Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Decembar 2012.  (Pročitano 95593 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #680 poslato: 19. Decembar 2012. u 19:23 »
I dalje potpuno nepoznata situacija za period posle vikenda, ne zna se ko će imati uticaj na vreme kod nas, da li zapadno-evropska ciklona ili istočno-evropska anticiklona.



GFS je u prethodna 4 izlaza prihvatio hladniju varijantu, da bi sad poslednjim ponovo većim delom vratio topliju. Evo haotičnost ensembala.


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #681 poslato: 19. Decembar 2012. u 19:31 »
ECMWF-12UTC je bitno drugačiji od prethodnog "izlaza" od 00UTC,
topla varijanta u ponedeljak, izrazito topla u utorak
("vrućina" na 850hPa, "snegožder" na planinama  :cry: ... ali još uvek nije to sigurno iako su modeli obično malo bolji u najavi tople nego hladne varijante):






Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #682 poslato: 19. Decembar 2012. u 20:32 »
Novi EC uveo prolece krajem decembra. Znam da je jos to prilicno daleko da se sa sigurnoscu tvrdi da ce tako i biti ali mi se ipak cini da je za nas snegoljupce ova godina zavrsena.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #683 poslato: 19. Decembar 2012. u 20:43 »
I gfs se pridruzio od ponedeljka temperatura od +8c,pa navise!
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.863
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #684 poslato: 19. Decembar 2012. u 20:46 »
Da EC daje baš visoke temperature 25 i 26 decembra , za sada deluje da bi to otopljenje trajalo par dana videćemo...a taman smo se ponadali da će ceo decembar biti hladan!

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.694
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #685 poslato: 19. Decembar 2012. u 20:53 »
Kako sada stvari stoje ko da nam se ponavlja ona godina kada smo u decembru dobili po 40cm snega a onda u roku par dana t otišla na +15,naravno posle toga skoro i da nije bilo zima i sve otišlo u propast   :o :-:

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.209
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #686 poslato: 19. Decembar 2012. u 21:06 »
Ne možemo suditi nakon 1 izlaza modela kako će vreme biti za 5 dana,posebno kad su ovako nesigurni,a još  gore je govoriti  o tome da je  zima propala.

Naravno,ne shvatite ništa lično IvkeBG i Slobopfc,ali oni koji čitaju forum a nisu poznavaoci meteorologije o često uzimaju ovakve reči "zdravo za gotovo" ove reči,to se razglasi i eto. ;)

Da je sve po takvoj logiciji,one hladnoće u februaru nikad nije ni trebalo da bude. :D Dakle i iz najtraljavije situacija se može izroditi prava zimska situacija kasnije.  ;)
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.147
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #687 poslato: 19. Decembar 2012. u 21:26 »
http://www.hidmet.gov.rs/ciril/prognoza/stanica.php?mp_id=13278
Da li ce sutra skinuti ovaj sneg za ponedeljak i ovaj minus videcemo,bice zanimljivo  ;D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.415
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #688 poslato: 19. Decembar 2012. u 22:00 »
Kao što su mnogi već primijetili, veliki preokret na kartama večeras. Do jutros se nije nazirao kraj ovom hladnijem periodu, a sad je tu već topli front i prilično otopljenje početkom naredne sedmice.
Iz iskustva znam, da kad god modeli ovako naglo uvedu veliko otopljenje, da se ono i ostvari. Što ne važi i za zahlađenja. Možda sutra modeli budu pametniji. :)


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 22.5mm
Miljakovac - 24.9mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Transmat

  • **
  • Poruke: 778
  • Starost: 44
  • Lokacija: Podgorica,Montenegro
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #689 poslato: 19. Decembar 2012. u 23:20 »
GFS je u prethodna 4 izlaza prihvatio hladniju varijantu, da bi sad poslednjim ponovo većim delom vratio topliju. Evo haotičnost ensembala.
Dejo ja stalno pratim Gfs Ensamle. U vecini slucajeva mi je dovoljno samo na njega oko da bicim i znam orijentaciono prognozu  :D

Kao što su mnogi već primijetili, veliki preokret na kartama večeras. Do jutros se nije nazirao kraj ovom hladnijem periodu, a sad je tu već topli front i prilično otopljenje početkom naredne sedmice.
Iz iskustva znam, da kad god modeli ovako naglo uvedu veliko otopljenje, da se ono i ostvari. Što ne važi i za zahlađenja. Možda sutra modeli budu pametniji. :)

Klasika..  Živa istina ovo što kažeš za otopljenje, uvijek se ostvari kad ga naglo uvedu..

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #690 poslato: 19. Decembar 2012. u 23:47 »
Naravno Kimi da se ne ljutim, zato ovo i postoji da bi svako iznosio svoje stavove. Iz dva razloga sam poslao prethodni komentar. Prvo zato sto je ova tema nekako postala malo umrtvljena a drugi razlog je vec neko naveo da kad se uvede otopljenje retko kad da modeli omanu. Da su crtali minus i padavine verovatno ne bih komentarisao jos. Nadajmo se da ce za ovu situaciju vaziti ona narodna da je jutro pametnije od veceri i da ce modeli sutra vratiti zimu u nase krajeve.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #691 poslato: 19. Decembar 2012. u 23:56 »
Od veceras sam veliki pesimista za narednu nedelju. Razlozi vec opisani da ih ne ponavljam.
Ovih dana sam pratio neke evropske forume i sajtove na kojima su svi videli dve varijante za period oko katolickig Bozica, prva ona hladnija i druga ova toplija o kojoj sad pisemo.
Niko ni tamo nije bio siguran sta ce se izroditi iz svega toga jer je borba izmedju ciklona na zapadu i anticiklona na istoku bila nepredvidiva, ocigledno da je "pobedio" ciklon sa Atlantika a kao posledicu imacemo toplo vreme (moj naziv za to je odvratno vreme) pred kraj decembra.
Sto je jos gore, a iskusni clanovi to dobro znaju, kada imamo ovakvu sinopticku situaciju i zonalno strujanje onda je potrebno dugo vremena da se ono narusi.
Sve u svemu izgleda da ce ova tema biti neaktivna jedno vreme....


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.609
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #692 poslato: 20. Decembar 2012. u 00:07 »
Bas tako Ciklon, ako se uspostavi zonalno strujanje trebace minimum 15-20 dana da se stanje promeni. Ali dobro neka nam zima donese jos jedan ovakav snezni talas i ja sam zadovoljan.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.301
  • Lokacija: Beograd
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #693 poslato: 20. Decembar 2012. u 01:15 »
Moze li neko da mi objasni ukratko, nije mi jasno, znam da cete se sad smejati, ali bas me briga! ;D :P Otkud u severnoj Bugarskoj da sada ima toliko padavina (sneznih jer je niska temperatura), to se nije videlo na osnovu modela uopste...

Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #694 poslato: 20. Decembar 2012. u 08:08 »
Posle jutrosnjih modela vec je izvesno strahovito otopljenje od 24.12. Moze li neko da prokomentarise ovo otopljenje sto se crta, iz kog razloga topao vazduh iz sredozemlja i severa afrike prodire u celu evropu? Na kartama se vide cikloni nad skandinavijom koji blokiraju prodor hladnog vazduha to mi je jasno ali ima li jos nesto?

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.813
  • Starost: 52
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #695 poslato: 20. Decembar 2012. u 08:09 »
Modeli su sve bliži tome da nas početkom naredne nedelje očekuje otopljenje. Koliko će biti izraženo i koliko trajati to je nezahvalno prognozirati. Glavno je pitanje kako će se ponašati jak ciklonalni sistem koji će biti početkom nedelje iznad Britanskih ostrva. Da li će se i u kom pravcu pomerati i da li će povremeno od njega dolaziti neki frontalni prodori koji bi eventualno i dovlačili malo hladniji vazduh po visini. Samo da dodam da je vrlo verovatno da će Timočka krajina poslednja dobiti otopljenje zbog uspostavljanja jugoistočnog strujanja.

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #696 poslato: 20. Decembar 2012. u 08:42 »
Moze li neko da prokomentarise ovo otopljenje sto se crta, iz kog razloga topao vazduh iz sredozemlja i severa afrike prodire u celu evropu? Na kartama se vide cikloni nad skandinavijom koji blokiraju prodor hladnog vazduha to mi je jasno ali ima li jos nesto?

Pre svega jak ciklon iznad Britanije, ciklon ima rotaciju suprotno od smera kazaljke na satu, koji povlači topao vazduh na južne i centralne delove Evrope, vidi kartu.



Isto se može videti i na temperaturnoj karti sloja koji najčešće posmatramo na 850hPa. I kao što je Boce rekao postoji mogućnost za slabe hladne frontove, ali oni značajniju promenu ne mogu doneti. Sve dok se ne uspostavi drugačija cirkulacija vazduha.


Van mreže ljubostinja

  • **
  • Poruke: 877
  • Starost: 40
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #697 poslato: 20. Decembar 2012. u 09:50 »
Hvala na odgovoru Dejo, tako sam nesto i sam zakljucio posle dugogodisnjeg staža na forumu :D

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.415
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #698 poslato: 20. Decembar 2012. u 17:32 »
U subotu idem na Kopaonik. Ako se ostvari scenario GFS-a, u ponedjeljak ću skijati u majici kratkih rukava, a već u utorak bih mogao da skijam samo po blatu. EC ipak daje malo blaže otopljenje po visini.

Padavine i ciklonska aktivnost se naziru svuda od utorka/srijede. GFS vidi jak hladni front u četvrtak, a EC toplo do daljnjeg.


padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac 27.2mm
prosek - 48.7mm

padavine u aprilu 2024:
Vračar - 22.5mm
Miljakovac - 24.9mm
prosek - 51.5mm

Van mreže Aleksandar

  • *
  • Poruke: 289
  • Lokacija: Brus
Odg: Decembar 2012.
« Odgovor #699 poslato: 20. Decembar 2012. u 17:39 »
tako je, gfs u cetvrtak vidi jak hladan front kao i mnogo snega za taj dan, videcemo sta ce ec reci veceras.... ali je to daleko u svakom slucaju.