Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2013/2014  (Pročitano 231317 puta)

Van mreže djuki77

  • *
  • Poruke: 68
  • Starost: 46
  • Lokacija: Beograd - Novi Beograd
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #640 poslato: 07. Februar 2014. u 22:56 »
GFS definitivno "zatvara" atlantik posle 16-17 februara. Iskusniji clanovi ce to bolje objasniti...

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #641 poslato: 07. Februar 2014. u 23:28 »

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #642 poslato: 07. Februar 2014. u 23:50 »
Inače ne znam da li pratite. Koliko dugo je već Velika Britanija pod uticajem ciklona?  :o Mesec dana ili više?

Mislim da bi zaista bilo logično da se u nekom narednom periodu uspostavi jak anticiklon nad Britanijom iako to modeli ni ne naslućuju.


Svaki dan kad pogledam karte razmisljam o tome kako se ove zime nije stvorila nijedna jedina prava "bloking" situacija.
Toliko su dominantni ti cikloni sa Atlantika da AC nema sanse da se formira i napravi jedan stabilan blok.
Ja takodje mislim da je neminovno da se to dogodi u februaru ali modeli za sada to ne najavljuju.


Ono što smo naslućivali mnogo ranije GFS je počeo da crta. Atlantik posustaje i formira se blok sa anticiklonom nad Velikom Britanijom. To znači da GFS u narednom periodu vidi otvoren put hladnoći sa severa da se spusti na Evropsko tlo i vrati zimu u drugoj polovini februara. EC i dalje ne podržava GFS u takvoj ideji. Ukoliko se prikloni GFS-u velika je šansa da se to i ostvari. Ja lično mislim da je ovo neizbežno što trenutno crta GFS. Ako se to ne desi u drugoj polovini februara desiće se početkom marta. Ništa, ostaje nam da pratimo šta će se dešavati u narednim izlazima.


Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #643 poslato: 08. Februar 2014. u 00:01 »
Nema tu nista definitivno. Taj izlaz je vec da tako kazem istorija. Novi izlaz GFS-a je dosta ublazio scenario za povratak zime. I novi izlaz vidi uspostavljanje jakog Azorskog anticiklona sa tom razlikom sto ne uzdize severno prema obalama Islanda i Ujedinjenog Kraljevstva, vec ide vise prema istoku pa bi cak se deo tog anticiklona stacionirao iznad naseg podrucja. Po poslednjem izlazu divljanje Atlantika se ne bi prekinulo, mozda bi se samo malo ublazilo ali nista znacajno. Ali ni sve ovo kao i prethodni izlaz ne mora nista da znaci. Sve je to isuvise daleko da bi se moglo o tome govoriti konkretnije a pogotovo ne sa nekom sigurnoscu. Po meni sto je bitno ovde jeste da GFS vidi taj Azorski anticiklon i dobro bi bilo da dodje do njegovog formiranja a sad da li ce on da ode severno i prekine ciklonijadu na Atlantiku ostaje da se vidi. To nam je jedna od poslednjih sansi da imamo jos malo zime. Mada sam se ja licno vise uzdao u Skandinavski anticiklon jer nas Atlantik bas nece ove godine, pardon zime. Bez ikakve lose namere savetujem nove clanove na forumu da se potrude da citaju clanke na forumu, starije postove od prethodnoh godina i tako nauce nesto i sami. Da nema komentara za 10 dana unapred da je nesto sigurno. Jos jednom ponavljam da to je prijateljski savet. I ja ne pisem tako cesto jer ima dosta clanova koji mnogo znaju i kad citam njihove postove nekako me i blam da posle ja nesto pisem. Pozdrav svima. Medo ne uzbudjuj se zbog ovoga veceras, ko zna zasto je to dobro. Izvinjavam se za malo off. Pozdrav svima.

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #644 poslato: 08. Februar 2014. u 10:30 »
Ove godine mi scenario kakav GFS predvidja trenutno izgleda tesko ostvariv. Koliko su samo puta modeli predvidjali spustanje hladnog vazduha u periodu +200 sati pa se brzo sve promenilo i ublazilo. Trenutno GFS jedini crta formiranje anticiklona iznad Atlantika i usmeravanje hladnog vazduha ka Mediteranu uzled cega nastaju cikloni pa bi bilo dosta snega i ne jako niske temperature.  Ostali modeli i dalje potpuno drugaciji, situacija bi se nastavila kao i sada cikloni sa Atlantika bi konstantno slali frontove ka Mediteranu pa bi kod nas cikloni dolazili jedan za drugim ali bez snega.

Naravno mora neki model poceti da predvidja drugacije vreme ali nekako sumnjam da ce ovaj put GFS pogoditi iako bi voleo da barem jednom padne dobar sneg (mada svakako necu biti ovde u to vreme).

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #645 poslato: 08. Februar 2014. u 11:53 »
ГФС и у новом излазу потврђује блок над Британијом, циклони би се држали нешто северније од Исланда, што је нама сасвим довољно за пристојну зиму, већ се може говорити о неком тренду, мислим стварно би било у реду да бар једном ове сезоне имамо блокинг ситуацију.

Ево једне прелепе карте, 384 час је у питању, назнаке блока има на картама већ унутар 192 часа, али како термин одмиче карте су све лепше и лепше.

Сибирски АЦ поново доминира Европом, било би вероватно циклонске активности у Средоземљу услед дотока леденог ваздуха, бар имамо нешто поново да пратимо, па иако не буде ништа од овога.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #646 poslato: 08. Februar 2014. u 12:06 »
I ja sam mišljenja kao Joe,da mora doći već jednom više kraj ciklonskoj aktivnosti oko Britanije,ali ovoga puta na duže.Koliko je samo mega ciklona protunjalo severnije od Britanije ove sezone,verujem da je i tim ljudima tamo pun kofer ciklona.To ne mora da znači prekid islandskog minimuma,ali bi se makar cikloni odatle zabijali gore na Grenland.

Evo je jasna razlika između EC-a i GFS-a u 144 satu:

Obratite pažnju na istočnu obalu Amerike,EC crta u tom satu ciklon koji po GFS-u uopšte ne postoji:





NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #647 poslato: 08. Februar 2014. u 14:54 »
 ^^
Takodje pogledajte u 144. satu razliku po kojoj je AC nad Grenlandom po GFS-u mnogo jaci, izrazajniji i prostire se prema severnoj Kanadi a skoro se spaja sa Azorskim AC-om i tako onemogucava nastanak i eventualno prodor ciklona koji se vec mesecima kao po traci krecu iz Kanade prema Evropi.

Takav trend ukoliko se nastavi bi mogao da donese konkretnu promenu vremena nad Evropom i dosta hladnije vreme.

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #648 poslato: 08. Februar 2014. u 15:04 »
Verujem da i EC veceras menja pricu.

Van mreže gambino

  • **
  • Poruke: 757
  • Lokacija: Beograd-Surcin
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #649 poslato: 09. Februar 2014. u 10:52 »

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #650 poslato: 09. Februar 2014. u 13:30 »
Јутрос обнута ситуација код модела, ЕЦ даје леп блок над Британијом и ту је одмах зимски продор на Балкан, док ГФС прави проблем са јаким циклоном јужном од Гренланда који путује на запад и не дозвољава формирање блока, видећемо, модели слуте тај блок и шансе расту да се он оствари.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #651 poslato: 09. Februar 2014. u 16:05 »
Sam nešto sada u sebi razmišljam (iako to nema veze sa zimom i snegom) o tome...kada sam ja poslednji put video tamnoplavu/ružičastu boju za padavine iznad Srbije ?

A kiša neće pa neće.Gledam samo kako potapa Italiju,primorske delove Hrvatske i Slovenije.Rekao bi čovek,kiša nam ispred nosa.Njima se tamo na glavu popela,a mi vapimo za njom.

Ja mislim da za svojih nepunih 20 godina reke nisu bile ni blizu bioliškog minimuma usred zime,kao što je sada slučaj.

Ja kišu ne volim zimi ni u snu da vidim.Ali sada bi mi obilnija kiša bila draža od svačega drugog.Biljke,životinje još ne trpe posledica toga,ali reke itekako da....

Šta nam toliko ne da da dobijemo tu obilnu kišu ?Jaki vetrovi da,efekat Dinarida razumem,ali gle ovo u 72 satu,ciklon preko nas a padavina ni za lek:


Slažem se da ovo nije prigodna tema,ali ovde je makar udarno i mislim da nečega ovakvog ne možemo zatvarati oči.

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*


Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #653 poslato: 10. Februar 2014. u 08:42 »
Većina GFS ensembla u trećoj dekadi februara vidi zahlađenje tako da je prosek otišao u minus. Kontrolni se izdvaja sa tamperaturama daleko ispod proseka za kraj februara.




Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #654 poslato: 10. Februar 2014. u 09:21 »
Da ta tendencija kod GFS je prisutna ali je još uvek dosta toga nepoznato već od 15. februara.
Ono što naslućuju oba modela a može da odredi dalji razvoj situacije u februaru jeste formiranje AC u delu oko Islanda. Naravno videćemo kako će se to razvijati.




Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #655 poslato: 10. Februar 2014. u 19:01 »
Ja cu se malo baciti na daljinu jer ovo sto nacrta GFS nema smila ne zabeleziti iako ce vec sledeci izlaz pokazati nesto drugo.

Snazan ciklon se radja iznad Jadrana i prelaskom preko nase zemlje povlaci veoma hladan vazduh sa severa Evrope. Iznad Rumunije i Bugarske ciklon bi se jos vise produbio na neverovatnih 990mba, snega bi bilo u izobilju u celoj zemlji, a hladan vazduh bi jos dodatno pristizao na nase podrucje jer smo u takozvanoj zadnjoj strani ciklona. Ovo je mozda i najpovoljniji polozaj ciklona za moje krajeve, nema opasnosti od kosave, na snazi su severna strujanja:



Situacija se dalje rasplamsava, pa se iznad Turske radja jos jedan ciklon, a ovaj putuje dalje ka severoistoku i uopste ne slabi. Pogledajte ove izobare samo, to je veoma jak vetar, pa to bi bila prava snezna oluja na istoku Evrope: :-[



I posle kad cujem da neko pre vremena otpisuje zimu zaista mi nije dobro. Pa karte ne bi ni crtale ovako nesto da smo sa njom zavrsili, a ovo je vidi te koji datum, dakle zima moze itekako da udari krajem februara i pocetkom marta.

« Poslednja izmena: 10. Februar 2014. u 19:11 sale pn »

Van mreže ivkeBgd

  • **
  • Poruke: 1.691
  • Lokacija: Umčari-okolina Grocke
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #656 poslato: 10. Februar 2014. u 19:52 »
I posle kad cujem da neko pre vremena otpisuje zimu zaista mi nije dobro.
Pretpostavljam da misliš na mene,ali ja ću ti reći da zimu ne otpisuju pojedinci već i naš državni hidrometerološki zavod na čelu sa Nedeljkom,koji je više puta naglasio da je sa zimom gotovo,to će biti bruka za njih ukoliko bude bilo drugačije.

Van mreže sanjin

  • *
  • Poruke: 244
  • Lokacija: Podgorica
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #657 poslato: 10. Februar 2014. u 20:09 »
Sale, to sto modeli crtaju za 25-26. februar nije vredno pomena jer je minimalna sansa da se ostvari nesto udaljeno 15 dana.

2. Ništa tu ekstremno nema,niti će biti.Desi se aman svake zime da temperature doguraju ponegde do 20 stepeni,tako da nema potrebe da se drami o tome.
Desi se, samo sto se ove zime to desava vrlo cesto.

Elem, EC pomjerio blok nad Britanijom do 19-20. februara a GFS ga potpuno ukinuo:

Kukavice umiru mnogo puta prije svoje smrti.A hrabri kusaju smrt samo jednom.

Van mreže Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #658 poslato: 10. Februar 2014. u 20:31 »
Modeli ne mogu da se dogovore ni za period od tri dana i šta onda pričati o nečemu što nas čeka za 7-10 dana.
Ali činjenica je da je  iz izlaza u izlaz sve veća verovatnoća uspostavljanja AC iznad severozapadnih delova Evrope krajem druge i početkom treće dekade februara.

Van mreže mareeram

  • ****
  • Poruke: 5.291
  • Lokacija: Beograd
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #659 poslato: 11. Februar 2014. u 01:43 »
Pretpostavljam da misliš na mene,ali ja ću ti reći da zimu ne otpisuju pojedinci već i naš državni hidrometerološki zavod na čelu sa Nedeljkom,koji je više puta naglasio da je sa zimom gotovo,to će biti bruka za njih ukoliko bude bilo drugačije.

Kao da bi bio prvi put da se izblamiraju! :neznam: