Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Proleće 2013  (Pročitano 77490 puta)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #160 poslato: 26. April 2013. u 23:09 »
I posle neka mi neko kaze da je sve uredu sa ovim nasim podrucjem u poslednjih par godina, ma daj..

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #161 poslato: 28. April 2013. u 01:19 »
Sta li nas ceka, ne zelim ni da zamislim..  :-X

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.471
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #162 poslato: 30. April 2013. u 17:51 »
Neverovatno "detaljna" i "precizna" prognoza do oktobra  :histerija:


Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #163 poslato: 30. April 2013. u 20:57 »
 ^^
 :rofl:
 :lmao:
Davati prognozu za 5-6 meseci unapred i u njoj pisati da će srednja Tmax "biti OKO 19.4C" (ajd' bar da se kaže "malo iznad proseka" ili nešto slično, a ne davati i decimalu i pisati "oko") uz korišćenje termina kao što su "pojava toplotnih talasa u julu i avgustu" (ko bi očekivao vruće vreme u julu i avgustu  ;) ) je nešto što ne vredi komentarisati ali eto ja potroših 2 minuta vremena na ovu više nego preciznu  ;) prognozu.

Van mreže Fraka

  • **
  • Poruke: 821
  • Lokacija: Kotor - World wide
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #164 poslato: 30. April 2013. u 22:53 »
Bice i oko 46.32  mm  :D

Bice kise za koji dan, pa ce se malo oporavit ovo osparuseno bilje  :)

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #165 poslato: 30. April 2013. u 23:17 »
Ovakvih prognoza se zaista gadim. Čak i više od onih što najavljuju ledena doba, suše i šta ti ja znam. Na ovaj način se ruši ugled meteorologije. U javnost se plasiraju ove prognoze koje više liče na gledanje u pasulj i kuglu, nego upotrebu fizike i matematike, koji su temelj ove nauke. Najtužnije je to što se vecina primi na ovakve nebuloze, jer očigledno nemaju nimalo logike. Danas je vecini logika slaba tačka, a o nekom znanju i da ne govorim. Sada, kada je ovo neko pročitao širice priče kako ce leto biti ovakvo ili onakvo. Najprostije, domino efekat.  Kada se ispostavi da je navedeni period bio drugačiji, nego što je pisalo u prognozi, počece se sa pljuvanjem ljudi iz Zavoda. Najzad, novinari misle da sve znaju, te ce sve objavljivati kako oni žele, a da pritom ne pitaju nikoga stručnog da li dobro znaju. Ili bolje rečeno, da li išta znaju. U tome je suština priče.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #166 poslato: 30. April 2013. u 23:27 »
Glavni izlaz GFS-a 12Z se malo "istakao" i odstupio od preseka ensa, i naslućuje ozbiljniji prodor hladnoće sa severa Evrope tamo negde oko 10og maja:



Polje visokog vazdušnog pritiska nad V.Britanijom i zapadnom Evropom bi omogućilo hladnom vazduhu sa severa Evrope da se spusti i do naših krajeva, to bi praktično bila "bloking" situacija:



Od ovakvog prodora hladnoće koji najavljuje GFS 12Z možda ne bude ništa, ili bude neka blaža varijanta, ali zimoljupci će se složiti sa mnom da bi posle ovakvih vrućina dobro došao scenario kakav daje poslednji izlaz GFS-a (12Z), malo za promenu!  :D

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #167 poslato: 07. Maj 2013. u 00:34 »
Opet stampa plasi javnot vremenom, pise da Srbiju ceka pakleno leo, i tri toplotna (nesnosna) talasa...

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #168 poslato: 07. Maj 2013. u 09:13 »
I jutrosnji EC najavljuje ozbiljnu promenu vremena oko sledeceg vikenda, jos je rano za neke dublje analize ali vec neko vreme se naslucuje taj scenario pa postoje sve vece sanse da se i ostvari.

Van mreže danijel

  • **
  • Poruke: 1.494
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #169 poslato: 07. Maj 2013. u 11:23 »
Opet stampa plasi javnot vremenom, pise da Srbiju ceka pakleno leo, i tri toplotna (nesnosna) talasa...
   Koja stampa druze online ili stampana na kioscima,i koji izvor?Hvala :)

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #170 poslato: 07. Maj 2013. u 12:36 »
   Koja stampa druze online ili stampana na kioscima,i koji izvor?Hvala :)

U nekoliko medija:

http://www.vesti.rs/Razno/Ceka-nas-nekoliko-toplotnih-talasa.html

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #171 poslato: 07. Maj 2013. u 17:30 »
Ma ti mediji, prave sprdačinu od meteorologije. Stalno ti apokaliptični naslovi. Prognoziranje na tako dugačak vremenski period liči više na gledanje u šoljicu, pilece meso, pasulj...nego upotrebu fizike i matematike. Ovo su čista nagadjanja i plasiranja ovakvih naslova u javnost kako bi se pridobila čitanost. Ne može se znati raspored baričkih sistema za naredna tri meseca, jer se ne zna čak ni za pet dana baš najbolje.


Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #172 poslato: 07. Maj 2013. u 21:16 »
Zapravo to nije tacno jer se vremenske prilike mogu dosta dobro predvideti u naredna tri meseca ali zapravo ne mogu toliko precizno kao petodnevna ...Ima jedno patnaest godina kako nije problem predvideti kvartalne prognoze...Druga stvar je sto se time ne bave mediji ili regionalni HMZ...
Ako dovoljno dugo pratite vremenske prilike ,imate iskustvo i isto tako solidnu bazu podataka onda sa velikom sigurnoscu mozete predvideti dugorocnu prognozu ali ne i dovoljno precizno onu svakodnevnu ili pak pedodnevnu u tom periodu...Naravno korekcija nije jeres ako vas to ne kosta u novcanim jedinicama....

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #173 poslato: 07. Maj 2013. u 21:28 »
Izvinjavam se, moja greška. Uzgred, kakav ce nam biti jul? Koliko ce kiše pasti?

Van mreže Rale

  • *
  • Poruke: 79
  • Lokacija: Pecao kao mali u Sljivaku
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #174 poslato: 07. Maj 2013. u 21:35 »
Vrlo malo ...daleko manje nego prosle godine ...To je bar sada potpuno jasno...Veoma visoke tem. krajem juna u julu i avgustu...

Inace ja sam taj koji koji daje dugorocne prognoze a mediji ih samo prenose tako da ne pucate bezveze u pijanistu...

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #175 poslato: 07. Maj 2013. u 21:38 »
Na osnovu čega, zbog čega nas očekuje takvo vreme?

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #176 poslato: 07. Maj 2013. u 21:40 »
Gospodine @ Rale, ja koliko se secam prosli Jul je u Beogradu bilo bas malo mm kise, skoro 0, tako da o cemu vi pricate, proverite podtake prvo za proteklu sezonu pa onda komentriajte, jer moze da bude samo podjednako malo, ili vise, manje ne moze, padavine Rale ne mogu da idu u minus! ;)

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #177 poslato: 07. Maj 2013. u 21:51 »
 ^^
U julu 2012. u Beogradu (na Vračaru) je palo 37.4mm.

Što se tiče kvaliteta i pouzdanosti prognoze za 3-6 meseci unapred, a mislim da je sve krenulo od prognoze u kojoj se "daje" količina padavina u oktobru sa preciznošću desetog dela mm  :nelupaj:, o tome može dosta toga da se napiše ali to ostavljam drugima koji se izgleda zanimaju time a ja sam svoj komentar napisao odmah nakon što je Stefano postavio interesantnu prognozu za 6 meseci unapred (interesantno je da je neko, ko god da je radio tu prognozu, za juli 2013. dao maltene identičnu količinu padavina koja je bila prošle godine tj. "oko 38mm").
Sada nam Rale kaže da će padavine biti znatno manje, što svakako ne bi bilo ništa čudno ali isto tako neko može da kaže i da će padavine biti veće nego prošle godine...

Davati prognozu za 5-6 meseci unapred i u njoj pisati da će srednja Tmax "biti OKO 19.4C" (ajd' bar da se kaže "malo iznad proseka" ili nešto slično, a ne davati i decimalu i pisati "oko") uz korišćenje termina kao što su "pojava toplotnih talasa u julu i avgustu" (ko bi očekivao vruće vreme u julu i avgustu  ;) ) je nešto što ne vredi komentarisati ali eto ja potroših 2 minuta vremena na ovu više nego preciznu  ;) prognozu.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #178 poslato: 07. Maj 2013. u 21:52 »
^^
U julu 2012. u Beogradu (na Vračaru) je palo 37.4mm.

Dobro mozda sam pomesao sa Junom ili Avgustom 2012, ajde molim te..

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.471
  • Lokacija: Novi Beograd
Odg: Proleće 2013
« Odgovor #179 poslato: 07. Maj 2013. u 22:32 »
U junu je palo 15.9 mm, a u avgustu 4 mm. Ali poenta Profijevog posta nije u količini padavina, nego u tome da takve "precizne" dugoročne prognoze, nisu ništa drugo do lupetanje gluposti.