Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: 2003 godina u Beogradu, sa osvrtom na leto 2003  (Pročitano 5814 puta)

Van mreže Stefano

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 6.473
  • Lokacija: Novi Beograd
2003 godina u Beogradu, sa osvrtom na leto 2003
« poslato: 31. Decembar 2006. u 02:33 »
Godina 2003 u Beogradu pocela je na zanimljiv nacin. Tokom novogodisnje noci pao je sneg, tako da je jutro 1.1.2003 osvanulo pod sneznim pokrivacem od 2 cm.

2.1.2003 je bio veoma lep, suncan dan, sa jako lepim zalaskom Sunca. Na vremenskim prognozama na internet sajtovima koje pratim, ali i na TV-u najavili su par veoma toplih dana sa temperaturama i do 20 C u Srbiji.
Topao talas je stigao, ali ono sto je ipak najinteresantnije to je bio i nestabilan talas.

3.1.2003 bio je jako zanimljiv. U Beogradu su se smenjivali oblacni i suncani intervali T.max 16.2 C, bilo je i pljuskova, u nekim delovima grada pracenih i grmljavinom.
Na tv-u je bila meteo reportaza iz Loznice, 3.1.2003 u Loznici je bilo cak 21 C, a uz popodnevni pljusak sa grmljavinom bilo je i grada, sto je neuobicajna pojava za pocetak januara.

Sutradan 4.1.2003 takodje je bilo je toplo, u Beogradu T.max 16.0 C. Negde oko 19h ceo Beograd je zahvatila oluja sa grmljavinom. Prava letnja oluja, bio je jak pljusak u mom kraju, a sevalo je i grmelo kao da smo usred leta, temperatura na pocetku oluje bila je 16 C dok je u toku oluje pala na 8 C. Ocekivao sam da ce pasti jos nize, ali to se nije desilo.

5.1.2003 stiglo je zahladjenje, bilo je kise, ali konacno uvece je poceo jak sneg. Zatim sledi 2 dana sa ledenom kisom, i konacno snegom koji je napravio ozbiljniji snezni pokrivac.

Snezni pokrivac u januaru se zadrazao od 8.1-21.1.2003 godine. Najveci je bio 10.1 i 11.1.2003 21 cm. Bilo je nekoliko izuzetno hladnih dana, 12.1.2003 T.max je bila samo -8 C, a T.min noci izmedju 12.1 i 13.1 -14.3 C, za zimogrozljive uslovi za docek Srpske Nove Godine na otvorenom su bili katastrofalni s'obzirom da je te noci u centru temperatura pala na ispod -10 C.
Do kraja januara bilo je relativno prijatno vreme sa maksimalnim temperaturama izmedju 2 C i 8 C.

Ocekivao sam da ce u februaru biti dosta snega, jednostavno i februar 2000,2001 i 2002 godine su bili topliji od proseka, cak 2002 godine uopste nije bilo snega, a temperature su bile aprilske, tako da je sve procvetalo mnogo ranije, ali o tome drugi put. Znao sam da nema sanse i februar 2003 da bude takav.

Sneg se u februaru 2003 zadrzao 3 nedelje, od 5.2 do 27.2.2003, a maksimum je bio 8.2.2003 kada je visina sneznog pokrivaca bila 20 cm, vedre noci 15.2.2003 minimalna temperatura se spustila na -12.0 C.
Po otapanju snega krajem februara pojavili su se i prvi znaci da je prolece blizu, a to su procvetale visibabe i safrani.

Od pocetka marta sve do 20.3.2003 bilo je tipicno martovsko vreme, sto znaci malo, Sunca, malo oblaka, malo kise, malo snega.

12. marta je bilo 21 C i prvi prolecni dan, medjutim vec sutra je došlo do zahladjenja i naredna tri dana 13,14 i 15.marta je bilo pljuskova snega tokom popodneva i večeri, tako da se sva tri dana formirao snežni pokrivač od oko 3 cm, koji je izdržavao samo do jutra. Slicno kao i 2000te godine u slicno vreme srednim marta.

22.3 i 23.3.2003 bilo je vedro i bistro a noci su bile veoma hladne. 23.3.2003 T.min je bila -7.0 C, razlika izmedju T.max i T.min bila je 12 C.

Negde oko 25.3.2003 delovalo je da je pravo prolece krenulo. 10-tak dana je bilo Suncano i vedro, bilo je prelepo vreme, te godine sam bio 1.godina na faksu, i svaki dan posle predavanja sam koristio za uzivanje u ovim lepim i toplim martovskim danima, dnevne temperature krajem marta/pocetkom aprila 2003 bile su izmedju 20 C i 22 C, pravo prolecno vreme.
Onda u periodu 6-8.4.2003 doslo do zahladjenja sa snegom, opsirnije o tome na http://www.serbianmeteo.com/smf/index.php/topic,321.0.html

Od 9.4 do 29.4.2003 bilo je klasicno aprilsko vreme, temperature u okviru proseka, cesto je bilo promenjivo vreme, po malo kise i grmljavine, a 24.4.2003 bilo je i pojave grada, sve u svemu klasican april u Beogradu.

Ali u trecoj dekadi aprila pocele su veoma interesantne prognoze za kraj aprila i pocetak maja na svim meteo sajtovima pa i na TV-u.

29.4.2003 je bio prvi letnji dan u Beogradu sa 26.7 C, pravo osvezenje posle promenjivog aprila.

Vec sutradan 30.4.2003 prakticno je stiglo pravo leto koje je trajalo do 1.9.2003, to je bio prvi tropski dan, oboren je i rekord za april za Beograd sa T.max 32.2 C a u Srbiji temperature su isle i do 33 C, impresivno za kraj aprila.
Tog dana oko 14h sunce je "peklo" kao da smo usred leta. Cak je i vece bilo poprilicno toplo, ali noc je bila sveza aprilska.

Maj je bio u znaku predstojeceg toplog perioda. Prva polovina maja delovala je kao da je u pitanju prva polovina jula, i to toplog jula a ne prosecnog jula. Maksimalne dnevne temperature su isle od 30 C do 35 C u Srbiji, u Beogradu je najtopliji dan bio 8.5.2003 sa T.max 33.7 C.

Feeling je bio kao da je leto. Na Adi Ciganliji je bilo kupaca, a posetilaca je bilo kao usred leta.

Secam se vrlo dobro i Djurdjevdana 2003 godine, nikad necu zaboraviti scenu ja u majci kratkih rukava i sortsu a u pozadini upravo procvetali jorgovani.

Priroda se probudila prakticno preko noci, zahvaljujuci neuobicajno toplom vremenu.

Druga polovina maja je bila isto tako zanimljiva pre svega zbog gotovo svakodnevnih oluja sa grmljavinom. 26.5.2003 tokom noci, odnosno rano ujutru, bila je jaka oluja sa grmljavinom, gromovi su pucali veoma jako.

Inace interesantno je sto su te poslednje nedelje maja dani bili lepi i potpuno vedri sa temperaturama izmedju 26 C i 30 C, a skoro svake noci je bilo pljuskova sa grmljavinom.

Vec pocetkom juna prognoziran je dug period veoma toplog vremena. Prvih par dana juna temperature su bile izmedju 27 C i 30 C.

3.6.2003 bio sam na jednodnevnom izletu u Topoli. Dan je bio prijatan, ne mnogo vruc T.max 27.8 C, ali je bio sparan, a i prognoze su govorile da ce popodne biti pljuskova sa grmljavinom.
Tako se i desilo. Bas negde kada sam se spremao da krenem za Beograd oko 16.30h pocelo je da se crni nebo, a ka Mladenovcu vec izvesno vreme videli su se razvijeni Cumulonimbusi.
Oko 17h poceo je jak pljusak pracen gradom, sevalo je i grmelo bas jako. Oluja me je pratila sve do blizu Malog Pozarevca, tj. do ukljucenja na autoput za Beograd.
Interesantno u Beogradu je bilo oblacno, ali potpuno suvo, ocigledno kise uopste nije bilo.

Sledili su veoma topli dani, koji su sa manjim prekidima potrajali celo leto. Jedva sam cekao da zavrsim sa ispitima u junskom roku i da dam uslov za 2.godinu, kako bih mogao da uzivam u ovim toplim danima.

U junu je bilo 18 tropskih dana, od toga 2 dana sa T.max preko 35 C (islo je do 35.7 C)

Kise prakticno vise nije bilo, bilo je par kisnih dana sa zanemarljivom kolicinom padavina. Kao "dan oaze" dobro je dosao 21.6.2003 kada je bilo T.max "svega" 24.7 C kao jednodnevna pauza od vrelih dana, posle su se vrucine nastavile. Konacno na moj 20.rodjendan 30.6.2003 polazem i poslednji ispit u junskom roku, i sledi 2 meseca uzivanja :)

Kulminacija se desila 1.7.2003 kada je T.max bila 37.0 C. Sledi par veoma interesantnih dana. 3.7.2003 ceo dan je bio vruc i sparan. T.max bila je 35.3 C, popodne je doslo do prodora fronta. Oluja je bila spektakularna. Oblaci su bili netipicnih zelenkastih i ljubicastih boja. Ponegde je bilo i grada.

Grmljavina je bila veoma jaka. Sutradan 4.7.2003 osetilo se zahladjenje, u prvom delu dana bilo je oblacno, a negde oko podneva Beograd je zahvatila jaka oluja sa grmljavinom, pljusak je bio veoma jak. Popodne je doslo do razvedravanja, ali i do dobrog zahladjenja.

Do 20.7.2003 bilo je sasvim prijatno vreme, nije bilo preteranih vrucina (samo 2 dana sa T.max iznad 30 C). Ali period 21-23.7 pamtim po 3 vrela dana sa T.max do 35 C. 23.7.2003 oko 20h, bas kad mi se burazer vracao sa bazena, pocrveneo u licu od jakog Sunca :) izasao sam napolje, a ka zapadu je extra jako sevalo.
Oluja je bila bas jaka, par sati je grmelo i sevalo. Secam se da sam sutradan pretrazivao internet sa izvestajima od te oluje, i na kraju sam nasao da je supercelijski cumulonimbus formiran u Sloveniji, da je isao preko Hrvatske i Bosne, i da je oko 19h usao u Srbiju, ta oluja je bila najjaca u Cacku, gde je bilo i jakog grada, a vetar je cupa stabla. To je jedna od 3 najjace oluje 2003 godine u Beogradu.

Avgust je bio dosta topliji do proseka. Samo cu reci da je srednja maksimalna temperatura bila 32.1 C, a da je prosek za avgust 28.0 C. Bilo je cak 24 tropska dana, od toga 4 dana sa T.max preko 35 C, a najtopliji dan je bio 30.8.2003 sa T.max 38.4 C. Secam se da je celo popodne bilo oblacno, i da je duvao jak vetar do 20 m/s, i sve je delovalo kao da ce svaki cas poceti kisa, ali nista od toga. 31.8.2003 celog dana je bilo toplo, ali ne kao prethodnih dana, vec je bila T.max 31.7 C.
Negde oko 19h pocelo je da se tamni prema zapadu. Iz velikog cumlonimbusa pocele su da sevaju munje. Znao sam da se jaka oluja sprema, s'obzirom da su najavljivali zahladjenje za preko 10 C, i da su moguce vremenske nepogode.
Tako se i desilo. Oluja je bila jaka, jak vetar, jaka grmljavina, ali ne mnogo kise. Kod mene u kraju jedno drvo je polomio olujni vetar. Ali najjaca je bila u Zrenjaninu. Prakticno ni jedna kuca nije prosla bez nekog ostecenja.

Leto 2003 mi je ostalo upamceno po tim vrucinama, i podsetilo me je na leto 2000-te.

I tako je stigao i septembar, prvi jesenji mesec. Kao i 2000-te godine, toplo leto se zavrsilo 31.8. u vecernjim satima. To je prakticno pravilo, kad je toplo leto, 1.9 oznacava pocetak hladnijeg vremena.
Prva polovina septembra je bila promenjiva, klasican prelazni mesec, maksimalne temperature izmedju 15 C i 29 C, malo vedro, malo oblacno, ali suvo, sa svega 3 kisna dana sa malom kolicinom padavina.
Ali leto se ocigledno neda. Period 20-23.9.2003 povratak leta. Maksimalne temperature do 31 C, secam se da sam isao na Adu, medjutim nije bilo letnjeg feelinga. Iako je temperatura preko 30 C Ada je bila prazna, nema zive duse u kaficima, tako da koliko god da je bilo toplo, osecala se "jesen u vazduhu".
Do kraja septembra 2003 promenjivo vreme, ali ponovo suvo, uz maksimalne temperature od 16 C do 25 C

Da se leto nikako neda videlo se i pocetkom oktobra 2003. Ponovo topli dani. U Srbiji su T.max isle do 33 C, u Beogradu do 29.6 C.

4.10.2003 ce mi ostati upamcen. Tog dana je konacno "slomnjeno leto" da se tako izrazim. Naime posle onog prvog "loma leta" 31.8.2003 ponovo je bilo dana sa T.max preko 30 C, ali posle 4.10.2003 definitivno vise nije bilo vrucina. Znao sam da ce biti toplo. Tog dana sam bio na Adi, Ada je bila puna ljudi iako je oktobar. Dan je bio nestabilan. U daljini sam posmatrao cumulonimbuse kako se polako priblizavaju. Sve to me je podsetilo na 31.8.2001, kada je bilo gotovo identicno vreme. Na bord kompjuteru u kolima pisalo mi je da je spoljna temperatura izmedju 29 C i 33 C, zbog toplote asfalta.
Oblaci su bili tamni i vec cuje se potmula grmljavina. Kako sam krenuo prema kuci tako je krenuo jak vetar koji je podigao prasinu u vazduh, nosio kese, plasticne flase... Ubrzo je poceo i jak pljusak pracen olujnim vetrom. Poprilicno se smracilo, munje su sevale svaki cas, nekoliko puta sam cuo i grmljavinu iako sam u kolima pustio glasniju muziku. Bacio sam pogled na displej bord kompjutera koji je pokazivao svega 21 C.
Oluja je trajala par sati. Poprilicno je zahladnelo. Znao sam da je ovo i definitivni kraj leta 2003.

8.10.2003 doslo je do jakog zahladjenja koje je donelo cak i prvi sneg svugde juznije od Beograda. Veoma rani prvi sneg. U Beogradu je 8.10.2003 temperatura bila gotovo konstantno 4 C, uz neprekidnu kisu, ocekivao sam da ce pasti za jos par stepeni i da ce i u Beogradu biti prvog snega, ali nista od toga. Ali zato se zabelela cela Sumadija.

Sutradan 9.10.2003 bilo je nestabilno vreme, bilo 15 C, negde oko 16h na RHMZ sajtu procitao sam obavestenje da se u Beogradu ocekuju pljuskovi sa grmljavinom.
Tako je i bilo, vrlo brzo je krenuo pljusak pracen grmljavinom i olujnim vetrom.

Ostatak oktobra je bio klasican, sto znaci malo toplo, malo hladno, promenjivo vreme povremeno uz kisu.

Ali 2003 prvi sneg i u Beogradu svakako je poranio. Jutra 25.10.2003 Beograd je osvanuo pod prvim sneznim pokrivacem 2003 godine. Doduse snezni pokrivac je trajao svega nekoliko sati, ali i poprilicno za oktobar.

2.11.2003 ponovo je doslo do jednodnevnog otopljenja, T.max je bila 25.1 C, ostatak novembra je bio topao, ali ne preterano meteoroloski zanimljiv.

16.12.2003 pao je prvi ozbiljniji sneg. Snezni pokrivac se sa jednodnevnim prekidom zadrzao do 29.12.2003. Kraj godine je bio sa temperaturama oko 10 C.

U svakom slucaju izuzetno zanimljiva godina, narocito veoma toplo leto 2003.
« Poslednja izmena: 25. Avgust 2011. u 16:47 Stefano »