Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2013/2014  (Pročitano 231969 puta)

Van mreže veles

  • *
  • Poruke: 20
  • Starost: 39
  • Lokacija: Beograd -Zarkovo
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #600 poslato: 01. Februar 2014. u 23:08 »
I mene raduje rano prolece u februaru  :jupi: :-* :jupi: :sun

Van mreže 10C-25C

  • *
  • Poruke: 285
  • Lokacija: niš 6km zapadno od centra
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #601 poslato: 01. Februar 2014. u 23:30 »
I mene raduje rano prolece u februaru  :jupi: :-* :jupi: :sun
:sun :sun :sun
-3C...32C

Van mreže Profiamater

  • Moderator
  • ***
  • Poruke: 3.319
  • Starost: 105
  • Lokacija: Beograd-centar, 130mnv
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #602 poslato: 01. Februar 2014. u 23:43 »
Sta reci za period posle ove kosave rano prolece  :nelupaj:

GAMBINO,

Ako se užasavaš mogućnosti za dolazak toplijih dana IZAĐI NAPOLJE I UŽIVAJ NA OVOM OLUJNOM VETRU I MRAZU!
A možeš i da povedeš onoga što se raduje ledenoj kiši!

Ja jesam "snegoljubac" (višegodišnji članovi ovog foruma to dobro znaju) i mogu da shvatim ako neko želi sneg u februaru (to je svakako normalna pojava) ali u situaciji kada se neki ljudi bukvalno bore da prežive jer su zavejani u Vojvodini (iako tebi nikako nije jasno kako mogu da budu smetovi kada je "u Bačkoj i Banatu ista temperatura kao u BGu i ima malo snega") mislim da je neumesno stalno "kukati" jer se nagoveštava dolazak toplijih dana (a ni to nije sasvim sigurno, iako neki modeli a naročito ECMWF to sve jasnije najavljuju)!

Molim moderatore da moj post ne obrišu i da ništa ne menjaju, jer član GAMBINO koji je (ako ne grešim) relativno nov na forumu postaje preterano dosadan sa stalnim "prizivanjem" još nižih temperatura! Nisam primetio da je taj član napisao bilo kakvu poruku u vezi saosećanja sa ljudima u ogromnoj nevolji, valjda ovaj forum ne služi samo za "prizivanje" ledenih dana sa 100cm snega...
A kada se setim koliko si samo kukumavčio kada u tvom delu grada nije počeo sneg u isto vreme kao u istočnim delovima BGa (a ja sam, između ostalih, bio čovek koji je napisao da sneg sigurno stiže i da nema potrebe za nervozom), pa potom novo "kukanje" što posle dva dana u tvom delu grada ima manje snega i kako se eto "baš samo kod tebe" topi sneg na -7C uz Tdew u dvocifrenom minusu ... pitam se da li si neki klinac i čudim se samom sebi što na tebe gubim vreme. Bilo bi dobro da ovaj forum zadrži kvalitet za koji se bore Stefano, Joe & co a pojedinci svojim postovima ugrožavaju taj kvalitet.
« Poslednja izmena: 01. Februar 2014. u 23:59 Profiamater »

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #603 poslato: 02. Februar 2014. u 00:13 »
Vidi ja nigde nisam rekao da zelim neke ekstreme,orkanske vetrove,ledene kise i ostalo sto je opasno po normalan zivot,ja sam za neku umerenu zimu sa snegom jer je i zima godisnje doba koje bi trebalo da traje barem mesec dana a ne jednu nedelju.A ovo sto sam pitao za topljenje snega me je zanimalo jer ne razumem kako u jednom delu grada nema snega dok u drugom ima 10 cm i jos jednom ja ne prizivam jake mrazeve i 100 cm snega samo umerenu zimu i zimu kao godisnje kao sto i leto traje 3 meseca sa vrucinama tako i zima barem mesec dana jer svaki put kad imamo prolece u sred zime ja se razbolim i kasljem kao magarac jer tad vladaju virusi.I JOS JEDNOM NISAM ZA EKSTREMNU ZIMU VEC SAMO UMERENU SA 20,25 CM SNEGA I NEKIM NORMALNIM MINUSOM!!!izvinjavam se za OFF.

Van mreže risbo gr

  • ***
  • Poruke: 3.996
  • Starost: 36
  • Lokacija: Grocka (25km JI od BG-a ~ 100mnv)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #604 poslato: 02. Februar 2014. u 00:29 »
Pola Srbije u kolapsu, a vidim da neki prizeljkuju ledenu kisu... Jos samo i grad fali da neko prizeljkuje  :o
Nije na mestu tako nesto pisati,jer ovo ne citamo samo mi koji pisemo postove ovde  :-\
Vecina nas voli zimu,voli sneg,voli svako godisnje doba,ali treba biti svestan u kakvoj su situaciji neki ljudi mozda cak i u ovim trenucima.....
Ali onaj klip od danas je ( No koment) traziti poene na onaj nacin je toliko providno  :D Izvinjavam se na offf

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.295
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #605 poslato: 02. Februar 2014. u 04:25 »
Pogledajte u Austiji kakav je haos, dve osobe su poginule upravo zbog te ledene kise, koja je pala nakon obilnog snega u Tirolu i Koruskoj, ima i lavina, dobro na nasim terenima ne moze lavina da bude, ali sta ce nam lta edena kisa.. :-X :-\ :-\

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #606 poslato: 03. Februar 2014. u 08:50 »
Kako stoje stvari nema naznake da bi zima mogla da se vrati. Prosek GFS ensembla u debelom plusu.


Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.693
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #607 poslato: 03. Februar 2014. u 11:59 »
Nakon ove desetodnevne zime i divljanja vetra,vracamo se u zonalna topla strujanja koja su obeležila Decembar i polovinu Januaraa sada već sigurno i polovinu februara...Zimo papa  :-* proleće dobrodošlo  :sunce


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #608 poslato: 03. Februar 2014. u 12:56 »
Nakon ove desetodnevne zime i divljanja vetra,vracamo se u zonalna topla strujanja koja su obeležilaDecembar i polovinu Januaraa sada već sigurno i polovinu februara...Zimo papa  :-* proleće dobrodošlo  :sunce



 :bang: :bang: :bang: :bang: :bang:







Subotica,1 april 2013:


« Poslednja izmena: 03. Februar 2014. u 13:07 Kimi »
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže December_m

  • *
  • Poruke: 94
  • Lokacija: Нови Сад
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #609 poslato: 03. Februar 2014. u 16:18 »
Nakon ove desetodnevne zime i divljanja vetra,vracamo se u zonalna topla strujanja koja su obeležila Decembar i polovinu Januaraa sada već sigurno i polovinu februara...Zimo papa  :-* proleće dobrodošlo  :sunce

Ako se zima ne ispuca u drugoj polovini februara i martu,sumnjam da ce prolece biti lepo i suncano. Govorim ovo iz iskustva,a i Kimijeva slika dovoljno govori.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #610 poslato: 03. Februar 2014. u 16:58 »

Ako se zima ne ispuca u drugoj polovini februara i martu,sumnjam da ce prolece biti lepo i suncano. Govorim ovo iz iskustva,a i Kimijeva slika dovoljno govori.

Slažem se u potpunosti.

Van mreže man

  • **
  • Poruke: 1.185
  • Starost: 47
  • Lokacija: Odžaci ; zapadno-backi okrug 45,5°N i 19,25°E
  • U nadi je spas!
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #611 poslato: 03. Februar 2014. u 17:15 »
Ovi na RTS-u kazu da je ovo zadnji trzaj zime,malopre sam gledao.Kao da je kraj marta tako se prica,maltene su vec proglasili kraj  zime.Ne mogu da verujem,da li su ti ljudi normalni.Pasce sneg na par dana pa makar i polovinom marta,kraj nije ni blizu!
Ne mogu da verujem da imam 46 godina,a još volim sneg kao malo dete!


Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #612 poslato: 03. Februar 2014. u 20:28 »
Naravno uvek postoji mogucnost da ce nas zima opet posetiti u drugoj polovini februara ili u martu ali ostalo je jos jako malo vremena za pravu zimu.
Ovde nikako ne mislim na one prodore sa severozapada koji donose mini zahladjenja i bljuzgavicu.
I ovo zahladjenje je bilo kratkog daha, 10 dana je malo od zime. Dobili smo jedan prosecan snegopad(neki ni to) i 3-4 dana ledene i jake kosave koju mislim da apsolutno niko ne prizeljkuje.
Ipak, tesko je poverovati da ce zima proci bez bloka nad Atlantikom...

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.199
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #613 poslato: 03. Februar 2014. u 20:36 »
Pratio sam ovo zagrevanje stratosfere na 10Hpa,i taman se nadao da će nešto biti od ovoga.Taman se zagrejalo oko Islanda i Grenlanda,i vorteks razdvojio na dva dela:


Kad ono šipak za sada:


Ipak,moram napomenuti da ovo zagrevanje u stratosferi još uvek nije dovoljno ispitano.Zna se da zagrevanje pripomaže pucanju vorteksa,ali posledice tog zagrevanja mogu biti vidljive tek 2-3 nedelje nakon što je ono počelo.

Makar vreme po svemu sudeći neće biti monotono kod nas.Atlantik će slati svoje frontove na svaka 2-3 dana,što je svakako bolje nego anticiklon i inverzija bez snega na tlu.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #614 poslato: 03. Februar 2014. u 21:01 »
Ovi na RTS-u kazu da je ovo zadnji trzaj zime,malopre sam gledao.Kao da je kraj marta tako se prica,maltene su vec proglasili kraj  zime.Ne mogu da verujem,da li su ti ljudi normalni.Pasce sneg na par dana pa makar i polovinom marta,kraj nije ni blizu!

Krajem aprila 2013. godine pitaju me ljudi kakvo nas tek leto čeka ako je kraj aprila tako topao! Početkom juna 2013. pitaju me ljudi da li će uopšte biti leta s obzirom da je bilo hladnije vreme tih prvih dana juna.  :D  I ja razumem takva pitanja od strane ljudi koji se ne bave meteorologijom, i koje to nešto preterano ne interesuje. Naravno, odgovaram im kako činjenica da je oko 30°C krajem aprila i 15°C pocetkom juna nemaju nikakve implikacije na to kakvo ce biti leto.

Ali deluje mi da ljudi iz RHMZ-a (dakle profesionalci) sa svojim saopštenjima za javnost često potpadaju pod tu subjektivnu filozofiju "kakvo nam je vreme narednih nedelju dana (koje možemo okvirno da prognoziramo), tako će nam verovatno biti i narednih XXXXXXX dana".   :nelupaj:

Možda se to radi pod pritiskom očekivanja javnosti da se stalno prognozira za X nedelja ili meseci unapred, pa ljudi iz RHMZ-a shvatili da im nema druge nego da izađu sa nekim konkretnim stavom za dugoročni period, pa kud puklo da puklo.

Tako npr. sad ide period toplijeg vremena u prvoj dekadi februara, i RHMZ se zaleće sa najavama kako je zima gotova (a još i  mediji to malo pojačano plasiraju), a tek je početak februara. A pritom i svi jako dobro znamo koliko je dugoročno prognoziranje nepouzdano. Ma neka pahulja do kraja zime ne padne, ali smatram da to sada jednostavno ne može da se tvrdi.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 40
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #615 poslato: 04. Februar 2014. u 14:26 »
Evo jos jedne prognoze koja potvrdjuje da zimu ne treba ocekivati bar do sredine februara.


Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #616 poslato: 04. Februar 2014. u 15:02 »
Tako npr. sad ide period toplijeg vremena u prvoj dekadi februara, i RHMZ se zaleće sa najavama kako je zima gotova (a još i  mediji to malo pojačano plasiraju), a tek je početak februara. A pritom i svi jako dobro znamo koliko je dugoročno prognoziranje nepouzdano. Ma neka pahulja do kraja zime ne padne, ali smatram da to sada jednostavno ne može da se tvrdi.

Ne zalece se RHMZ sa bilo kakvim izjavama, vec iskljucivo mediji. RHMZ se ne zalece sa izjavama ni kada je evidetnih 10 cm snega sutra vec stave ikonicu moguc sneg. Sve ostale budalastine koje cujete u medijima su plod samih medija ili nekih licnih misljenja koje ti mediji nabave nekim svojim metodama... :)

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #617 poslato: 04. Februar 2014. u 15:25 »
 ^^ Sic, pratim ja šta RHMZ izjavljuje, i pravim razliku između onoga što su mediji prenapumpali i onoga što ljudi iz RHMZ-a zaista kažu (ili objave). Samo, mislim da su se ovog puta previše čvrsto oslonili na svoju najnoviju mesečnu prognozu, koja zaista nedvosmisleno ukazuje na to da ne može da bude snega do kraja februara u nižim predelima, kao i da nas očekuju temperature znatno iznad proseka. Ali, pouzdanost te prognoze je veoma mala već posle 7-10 dana... a mislim da su se ljudi iz zavoda već dosta puta i sami uverili u to.

Beograd


Van mreže Sic

  • **
  • Poruke: 1.510
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #618 poslato: 04. Februar 2014. u 16:59 »
Da ponovim jos jedanput, ta prognoza je statisticka :)


Van mreže Ljubiša

  • ***
  • Poruke: 4.575
  • Lokacija: Čestereg - opština Žitište - Srednji Banat
    • www.cestereg.rs
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #619 poslato: 04. Februar 2014. u 17:04 »
 ^^ Htedoh to reći ... ne znam zašto se uopšte oko nje vodi bilo kakva rasprava!?