Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2013/2014  (Pročitano 231309 puta)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Zima 2013/2014
« poslato: 26. Septembar 2013. u 10:27 »
Ovako je "bilo" prošle zime

Citat
http://www.smedia.rs/vesti/vest/101324/a.html?id=101324

a evo nove priče

Citat
http://www.b92.net/zivot/vesti.php?yyyy=2013&mm=09&dd=26&nav_id=758078

Po meni je u prirodi sve promenljivo i gotovo da nema pravila, tj. "mali" je broj ispraćenih zima na visokom nivou da bi se mogli doneti ovakvi zaključci.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #1 poslato: 26. Septembar 2013. u 16:23 »
Dejo me preduhitrio.  :D
Kada sam prepodne procitao vest na netu pomislio sam kako cu cim stignem s posla otvoriti temu za predstojecu zimu.
Omiljena tema je startovala!
Kao i obicno pocinje sa senzacionalnom vešću kako stize zima veka, milenijuma, zima svih zima...
Samo nam tako ureknu zimu sa tim glupim najavama. Svake godine ista vest.
Ipak ja sam optimista kada je zima u pitanju i ocekujem dosta snega.  :)



Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #2 poslato: 26. Septembar 2013. u 17:40 »
Citat
Nemački ekspert Dominik Jung kao razlog za ove prognoze on je naveo arktičke struje koje dopiru do Evrope, a uz to i niža aktivnost sunca.
Da li ovakve stvari zaista utiču na vreme ili je ovo još jedno lupetanje  :oboze:

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #3 poslato: 26. Septembar 2013. u 19:38 »
Evo i moje omiljene teme. Ovo se moglo ocekivati, samo mislim da su ove godine bas poranili. Nisam ocekivao da ovako rano vec pocnu da predvidjaju istorijski zimu. Da se malo nasalim sa ovom vesti koju je preneo B92 i da citiram Cika Duska Radovica. Dosao je red na sve one kise koje su meteorolozi najavljivali poslednjih godina, a nije ih bilo. Nema te vremenske prognoze koja se nece ostvariti, kad-tad.
Samo ovde kise da zamenimo sa zimom.

Van mreže ssoney

  • **
  • Poruke: 1.731
  • Starost: 44
  • Lokacija: Vrsac
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #4 poslato: 27. Septembar 2013. u 11:23 »
Ma to novinari kad nemaju sta da pisu ili im zafali tema, oni opale na senzacionalizam i dugorocne prognoze :). Na to mi lici.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #5 poslato: 27. Septembar 2013. u 13:10 »
E kad Kurir kaze da ce biti onda je sigurno.  :D
http://www.kurir-info.rs/ledeno-doba-u-srbiji-bice-kao-u-sibiru-minus-trideset-clanak-1005225

Vec me je dosta ljudi pitalo da li je to tacno i u fazonu "kako cemo preziveti ovu zimu"...

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #6 poslato: 27. Septembar 2013. u 17:42 »
Da pa bez Kurira ništa,možda bude jaka možda bude blaga reč uobičajena baš i ne volim a RHMZ uvek za svaku zimu koristi frazu  uobičajena i uvek se drži na distanci,meni onaj sneg u februaru pre 2g nikako ne može biti uobičajen.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #7 poslato: 27. Septembar 2013. u 18:29 »
Nije me bilo neko vreme zbog obaveza, no pratio sam povremeno forum ali nisam pisao, sad sam tu.  Verujem da ce i forum biti sve aktivniji s obzirom na mesece koji dolaze!  ;)

A sto se tice Kurira, i generalno tih senzacionalistickih vesti, moram da zapazim jednu neobicnost, a to je da je svaka zima -najhladnija i svako leto-najtoplije. Pa kako makar jedne sezone ne bude drugacije?  :)  Samo da mi je jedne godine da vidim naslov: "Necete verovati, ali ova zima NECE biti najhladnija u poslednjih 10^28 godina!"  :D

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.184
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #8 poslato: 29. Septembar 2013. u 19:19 »
http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/408514/Bice-jaka-zima-ali-ne-i-ledeno-doba.Da li je neko pratio sajt wetter.net do sada,kakvi su u pogadjanu prognoza?Da li neko moye da prokomentarise?
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #9 poslato: 09. Oktobar 2013. u 07:57 »
Pred nama topli oktobar i blaga zima

Autor: Danijela Pašić

U Srbiji će do kraja oktobra, sa jednim kraćim zahlađenjem, biti toplo vreme sa temperaturama i do 26 stepeni, izjavio je za MONDO meteorolog Nedeljko Todorović.
08.10.2013. | 16:06 11
A- A A+

Foto: Guliver/Getty Images/Thinkstock

Stručnjak Republičkog hidrometeorološkog zavoda kaže i da se očekuje da zima bude blaga,  bez ekstremno niskih temperatura.

"U oktobru će biti toplo, a već za vikend u Srbiji se očekuju najviše temperature od 22 do 26 stepeni, u Beogradu od 24 do 25 stepeni. Kratko zahlađenje biće između 16. i 19. oktobra, kada se očekuje i kiša i najviše temperature između 15 i 20 stepeni", kaže Todorović.

Što se tiče dugoročne prognoze za zimu pred nama, Todorović naglašava da ne postoji pouzdana metodologija da se nekoliko meseci unapred predvidi "ekstremni vremenski događaj", i da se sve svodi na verovatnoću.

On kaže da je ipak utvrđeno sa se topli i hladni periodi ciklično smenjuju i da se hladnije zime smenjuju na 3, 4, 7 i 21 godinu. One koje se smenjuju na 21 godinu su najjače - poslednja je bila 2005. godine, a prethodna 1984. - "u vreme Olimpijade u Sarajevu".

Ciče zime, dakle, ne bi trebalo da bude do 2026.

Budući da je pre dve godine bila  jedna od hladnijih zima, a prošla blaža, Nedeljković očekuje i da ova zima bude blaga i "ne očekuje ništa ekstremno".

Tek sledeće ili 2015. godine može da bude hladnija zima sa više snega, kaže Todorović.

On ističe da je slična situacija i sa letima, ali da se ekstremno topla leta događaju na svakih 65 godina. Takva su, kaže, bila leta 2012. i 1946. godine.

Šta nam je još otkrio poznati srpski meteorolog o klimatskim dešavanjima na planeti čitajte u intervjjuu koji ćemo objaviti sutra.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #10 poslato: 09. Oktobar 2013. u 15:03 »
Zanimljivo zvuci sve ovo citati ali ne vidim tu bas puno veze.
Gde je tu recimo zima 1995/96? Ne uklapa se u nikako u sistem koji racunaju.

One zime koje se smenjuju na 21 godinu su najace, pa tu kaze "poslednja je bila 2005.godine". Mislim da se zima 2005. ne moze ni porediti sa zimom 2012. jer je period hladnog vremena u te dve zime bio priblizan ali mnogo brutalniji i sa vise snega 2012. godine.

Hladne zime se smenjuju na 3,4,7 i 21 godinu?
Hoce da kaze da u pet godina imamo tri hladne zime (na svake 3,4 i 7 godina) a onda da u sledecih 14 zima nema takve (21 godinu).

Ekstremna leta na svakih 65 godina?
Pa u zadnjih 15 godina imali smo bar 10 ekstremnih leta...

Reci nesto samo da bi se reklo i tako popuniti pola strane dnevne stampe je bez nekog veceg znacaja, mislim da je pametnije(postenije) reci "ne znam kakva ce zima biti", i tako neomanuti bas ni malo.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #11 poslato: 09. Oktobar 2013. u 17:05 »
 ^^ Ciklon, apsolutno sam saglasan. Nedeljko Todorović je dobar stručnjak zaista, ali mislim da ta metodologija zasnovana  na izvlačenju statističkih pravilnosti ipak ne "pije vodu" u dugoročnom prognoziranju. Spomenuo si i konkretne primere koje to potkrepljuju.

Dodaću samo da negde pocetkom januara 2012. godine (koliko me sećanje služi) Nedeljko Todorović  izašao sa izjavom da će zima do kraja biti dosta blaga kako je i počela, sa tek ponekim kraćim zahlađenjem i kratkotrajnim snegom. Svi znamo šta je usledilo u drugoj polovini januara, a tek kakav je februar došao... Jasno je da je čovek stručan i da je na osnovu raspoloživih materijala izvodio takve zaključke, ali eto, ispostavili su se kao pogrešni jer je zimi često teško i nekoliko dana unapred da se prognozira. Šta tek reći za dugoročne prognoze i po par meseci unapred.

Slično je bilo i za zimu 2010/2011. godine za koju je RHMZ najavio da će biti blaža i toplija, no ispostavilo se bilo da i nije bila baš blaga, a bilo je i dosta snega te zime.

P.S. Svakako da je još prerano iznositi zaključke o tome kakava nas zima čeka, ali mi se ipak čini da je ova tema nekako "mrtva" i neaktivna, tj. malo je stručnih sadržaja koji se "kače" vezano za ovu temu. Uveliko se na evropskim i svetskim meteo forumima konstruktivno (pomalo i euforično, jer to su mahom zimoljupci :) ) diskutuje o dugoročnim prognozama za predstojeću zimu, kače se (dostupne) karte vodećih meteoroloških centara koje se odnose na dugoročne prognoze određenih parametara - temperature, padavina, pritiska itd. , zatim diskutuje o prognozi NAO i AO indexa i njihovom uticaju... Ne mislim da cilj svega toga treba da bude stvaranje "zimoljubačke euforije", već prosto mislim da je dugoročno prognoziranje jedna (iako vrlo delikatna i nedovoljno usavršena) prilično zanimljiva oblast, pa stoga smatram da bi i ova tema mogla da malo da "živne" i da privuče pažnju kako članova foruma, tako i onih koji samo prate sadržaje na ovom forumu.  :)

Naravno, to je i odlična prilika da mnogi članovi nauče nešto novo od iskusnijih članova na ovu tematiku, što bi povećalo edukativni sadržaj ovog foruma.  :)




Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #12 poslato: 09. Oktobar 2013. u 17:28 »
Dobar dan svima. Kao prvo mislim da je veoma rano za ovu temu jer je zima jos relativno daleko, a i vreme u predstojecem periodu ce vise podsecati na neko pozno leto. Sto se tice gospodina Nedeljka pitanje je kako su novinari preneli njegove reci jer svi znamo kako novinari umeju da istrgnu nesto sto se kaze iz konteksta samo zarad senzacionalnih naslova. Svima nama koji posecujemo ovaj forum sa manje ili vise znanja o meteorologiji znamo da prognozirati na tako dug period je gotovo nemoguce. Niti verujem onima koji tvrde da ce biti ostra zima, a ni onima koji predvidjaju blagu. Ne verujem puno ni u te cikluse u kojim ase smenjuju hladne i blage zime, mozda ima nesto tu ali sigurno nije pravilo. Sto se tice poredjenja predprosle zime sa zimom iz 2005 godine, moje je misljenje da je zima 2005 bila ne toliko extremna ali je bila na duzi period hladna, sa vise snega. Trajala je negde od 25 januara pa skoro do polovine marta. Bas je bilo dosta padavina pa su s proleca usledile velike poplave. Ja kao veliki snegoljubac pre bih voleo da se ponovi zima 2005 nego predprosla, samo da ne bude posle poplava.

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #13 poslato: 09. Oktobar 2013. u 19:19 »
Ja mislim da su njegove reči prenete od A do Š jer on tu istu priču provlači svake god.A kad se samo setim tog promašaja od pre 2 god kada je rekao da će zima biti blaga ošinu nas onaj Sibir samo tako...

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #14 poslato: 20. Oktobar 2013. u 20:38 »
Da li ima u daljoj buducnosti naznaka za zimsko vreme?

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #15 poslato: 20. Oktobar 2013. u 22:27 »
Nema.

Van mreže walent

  • *
  • Poruke: 113
  • Lokacija: Selenča, Južnobački o.
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #16 poslato: 03. Novembar 2013. u 17:57 »
Kad izlazi ta AccuWeather prognoza za zimu (temperatures, snowfall)?

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo

Van mreže Somborac

  • **
  • Poruke: 981
  • Lokacija: Apatin-Sombor (svuda po malo)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #18 poslato: 03. Novembar 2013. u 18:09 »
Mozes li malo pojasniti tu kartu za nase krajeve... ? ;)

Van mreže Dejo

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 6.731
  • Starost: 37
  • Lokacija: Subotica
    • Sumeteo
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #19 poslato: 03. Novembar 2013. u 18:16 »
Vrlo škrto je objašnjenje i u samom tekstu, uglavnom na zapadu malo toplije, dok na istoku od Poljske do Rumunije i Bugarske očekuju povremene ledene talase. Balkan nisu spominjali ovaj put.