Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Leto 2014  (Pročitano 37888 puta)

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2014
« Odgovor #20 poslato: 26. Jul 2014. u 15:55 »
Dugo se ovde nije nista pisalo pa malo da osvezimo i ovu temu. Evo sta pise danasnja stampa.
http://www.telegraf.rs/vesti/1168252-pravo-leto-u-srbiju-stize-polovinom-avgusta-i-trajace-do-decembra
Dobijem dijareju od ovakvih gluposti.  :rofl: :-X Ovakve gluposti ne vredi komentarisati. :nelupaj: Mogu samo da kažem da je "Telegraf" prevazišao sam sebe sa glupostima. Kakvi magistri? Kakvi doktori? Za mene su to pacijenti, ako izjavljuju u medijima ovakve nebuloze. Do stabilizacije mora jednom doći. Ali kada? Mi to ne znamo. Ovo leto me mnogo podseća na leto 1997-e kada je bilo nešto hladnije od proseka, a bilo je i čestih pljuskova sa grmljavinom i jakih vremenskih nepogoda u mom kraju. Čak je i kalendarski raspored dana isti. Do 6-og jula je bilo kakvih-takvih tropskih vrućina, a posle 6-og jula, pa sve do 1-og septembra je bilo nestabilno uz česte pljuskove. Moguće je da bude nešto slično, ali kada, možemo samo da nagadjamo.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Leto 2014
« Odgovor #21 poslato: 26. Jul 2014. u 19:39 »
O kakvih 36 stepeni oni pricaju u sredu , bice 30-ak stepeni , juznije koji stepen vise! Kakvo leto do decembra kad ne mogu za par dana da pogode prognoze? Blic.rs i Naslovi.net daje neke nenormalno visoke temperature za dugorocne periode konstantno a uvek bude 3-4 stepena svezije , sa kojeg sajta oni preuzimaju prognoze da mi je znati? Sto se tice telegrafa to ti je kao kurir , izbegavam te novine! Leto normalno oni govore kasni  :lmao:

Do 6 jula je bilo kakvih takvih tropskih vrucina? To se bas i ne slazem http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=13274&ano=2014&mes=6&day=30&hora=23&min=0&ndays=30

Van mreže Stefan Valjevo

  • **
  • Poruke: 1.156
  • Starost: 36
  • Lokacija: Valjevo
Odg: Leto 2014
« Odgovor #22 poslato: 27. Jul 2014. u 03:38 »
O kakvih 36 stepeni oni pricaju u sredu , bice 30-ak stepeni , juznije koji stepen vise! Kakvo leto do decembra kad ne mogu za par dana da pogode prognoze? Blic.rs i Naslovi.net daje neke nenormalno visoke temperature za dugorocne periode konstantno a uvek bude 3-4 stepena svezije , sa kojeg sajta oni preuzimaju prognoze da mi je znati? Sto se tice telegrafa to ti je kao kurir , izbegavam te novine! Leto normalno oni govore kasni  :lmao:

Do 6 jula je bilo kakvih takvih tropskih vrucina? To se bas i ne slazem http://www.ogimet.com/cgi-bin/gsynres?lang=en&ind=13274&ano=2014&mes=6&day=30&hora=23&min=0&ndays=30
Mislio sam na leto 1997-e, a ne ove. Jedino u čemu se slažem sa RHMZ-om ovog leta je ovo:

РХМЗ Србије
Прогноза времена за Београд за 30 дана - Републички хидрометеоролошки завод Србије
Влада Републике Србије

Изгледи времена за Београд и ширу околину за период: 16.7. - 15.8.2014.

Београд Београд    Нови Сад Нови Сад    Ниш Ниш    Крагујевац Крагујевац    Златибор Златибор    Златибор Копаоник


Прогнозирана количина падавина:  47  mm

Развој времена биће сличан периоду: 25.6. - 24.7.1997.

Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Leto 2014
« Odgovor #23 poslato: 01. Avgust 2014. u 05:11 »
RHMZ najavjuje kisovit avgust uz ceste pljuskove



120mm za Beograd u toku avgusta  :doh: samo  nam jos to fali posle ekstemno kisnog jula!

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Leto 2014
« Odgovor #24 poslato: 01. Avgust 2014. u 09:09 »
Ja sam ubeđen da neće biti toliko padavina.  :) Dugoročne prognoze su pouzdane koliko i prognoza cene jaja na pijaci za mesec avgust.   :D

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2014
« Odgovor #25 poslato: 04. Avgust 2014. u 18:13 »
Izašle su i "NOAA" (National Oceanic and Atmospheric Administration) prognoze za avgust mesec. Po njima imali bi pomalo svežiji i kišovitiji  avgust sa ne tako izraženim ekstremnim anomalijama. Ništa što nismo imali i ova predhodna 2 letnja meseca pa se nastavlja ista priča... :)

Padavine:



Temperatura:


Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Leto 2014
« Odgovor #26 poslato: 11. Avgust 2014. u 20:57 »
Zakasnilo je leto ove godine, ali ono ce izgurati svoje pa makar to bilo i u septembru.

Nakon ovog uglavnom suvog prolaznog osvezenja za vikend, sledi porast temperatura preko 30C pocetkom sledece nedelje:



Misljenja sam da smo sa kisom zavrsili do kraja avgusta, sve mi na to mirise, iz jedne krajnosti u drugu krajnost cemo uci. Nema sredine.

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2014
« Odgovor #27 poslato: 11. Avgust 2014. u 21:32 »
Pih izgleda da su omanule ove NOAA prognoze  :) I po RHMZ prognozi koju sam pročitao u današnjem hidrometeorološkom biltenu stoji da će biti suv i prosečno topao period od 18. avg do 31. avg uz po koje retke pljuskove u poslednjoj dekadi.  :sun

Van mreže ciklon

  • ****
  • Poruke: 5.338
  • Starost: 39
  • Lokacija: Vrbas
Odg: Leto 2014
« Odgovor #28 poslato: 12. Avgust 2014. u 10:07 »
Pa nisam bas siguran koliko ce leto izgurati svoje.
Vec u cetvrtak-petak stize zahladjenje koje ce temperaturu spustiti do nekih 25C a period posle toga je rano komentarisati.
Ipak, to sto bude ostalo od leta je poslednja dekada avgusta i kakve god da budu vrucine ne mogu se porediti sa recimo vrucinom u junu, julu i prvoj polovini avgusta. Mislim da tmax nece prelaziti 30C sto je podnosljivo.

Naravno i septembar zna da bude veoma topao ali daleko je to od one toplote koja smeta i remeti normalno funkcionisanje.

Sto se mene tice ovo je ubedljivo najlepse leto od mog dolaska na forum 2009. godine i najlepse posle onog leta 2005. godine.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Leto 2014
« Odgovor #29 poslato: 12. Avgust 2014. u 11:32 »
Koja glupost.Naravno da je previše kiše bilo,ali isto ne mora sad baš uopšte više da ne pada narednih 10-15 dana.Takav se uticaj stiče gledajući modele.

Sistem putanja ciklona koji je nama odgovarao je narušen,sada se razbuktali ovi po severu Evrope a na nas se samo širi glupi azorski anticiklon.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Leto 2014
« Odgovor #30 poslato: 12. Avgust 2014. u 12:27 »
Kada se uspostavi ovakva sinopticka situacija kada cikloni putuju severom Evrope, a nama salju topao vazduh, ona se tesko narusava. To mi govori da su do kraja avgusta velike sanse da se kod nas odrzi stabilno vreme, tu i tamo sa nekim prolaznim frontom koji bi poslali ti cikloni sa severa. Da je zima rekli bi standardno divljanje Atlantika.

Sta ce dalje biti u septembru to niko ne zna, ali kako je bilo 2011. i 2012. godine, mene nista ne moze iznenaditi.

Na mreži Boce

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 12.791
  • Starost: 51
  • Lokacija: Knjaževac
  • Sunce prvo izlazi na istoku!!!
    • Meteo Knjaževac
Odg: Leto 2014
« Odgovor #31 poslato: 12. Avgust 2014. u 12:37 »
Biće kako mora biti, a posle ovako dugog perioda sa ciklonskim aktivnostim mora se deiti i malo duža dominacija anticiklona  nad našim prostorima.
Ja se nadam samo da će ovih nekoliko dana sa temperaturama oko 35°C i preko biti toplotni vrhunac ovog leta. Temperature oko 30°C su meni sasvim dovoljne.


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Leto 2014
« Odgovor #32 poslato: 12. Avgust 2014. u 18:12 »
U trećoj dekadi ne očekujem ništa neuobičajno , isto postoje šanse za kraći tropski talas kao ovaj ovih dana koji se završava prekosutra a na jugoistoku i u centralnim predelima u petak-subotu! Subotica samo sutra ima jedan tropski dan i to je to! Tamo bukvalno nije ni bio nikakav tropski talas! Malo me podseća ovo na avgust 2010 koji je na severozapadu i severu Vojvodine dosta svežiji bio nego južnije...

Van mreže Boki Celtic

  • *
  • Poruke: 28
  • Starost: 38
  • Lokacija: Šabac-Kragujevac
Odg: Leto 2014
« Odgovor #33 poslato: 18. Avgust 2014. u 15:33 »
Malo da se oživi i ova tema

Izgleda da modeli naslućuju još jedan tropski talas počev od 25-26 avgusta, naročito EC


Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Leto 2014
« Odgovor #34 poslato: 18. Avgust 2014. u 18:11 »
To može da se ukine ili ublaži , polako da ispratimo front krajem nedelje i pad temperature pa ćemo da vidimo dalje šta će se dešavati , s obzirom na to da je leto blaže nego ranijih godina ne bi me čudilo da bude neki topli talas krajem avgusta kao uvod u topli septembar videćemo...

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Leto 2014
« Odgovor #35 poslato: 19. Avgust 2014. u 16:01 »
 ^^ I ostali modeli vide topao talas početkom sledeće nedelje a uzimajući u obzir da taj period nije mnogo dalek , vrlo moguće da će se i ostvariti upravo nakon slabljenja sadašnjeg ciklona koji će nam doneti padavine počev od srede na severu a od četvrtka i u ostalim predelima.

GFS