Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Jesen 2014  (Pročitano 65696 puta)

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #40 poslato: 10. Novembar 2014. u 16:19 »
Јао Мики, и ја сам управо то гледао, стварно озбиљан упад хладноће се црта. Гледао сам и друге моделе, који се исто слажу око неког захлађења у трећој декади. Као што кажеш, то је још прилично далеко и мењаће се још много пута, али битно је да модели стално нешто њуше, тако да нам, бар ја тако мислим, неко захлађење "виси о концу". Само да не буде као прошле год, захлађење и снег у трећој декади новембра, а после килава зима, мада су шансе да се тако нешто понови врло мале. (И мој покојни деда ми је увек причао да се никада не понављају 2 исте или сличне зиме за редом :deda:).

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #41 poslato: 10. Novembar 2014. u 23:46 »
Zanimljivo je to koliko čak ni iz relativno povoljne sinoptičke situacije ne može da se stvori neka konkretnija zimska situacija za nas, bar ne do onog momenta dokle doseže "pogled" modela (osim nekih karakterističnih "frljanja" GFS-a nakon 300. sata koji se menjaju iz izlaza u izlaz, i koji se ne mogu uzimati za ozbiljno). Visok pritisak će u narednom periodu biti sve postojaniji nad severnim delom kontinenta, što jeste jedna od stvari koja itekako može da potpomogne prodor hladoće do naših krajeva, ali dok god se cikloni budu vrteli po zapadnoj Evropi mi ćemo teško imati prodor hladnog vazduha sa severa-severoistoka. No, sinoptička situacija koja je pred nama ipak u određenoj meri otvara makar mogućnost za hladniji scenario u poslednjoj dekadi novembra - valjda će se ciklogeneza na Atlantiku postepeno smirivati.

Inače, dosta jasno se uočava trend toplijih novembara u našoj zemlji od 2000. godine na ovamo. Većina tih novembara su bili topliji (ili znatno topliji) od proseka. Taj trend će se izgleda nastaviti i ove godine, osim ukoliko ne dođe do jačeg zahlađenja u poslednjoj dekadi meseca.

Van mreže igorkonkolj

  • **
  • Poruke: 1.628
  • Lokacija: futog
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #42 poslato: 11. Novembar 2014. u 18:15 »
vece... da li je mozda neko otpratio izjavu nekog svetskog fizicara da ce ameriku pogoditi navodno kataklizmicno nevreme u periodu od 13-15 novembra, izjavu uz snimak njegovog govora sa you tubea preneo kurir info...ne bih ovo pisao da nisam pogledao kimijev skicu ensembla za cikago, pa mozda ima neke povezanosti ... mozda ovo ne ulazi u ovu temu, ali nisam znao gde da ubacim ovaj tekst, ai voleo bih cuti neke komentare iskusnijih clanova, tj njihova misljenja,posto kod nas za sada nevidim neku interesantu situaciju sto se vremena tice u narednih desetak dana.... :popcorn:

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #43 poslato: 11. Novembar 2014. u 20:20 »
Да ли то EC слути неку већу промену времена и блок над Атлантиком и око Британских острва у даљем периоду..? Остаје да пратимо даљи развој ситуације..




Van mreže Darko_9

  • ***
  • Poruke: 4.859
  • Lokacija: Naselje Vrbovski(69m nadmorska visina)
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #44 poslato: 11. Novembar 2014. u 22:07 »
Bice sigurno jace zahladjenje u trecoj dekadi , narucito u drugoj polovini trece dekade!

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #45 poslato: 12. Novembar 2014. u 00:09 »
Da EC je dosta dobar ali GFS svedo zadnjeg izlaza video veliko zahladjenje i zadnji vecerasnji izlaz za 300 stepena okreno se i ucrtao cak 3 ciklona 27 iznad britanije nemogu verovat a EC-u svaka cast on kontra crta jake il jak anticiklon veoma jak nad Britanijom i jos jaci prema Americi to je odlicno ako bi EC ostao pri svome onda je to veoma odlicno za nas sada je pitanje jednostavno tesko al GFS crta zimu 2013/14 sto ne zelimo sigurno dok EC crta nesto mocno sto sam video samo u filmu Dey after Tomorow il kako se pise na nas, Dan posle sutra. Moramo uzeti u obzir da nam je ec evropski i blizi nam je tacniji od gfs '' anketa bi bila koji vi smatrate pouzdanijim za nase podrucije ja smatram ec nov sam pa bi voleo da mi kazete kolko u istoriji ako znate omasijo jedan a kolko drugi model uzecu u obzir da je ECMF za evropu sto znaci za nas dok GFS nam pogodi kisurinu tokom leta al za zimu je ipak tacniji ec ko se slazee ;) http://maps.meteogiornale.it/gfs/euroatlantico/z500_384.png?1871151776 znaci haos je veceras sa GFS nadam se da gresi  http://maps.meteogiornale.it/gfs/euroatlantico/t850_372.png?1084723866 a ec je najbolji nadam se da je on .pravu http://maps.meteogiornale.it/ecmwf/euroatlantico/z500_240.png?2145203319 za ec molimo se da se ostvari
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže dragankralj

  • *
  • Poruke: 155
  • Lokacija: Prokuplje
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #46 poslato: 12. Novembar 2014. u 01:02 »
Navijamo za EC naravno...na osnovu onoga sto sam do sada procitao na ovom forumu mislim da je EC pouzdaniji!

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #47 poslato: 12. Novembar 2014. u 08:07 »
GFS u poslednjem izlazu ponovo raspalio Atlantik, tako da nekog ozbiljnijeg zahladjenja nema do daljnjeg.

Van mreže Медо

  • ***
  • Poruke: 4.076
  • Starost: 28
  • Lokacija: Мрчајевци
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #48 poslato: 12. Novembar 2014. u 14:04 »
Очајне карте за нас зимољупце.

ГФС поново даје неки тренд буђења Атлантика и исландског мининума и даље кретање циклона ка Скандинавији и ту је крај сваке приче.

ЕЦ са друге стране са много бољом синоптичком ситуацијом, али џабе, хладноће једноставно нема нигде близу нас, балон хладноће се налази чак тамо у источном Сибиру.


Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #49 poslato: 12. Novembar 2014. u 17:50 »
nije nama potrebna neka mega-giga hladnoca sada (tipa -10 na 850Hpa),ali bre nek zahladi makar za oko nule na visini da bude makar snega na planinama i malo severozapadnog vetra za promenu..

Zato mi je ok jutrosnji EC sa prmenom za 7-8dana koja ima to navedeno.

Edit:Evo i GFS uvodi nesto slicno.
NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže bojan886

  • *
  • Poruke: 257
  • Lokacija: Pirot,jugoistocna Srbija
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #50 poslato: 12. Novembar 2014. u 18:19 »
Mislio sam da onaj moj zadnji post iz teme zima bude ovde,pa ako je ikako moguce da se prebaci,ako ne ok je,trebao sam bolje pogledati.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #51 poslato: 14. Novembar 2014. u 12:08 »
Trend ciklonske aktivnosti se nastavlja i po poslednjem izlazu GFS-a. Situacija jako slicna kao i prosle zime. Ostaje nam da se nadamo da ce se u neko dogledno vreme ta aktivnost narusiti. Mislim da nada postoji jer je tek polovina novembra tako da ima vremena da se stvari promene.


Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #52 poslato: 14. Novembar 2014. u 20:43 »
Поново разилажење модела, конкретно EC-а и GFS-а. GFS од 192h црта неки слабији блок око Британије, уз упумпавање хладнијег ваздуха на Балкан и формирање циклона у Јонском и Средоземном мору, па би самим тим било и падавина, уз велику могућност за снег и у нужим пределима. Нећу поуно писати, јер је све то још релативно далеко. Док са друге стране, EC потпуно другачију причу прича, а пошто ми се чини као поузданији модел, и да боље предвиди неко захлађење, а пошто он сада тако нешто не види, мислим да ће бити у праву, и да неће бити тог продора. Мада ме мало буни што GFS у неколико излаза понавља сличан сценарио. Видећемо.

Van mreže sale pn

  • ***
  • Poruke: 4.631
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #53 poslato: 14. Novembar 2014. u 22:33 »
Da imamo arhvirano ovde u ovoj temi:









Ovaj run GFS-a sam slucajno zapazio gledajuci GFS 12z ensamble. Smak sveta.
« Poslednja izmena: 14. Novembar 2014. u 22:54 sale pn »

Van mreže Радан

  • Увек уз зиму!
  • **
  • Poruke: 715
  • Lokacija: Seleuš 45° 07′ 38" SGŠ 20° 54′ 57" IGD 66km (NE) od Beograda
  • Место:Селеуш, Алибунар 66m NMV Јужнобанатски округ
    • Трибалија
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #54 poslato: 14. Novembar 2014. u 22:47 »
U bre kuku takav scenarijo i nije bas pozeljan sva sreca mora da se model zbunijo znaci nemoguce je u novembru al bi bilo kul vec  neznam ni ja sta je ovom EC-u poludeo on stabilan sa toplim a ovaj GFS neprekidno crta zimu
Јануар 2024 13cm+
Децембар 2022 2cm snega
Циклон Жика(Децембар
 2018)=40cm снега.
Циклони (Jануар 2019)=38cm снега.
Оптимизам је најважнија ствар код човека

Van mreže Јоца

  • ***
  • Poruke: 3.105
  • Starost: 28
  • Lokacija: Београд - Церак
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #55 poslato: 14. Novembar 2014. u 23:59 »
 ^^ Сале, јел можеш да ми објасниш која је фора код тог енсембла са тим preтurbations | +1 | +2 | +3 | итд. Ств не знам шта је то? :redface:.

Да не будем баш у off-u:
GFS фура свој фазон и у овом излазу, циклон је сада приближо нама и он би се позиционирао око обала Грчке и самим тим би имали више падавина, могле би бити то баш обилне падавине, а бога ми, негде и обилан снег.








Или за једноставнији преглед ево метеограма за Бг.



Видећемо шта ће бити, да ли ће се и EC придружити GFS-u, или је ово само једно лудовање GFS-a.
« Poslednja izmena: 15. Novembar 2014. u 00:11 Јоца »

Van mreže Miki

  • ***
  • Poruke: 2.821
  • Starost: 27
  • Lokacija: Beograd - Bele vode (Žarkovo)
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #56 poslato: 15. Novembar 2014. u 00:05 »
 ^^ Ublažen je taj brutalan talas , ali i dalje se crta veoma jako zahlađenje i sneg... Modeli "njuše" ovaj scenario već dugo.. skoro pa da sam beđen da će se nešto desiti.

Van mreže Srks

  • **
  • Poruke: 1.542
  • Lokacija: Novi Beograd - Studentski grad
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #57 poslato: 15. Novembar 2014. u 00:23 »
^^ Сале, јел можеш да ми објасниш која је фора код тог енсембла са тим preтurbations | +1 | +2 | +3 | итд. Ств не знам шта је то? :redface:.



To je ta osma perturbacija (na koju pokazuje strelica) koju je Sale kačio...ima ih 20, to su zapravo ensembl članovi.  ;)

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #58 poslato: 15. Novembar 2014. u 07:12 »
Kao sto se moglo i ocekivati novi izlaz GFS-a zahladjenje ublazio a padavine isparile.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Jesen 2014
« Odgovor #59 poslato: 15. Novembar 2014. u 09:14 »
Nema veze jos su modeli zbunjeni videcemo npr. sad je EC hladniji od GFS-a ko zna mozda GFS posle 12 vrati zahladjenje .