Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Zima 2013/2014  (Pročitano 231302 puta)

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #660 poslato: 11. Februar 2014. u 02:30 »
 :zima prema nekim prognozama a i ensambli pokazuju da nam se vraca zima i to od 20 pa bi trajalo do 5 marta ,a zatim bi se bar druga dekada marta takodje bila zimsaka  navijajmo za baba martu :jupi: . Aovi nasi iz drzavnog stvarno pokazuju neprofelizam kao 0da su amateri , oni cak ni za ovaj sto je bijo sneg nisu pogodili http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2014021012/EDM0-240.GIF?10-0 evo sta kaze ECMWF izgleda dobro a GFS http://modeles.meteociel.fr/modeles/gfs/runs/2014021018/gfs-1-192.png?18 MADA fale dva dana al je i on dosta usaglasen bar oko kretanja temparature
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #661 poslato: 11. Februar 2014. u 08:31 »
EC mi deluje da prati GFS. Prvo je GFS crtao bloking situaciju posle 15. februara, pa je EC to prihvatio da bi GFS vratio na staro. Od jutros i EC opet ide ka tome da prihvati poslednje izlaze GFS-a.

Ono što polako postaje izvesno je da nas posle 16. februara očekuje hladnije vreme. Jutros ensembli mnogo usklađeniji do 20. februara. Šta nas čeka u trećoj dekadi februara izuzetno je teško predvideti.


Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #662 poslato: 11. Februar 2014. u 08:47 »
Ja bih pre rekao da su ensembli usklađeni do 16, 17. februara. Posle toga još ništa nije tako ispeglano.

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #663 poslato: 11. Februar 2014. u 10:17 »
Daleko od toga da su usklađeni, ali za period od 16. do 20. su dosta usklađenijij nego juče.  A sutra će za isti period biti usklađeniji nego danas.  :)

Verovatno suvišan i ne tako mudar komentar.  :D

Juče u isto vreme



Jutros




Poenta je do ovo zahlađenje 17. februara postaje izvesno, to je sve što sam hteo da kažem. 8) Juče i nisam bio toliko siguran.


Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #664 poslato: 11. Februar 2014. u 12:05 »
Ono sta ja mogu da vidim , a to je da nas u poslednjoj dekadi očekuje primerenije vreme za ovo doba godine. E sad pitanje je da li ce se uspostaviti blok nad Britanijom. Sto se mene tiče može taj blok i malo južnije da ide, tako da bi se uspostavilo severozapadno strujanje koje donosi dosta vlage kod nas. a sta ce da pada meni nije toliko bitno, obzirom da je od pocetka godine palo samo 22.8mm.

Severozapadno strujanje je najbolje za moj kraj.

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #665 poslato: 11. Februar 2014. u 15:39 »
Nisam bas pratio modele u poslednje vreme jer posle onog januarskog snega i otopljenja koje je brzo usledilo bilo je jasno da dugo nece biti neke zimske akcije.
Meni nisu interesantni frontovi i cikloni koji donose kisu u februaru na temperaturi koja vise prilici martu i aprilu a tako ce biti i narednih nekoliko dana. Jednostavno u toku zime me motivisu jedino ledeni dani i sneg.

Modeli naslucuju neku promenu krajem ove i pocetkom trece dekade februara ali koliko citam poruke u prognozama i ono sto sam ja malo pratio nijedan model do sada nije konkretno u bar jednom izlazu izbacio pravu zimsku kartu.
Voleo bih da gresim ali za sada nema tu nekog velikog potencijala, eventualno zahladjenje sa temperatura oko proseka za drugu polovinu februara.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #666 poslato: 11. Februar 2014. u 16:09 »
Hladnoća opet počinje da se taloži gore na severu i severoistoku Evrope,pa bi i neki slabiji anticiklon na odgovarajućem mestu već dopustio njeno spuštanje ka centralnoj Evropi.Svakako vredi pratiti.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #667 poslato: 12. Februar 2014. u 08:02 »
Ono što sam juče rekao da GFS ensembli nisu usaglašeni posle 17.februara iz izlaza u izlaz se potvrđuje. "Zahlađenje" koje je bilo primetno polako se ublažava ali to nam ništa posebno ne kazuje jer s druge strane EC ima skroz drugu priču za isti period.
Ovo je presudni trenutak za treću dekadu februara. Da li će se formirati blok na Atlantiku ili neće?!




Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #668 poslato: 12. Februar 2014. u 08:45 »
EC crta kakav, takav blok ali me ovaj scenario veoma podseća na kraj januara, jedino što su vidno slabiji cikloni nad Atlantikom.



GFS opet tera neku svoju priču. Modeli nikako da se usklade što je i normalno. Ne očekujem ni da će da se usklade dok treća dekada februara ne uđe u 180h.

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #669 poslato: 12. Februar 2014. u 11:50 »
Jedino da se nadamo da ce EC biti u pravo kao i proslog puta pa da vidimo još malo zime u nasim krajevima. Ovo toplo vreme nije bas ugodno. Svi se zale da im nije dobro.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #670 poslato: 13. Februar 2014. u 00:23 »
Nema nista pametno da se kaze sto se tice nastavka zime. Koliko sam na brzinu video modele Atlantik nema nameru da se smiri (narocito se GFS drzi toga). EC malo bolji ali to je sve 200+ cas tako da je totalno nepouzdano. Moj neko misljenje i osecaj je da ce zime jos svakako biti iako je modeli za sad ne vide.
Englezi po GFS-a treba da mesto automobila nabavljaju camce.

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #671 poslato: 13. Februar 2014. u 08:14 »
Ništa novo na kartama, i dalje ostaje sve otvoreno posle 20.februara. Da li će se Antlantik umiriti ili ne videćemo. Preostaje da se prate modeli u narednim danima.


Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #672 poslato: 13. Februar 2014. u 10:14 »
Видећемо све, делује прилично фрустрирајуће да не можемо да имамо бар једном блок и то над Британијом ове сезоне.

ЕЦ просек делује баш баш лоше за сада, мада пратимо даље ситуацију.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #673 poslato: 13. Februar 2014. u 10:25 »
I dalje je sve u igri,ali mi ipak to deluje malo manje potencijalno jutros.

Evidentno je da atlantski cikloni menjaju glavnu trasu putanje,i tamo od Islanda se zabadaju više ka Grenlandu....ali je neverovatno da svaki hladan front tih ciklona mora da ošine repom po Britaniji pa makar bio i hiljadama kilometara daleko od nje.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #674 poslato: 14. Februar 2014. u 12:07 »
GFS u poslednja tri izlaza sve intenzivnije razmišlja o AC bloku iznad Britanskih ostrva sredinom treće dekade februara.
EC je s druge strane potpuno sa drugačijom pričom. Da li će se EC pridružiti GFS-u videćemo narednih dana.
Neću postavljati karte jer je sve ovo daleko za ozbiljnije analiziranje.

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #675 poslato: 14. Februar 2014. u 15:55 »
Zamisli  te danas  u dnevnim novinama Informer pise da je zima zavrsila mesec dana ipo pre roka kazu  da su sigurni da nece biti  snega u nizim vec samo na visim planinama  to misle za 22 februar  znaci to tvrde  iz RHMZ-a i WeaterUmbrela pa za ove iz umbrele vec su  na sajtu, ,meteoplanta.rs, meterolozi rekli da su napisali metrogram za one ledene dane u januvaru da ce biti oko 23 u plusu a rhmz oko 20 u plusu to je krajnji neprofesijonalizam  i za celi januvar su omasili oboje vreme a meteoplata se ispostavila kao najtacnija  tako i sada netreba uzimati prognoze olako od ovih meterologa .  Pisem ovo jel je jutros u modelu gfs izaslo prilicno lepo zahladjenje sa prilicnim minusom a i drugi modeli to crtaju pa  sa kojih onda uzimaju ovi iz rhmz-a bas bezveze prema ovim modelima bice 13estak dana lepe zime ono sto se nezna koliko ce biti padavina i u kom vidu al bas me raduju modeli jel inace sam ljubtelj zime  al normalne a ne ono sto je u januvaru sav sneg je vetar pokupio tako da ga ni planine vise nemaju a ni negotinska kraina gde je bio najvise a plus ljudi  bas gadno  i nebi vise nikad voleo tako olujno nevreme vec bi bi normalno bilo da padne 20 cm snega i da  http://www.meteociel.fr/modeles/ecmwf/runs/2014021400/ECM0-240.GIF?14-12 da bude ujutro -10 a tokom dana bar-2 il 3C jos vreujem da zima nijezavrsila svije pa makar i u Aprilu a evo modela     http://www.meteogiornale.it/mappe/gfs/europa/tmp850_240.png http://www.meteogiornale.it/mappe/gfs/europa/tmp850_252.png http://www.meteogiornale.it/mappe/gfs/europa/tmp850_264.png http://www.meteogiornale.it/mappe/gfs/europa/tmp850_384.png i sve tako do 2 il treceg lep minus stvarno  :super:
« Poslednja izmena: 14. Februar 2014. u 16:10 Radan »
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #676 poslato: 15. Februar 2014. u 04:11 »
U Rasinskom okrugu narednih dana i do 23 stepena , po msn weather



 :ufff:

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #677 poslato: 15. Februar 2014. u 11:46 »
Decembar je prosao bez zabelezenih sneznih padavina, februar je takodje na dobrom putu da se to desi.
Ovu zimu cemo svakako pamtiti jer nije bilo puno zima kada u ova dva meseca nismo videli pahulje.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #678 poslato: 15. Februar 2014. u 12:21 »
Atlantik radi non-stop, šalje ciklone kao na traci...svaki pokušaj izdizanja azorskog AC u više geografske širine postaje nemoguć, cikloni mu ne daju ma ni trenutak vremena za tako nešto.  :neznam:

Beznađe za ovu zimu se nsatavlja, ostaje da vidimo da li možemo da "pokupimo" još poneke toplotne rekorde u februaru.  :rofl:

Van mreže laky

  • ***
  • Poruke: 3.024
  • Lokacija: Dubai, UAE
Odg: Zima 2013/2014
« Odgovor #679 poslato: 15. Februar 2014. u 18:02 »
Ove godine mi scenario kakav GFS predvidja trenutno izgleda tesko ostvariv. Koliko su samo puta modeli predvidjali spustanje hladnog vazduha u periodu +200 sati pa se brzo sve promenilo i ublazilo. Trenutno GFS jedini crta formiranje anticiklona iznad Atlantika i usmeravanje hladnog vazduha ka Mediteranu uzled cega nastaju cikloni pa bi bilo dosta snega i ne jako niske temperature.  Ostali modeli i dalje potpuno drugaciji, situacija bi se nastavila kao i sada cikloni sa Atlantika bi konstantno slali frontove ka Mediteranu pa bi kod nas cikloni dolazili jedan za drugim ali bez snega.
Naravno mora neki model poceti da predvidja drugacije vreme ali nekako sumnjam da ce ovaj put GFS pogoditi iako bi voleo da barem jednom padne dobar sneg (mada svakako necu biti ovde u to vreme).

Jos kada su modeli poceli da predvidjaju zahladjenje bilo mi je sumnjivo. Jednostavno vortex iznad Kanade i Grenlanda je previse jak i stvara neverovatno jake ciklone koji ne dozvoljavaju spustanje hladnog vazduha iznad Evrope sto je Srki objasnio.

Iako je sredina Februara i jos uvek ima vremena za neki hladan talas sumnjam da ce se tako nesto desiti ove godine. Bice sigurno jos hladnih frontova koji ce doneti sneg ali to je sve vrlo katrko.