 16:41 »
 ^^
http://www.meteociel.fr/modeles/gefs.php?carte=1

Zelena boja je "glavni izlaz" GFS-a, plava je tzv. "kontrolni", crvena je "prosek" za poslednjih 30 godina a siva je "srednja vrednost" svih 20 "članova" u "ensemble forecast".

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #131 poslato: 25. Decembar 2012. u 18:13 »
Kao i prethodnih dana 6z izlaz, ajde da kazem čudan.., ali, 12z vraća u realnost, ;) mada ima tu nekog polupokušaja izdizanja afričke AC u Azorsku AC i kolikog tolikog obuzdavanja jakih zapadnih vetrova gore, ipak jako je to slabo za sada..

Dokle god je na snazi zonalno strujanje, NEMA zime kod nas! Da bi se ova sinoptička situacija promenila potrebno je dosta vremena, a zima ne traje večno..

Jako hladna masa pomera se sa istoka Kanade ka zapadnom delu te zemlje, dolazi u dodir sa relativno toplim okeanom, i bum, ciklogeneza. Prvo zatrpavanje istoka-severoistoka SAD-a, a nakon toga cikloni putuju nesmetano Atlantikom u zapadnoj struji, blokirajući dotok hladnog vazduha sa severa gotovo čitavoj Evropi.. Dakle, nema AC-a na vidiku-nema bloka ovoj stuji-nema zime..

Poneki hladni frontić uz hladnu kišicu u nižim predelima, eventualno sneg na planinama, ili AC koji bi dovukao nešto hladniji vazduh sa istoka uz moguću inverziju je dakle sva zima koju možemo očekivati barem do 10-15 januara, po meni.

Sličnu situaciju imali smo i prošle godine, zime nije bilo u januaru, dosla je tek u februaru. Moje mišljenje je da bi se sličan-naravno ne isti- scenario mogao ponoviti i ove zime. Za sada postoje neke naznake, ali rano je da bi o tome pisao.  :-*
« Poslednja izmena: 25. Decembar 2012. u 18:35 freeze »


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #132 poslato: 25. Decembar 2012. u 19:43 »
@ freeze

Ja se secam da je u 2012. bilo hladno i sa sneznim mecavama u isto vreme i u Evropi i u Severnoj Americi?

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #133 poslato: 25. Decembar 2012. u 20:26 »
Freeze je objasnio sve, identicno misljanje imam kada je u pitanju povratak zime u nase krajeve.
Kada kazem zima mislim na snezne padavine i ledene dane, ne prognoziraju se neke ekstremno visoke temperature kao sto se cinilo pre nekoliko dana ali nema ni prave zime.
Modeli su uveli neku novinu sto je vec freezi objasnio, izdizanje AC preko Britanskih ostrva ali jos je to dosta neubedljivo.
Kada imamo jedan hladan talas i obilne snazne padavine kao sto smo nedavno imali onda je potrebno sigurno mesec dana da bi se takva situacija ponovila. Tako je bilo 2009. pa nesto slicno i 2010. tako ce sigurno biti i ove godine.
Nadam se da ce nam januar konacno doneti jedan veliki sneg, to nam fali vec nekoliko godina unazad.


Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #134 poslato: 25. Decembar 2012. u 20:41 »
@ ciklon

Mislis fali nam januarski veci sneg?

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #135 poslato: 26. Decembar 2012. u 01:02 »
@ ciklon

Mislis fali nam januarski veci sneg?

Pa da, prethodnih nekoliko godina smo prilicno lose prolazili u januaru, mozda tek nesto u poslednjoj nedelji.
Ovde ne spada jugozapad i jugoistok koji su i prosle godine imali dosta snega u januaru.
U poslednjoj deceniji pamtim januarski sneg 2003. (negde oko Bozica), 2008. prvog dana NG je bilo vecih sneznih padavina u citavoj zemlji i ne mogu se setiti 2011. da li je bilo snega negde pred kraj januara, to je sve ako gresim neka me neko ispravi.

GFS 18Z nastavlja  istu pricu kao i nekoliko prethodnih izlaza, pocetkom januara vidi blok iznad Atlantika ali i dalje nema dovoljnog priliva hladnog vazduha sa istoka koji bi aktivirao Sredozemlje.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #136 poslato: 26. Decembar 2012. u 02:11 »
Bilo je 2011. godine snega u poslednjoj dekadi januara, ne nesto mnogo ali imali smo sneg i ledene dane, mada te zime planinski centri su ocajno prosli sto se tice snega.
Inace dopunio bih Ciklona (mada ovo nije tema za to, ali ajde), ja se pored 2003. godine (belog Bozica i Srpske Nove Godine), secam da je i sledece zime (2004) Bozic takodje bio beo. Na Badnji dan je vejao sneg kao lud uz stvaranje sneznog pokrivaca i bili su veliki minusi tokom Bozicnih praznika, bilo je bas lepo.
Posle toga samo 2008. je bio sneg pocetkom janura, ali verujem da je vecini tada bio zapao, zato sto je na Badnji dan doslo do velike poledice odnosno ledene kise, to je bilo nesto strasno koliko je bilo klizavo. :-[

Eto toliko o tome, inace mislim da postoje jos sanse da imamo zimu i sneg za Bozic, ako vec nece za Novu Godinu.
Svasta je tu moguce, i GFS ensambli slute na povratak zime oko 5. januara.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #137 poslato: 26. Decembar 2012. u 13:09 »
2009 (ako se dobro secam) je bila UZASNA poledica za Srpsku Novu Godinu, ono je nezapamceno! :/

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.813
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #138 poslato: 26. Decembar 2012. u 13:24 »
Po onome što modeli slute, za sad povratak zime nije na vidiku. Mogući su povremeni prodori hladnijeg vazduha ali to je sve sa severozapada i tu nema prave zime. Period pred Božić jeste potencijalno dobar i može da se izrodi u zimsku varijantu ali to je toliko daleko i nesigurno da je samo puko nagađanje.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.813
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #139 poslato: 27. Decembar 2012. u 11:03 »
Tendencija je sve bolja. Nema divljanja Atlantika, Polje visokog vazdušnog pritiska se polako premešta prema Britanskim ostrvima i omogućava priliv hladnijeg vazduha sa severoistoka. Da li će se i kad aktivirati Mediteran to je najteže reći. Naravno ovo govorim za prvu dekadu januara u 2013.