Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2012/2013  (Pročitano 127018 puta)

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #160 poslato: 01. Januar 2013. u 14:01 »
Sneg je moguc oko 12. ili 13. januara,pre toga sanse skoro pa nikakve!
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #161 poslato: 02. Januar 2013. u 20:33 »
Nista se vec danima ne menja na kartama kada je u pitanju povratak zime na nase prostore ali i citave Evrope. Prilicno dosadno i monotono vreme ce trajati barem jos desetak dana sto znaci da sneg ne treba da ocekujemo pre polovine meseca, naravno ni za tada se nista ne zna.
To ce biti vec polovina zime, ostaje nam ona druga polovina koja je u poslednje vreme bogatija sa snegom i hladnocom.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #162 poslato: 04. Januar 2013. u 17:46 »
Da li je ovo resila zaista da nam se vrati zima, ostaje da vidimo narednih dana. :kafa:
Za sada ovo lepo izgleda i kod GFS-a i kod EC -a, slazu se za povratak ostre zime nakon 12-13. januara.


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #163 poslato: 04. Januar 2013. u 20:39 »
Scenario koji ce se najverovatnije ostvariti od 11.-14. januara, ova prognoza je izasla pre neki dana ali sam namerno malo sacekao sa postavljanjem ovde.
Prostrani AC tamo gde nama najvise odgovara iznad Skandinavije, otvorena vrata za prolazak hladnoce sa istoka koje tamo sasvim dovoljno ima i ciklon u Sredozemlju koji je posledica ove prve dve stvari.
AC i hladnoca su sasvim izvesni ali ciklon je isuvise rano i neozbiljno komentarisati jer se njegov nastanak i putanja nikada ne znaju na ovako duge staze.



Van mreže Slavke

  • *
  • Poruke: 58
  • Starost: 36
  • Lokacija: Nebitno
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #164 poslato: 04. Januar 2013. u 22:08 »
Uz taj scenario zima je sigurna, samo je to daleko da bi bili sigurni. Sve zavisi kako će se pozicionirati barički sistemi u okolini.
Deluje mi da će biti zanimljivo (hladno).

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #165 poslato: 04. Januar 2013. u 22:59 »
Hmm, da definitivno nešto miriše da bi se zima konacno mogla vratiti.. Italijani su još početkom jan. stavili sliku na kojoj su prikazali moguće zahladjenje kasnije u januaru koje bi nastalo kao posledica zagrevanja stratosfere. Konačno se ima nešto za pratiti. Videćemo, nadamo se i snegu pored hladnoće-trenutno modeli i nisu bas padavinski raspoloženi.

Van mreže Stefoo

  • **
  • Poruke: 562
  • Starost: 29
  • Lokacija: Banja Luka, Republika Srpska
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #166 poslato: 05. Januar 2013. u 12:41 »
Odlicno izgleda, ali to jos nije ono najjace sto bi se moglo desiti..Sprema se prava hladna bomba koja jos uvijek nije ucrtana na kartama.
Na NE se trenutno nabija veoma hladan zrak,koji lako moze da dogura cak i do Pirinejskog poluostrva..
Ali vidjecemo jos.. Ima jos dosta vremena..


„ Vjetrovi su moji prijatelji, oluje moje radosti, sunceva zega moja naslada, mukla studena jutra moji najsvecaniji casovi.”
I. A.

http://www.youtube.com/watch?v=GhLZRizkZ_M&sns=fb

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #167 poslato: 05. Januar 2013. u 14:14 »
Sada vec veliki potencijal da od sredine januara stigne priliv znatno hladnijeg vazduha na Balkan ali i u druge delove Evrope, zima se vraca polako ali sigurno.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #168 poslato: 05. Januar 2013. u 23:21 »
Da definitivno se vraća zima i što je najzanimljivije ovo su situacije koje najavljuju duži period veoma hladnog vremena sobzirom da će ciklon nad Atlantikom uskoro u potpunosti zameniti anticiklon.

Van mreže freeze

  • **
  • Poruke: 1.479
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #169 poslato: 06. Januar 2013. u 08:18 »
 ^^  Jutrosnji izlazi dijametralno suprotni tvojoj konstataciji.. :-X Imamo upad hladnoce prezapadno, stvaranje Đenovskog ciklona, ali i uvlacenje toplog vazduha sa prednje strane na kojoj smo bas mi.. :-X Posle toga Atlantik kreće u drugu smenu..

Zanimljivo kako su vecina modela dosta slozna ovog jutra oko takvog scenarija.. ENSI GFS-a topliji nego juče..

Pratimo-bolje da mnogo ne ocekujemo.




Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #170 poslato: 06. Januar 2013. u 09:01 »
Ovo stvarno nema smisla sta rade ovi modeli. Prethodnih nekoliko izlaza tako slozni i davali zimski scenario od 13.01. a jutros EC i GFS blagi receno uzasni nema zime ni na vidiku. Interesantno je da su poslednjih nekoliko dana EC i GFS prilicno slozni u svojim izlazima bilo da se radi o zimskom ili toplijem scenariju. Neznam kako vi ali ja polako gubim strpljenje sa ovim modelima bas nas lepo vozaju. Jednom sam vec ovde komentarisao kada je bila slicna situacija u trecoj dekadi decembra kada su modeli najavili otopljenje da su male sanse da se to i ne ostvari, tako da sa velikom verovatnocom se moze reci da od prognoziranog zahladjenja i prave zime polovinom januara nema nista.
Zelim svim forumasima i snegoljupcima da u miru i radosti provedu danasnji badnji dan u nadi da ce nam se zima vratiti.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #171 poslato: 06. Januar 2013. u 09:06 »
Otpisivanje zime na osnovu jutrošnjih izlaza... Ja ove pahulje što će padati večeras i to čak 3-4mm nisam video do petka na kartama...


Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 4.000
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #172 poslato: 06. Januar 2013. u 09:32 »
Upravo tako Dejo! To je samo jedan izlaz,a znamo kakav je bio scenario za Bozic pa eto ipak ce biti i nekog snega(niko nije ni ocekivao do pre 2 dana)...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #173 poslato: 06. Januar 2013. u 11:12 »
Modeli jesu "cudni" jutros ali nista to nije neobicno. Ocekuje se priliv hladnoce sa istoka, ciklon ce se stvoriti u Sredozemlju ali niko tacno ne zna gde.
Niste valjda ocekivali da jucerasnji izlazi ostanu takvi sve do 13.-14. januara a onda da nas zatrpa sneg?
Rec je o periodu od preko nedelju dana, mogu samo zamisliti sta ce modeli sve iscrtati do sledeceg vikenda.
Evo jutros GFS vidi sneg na severu zemlje u petak-subotu usled Djenovskog ciklona a EC za taj period crta +10C dok je juce davao sneg i tmax oko 0C. Danas je ciklon pomerio dosta zapadnije pa je tu i mnogo vise toplog vazduha i naravno kisa.
Ovo ce biti jako zanimljiv i neizvestan period, uzivajmo!

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #174 poslato: 06. Januar 2013. u 12:28 »
Cemu frka,sneg ce pasti od 12-15-og januara, negde u tom periodu,a posle 15-og temperatuta u minusu.Bar na severu zemlje ce biti tako
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #175 poslato: 06. Januar 2013. u 12:48 »
 ^^
Man,to je samo jedan od scenarija za taj period.Ako se ciklon postavi tako da mi budemo u njegovom toplom sektoru sansa za sneg nema,a pogotovo ne u Vojvodini.Treba sacekati gde ce se ciklon postaviti i kakav ce biti priliv hladnog vazduha.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #176 poslato: 06. Januar 2013. u 13:32 »
Videcemo,ja ostajem pri svome!
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #177 poslato: 06. Januar 2013. u 14:13 »
Man,to je samo jedan od scenarija za taj period.Ako se ciklon postavi tako da mi budemo u njegovom toplom sektoru sansa za sneg nema,a pogotovo ne u Vojvodini.Treba sacekati gde ce se ciklon postaviti i kakav ce biti priliv hladnog vazduha.

Nevezano za ovu situaciju ali nikako se ne mogu sloziti sa ovim sto sam boldovao. Kada je u pitanju Djenovski ciklon ili ciklon koji se nalazi u zapadnim delovima Jadrana(ponekad i centralnim) od citave Srbije najvise sanse za sneg dobija upravo Vojvodina jer topao vazduh koji ciklon uvlaci dolazi sa juga-jugozapada pa je onda i realno da juzni delovi budu izlozeni toplijem vazduhu i kisi, imali smo primer ako se ne varam u decembru 2010.
Naravno to zavisi i od dubine ciklona, njegovog pravca, i jos dosta faktora...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #178 poslato: 06. Januar 2013. u 14:36 »
Ja sam mislio kada je ciklon jos u u Djenovskom zalivu,on tada povlaci topao vazduh sa juga i tada je u Vojvodini i zapadnoj Srbiji JZ strujanje najizrazenije.Toplije je vreme od ostatka zemlje tada u Vojvodini,a ponajvise  na zapadu oko Loznice,Valjeva.Ali upadom u Jadran dolazi do zahladjenja,odnosno hladan sektor ciklona nastupa.Naravno tada Vojvodina najbolje prolazi sa padavinama i zahladjenjem kada je centar ciklona u centralnom Jadranu,blizi nama i dublji,ali da li ce padati sneg u ostalim krajevima zavisi da li ce se ciklon postaviti u centralnom ili juznom Jadranu.Tj. potrebno je da bude juznije da bi dobar sneg pao  na jugu i u centralnim krajevima,a tada vecina krajeva ima sneg,dok je Vojvodina uglavnom suva.Naravno to sve zavisi i od dubine ciklona i ostalih faktora,kao sto si i rekao.
« Poslednja izmena: 06. Januar 2013. u 15:39 zec »

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2012/2013
« Odgovor #179 poslato: 06. Januar 2013. u 14:59 »
Ja sam mislio kada je ciklon jos u u Djenovskom zalivu,on tada povlaci topao vazduh sa juga i tada je u Vojvodini i zapadnoj Srbiji JZ strujanje najizrazenije.Toplije je vreme od ostatka zemlje tada u Vojvodini,a ponajvise  na zapadu oko Loznice,Valjeva.Ali upadom u Jadran dolazi do zahladjenja,odnosno hladan sektor ciklona nastupa.
Da, ali kada je ciklon jos oko Djenove on ni ne daje padavine u nasim krajevima vec Italiji, Sloveniji i zapadnoj Hrvatskoj a tek njegovim premestanjem padavine zahvataju i nas, kao sto si napisao u poslednjoj recenici a tada je sever zemlje vec u hladnom sektoru i ima najpovoljnije uslove za sneg. Tu ne spada Loznica, Valjevo i taj zapadni deo zemlje, cak i u juznim delovima Vojvodine i Beogradu moze da pada kisa a severnije sneg.