Korisničko ime: Lozinka:

Dobrodošli na SerbianMeteo Forum


Prisutni ste kao gost. Da biste imali pristup kompletnom sadržaju foruma, diskusijama, koristili pogodnosti slanja privatnih poruke itd, potrebno je da se registrujete KLIKOM OVDE. Posle procesa registracije, putem e-maila koji ste uneli, dobićete link za aktivaciju naloga. Neophodno je uneti validan e-mail. U suprotnom nećemo biti u mogućnosti da vam pošaljemo aktivacioni link.
Ukoliko imate problem u vezi sa registrovanjem ili neki drugi tehnički problem, kontaktirajte nas na office[at]serbianmeteo.com

Autor Tema: Proleće 2015.  (Pročitano 55809 puta)

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #20 poslato: 25. Februar 2015. u 22:27 »
Zaista lepo za oko, bez obzira sto je to Mart, bilo bi lepo, sto da ne, najbolji nacin da se oprostimo od zime  :selam: mnogo su mi drazi ovi cikloni iznad Bugarske, Rumunije i Crnog mora od onih, cescih, Jadranskih ciklona jer od tih Jadranskih Vojvodina neretko ostane "praznih saka"   ;D super, imamo sta da pratimo, konacno  :popcorn:

Van mreže dikile

  • Moderator
  • ****
  • Poruke: 8.579
  • Starost: 39
  • Lokacija: Paraćin, 129 m n.v.
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #21 poslato: 25. Februar 2015. u 22:33 »
Sve je to lepo, volim i ja sneg. Naručito volim martovske pljuskove snega, ali mi se ovo uopste ne sviđa. Ako pogledamo kartu primećujemo da je ciklon pritisnut sa zapada i severa tako da nema gde da ode. Malo podseća na majski ciklon. Vrteće se tu oko nas par dana dok se ne ugasi. Po ovoj slici sa količinom padavina koju je Miloš okačio bilo bi tu 50+mm u samo dva dana sto nikako nije dobro.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #22 poslato: 25. Februar 2015. u 22:36 »
Mnogo bi bolje bilo da u martu imamo zimu , nego da krenu kise kao prosle godine , GFS je malo smanjio padavine ali EC  :o

Van mreže Milosh

  • Moderator
  • ******
  • Poruke: 22.351
  • Starost: 34
  • Lokacija: Miljakovac, jugozapad BG
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #23 poslato: 25. Februar 2015. u 22:39 »
Malo podseća na majski ciklon. Vrteće se tu oko nas par dana dok se ne ugasi. Po ovoj slici sa količinom padavina koju je Miloš okačio bilo bi tu 50+mm u samo dva dana sto nikako nije dobro.

Dobro si to primijetio, i mene je kad sam pogledao poslednji EC podsjetilo na ciklon Tamaru sa tim atipičnim kretanjem centra ciklona. Naravno, ovo je samo jedna od 100 mogućih varijanti, GFS daje potpuno drugačiju situaciju, ciklon bi samo preletio preko nas.


padavine u februaru 2024:
Vračar - 4.3mm
Miljakovac 4.8mm
prosek - 43.5mm

padavine u martu 2024:
Vračar - 26.0mm
Miljakovac - 27.2mm
prosek - 48.7mm

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #24 poslato: 25. Februar 2015. u 22:41 »
 ^^Bice dosta padavina ako bude ovako ali ipak je to daleko od majskog ciklona iz prostog razloga sto sad jos uvek nema dovoljno toplote kojom bi se ciklon hranio, verovatnije bi ciklon ili brze oslabio ili otisao dalje na severoistok kako crta gfs, naravno, ako bude ovako bice tu minimalno dva dana padavina i uz do sada vec ovako natopljenu zemlju to moze biti problem pojedinim delovima zemlje. Daleko je od majskog ciklona ali naravno da moze da uzrokuje probleme. Milos me preduhitrio.

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #25 poslato: 25. Februar 2015. u 22:48 »
^^Bice dosta padavina ako bude ovako ali ipak je to daleko od majskog ciklona

Jeste ali ja se secam kad sam pratio iz izlaza u izlaz i padavine su se povecavale da bi na kraju palo 215 mm kise na temp. od 5 C .

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #26 poslato: 25. Februar 2015. u 23:39 »
 ^^ ta kolicina padavina je prava retkost za nase krajeve, i tako nesto se ne desava tako cesto, imamo ciklon sada po EC-u koji podseca na onaj majski ali sada je to Mart a ne Maj, naravno, opet kazem bila bi to velika kolicina padavina ali sigurno ne tolika kao u Maju, jednostavno nema dovoljno toplote da se ciklon toliko dugo hrani i iznova popunjava kao u Maju kad se danima vrteo iznad nas. Naravno da to niko ne prizeljkuje, nesto nam se sprema za 7 dana, videcemo sta i kako ce to izgledati.
Inace, vecerasnji GFS crta taj ciklon juznije, on nije iznad Bugarske kao kod EC-a, to bi bile padavine u vecem delu Srbije dok bi u Vojvodini bilo znantno manje, na krajnjem severu verovatno cak bez padavina, granica padavina bi verovatno bila tu negde ta linija Novi Sad - Zrenjanin kao i obicno u takvim situacijama. Jos jedna stvar, za taj period se crta dosta dobar blok, stvarno steta sto nam ne predstoji mesec januar :)
« Poslednja izmena: 25. Februar 2015. u 23:50 Mile94 »

Van mreže Vladimir

  • ***
  • Poruke: 2.146
  • Starost: 31
  • Lokacija: Gornji Milanovac 332m.n.v.
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #27 poslato: 26. Februar 2015. u 12:43 »
GFS poludeo.. :o

 

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #28 poslato: 26. Februar 2015. u 13:03 »
GFS se prikljucio EC-u kao sto sam mislio .

E sad pitanje je kolika ce biti kolicina padavina juce sam napomenuo kalo se odvijala situacija sa ciklonom Tamara , moje misljenje je da ce veceras biti trens rasta padavina .

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #29 poslato: 26. Februar 2015. u 17:09 »
Po jutrosnjem GFS-u Vojvodina bi dobila dosta manje padavina od juznijih krajeva, kao sto sam i rekao da je situacija kod ovakvih ciklona, doduse, kad bi stvarno ovaj ciklon imao putanju kao onaj iz Maja sve bi se to oko kolicine padavina nadoknadilno dan-dva kasnije u Vojvodini.
Evo meteogram za moj kraj:

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #30 poslato: 26. Februar 2015. u 17:35 »
EC i GFS su se zamenili, EC promenio misljenje uklonjeno vece zahladjenje sa snegom a i padavine su dosta manje , dok se  GFS razbacao sa padavinama

Evo GFS za moj kraj



Jako teska situacija za prognoziranje .

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #31 poslato: 26. Februar 2015. u 17:44 »
GFS12Z smanjio padavine za peti i sesti. Videcemo sta ce reci EC veceras. Evo kako sada po GFS-u izgleda 5.2. :

6.2. :


Van mreže Caligula

  • *
  • Poruke: 103
  • Starost: 61
  • Lokacija: Beograd
Re: Prolece 2015
« Odgovor #32 poslato: 26. Februar 2015. u 18:26 »
...  to jest 3.:))

Sent from my Galaxy Nexus

Shvatam zašto volite sneg i zimu, pa očekujem da shvatite da volim sunce i toplotu.

Van mreže Mile94

  • Moderator
  • **
  • Poruke: 1.754
  • Starost: 29
  • Lokacija: Mošorin
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #33 poslato: 26. Februar 2015. u 19:56 »
Hah, nisam ni primetio sta sam napisao, sad je kasno, vise ne mogu da ispravim, sad neka su mi moderatori u pomoci :D ocigledno da bih vise voleo da je februar sa ovakvim blokom na atlantiku :)
Nego, da se vratimo na temu, EC crta taj ciklon u Jadranu koji bi se premestao dalje na istok i severoistok i bilo bi tu vise padavina nego sto GFS daje u poslednjem izlazu uz temperature po visini od oko -5 sto je sasvim dovoljno uz severni-severozapadni vetar i padavine da se i u prizemlju spusti temperatura dovoljno da pada sneg. Pratimo dalje.
« Poslednja izmena: 26. Februar 2015. u 20:14 Mile94 »

Van mreže aca asceric

  • ***
  • Poruke: 2.416
  • Starost: 26
  • Lokacija: Zemun Polje ( Plavi Horizonti ) 82 m.n.v.
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #34 poslato: 26. Februar 2015. u 22:03 »
EC bolji nego danasnji koji je bio izbrisao sneg , po ovome cini mi se da je ciklon pomeren malo istocnije , GFS slican , ima dosta vremena ali polako se sve to jalovi .

Van mreže Joe

  • Administrator
  • ******
  • Poruke: 10.802
  • Starost: 42
  • Lokacija: Novi Sad, Liman
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #35 poslato: 26. Februar 2015. u 23:26 »
Kakvu blokčinu crta EC za nedelju dana ovo je strašno.  :o Ovoga davno nije bilo ni na kartama, a kamoli u stvarnosti.  :deda:



Zima se vraća u celu Evropu ako je uopšte i bilo.


Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #36 poslato: 27. Februar 2015. u 00:23 »
GFS opet gura pravi zimski scenario. Da je ovako bilo u januaru bas bi bilo uzivanje, ovako ne znam sta da mislim. Videcemo uopste da li ce se i ostvariti. Ostaje nam da pratimo.

Van mreže slobopfc

  • **
  • Poruke: 771
  • Starost: 44
  • Lokacija: Beograd-Krnjaca
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #37 poslato: 27. Februar 2015. u 06:16 »
Cini mi se da se GFS malo urazumio sto se tice zime. Od onog pravog bloka po trenutnom izlazu imali bi samo blok u pokusaju kao i tokom cele zime. Bilo bi hladnije od srede verovatno i sa mrazevima ali sneg bi zaobisao veci deo zemlje. Medjutim posle prvog talasa zahladjenja koje se ocekuje od cetvrtka GFS crta ponovno jacanje AC na Atlantiku koje je bas impozantno ali verovatno ce i to ostati samo na pokusaju.

Van mreže Kimi

  • Moderator
  • *****
  • Poruke: 17.174
  • Starost: 29
  • Lokacija: Novo Selo,Vrnjačka Banja (za vreme studiranja Beograd,Dorćol)
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #38 poslato: 27. Februar 2015. u 09:42 »
Evo ensembli GFS-a.Ubedljivo deluje,već polako i izlazi iz okvira ove teme:

NEVREME NIKADA NE DOLAZI SA JUGOZAPADA !(ovde ??? )

*Znaš onaj osećaj kada u jugozapadnom strujanju oblačnosti vidiš da uveče ili noću seva sa jugozapada ?? NE.......*

Van mreže mikan74

  • *
  • Poruke: 200
  • Lokacija: Zaječar
Odg: Prolece 2015
« Odgovor #39 poslato: 27. Februar 2015. u 11:14 »
Ovde na istoku Srbije i dalje nema onog pravog proleća sa dvocfrenim Temp iako je u drugim krajevima Srbije proleće već (po)odavno stiglo. Većina je bila otpisala Baba Martu ali evo sada to već postaje 99% izvesno da će baš pred 8.Mart da opet zazimi  :zima1 na žalost snegomrscima a na sreću snegoljupcima.  :jupi:

Evo i zadnji GFS 6Z šta kaže, dnevne T u prizemlju oko 0C u većem delu Srbije sem krajnjeg juga i jugoistoka


A i padavine ne manjkaju po GFSu 6Z
« Poslednja izmena: 27. Februar 2015. u 11:24 mikan74 »