Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Snezne oluje sa grmljavinom  (Pročitano 37541 puta)

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #20 poslato: 04. Decembar 2007. u 08:57 »
e zamolio bih da se smanje negativne tenzije.

Petre, cenim tvoje misljenje, ali bih voleo konkretan dokaz sa Ns grmi. Sasvim je uobicajno da Ns bude ispod Cb-a, tako da posmatrano sa zemlje zavara nekog da grmi Ns a ustvari grmi Cb koji je iznad njega.
Daj nam konkretne oluje kada je Ns grmeo.
1000% se slažem sa tobom, Stefano, i po pitanju tenzija i po pitanju Ns / Cb.
A što se tiče mog učešća i njoj (jer vidim to između redova), znaš i sam da sam za to da se ovde niko ni na koga ne ljuti. Eto ti primer sa TRSTENIKom, opet je sa nama iako je baš pobesneo. A stvarno, nema razloga. Ja sam i pristupio ovom forumu baš da imam prijatne razgovore o meteorologiji, čak i kada se mišljenja ne poklapaju.
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #21 poslato: 04. Decembar 2007. u 10:46 »
Stefano
kao prvo neslazem se sa konstatacijom da je Cb iznad Ns jednostavno Cb nemoze da se formira iznad Ns
Jedina varijanta da se ta dva oblaka nadju zajedno je kada dodje do raspadanja - disipacije Cb pa se gornji sloj (nakovanj) odvoji i postane Cs ili Cc, a dodji se pretvori recimo u Ns (cumulonimbo genitus) to traje jako kratko.
ako pogledas slike koje sam stavio videces da je Ns u principu jako kompaktan sloj oblacnosti.
Moje iskustvo je da kada ovakav sloj naidje recimo na orografsku prepreku dodje do podizanja vazduha i formiranja neke da kazame celije u njemu koja zagrmi ali to je i dalje Ns a ne Cb

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #22 poslato: 04. Decembar 2007. u 10:53 »
PetrePane, znam na šta misliš. Međutim, ja sam sve imao utisak da se to zove 'maskirani Cb' a zaista sadrži konvektivnu ćeliju. Pa ipak, veći deo oblaka jeste Ns, ali se taj deo sa konvektivnom ćelijom, rekao bih opet, zove Cb. Inače, spremam odgovor na tvoje Ns cbgen. ;)
Savet (dobronameran, jer žao mi je što deluješ kao prznica): Kad kačiš fotke, koristi opciju 'Odgovor', dugmence 'Umetni sliku' (ili ako hoćeš na srpskom Insert image :) i onda pastiraj link sa fotkom. Tako će svi, umesto linka, videti fotku. Jednostavno je, probaj!
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže petar_pan

  • *
  • Poruke: 115
  • Lokacija: Beograd
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #23 poslato: 04. Decembar 2007. u 11:14 »
1. Nisam nikakva prznica ali do jednog nivoa mogu da podnesem raspravu ako je konstruktivna ali kad to predje neku moju granicu dobrog ukusa jednostavno nemogu

2. za sliku se potpuno slazem i prihvatam savet
jednostavno sam procitao prvu varijantu kako se postavlja slika i to iskoristio

3. mozda sam se lose izrazio nisam mislio na Ns Cb gen
Hteo sam da kazem da kada se Cb raspada taj oblak krsti kao Cb gen

4. Ovakvu pojavu kada se u Ns javi konvektivna celija mogli bi da nazovemo maskirani Cb tek onda kada ta celija zaista i izrodi Cb ali do tada je Ns
Procunjacu opet po mojim slikama i potraziti sliku gde Ns ima neku da kazem konvektivnu celiju ali ga nikako nemozemo krstiti kao Cb

Van mreže ptprince

  • Počasni član
  • ***
  • Poruke: 4.901
  • Starost: 58
  • Lokacija: Asteroid B607... ili bilo koji drugi
  • Le Petit Prince
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #24 poslato: 04. Decembar 2007. u 11:20 »
Čekam te, voleo bih da vidim. Smatram da je to prilično redak slučaj. Sinoćni Ns nikako nije mogao da grmi, je li?
Pa dobro, da se ne čačkamo više, jer očito moj prag tolerancije je znatno viši, bar na forumu. Žao mi je kada ljudi pogube živce na nečemu što smatraju provokacijom. A nemam nameru da provociram, samo se tako sve namestilo.
Cool od sada, OK?  8)
Ne žurite, zastanite malo ispod same zvezde! Ako vam tada priđe neki dečak, ako se smeje, ako ima zlatnu kosicu, ako ne odgovara kada ga pitate, odmah ćete se setiti ko je on. Budite tada ljubazni! Ne ostavljajte me ovako tužnog: odmah mi napišite da se vratio...

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.317
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #25 poslato: 14. Januar 2013. u 18:47 »
Beograd 27.1.1995
Bio sam 5.razred osnovne skole. Secam se da je bilo toplo to jutro, isli smo u skolu na priredbu kao i uvek za Svetog Savu. Koliko me pamcenje sluzi bilo je oblacno. Cim sam se vratio iz skole poceo je jak sneg sa krupnim pahuljama.
Secam se da se sneg vrlo brzo hvatao na travu i beton...odjednom grmljavina...mislio sam da mi se cini, ali ne nije mi se ucinilo. Sevalo je i grmelo kao usred leta. Nisam mogao da verujem. Bilo mi je nespojivo da bude istvoremeno i sneg i grmljavina. Tada su na tv pricali kako ne valja grmljavina na Svetog Savu. Nazalost bio sam previse mlad da bih se svega secao.
Nadam se da se neko od clanova bolje seca ove ne tipicne oluje sa grmljavinom uz sneg posto se posle toga to nije desavalo u BG

Bio je to dan za pamćenje...
Dan pre toga, dakle 26. januara u BGu je izmereno +20.4C čime je tada postavljen nov rekord za Tmax u BGu u januaru (prethodni rekord je bio +20.3C zebeležen 31.1.1965.). Istog dana je za sutra (27. januar) za BG prognoza glasila "Tokom prepodneva sunčano a popodne naoblačenje i zahlađenje ali će ostati suvo vreme" a kao što je već opisano vreme je bilo drastično drugačije.
U 07h u BGu (na Vračaru) je izmereno +12C, u 9h +13C (Tmax +13.4C) uz južni vetar 3-6m/s i vazd. pritisak (sveden na nivo mora) 999hPa. U 10h je bilo +5C uz NE vetar 7-13m/s i kišu a potom vrlo brzo jaku susnežicu i sneg uz grmljavinu (u istom terminu tj. u 10h u Zrenjaninu je bilo +1C a u Kruševcu +17C). U 11h temp. je bila +1C uz NW vetar 5-10m/s i jak sneg sve do 13.30h (Tmin +0.6C), a potom je sneg naglo oslabio, u 15h je prestao (količina padavina 16mm) a kasno uveče je bilo potpuno vedro uz +1C i vazd. pritisak 1014hPa.
Sutradan je bilo +7.9C uz sunčano vreme tokom većeg dela dana i kišu u 23h.

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #26 poslato: 14. Januar 2013. u 19:33 »
Sneznih padavina i oluja sa grmljavinom bilo je i u Vrscu 1987 i 1988. godine, ali sam tada bio suvise mali (imao sam 7, 8 godina), da bih se secao i zabelezio kako je to izgledalo. Samo se secam da je padao krupan i cest sneg i da je par puta zagrmelo iznenada...

Van mreže Srbin

  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 32
  • Lokacija: Ivanjica-Jugozapadna Srbja, 451 mnv
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #27 poslato: 14. Januar 2013. u 19:47 »
 ^^
Ja sam to doziveo u Ivanjici nekoliko puta u zivotu,cak mi se i prosle godine ucinilo da sam video sevanje(ne i grmljavinu) za vreme onog febrarskog snegopada. . . medjutim to je nista. .

par puta je bilo bas tako kao sto ste vi opisaliali ALI jedna snezna oluja mi je ostala u secanju(ne znam ni godinu,mozda sam bio 3ci, 4ti razred O.S) oluja je bila uvece,i celu noc je sevalo i grmleo ali po 2,3 munje odjednom bukvalno celu noc 7,8 sati minimum(kao jesenje oluje na moru) s'tom razlikom sto je padao sneg :D a ne kisa. . . medjutim nije napadalo nista spektakulatno mozda 40-tak cm

A jedne godine u martu je lila kisa i pucalo sa svih strana a grom udario u banderu pored moje kuce, dakle jako grmljavinsko nevreme sa kisom ali je samo malo vise na brdima pao obilan sneg,tako da su od nekih 700 800 mnv uzivali u spektaklu :) ta dva su mi ostala u secanju

A dosta puta se desavalo da dok pada sneg sevne i zagrmi par puta(nekako mi to nije uopste cudno)

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #28 poslato: 14. Januar 2013. u 20:52 »
Evo i ja nešto zanimljivo da dodam za moj kraj što sam doživeo ...

Sećam se, bio je 25 februar 2005 god.
krenuo sam ujutru oko 7h na poso i video da se cela zapadna strana neba opasno pomračila,
 krenuo je da pada sitan sneg ali su se padavine posle samo par minuta toliko pojačale da je vidljivost bila svedena na stotinak metara ... a onda je sevnulo i odmah zatim dubinska grmnjavina potom još jedna i posle pola sata se sve smirilo.... Zapravo ceo taj period od 20februara do 2 marta je bio jako nestabilan sa svakodnevnim padavinama i kiše i snega....

Ali ono što mi je ostalo upečatljivo i što nikada neću zaboraviti je 26 decembar 1999god. nešto pre ponoći,
vraćao sam se iz grada autobusom i kroz prozor primetio sevanje na severozapadu koje je postajalo sve učestalije i bliže... taman kada sam stigao kući počela je da pada kiša, zatim je još jednom sevnulo i dobro zagrmelo a samo minut posle toga strahovit huk :pop: :pop: :pop: orkanski udar vetra praćen jakim pljuskom i gradom... onda u jednom trenutku nedaleko od mene kao da je počela kuća da se ruši.... prestravljen uleteo sam u sobu jel je bilo opasno sve to posmatrati sa terase.... Ujutru sam imao šta i da vidim, vetar komšiji oduvao pola krovne konstrukcije i razbacao crepove po putu srećom nije bilo prolaznika pa niko nije povređen...

Strašan je bio taj prostrani ciklon koji je harao većim delom evrope i ime su mu dali samo se nemogu setiti koje beše....

Van mreže nele-niš

  • ***
  • Poruke: 3.800
  • Lokacija: Brzi Brod-Niš
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #29 poslato: 15. Januar 2013. u 10:57 »
Da dodam još da je i 2 marta 2006 god. u mom kraju bilo snega sa grmljavinom doduše kratkotrajno...

i da ispravim gešku iz mog prethodnog posta  u pitanju je bio 25 februar 2004god. a ne 2005.

Van mreže zec

  • ***
  • Poruke: 2.839
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #30 poslato: 03. Mart 2013. u 13:10 »
ok ja ti tvrdim da NS moze da grmi
bas sam sad trazio slike oblacnosti koje bi to potvrdile cim ih nadjem kacim ih pa da se uveris
Vidim da se ovde baš vodila rasprava oko toga da li Ns može da proizvede električno pražnjenje ili ne,upravo zato sam i otvorio onu temu u podforumu meteorologija.Električna pražnjenja u atmosferi se dešavaju svuda oko nas.Kada se naelektrisane čestice kreću javlja se elektrostatičko uzajamno delovanje koje zavisi od intenziteta,pravca,smerova,brzine,veličine i znaka naelektrisanja samih čestica.Elektrostatička sila izmedju negativno naelektrisanog elektrona i pozitivno naelektrisanog protona je privlačna,u isto vreme se izmedju tih čestica u atmosferi javlja i magnetna sila koja može da bude privlačna i odboja.Sve ovo može dovesti do električnog pražnjenja izmedju samih čestica .Električno pražnjenje u vidu munje u donjoj atmosferi se može javiti i bez prisustva bilo kakve oblačnosti,javljaju se čak i električna pražnjenja atmosfere u vidu loptastih munja.Elektricitet u oblacima se uvek stvara!Da li će taj oblak proizvesti električno pražnjenje zavisi od količine stvorenog naboja.U Cb-u se stvara neverovatna količina naboja
zbog vrlo brzog premeštanja jona iz
jednog područja oblaka u drugi,ali ne treba da se zaboravi da i u slučaju Ns oblaka često postoje snažne tubulencije koje raznose naboj iz jednog dela oblaka
u drugi, pogotovo onda kada su
prisutna i globalna vazdušna strujanja nevezana za oblak (vetar).Pri prelasku Ns-a preko orografske prepreke  dolazi do uzlaznih struja -koje ne pretvaraju Ns u Cb, ali stvaraju delove oblaka sa jakim uzlaznim strujama i vrlo pogodnim uslovima za razdvajanje naboja u oblaku i oslobadjanje tog naboja u vidu munje.Munje iz Ns-a su neuporedivo redje nego iz Cb oblaka koji  nastaje u nestabilnoj atmosferi tj. kada delić vazduha, nakon pomeranja iz početnog položaja u vis, ima tendenciju daljeg uzdizanja. U slučaju nestabilno stratifikovane atmosfere,
temperatura delića vazduha ne opada tako brzo kao u okolnom vazduhu te se kao lakši, i dalje penje u vis i tada se i Cb-ovi intenzivno razvijaju i u kojima se stvara,kao što sam rekao,velika količina naboja.Moram da kažem da radar uopšte nije od pomoći kada su u pitanju električna pražnjenja.Može oblak da ima 50dBz-a a da ima slabije električno pražnjenjeu odnosu na oblak od 35dBz-a što nam opet govori da je najbitnije naelektrisanje samih čestica od kojih je oblak sastavljen.Uostalom ima i primera kada munjolovac registruje udar munje iz nekonvektivne oblačnosti,ali taj registrovani udar nije greška,jer je za munje je u pitanju frekvencija od 24kHz,upravo na tom principu i rade munjolovci,na registrovanju tih niskih ferkvencija.Munjolovcem se  dobija  samo broj udaraca groma, ništa više.Zato,kada vidite neki  udar munje na munjolovcu iz nekonvektivne oblačnosti,znajte da se električno pražnjenje zaista odigralo.

Van mreže južina

  • Poruke: 1
  • Lokacija: Bijelo Polje - sjeveroistok Crne Gore.
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #31 poslato: 03. Mart 2013. u 14:53 »
Pozdrav za sve!!!
Evo kako je izgledala sniježna mećava uz grmljavinu na temperaturi od -10.U pitanju je Bijelo Polje ( sjeveroistok Crne Gore 3 februara 2012). Kada je od 8 h ( izmjerena visina bila 27 cm ) do 18h istog dana napadalo dodatnih 67 cm.
E to je doživljaj.
Inače snijeg uz grmljavinu kod nas nije ništa neobično, ne dešava se često ali kad god se desi uvijek padne  dobar snijeg 50+cm
Snimak sa TV Vijesti.
http://www.youtube.com/watch?v=g8Tqd9j8tjk&feature=player_embedded
« Poslednja izmena: 03. Mart 2013. u 15:13 južina »


Van mreže gabesz20

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.302
  • Starost: 38
  • Lokacija: SUBOTICA
Odg: Snezne oluje sa grmljavinom
« Odgovor #32 poslato: 03. Mart 2013. u 20:11 »
U Subotici kako se ja secam u poslednjih 10 godina je bilo grmljavine uz jak sneg, prosle godine u februaru toga se mozda i secaju mnogi sa foruma...i 2003-te za vreme brutalnih ciklona koje su tada harali severom Backe.